Leasing i podatki

Wykup przedmiotu leasingu budzi często rozterki przedsiębiorców, którzy chcieliby uniknąć przykrych skutków podatkowych przy odsprzedaży wykupionego za symboliczną kwotę środka trwałego. Osoby prawne nie mają tu praktycznie żadnego pola manewru. Inaczej jest jednak z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą.

Krótko: Po wykupie nie wprowadzaj samochodu do działalności

Osoby fizyczne prowadzące działalność mogą teoretycznie nie wprowadzać do działalności środka trwałego (najczęściej samochodu) wykupionego z leasingu. Mogą wykupić go tak, jakby robiły to prywatnie. To pozwala uniknąć opodatkowania przy odsprzedaży.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Wykup "prywatny"

Zdaniem wielu ekspertów podatkowych w ustawie o podatku dochodowym nie ma przepisów, które uniemożliwiałyby wykup przedmiotu leasingu przez przedsiębiorcę na cele prywatne. Tym samym tak wykupiony, np. samochód, którego nie wprowadzimy „do firmy” nie wpłynie w żaden sposób na przychody i koszty prowadzonej działalności. Taki pojazd będzie można odsprzedać po upływnie pół roku bez konieczności zapłacenia podatku.

Należy jednak zwrócić uwagę również na odmienne interpretacje, w myśl których wykup na cele prywatne powinien być traktowany jako wykup na osobę trzecią. Taki zaś wykup powinien odbyć się za cenę rynkową. Jest to jednak pogląd pozostający w istotnej mniejszości, a w praktyce wielu leasingobiorców stosuje ww. sposób wykupu pozwalający uniknąć opodatkowania.

Sposób "na darowiznę"

Innym rozwiązaniem może być darowizna. W przypadku wykupienia z leasingu środka trwałego „na działalność” powstają skutki podatkowe, których nie można uniknąć nawet w przypadku przesunięcia środka trwałego „na cele prywatne”. Ustają one dopiero po upływie sześciu lat.

Rozwiązaniem tego problemu może być przekazanie środka trwałego bliskiej osobie. Świadczenia tego typu w rodzinie są zwolnione z podatku. Art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, mówiący o przychodach z nieodpłatnych świadczeń, nie dotyczy profitów otrzymanych od osób z I i II grupy podatkowej. Chodzi tu o małżonka, a także o zstępnych (dzieci, wnukowie), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, teściów, zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Skutków podatkowych uniknie w takim przypadku zarówno darczyńca jak i obdarowany (o ile nie odsprzeda środka trwałego przed upływem pół roku).
Należy przy tym jednak zauważyć, że darowizna nie zwalnia z konieczności naliczenia VAT, o ile wcześniej był on odliczany. O fakcie darowizny istnieje również konieczność poinformowania Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Zalety i wady wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu za kwotę wykupu na działalność i "prywatnie"

1. Wykup na firmę (na działalność prowadzoną przez osobę fizyczną)

A. Zalety

  • możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu
  • możliwość odliczenia VAT (w przypadku wykupu samochodu osobowego możliwość odliczenia VAT w wysokości 50%)
  • możliwość zaliczania do kosztów wydatków związanych z użytkowaniem samochodu bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu
  • [w przypadku odsprzedaży] sprzedaż na podstawie faktury czyli zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)

B. Wady

  • [w przypadku odsprzedaży] kwota uzyskana ze sprzedaży wykupionego przedmiotu leasingu jest opodatkowanym przychodem
     

2. Wykup na osobę prywatną (wykup prywatny przez prowadzącego działalność gospodarczą bez wprowadzania do ewidencji środków trwałych)

A. Zalety

  • [w przypadku odsprzedaży] po pół roku od wykupienia przedmiotu z leasingu sprzedaż nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym

B. Wady

  • brak możliwości zaliczenia do kosztów kwoty wykupu oraz odliczenia VAT od faktury wykupowej
  • [w przypadku odsprzedaży] kupujący będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Kontrowersje

Więcej o kontrowersjach wokół możliwości wykupienia przedmiotu leasingu "prywatnie" przeczytasz w dyskusji na forum - Jak jest z tą sprzedażą samochodu wykupionego po leasingu?

Wszystko o wykupie: Wykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż - skutki podatkowe

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl