Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Dłonie mężczyzny w białej koszuli osłaniające kupki starannie ułożonych monet

Każdej firmie leasingowej zależy, żebyś skorzystał z oferowanego przez nią ubezpieczenia. Nie dość, że jest to dla niej wygodniejsze i bezpieczniejsze, to jeszcze ma z tego dodatkowy zarobek. Niestety ubezpieczenia od leasingodawców potrafią być dość drogie – zwłaszcza przy przedłużeniach na kolejne lata. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby nie przepłacić za polisę.</strong

Porównaj koszt pakietu OC i AC

Chcesz sprawdzić cenę OC i AC konkurencyjną do polisy swojego leasingodawcy?
Multiagencja współpracująca z FmLeasing.pl przedstawi Ci ofertę ubezpieczenia leasingowanego pojazdu.

Dlaczego leasingodawcy nakłaniają do swojego ubezpieczenia??

Powody są dwa. Pierwszy związany jest z wygodą leasingodawcy, lepszą kontrolą oraz bezpieczeństwem powierzonego Tobie przedmiotu leasingu. Jeżeli leasingodawca wykupuje polisę u ubezpieczyciela, z którym współpracuje i tylko obciąża Cię kosztem tej polisy, to ma pewność, że została ona opłacona w terminie i daje odpowiedni zakres ochrony. Historia nauczyła leasingodawców, że w czasach kiedy korzystający mieli większą swobodę w wyborze ubezpieczyciela, często dochodziło do różnego rodzaju problemów. Dlatego teraz wolą mieć większą kontrolę…

Drugi powód jest znacznie bardziej prozaiczny. Firmy leasingowe na oferowanych przez siebie ubezpieczeniach zarabiają – mają prowizję od każdej sprzedanej polisy.

Możesz samemu wybrać ubezpieczyciela, ale…

Z powyższych powodów każdej firmie leasingowej bardzo zależy, żebyś korzystał z oferowanych przez nią ubezpieczeń. Oczywiście możesz także samemu wybrać ubezpieczyciela, ale leasingodawca może chcieć to nieco utrudnić...

Rygorystyczne warunki zawarcia ubezpieczenia „zewnętrznego”

Przede wszystkim leasingodawca będzie wymagał, aby wybrane przez Ciebie ubezpieczenie (dla finansującego jest to ubezpieczenie tzw.: zewnętrzne) było odpowiedniej „jakości”, tzn. zakres ochrony powinien być pełny, bez żadnych wyłączeń, potrąceń czy kosztorysowej (tańszej) wersji ewentualnych napraw.

Niektórzy finansujący mają także swoją „krótką” listę ubezpieczycieli, których tolerują. Zazwyczaj próżno szukać na takiej liście najtańszych ubezpieczycieli typu direct.

Wreszcie warunki samego przedłużenia i opłacenia ubezpieczenia na kolejny rok mogą być rygorystyczne. Większość leasingodawców wymaga, aby kolejna polisa została zawarta i opłacona w całości (!) na co najmniej 14 dni przed upływem kończącej się polisy. Niektóre firmy leasingowe idą jeszcze dalej i wymagają, żeby co roku występować o kolejną (płatną o czym poniżej) zgodę i to nawet na miesiąc przed terminem, w którym konieczne jest przedłużenie polisy.

Jeśli nie zainteresujesz się sprawą z odpowiednim wyprzedzeniem, to niedochowanie tych terminów może skutkować wystawieniem polisy przez ubezpieczyciela współpracującego z leasingodawcą i obciążeniem Cię jej kosztem bez Twojego wpływu na jego wysokość.

Opłata manipulacyjna za ubezpieczenie własne

Wielu leasingodawców nalicza także opłatę manipulacyjną za możliwość skorzystania przez leasingobiorcę z własnego ubezpieczenia. Jej koszt wynosi z reguły 150 do 300 złotych i pobierany jest jednorazowo bądź corocznie.

Jest to opłata, która budzi wiele kontrowersji i często traktowana jest przez leasingobiorców jako „opresyjna”. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona nie tylko charakter zniechęcający do korzystania z ubezpieczeń zewnętrznych. Otóż z punktu widzenia firmy leasingowej obsługa obcych polis, pilnowanie terminów płatności, czy likwidacja szkód, wiąże się z rzeczywistym wysiłkiem organizacyjnym. Przy dziesiątkach tysięcy umów konieczne jest stworzenie dodatkowych etatów do prowadzenia tego typu spraw. Więcej o tym pisaliśmy tu: Opłaty dodatkowe w leasingu.

W lepszej sytuacji będziesz, jeśli Twój leasingodawca jest jednym z tych, który nalicza zryczałtowaną opłatę (np.: miesięczną lub roczną) za dodatkowe usługi i zdarzenia. Ryczałt taki znosi większość dodatkowych opłat manipulacyjnych, w tym tę za możliwość skorzystania z własnego ubezpieczenia.

Mało uczciwe praktyki niektórych leasingodawców

Oczywiście, jak to już opisywaliśmy w artykule o dobrych i złych praktykach, także na gruncie ubezpieczeń przedmiotów leasingu zdarzają się leasingodawcy stosujący praktyki, które śmiało można określić jako niepartnerskie.

Wspominaliśmy powyżej, że firmy leasingowe mają swoje restrykcje oraz pobierają opłaty manipulacyjne za możliwość skorzystania z własnego ubezpieczenia. Najgorsze jednak – i niestety są takie firmy – jeżeli przy kontynuacji ubezpieczenia oferowanego przez leasingodawcę okazuje się, że jego koszt jest bardzo wysoki. Znacznie wyższy niż przeciętna rynkowa. Jest to jednoznaczny sygnał, że taki leasingodawca korzysta ze swojej pozycji, aby dodatkowo zarobić na „uwiązanym” leasingobiorcy.

Przedłużenie u dealera też może być drogie

Wielu leasingobiorców wykupiło na pierwszy rok ubezpieczenie u dealera, u którego odbierali swój pojazd. Faktycznie, pakiety dealerskie są często bezkonkurencyjne w pierwszym roku. Niestety różnie to wygląda w przypadku kontynuacji na drugi rok i kolejne lata. Bardzo często warunki przedłużenia proponowane w ramach pakietów dealerskich znacząco odbiegają od preferencyjnych stawek, które proponowane są dla aut nowych.

Oczywiście zawsze warto zaznajomić się z tym, co zaproponuje dealer w ramach kontynuacji, ale mimo wszystko lepiej będzie rozeznać się także w alternatywnych ofertach ubezpieczenia.

Jak nie przepłacić za ubezpieczenie w leasingu?

Fioletowy nr 1Starannie wybieraj leasingodawcę

Jeszcze na etapie porównywania i wyboru oferty leasingu, zwróć uwagę:

  • w umowie/OWUL – jakie są warunki skorzystania z własnego ubezpieczenia oraz terminy wystąpienia o zgodę i wykupienia kontynuacji polisy
  • w Tabeli Opłat – ile wynosi opłata za możliwość skorzystania z własnego ubezpieczenia

Wybierz ofertę tego leasingodawcy, który będzie miał akceptowalne dla ciebie warunki, terminy i opłaty. Pomocny w tym wyborze może być nasz Megaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Fioletowy nr 2Działaj z wyprzedzeniem

Z odpowiednim wyprzedzeniem, czyli co najmniej miesiąc przed końcem obowiązującego ubezpieczenia zorientuj się, jaki będzie koszt kontynuacji ubezpieczenia „u leasingodawcy”. Jeżeli będzie on zbyt wysoki, odpowiednio wcześnie znajdź rozwiązanie konkurencyjne, występując jednocześnie o zgodę do finansującego na ubezpieczenie we własnym zakresie.

Fioletowy nr 3Negocjuj z finansującym koszt ubezpieczenia

Działając z wyprzedzeniem, można także z powodzeniem negocjować wysokość stawki ubezpieczenia proponowanego przez leasingodawcę. Wiele firm leasingowych proponuje polisę z narzuconą swoją marżą, przez co jest ono dość drogie. Mając wystarczająco dużo czasu na odrzucenie takiej propozycji i znalezienie tańszej oferty na rynku, możliwe jest zmotywowanie finansującego do złożenia ponownej, nawet dużo tańszej oferty ubezpieczenia.

Porównaj koszt pakietu OC i AC

Chcesz sprawdzić cenę OC i AC konkurencyjną do polisy swojego leasingodawcy?
Multiagencja współpracująca z FmLeasing.pl przedstawi Ci ofertę ubezpieczenia leasingowanego pojazdu.

Tańsze ubezpieczenie GAP?

Pakiet OC+AutoCasco nie jest jedynym ubezpieczeniem, na którym można poszukać oszczędności. Taniej można kupić także polisę GAP, wystarczy zrobić to na własną rękę, zamiast decydować się na wariant proponowany przez leasingodawcę. Więcej na ten temat dowiesz się z naszej kolejnej publikacji: Ubezpieczenie GAP w leasingu

Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu?

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej? Poznaj sposoby oszczędzania na ubezpieczeniach przy korzystaniu z leasingu w naszym kompleksowym poradniku na ten temat: Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu?

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

4.9310344827586 1 1 1 1 1 4.93 (29)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Nożyce przecinające wstęgęZakończenie umowy leasingu przed czasem

Zdarzają się sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe lub chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy lub lepszy. Informujemy, jakie są opcje.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

 
Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to największy portal poświęcony leasingowi istniejący od 2009 roku. Ułatwiamy leasingobiorcom wybór finansowania oraz pomagamy ograniczać koszty związane z leasingiem
Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl