Procedury leasingowe

Procedura ubiegania się o leasing jest mało skomplikowana, zwłaszcza jeżeli odbywa się w uproszczonej ścieżce. Zazwyczaj wystarczy złożyć wniosek z danymi firmy oraz informacją o przedmiocie finansowania. Nie wszyscy jednak wiedzą, że weryfikacja wiarygodności klienta przez firmę leasingową nie ogranicza się tylko do sprawdzenia suchych danych rejestrowych.

Krótko: Nie tylko dokumenty

1. Sprawdzając wiarygodność klienta wnioskującego o leasing, analitycy firm leasingowych sięgają po różne źródła.
2. Mogą chcieć potwierdzić fakt prowadzenia współpracy u kontrahentów.
3. Wykorzystują także internet, w tym portale branżowe, a nawet serwisy społecznościowe.
4. Ta "miękka" wiarygodność może mieć spore znaczenie przy podejmowaniu decyji o przyznaniu lub odmowie finansowania.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

BIK i bazy dłużników

Oczywiście standardem jest sprawdzenie wnioskującego klienta w dostępnych bazach wymiany informacji o rzetelności płatniczej. Na pierwszy ogień idzie zazwyczaj popularny BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, ale także bazy danych zbierające dane o dłużnikach i nierzetelnych płatnikach.

Tylko bardzo nieliczne firmy leasingowe są skłonne udzielić finansowania nierzetelnym przedsiębiorcom, a jeżeli nawet to robią, to na szczególnych warunkach, np.: konieczne jest wniesienie dużej wpłaty początkowej.

Niestandardowa weryfikacja

Jednak tym, na co chcemy zwrócić uwagę to coś, co można określić jako niestandardowa weryfikacja wiarygodności. Jej celem jest próba ustalenia przez leasingodawcę czy wnioskujący o finansowanie klient jest faktycznie istniejącym i funkcjonującym przedsiębiorcą, a nie tylko zarejestrowanym „śladem” w KRS czy w CEiDG.

Oczywiście rodzaje prowadzonych działalności gospodarczych są najróżniejsze, dlatego nie ma jednego schematu sprawdzenia klienta.

Choćby dla przykładu - jeżeli przedsiębiorca deklaruje, że wynajmuje biuro od kilku lat, to nic prostszego niż wykonać telefon do właściciela lokalu i to zweryfikować.

Pracownik leasingodawcy może także chcieć zadzwonić do kontrahentów wnioskującego i potwierdzić, czy rzeczywiście z nimi współpracuje, ewentualnie jak długo - oczywiście tego typu czynności jak kontakt z kontrahentami musi odbyć się za zgodą klienta.

Czasem analizujący ryzyko może także poprosić o dostarczenie dokumentów potwierdzających realny fakt prowadzenia działalności. Mogą to być np.: faktury za prąd, telefon czy umowy współpracy.

Internet źródłem informacji o wnioskującym

Jednak tym co daje w dzisiejszych czasach praktycznie nieograniczone możliwości jest internet. Można sprawdzić choćby stronę internetową klienta, jak długo jest jej właścicielem, co się na niej dzieje. Czasem nawet serwisy społecznościowe mogą dostarczyć informacji uwiarygadniających przedsiębiorcę.

Ciekawym narzędziem jest funkcja Street View w mapach Googla. Jeżeli przedsiębiorca deklaruje, że prowadzi sklep o nazwie X w miejscowości Y, to czasem wystarczy tylko jej użyć, żeby sprawdzić czy tak faktycznie jest.

Firma i osoba bez przeszłości? Trudniej o leasing

Dlatego czasem nie wystarczy mieć tylko „czyste” papiery, żeby otrzymać finansowanie. Jeżeli rodzaj działalności jest mało namacalny (brak lokalu, biura, itp.), a dodatkowo z internetu i innych źródeł nie można zasięgnąć żadnej uwiarygadniającej informacji o działalności klienta i nim samym, to oceniający wniosek może go na wszelki wypadek odrzucić lub postawić dodatkowe warunki zabezpieczające.

Jest takie powiedzenie - jeżeli nie ma cię w internecie, to nie istniejesz. Jeżeli jesteś osobą trzymającą się z daleka od sieci, nie przejawiasz w niej żadnej aktywności na gruncie zawodowym, a dodatkowo prowadzisz mało namacalną działalność, to powinieneś to żartobliwe powiedzenie potraktować bardziej serio, przynajmniej w kontekście ubiegania się o leasing.

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl