Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Kalendarz na ekranie laptopa

Maksymalny okres leasingu samochodów wynosi najczęściej 60 miesięcy (5 lat). Niektórzy leasingodawcy umożliwiają jednak finansowanie nawet przez okres 84 miesięcy (7 lat), co niekoniecznie jest najlepszym pomysłem… Zwłaszcza jeśli nie zadbasz o odpowiedni wybór leasingodawcy.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

W większości firm leasingowych najdłuższy dostępny okres finansowania wynosi 5 lat (60 miesięcy). Jednak kilka oferuje także okres dłuższy - 6 i 7 lat (72 i 84 miesiące). Radzimy zastanowić się nad wyborem aż tak długiego okresu finansowania jeżeli jedynym tego celem jest chęć zmniejszenia raty leasingowej.

Spis treści

  1. Dłuższy okres to niższa rata
  2. Skrócenie umowy leasingu jest mało opłacalne
  3. Dłuższy leasing to dłużej trwające
  4. Może lepiej krótszy leasing z wyższym wykupem?
  5. Chcesz wziąć leasing na długi okres? Wybierz dobrego leasingodawcę

Dłuższy okres to niższa rata

Najczęściej z tak długiego okresu leasingu (72 lub 84 miesiące) chcą korzystać przedsiębiorcy, którym zależy na zmniejszeniu wysokości miesięcznej raty. Przy tym często zakładają, że w razie czego będą mogli skrócić umowę jeżeli zajdzie taka potrzeba (np. wymiany samochodu na nowszy). Jednak takie podejście ma sporo wad.

Skrócenie umowy leasingu jest mało opłacalne

Przede wszystkim skrócenie umowy wiąże się z naliczeniem opłaty manipulacyjnej przez leasingodawcę. Ponadto zrezygnuje on tylko z części odsetek od kwoty spłaconej przed czasem ustalonym w umowie (najczęściej leasingodawcy obniżają odsetki tylko o Wibor, nie rezygnując przy tym ze swojej marży). To powoduje, że bardziej opłacalne jest kontynuowanie umowy i jej zakończenie zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, niż jej skracanie. Dokładniej opisaliśmy to w poradniku: Skrócenie umowy leasingu. Kiedy możliwe i jakie są koszty?

Dłuższy leasing to dłużej trwające, kosztowne obowiązki

Przypominamy także, że korzystanie z leasingu jest obwarowane obowiązkami, takimi jak konieczność wykupienia ubezpieczenia w pełnym zakresie, czy też dokonywania przeglądów w autoryzowanych serwisach. Co prawda w przypadku przeglądów ten obowiązek bardzo łatwo można „obejść”, jednak z ubezpieczeniem nie będzie to możliwe - konieczne jest coroczne wykupienie OC i Autocasco bez żadnych ograniczeń, wyłączeń itp.

O ile w przypadku samochodów nowych i stosunkowo młodych korzystanie z pełnego zakresu ubezpieczenia jest czymś zupełnie naturalnym (wtedy warto wykupić nawet ubezpieczenie GAP), o tyle w przypadku pojazdów starszych, których wartość jest już niewielka, pełny zakres nie zawsze jest „konieczny”. Zwłaszcza ktoś, kto porusza się bezszkodowo, a do tego korzysta z garażu lub parkingu strzeżonego, często wybiera bardziej ograniczony, a przez to znacznie mniej kosztowny wariant ubezpieczenia.

Dlatego dla niektórych osób może być dość dotkliwa finansowo konieczność opłacania przez 7 lat ubezpieczenia czy się tego chce, czy nie.

Może lepiej krótszy leasing z wyższym wykupem?

Alternatywą dla długiego okresu finansowania może być leasing nieco krótszy, ale z większą wartością końcową. Wielu leasingodawców bez większego problemu umożliwia podwyższenie wykupu do 10-20% na koniec 5-letniego leasingu. Jak pokazuje poniższa tabela, powoduje to jednoczesne obniżenie raty – co prawda nie do tak niskiego poziomu jak w przypadku 7-letniego leasingu o tym samym RRSO, niemniej ostatecznie może to być korzystniejszy wariant.

Leasing 7-letni vs. 5-letni z wyższym wykupem

Cena samochodu 85000 zł
Pierwsza wpłata 10%
RRSO leasingu 3%
Okres 5 lat (59 rat) 5 lat (59 rat) 7 lat (83 raty)
Wykup 10% 20% 1%
Koszt całkowity 107,62% 108,33% 109,87%
Rata miesięczna 1262 zł 1128 zł 1013 zł

Chcesz wziąć leasing na długi okres? Wybierz dobrego leasingodawcę

Weź pod uwagę to wszystko, o czym napisaliśmy, zanim wybierzesz tak długi, jak sześcio czy siedmioletni okres leasingu. Zwłaszcza jeżeli jedynym celem takiego zabiegu ma być chęć zmniejszenia miesięcznych obciążeń. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na dłuższy okres finansowania, to pamiętaj, żeby wybrać dobrego leasingodawcę, czyli takiego, który nie będzie stosował sztuczek zwiększających koszty corocznego ubezpieczenia oraz ma stosunkowo liberalne zasady skrócenia umowy. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że im dłuższy leasing, tym ważniejsza jest jego jakość.

Nie wiesz gdzie udać się po taki leasing? Możesz skorzystać z naszej Wyszukiwarki Leasingu, aby dotrzeć do dobrze ocenianych leasingodawców, a przy okazji otrzymasz od nas wsparcie, które ułatwi Ci samodzielny wybór oferty.

5 1 1 1 1 1 5.00 (2)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing samochodu może trwać nawet 7 lat. Tylko czy ma to sens? >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Obliczenia i kalkulatorWykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż

Środek trwały wykupiony po zakończeniu umowy leasingu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Jednak jego dalsza sprzedaż będzie rodziła skutki w podatku dochodowym i VAT.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl