Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Krótki okres leasingu

Leasing operacyjny samochodu osobowego jest doskonałym sposobem optymalizacji podatkowej. Dotyczy to zwłaszcza nowych aut, których okres amortyzacji wynosi 5 lat. Jeśli kupisz osobówkę, to będziesz ją „zaliczał” w koszty przez okres 5 lat, ale dzięki leasingowi możesz wprowadzić ten sam pojazd w koszty podatkowe znacznie szybciej – teoretycznie nawet w 2 lata, ale lepszym rozwiązaniem może okazać się leasing 3-letni.

Krótko: Minimalny okres leasingu samochodów osobowych

  • Najkrótszy możliwy okres leasingu operacyjnego samochodu wynosi 24 miesiące.
  • Tak krótki okres wiąże się z koniecznością zastosowania wysokiego wykupu, najczęściej 19%.
  • Wysoki wykup czasem utrudnia optymalizację podatkową.
  • Lepszym rozwiązaniem od dwuletniego leasingu może okazać się leasing trzyletni, kiedy minimalny wykup może wynieść nawet 0,1%.

Spis treści

  1. Dwuletni leasing = wyższy wykup
  2. Wyższy wykup może utrudniać optymalizację podatkową
  3. Leasing na 24 czy na 36 miesięcy – porównanie
  4. Podsumowanie – leasing 3-letni lepszy?
  5. Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)

Dwuletni leasing = wyższy wykup

Najkrótszym okresem leasingu w przypadku samochodów osobowych (stawka amortyzacji 20%), na który pozwalają przepisy podatkowe, są dwa lata. Trzeba tu jednak zauważyć, że tak krótki czas finansowania wiąże się z koniecznością zastosowania podwyższonego wykupu – co także wynika z prawa podatkowego. W zależności od polityki firmy leasingowej wynosi on od 16% do najczęściej 19%.

Wyższy wykup może utrudniać optymalizację podatkową

Tymczasem jeśli chciałbyś w możliwie najszybszym czasie odliczyć jak najwięcej kosztów od podatku, to podwyższona do 19% wartość wykupu może ci nieco skomplikować plany.

Niebieski nr 1Przede wszystkim wysoki wykup na zakończenie leasingu powoduje obniżenie raty, a zatem zmniejszenie kwoty, którą możesz co miesiąc odliczyć od podatku. Oczywiście fakturę za wykup pojazdu również będziesz mógł finalnie wrzucić w firmowe koszty. Tyle tylko, że jednorazowo możesz to zrobić przy kwocie faktury opiewającej maksymalnie na 10 tys. złotych, a jak nietrudno policzyć, już przy cenie niespełna 53 tys. zł netto leasingowanego auta, 19-procentowy wykup da kwotę wyższą niż graniczne 10 tys. zł. To natomiast powoduje konieczność amortyzowania samochodu przez okres co najmniej 2,5 roku (przy podwyższonym wskaźniku dla pojazdów używanych) i co najmniej 5 lat dla aut branych w leasing jako nowe. Chyba że zamierzasz od razu sprzedać wykupione auto, wówczas będziesz mógł wpisać w koszty niezamortyzowaną wartość pojazdu.

Niebieski nr 2W jeszcze mniej korzystnej sytuacji znajdziesz się, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i chciałbyś wykupić samochód prywatnie – co samo w sobie jest doskonałym sposobem optymalizacji podatkowej. Wykup prywatny w połączeniu za darowizną na bliskiego członka rodziny pozwala uniknąć naliczenia podatku przy dalszej odsprzedaży samochodu. Jednak korzystając z tej opcji, pozbawisz się jednocześnie możliwości zaliczenia wykupu do kosztów działalności, co przy wysokiej jego kwocie minimalizuje efekt optymalizacji.

Niebieski nr 3Warto także pamiętać, że sam fakt konieczności „zorganizowania” na sam koniec leasingu sporej ilości gotówki na wykup może być dla niektórych przedsiębiorców problematyczny. Wszystkich powyższych wad pozbawiony jest leasing operacyjny z niższym wykupem, wynoszącym najlepiej około 1%. Jego zastosowanie możliwe jest przy 3-letnim okresie leasingu.

Leasing na 24 czy na 36 miesięcy – porównanie

Poza możliwością zastosowania niskiego wykupu leasing na okres 3 lat ma jeszcze dwie inne, istotne przewagi nad leasingiem 2-letnim.

Dłuższy okres finansowania umożliwia leasingodawcom zastosowanie niższej marży. Oznacza to najzwyczajniej w świecie niższe rzeczywiste oprocentowanie leasingu, czyli tańszą ofertę.

Kolejna kwestia kryje się w szczegółach… Wybierającym 3-letni okres leasingu, zdecydowana większość firm leasingowych może zaoferować do wyboru zarówno wariant z 36, jak i 35 ratami miesięcznymi. Tymczasem w przypadku okresu 2-letniego, większość finansujących nie daje takiego wyboru, z obawy przed konsekwencjami fiskalnymi. Tutaj minimalna ilość rat wynosi zazwyczaj 24 miesiące. W zasadzie tylko dwóch może trzech finansujących oferuje także wariant krótszy, tj. 23 raty. Zapytasz zapewne, jakie to ma w ogóle znacznie. Otóż ta jedna rata, a zatem jeden miesiąc leasingu dłużej może spowodować, że kalendarzowo ubezpieczenie samochodu będzie kończyło się o kilka lub kilkanaście dni wcześniej niż leasing. To z kolei spowoduje konieczność kontynuacji ubezpieczenia na kolejny rok, z czego niektórzy leasingodawcy korzystają, żeby dodatkowo zarobić.

Przejdźmy do porównania kosztów leasingu, a konkretnie wysokości miesięcznej raty w wariancie 2-letnim i 3-letnim leasingu. Poniższe zestawienie uwzględnia także różnicę w marży stosowanej przez finansujących, w zależności od okresu leasingu.

Cena samochodu 100 000 zł
Udział własny 10%
Okres leasingu 2 lata (24 raty) 3 lata (35 rat)
Wartość końcowa (wykup) 19% 1%
Wartość końcowa (wykup) 19 000 zł 1 000 zł
Rata miesięczna 3 110,00 zł 2 660,00 zł
Koszt całkowity 103,64% 104,10%

Podsumowanie – leasing 3-letni lepszy?

Powyższy przykład pokazuje, że różnica w koszcie całkowitym pomiędzy dwu i trzyletnim okresem jest symboliczna (zaledwie niecałe 0,5 pkt proc.), co wynika z malejącej, wraz z wydłużaniem okresu, marży finansującego. Różnica w wysokości raty miesięcznej wynosi około 15%. Tymczasem różnica w wysokości wykupu wynosi aż 18 tysięcy złotych, a biorąc pod uwagę, że wielu finansujących umożliwia leasing w okresie trzyletnim z wykupem nawet 0,1%, to różnica mogłaby wynieść prawie 19 tysięcy zł.

To spora kwota, którą po wykupie trzeba będzie amortyzować przez kolejne co najmniej 30 lub nawet 60 miesięcy, a w niektórych przypadkach (wykup prywatny) nie będzie można w ogóle zaliczyć w koszty. Zresztą nie tylko z punktu widzenia optymalizacji podatkowej, trzyletni okres leasingu okazuje się lepszym rozwiązaniem niż minimalny dopuszczalny okres dwóch lat.

Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)

Znacznie więcej o zasadach zaliczania w koszty uzyskania przychodu leasingu oraz użytkowania samochodów osobowych w firmie przeczytasz w naszym poradniku: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT). Tłumaczymy w nim m.in. zasady stosowania obowiązującego od 2019 roku limitu 150 tys. zł i wyjaśniamy wiele innych zawiłości.

4.6296296296296 1 1 1 1 1 4.63 (27)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Obliczenia i kalkulatorWykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż

Środek trwały wykupiony po zakończeniu umowy leasingu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Jednak jego dalsza sprzedaż będzie rodziła skutki w podatku dochodowym i VAT.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl