Krótki okres leasingu

Leasing operacyjny samochodu osobowego jest doskonałym sposobem optymalizacji podatkowej. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów o znacznej wartości, przekraczającej równowartość 20 tysięcy euro. Spora ilość przedsiębiorców decyduje się na możliwie najkrótszy okres leasingu, żeby w szybkim czasie uzyskać wysokie koszty podatkowe.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Drogi samochód tylko w leasingu operacyjnym

Krótko: Minimalny okres leasingu samochodów osobowych

1. Najkrótszy możliwy okres leasingu operacyjnego samochodu wynosi 24 miesiące.
2. Tak krótki okres wiąże się z koniecznością zastosowania wysokiego wykupu, najczęściej 19%.
3. Wysoki wykup utrudnia optymalizację podatkową.
4. Lepszym rozwiązaniem od dwuletniego leasingu może okazać się leasing trzyletni, kiedy minimalny wykup może wynieść nawet 0,1%.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Krótki okres = wyższy wykup

Najkrótszym okresem leasingu w przypadku samochodów osobowych (stawka amortyzacji 20%), na który pozwalają przepisy podatkowe, są dwa lata. Trzeba tu jednak zauważyć, że tak krótki czas finansowania wiąże się z koniecznością zastosowania podwyższonego wykupu - co także wynika z prawa podatkowego. W zależności od polityki firmy leasingowej wynosi on od 16% do najczęściej 19%.

Wyższy wykup nie zawsze pożądany

Tymczasem podwyższona do 19% wartość wykupu dla kogoś, kto chciałby w możliwie najszybszym czasie odliczyć jak najwięcej kosztów od podatku, potrafi nieco skomplikować sytuację.

Przede wszystkim wysoki wykup na zakończenie leasingu powoduje obniżenie raty, a zatem zmniejszenie kwoty, którą można co miesiąc odliczyć od podatku. Oczywiście fakturę za wykup pojazdu również można wrzucić w firmowe koszty. Tyle tylko, że jednorazowo można to zrobić przy kwocie faktury opiewającej maksymalnie na 10 tys. złotych, a jak nietrudno policzyć, już przy cenie niespełna 53 tys. zł netto leasingowanego auta, 19-procentowy wykup da kwotę wyższą niż graniczne 10 tys. zł. To natomiast powoduje konieczność amortyzowania samochodu przez okres co najmniej 2,5 roku (przy podwyższonym wskaźniku dla pojazdów używanych). Chyba, że ktoś wykupione auto zamierza od razu sprzedać, wówczas będzie mógł zaliczyć w koszty niezamrotyzowaną wartość pojazdu.

Jeszcze gorzej będą miały osoby fizyczne prowadzące działalność, które nie mają zamiaru wprowadzać samochodu po leasingu do firmy, tylko wykupić go prywatnie, co pozwala uniknąć naliczenia podatku przy jego dalszej odsprzedaży. Jednak tym sposobem podatnik pozbawia się możliwości zaliczenia wykupu do kosztów, co przy tak wysokiej jego kwocie minimalizuje efekt optymalizacji. Warto także pamiętać, że sam fakt konieczności „zorganizowania” na sam koniec leasingu sporej ilości gotówki na wykup może być dla niektórych przedsiębiorców problematyczny.

Wszystkich powyższych wad pozbawiony jest leasing operacyjny z niższym wykupem, wynoszącym najlepiej około 1%. Jego zastosowanie możliwe jest przy 3-letnim okresie leasingu.

Leasing na 24 kontra 36 miesięcy - porównanie

Poza możliwością zastosowania niskiego wykupu, leasing na okres 3 lat ma jeszcze dwie inne, istotne przewagi nad leasingiem 2-letnim.

Dłuższy okres finansowania umożliwia leasingodawcom zastosowanie niższej marży. Oznacza to najzwyczajniej w świecie niższe rzeczywiste oprocentowanie leasingu, czyli tańszą ofertę.

Kolejna kwestia kryje się w szczegółach… Wybierającym 3-letni okres leasingu, zdecydowana większość firm leasingowych może zaoferować do wyboru zarówno wariant z 36, jak i 35 ratami miesięcznymi. Tymczasem w przypadku okresu 2-letniego, większość finansujących nie daje takiego wyboru, z obawy przed konsekwencjami fiskalnymi. Tutaj minimalna ilość rat wynosi zazwyczaj 24 miesiące. W zasadzie tylko dwóch może trzech finansujących oferuje także wariant krótszy, tj. 23 raty. Ktoś zapyta jakie to ma w ogóle znacznie. Otóż ta jedna rata, a zatem jeden miesiąc leasingu dłużej może spowodować, że kalendarzowo ubezpieczenie samochodu będzie kończyło się o kilka lub kilkanaście dni wcześniej niż leasing. To z kolei spowoduje konieczność kontynuacji ubezpieczenia na kolejny rok, z czego niektórzy leasingodawcy korzystają, żeby dodatkowo zarobić.

Przejdźmy do porównania kosztów leasingu, a konkretnie wysokości miesięcznej raty w wariancie 2-letnim i 3-letnim leasingu. Nasze zestawienie uwzględnia także różnicę w marży stosowanej przez finansujących, w zależności od okresu leasingu.

Cena samochodu 100 000 zł
Udział własny 10%
Okres leasingu 2 lata (24 raty) 3 lata (35 rat)
Wartość końcowa (wykup) 19% 1%
Wartość końcowa (wykup) 19 000 zł 1 000 zł
Rata miesięczna 3 204,52 zł 2 725,95 zł
Koszt całkowity 105,91% 106,41%

Podsumowanie

Powyższy przykład pokazuje, że różnica w koszcie całkowitym pomiędzy dwu i trzyletnim okresem jest symboliczna (zaledwie 0,5 pkt proc.), co wynika z malejącej, wraz z wydłużaniem okresu, marży finansującego. Różnica w wysokości raty miesięcznej wynosi około 15%. Tymczasem różnica w wysokości wykupu wynosi aż 18 tysięcy złotych, a biorąc pod uwagę, że wielu finansujących umożliwia leasing w okresie trzyletnim z wykupem nawet 0,1%, to różnica mogłaby wynieść prawie 19 tysięcy zł.

To spora kwota, którą po wykupie trzeba będzie amortyzować przez kolejne co najmniej 30 miesięcy, a w niektórych przypadkach (wykup prywatny) nie będzie można w ogóle zaliczyć w koszty. Zresztą nie tylko z punktu widzenia optymalizacji podatkowej, trzyletni okres leasingu okazuje się lepszym rozwiązaniem niż minimalny dopuszczalny okres dwóch lat.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Samochody osoboweLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Analiza dokumentów i ofertLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje już blisko 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl