Długi okres leasingu może stwarzać problemy.

Maksymalny okres leasingu samochodów wynosi najczęściej 60 miesięcy (5 lat). Niektórzy leasingodawcy umożliwiają jednak finansowanie nawet na okres 84 miesięcy (7 lat), co niekoniecznie jest najlepszym pomysłem...

Krótko: Pomyśl zanim wybierzesz nadłuższy okres leasingu

W większości firm leasingowych najdłuższy dostępny okres finansowania wynosi 5 lat (60 miesięcy). Jednak kilka oferuje także okres dłuższy - 6 i 7 lat (72 i 84 miesiące). Radzimy zastanowić się nad wyborem aż tak długiego okresu finansowania jeżeli jedynym tego celem jest chęć zmniejszenia raty leasingowej.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Dłuższy okres to niższa rata

Najczęściej z tak długiego okresu leasingu (72 lub 84 miesiące) chcą korzystać przedsiębiorcy, których przerasta wysokość miesięcznej raty leasingu przy krótszych okresach.

Przy tym często rozumują w taki sposób, że w razie czego mogą skrócić umowę jeżeli zajdzie taka potrzeba (np. wymiany samochodu na nowszy). Takie podejście może się jednak zemścić…

Skrócenie umowy leasingu jest mało opłacalne

Przede wszystkim skrócenie umowy wiąże się z naliczeniem opłaty manipulacyjnej przez leasingodawcę. Ponadto zrezygnuje on tylko z części odsetek od kwoty spłaconej przed czasem ustalonym w umowie (najczęściej leasingodawcy obniżają odsetki tylko o Wibor, nie rezygnując przy tym ze swojej marży).

To powoduje, że bardziej opłacalne jest kontynuowanie umowy i jej zakończenie zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, niż jej skracanie.

Dowiedz się więcej: Sprawdź jak rozliczą ci przedwcześnie zakończoną umowę

Dłuższy leasing to dłużej trwające, kosztowne obowiązki

Przypominamy także, że korzystanie z leasingu jest obwarowane obowiązkami, takimi jak konieczność wykupienia ubezpieczenia w pełnym zakresie, czy też dokonywania przeglądów w autoryzowanych serwisach.

Co prawda w przypadku przeglądów ten obowiązek łatwo jest „obejść”, jednak z ubezpieczeniem nie będzie to możliwe - konieczne jest coroczne wykupienie OC i Autocasco bez żadnych ograniczeń, wyłączeń itp.

O ile w przypadku samochodów nowych i stosunkowo młodych korzystanie z pełnego zakresu ubezpieczenia jest czymś zupełnie naturalnym, o tyle w przypadku pojazdów starszych, których wartość jest już niewielka, pełny zakres nie zawsze jest „konieczny”.

Zwłaszcza jeżeli ktoś porusza się bezszkodowo, a do tego korzysta z garażu lub parkingu strzeżonego, to często wybiera bardziej ograniczony, a przez to znacznie mniej kosztowny wariant ubezpieczenia.

Dlatego dla niektórych osób może być dość dotkliwa finansowo konieczność opłacania przez 7 lat ubezpieczenia czy się tego chce, czy nie.

Pomyśl zanim zdecydujesz

Warto mieć powyższe na uwadze, zanim wybierze się tak długi, jak sześcio czy siedmioletni okres leasingu. Zwłaszcza jeżeli jedynym celem takiego zabiegu jest chęć zmniejszenia miesięcznych obciążeń.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing samochodu może trwać nawet 7 lat. Tylko czy ma to sens? >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nożyce przecinające wstęgęSkrócenie umowy leasingu. Jakie są koszty?

Niektórzy w pogoni za jak najniższą ratą decydują się na najdłuższy okres leasingu, planując za jakiś czas spłacenie wszystkich rat przed czasem. To niekoniecznie dobre rozwiązanie.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl