Analizowanie ofert leasingu

Analizowanie oferty leasingu nie należy do czynności szczególnie skomplikowanych. Silna konkurencja w tej branży spowodowała, że oferty finansujących prezentowane są w sposób dość przejrzysty i czytelny. O ile więc do ich analizy nie potrzeba wielkiej wiedzy z zakresu finansów, to warto, a nawet tym bardziej warto zwrócić uwagę na pewne niuanse, które pozwolą porównać kilka ofert leasingu pomiędzy sobą i wybrać z nich tylko te, które są godne dalszych negocjacji…Zakładamy przy tym, że każdy kto chce analizować otrzymane oferty, zadbał wcześniej o to, żeby otrzymać chociaż kilka propozycji od różnych finansujących. Więcej o tym pisaliśmy w Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? oraz Jak skutecznie znaleźć leasing w internecie?.

Krótko: Analizowanie oferty leasingu

1. Sprawdź czy w koszcie całkowitym zawarte są wszystkie opłaty związane z leasingiem, włącznie z wykupem.
2. Ile dokładnie jest rat leasingu, np.: 23 czy 24 i analogicznie 35/36, 47/48, 59/60, itd. Ma to znaczenie zwłaszcza przy kontynuacji ubezpieczenia po zakończeniu leasingu.
3. Czy w ofercie podany jest WIBOR/EURIBOR? I czy jest on aktualny?
4. Jaki jest koszt ubezpieczenia proponowanego przez leasingodawcę? Czy istnieje możliwość skorzystania z pakietu ubezpieczenia innego niż proponowany przez leasingodawcę.
5. Koszt ubezpieczenia GAP może być dobrą wskazówką o leasingodawcy.
6. Do porównania warunków finansowych warto użyć Kalkulatora do porównywania ofert leasingu, który oblicza rzeczywiste roczne oprocentowanie leasingu (podobnie jak RRSO kredytu).

1. Koszt całkowity leasingu

Jest to najłatwiejszy parametr porównawczy i w zasadzie każda firma leasingowa prezentuje go w swojej ofercie.

Zwróć uwagę

Radzimy zwrócić uwagę czy do kosztu całkowitego doliczona jest wysokość wykupu. Zdarza się to rzadko, ale niestety się zdarza, że niektórzy finansujący podają koszt leasingu bez wliczania do niego wykupu. Wtedy koszt całkowity, na tle innych ofert, sprawia wrażenie korzystniejszego niż jest w rzeczywistości. To samo może dotyczyć ewentualnej opłaty manipulacyjnej, która może być doliczona do wstępnej wpłaty, ale nie ujęta w koszcie całkowitym.

2. Ilość rat (czynszów) leasingowych

Często różnie przyjmowana jest także ilość rat dla poszczególnych okresów leasingu. Przykładowo dla leasingu trzyletniego jedne firmy mogą oferować 35, a inne 36 rat (analogicznie 23/24, 47/48, 59/60, itd.). Dlatego czasem koszt całkowity w jednej ofercie może być mniejszy, podczas gdy wysokość raty będzie większa i odwrotnie.

Zwróć uwagę

Z ilością rat leasingowych wiąże się też jeszcze jedna istotna sprawa. W przypadku, gdy rat jest więcej (np. 36 zamiast 35) może zdarzyć się, że zakończenie umowy leasingu trzeba będzie zapłacić za kontynuację ubezpieczenia na kolejny rok, mimo, że umowa skończy się zaledwie za kilka dni/tygodni. Oczywiście mniejsza ilość rat też nie gwarantuje, że nie „wdepnie się” w kontynuację ubezpieczenia, bo wszystko zależy od konkretnych dat, np.: odbioru przedmiotu leasingu – jednak im rat jest więcej tym ryzyko przymusowej kontynuacji będzie większe.

3. Stopa (podstawa) oprocentowania oferty leasingu

Oprocentowanie oferty leasingu może być stałe lub zmienne. Zdecydowanie najczęściej jest zmienne i oparte – w zależności od leasingodawcy - o WIBOR 1M lub 3M (dla leasingu w walutach będzie to EURIBOR lub LIBOR).

Zwróć uwagę

Wysokość przyjętego WIBOR powinna być umieszczona na ofercie, a jeżeli nie jest, to należy bezwzględnie poprosić handlowca o jej podanie. Nie musimy dodawać, że przyjęty przez finansującego wskaźnik powinien jak najmniej odbiegać od aktualnego. Bieżący WIBOR można sprawdzić, np.: na stronie wibor.money.pl.

4. Ubezpieczenie przedmiotu – koszty i warunki

Firmy leasingowe we współpracy z firmami ubezpieczeniowymi, oferują własne pakiety ubezpieczeniowe.
Koszt ubezpieczenia przedmiotu leasingu nie zawsze jest podany w przesłanej ofercie wstępnej. Jednak jego wysokość musi być brana pod uwagę przy analizie kosztów, tym bardziej, że pomiędzy poszczególnymi firmami leasingowymi mogą być spore różnice.

Zwróć uwagę

Jaki jest koszt ubezpieczenia nie tylko w pierwszym roku, ale także w kolejnych latach i jak jest on wyliczany – wartość procentowa to jedno, ale może się zdarzyć, że w kolejnych latach ubezpieczyciel współpracujący z firmą leasingową przyjmie do ubezpieczenia nierealnie wysoką wartość samochodu.
Czy istnieje możliwość skorzystania z ubezpieczenia spoza pakietu leasingodawcy (np.: pakiet dealera)? Jeżeli tak, to jaka jest wysokość opłaty rocznej za wydanie takiej zgody (większość leasingodawców pobiera taką opłatę, najczęściej w wysokości ok. 200 zł).

5. Koszt ubezpieczenia GAP

Wiele osób biorących leasing samochodów chce jednocześnie skorzystać z ubezpieczenia straty finansowej GAP, które oferowane jest przez leasingodawców poprzez doliczenie go do raty. Jego koszt nie powinien przekraczać 0,06% wartości samochodu miesięcznie, czyli 0,72% rocznie.

Zwróć uwagę

Ciekawostką jest, że najdrożej GAP oferują zazwyczaj najsłabsi, najgorzej oceniani leasingodawcy i odwrotnie - lepsi oferują GAP znacznie taniej. Tym samym koszt oferowanego GAP jest dobrą wskazówką przy ocenie i wyborze leasingodawcy! Więcej o ubezpieczeniu GAP...

6. Różnice pomiędzy ofertami

Analizując kilka ofert leasingu należy zwrócić uwagę na wszelkie możliwe różnice pomiędzy nimi. O różnicach w ilości rat wspomnieliśmy już powyżej. Pozostałe mogą występować w przyjętej wysokości wykupu lub wysokości wpłaty własnej.
Wszelkie różnice utrudniają porównanie ofert między sobą i niewiele pomoże tu podany koszt całkowity. Dlatego najlepiej jest obliczyć rzeczywisty koszt oferty przy użyciu Kalkulatora do porównywania ofert leasingu.

7. Przeliczanie rat leasingowych (tylko leasing walutowy i denominowany)

Spread jest różnicą pomiędzy kursem kupna a sprzedaży waluty. Różnice np. dla CHF mogą sięgać od kilku, poprzez kilkanaście (najczęściej) po nawet ponad 20 i więcej groszy.

Zwróć uwagę

W oparciu o tabelę kursu jakiego banku będzie rozliczana umowa leasingu.
Jaka wartość, w walucie obcej, przedmiotu leasingu została przyjęta do kalkulacji, ponieważ to ona będzie podstawą do wszystkich późniejszych wyliczeń.
W jaki sposób obliczana jest wartość czynszu inicjalnego (pierwszej wpłaty). Niektóre firmy indeksują o spread już nawet wpłatę własną, przez co istnieje konieczność dokonania wpłaty większej niż nominalne 10%, czy 20%.

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

15 gru
Megafuzja w leasingu? Na razie to tylko teoria, ale…
11 gru
Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?
07 gru
RPP: Leasing nadal rekordowo tani, już 33 miesiąc z rzędu
07 gru
Europa i Niemcy rosną najszybciej od 10 lat, a Polska nie...
29 lis
Yanosik - sposób na uniknięcie mandatów i nie tylko
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl