Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Widok biurka z laptopem, kalkulatorem, dokumentami i świnką skarbonką symbolizują oszczędności sooby liczącej koszty leaisngu

Wysokie stopy procentowe utrudniają korzystanie z leasingu, ale istnieją sposoby redukowania jego kosztu. Chociaż inflacja powoli ustępuje, a NBP już obniżyła nieco stopy, to leasingobiorcy jeszcze przez jakiś czas będą odczuwać wyższe oprocentowanie. W dzisiejszych czasach kluczowe jest mądre planowanie i świadome podejmowanie decyzji. Dowiedz się, jak inteligentnie obniżać koszt leasingu przy wysokich stopach procentowych.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zmniejszając udział odsetek w racie możesz obniżyć koszt leasingu nawet przy wysokich stopach procentowych. Sprawdź, jak dobierać parametry, aby zminimalizować oprocentowanie leasingu.

Spis treści

 1. Obniż udział odsetek w leasingu
 2. Wniosek: Krótki okres + wysoka wpłata + niski wykup = niski koszt leasingu
 3. Negocjuj ofertę leasingu (marżę)
 4. Zwracaj uwagę na ceny ubezpieczeń (także GAP)
 5. Rozsądnie wybierz przedmiot leasingu
 6. Może leasing w euro lub innej walucie obcej?
 7. Może leasing ze stałą stopą?
 8. Podsumowanie – co zrobić?

Obniż udział odsetek w leasingu

Kluczem do zmniejszenia kosztów leasingu przy obecnym oprocentowaniu jest skorzystanie z takiego wariantu, który zminimalizuje wpływ odsetek na wysokość raty. Najlepszym sposobem na obniżenie udziału odsetek w spłacanym leasingu jest wybór stosunkowo krótkiego okresu finansowania z możliwie wysoką wpłatą własną oraz niskim wykupem. Zobaczysz to na poniższych przykładach.

Wybierz krótki okres leasingu

Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że szybsza spłata zobowiązania spowoduje, że koszt pożyczonego pieniądza będzie kwotowo mniejszy.

Wpływ okresu umowy na sumę opłat

Cena pojazdu 100.000 zł
Warunki leasingu wpłata 10%, wykup 1%
RRSO 9,00%
Okres leasingu 36 miesięcy 60 miesięcy
Koszt całkowity 113,2% 122,3%
Suma odsetek 13.156 zł 22.299 zł

Dokonaj wyższej wpłaty własnej

Wyższa wpłata początkowa (czynsz inicjalny) to jednocześnie mniejsza kwota „pożyczana” od leasingodawcy, a co za tym idzie niższe odsetki.

Wpływ wpłaty wstępnej na sumę opłat

Cena pojazdu 100.000 zł
Warunki leasingu okres 48 miesięcy, wykup 1%
RRSO 9,00%
Czynsz inicjalny 45%
5%
Koszt całkowity 110,9% 118,6%
Suma odsetek 10.862 zł 18.641 zł

Decyduj się na leasing z niskim wykupem

Wysoki wykup powoduje odroczenie spłaty kapitału, przez co dużą część raty miesięcznej zaczynają stanowić odsetki. Jest to obecnie mocno odczuwalne zwłaszcza w przypadku wynajmu długoterminowego, gdzie duża wartość końcowa jest standardowym rozwiązaniem.

Duży wykup powoduje, że rata takiego leasingu jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany oprocentowania.

Wpływ wysokości wykupu na sumę opłat

Cena pojazdu 100.000 zł
Warunki leasingu okres 48 miesięcy, wpłata 20%
RRSO 9,00%
Wykup 1%
40%
Koszt całkowity 115,7% 122,2%
Suma odsetek 15.724 zł 22.179 zł

Wniosek: Krótki okres + wysoka wpłata + niski wykup = niski koszt leasingu

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na dokonanie wysokiej wpłaty początkowej. Jeszcze komuś innemu będzie zależało na dłuższym okresie finansowania lub trochę wyższym wykupie. Niemniej warto, żebyś pamiętał, iż każdy z tych parametrów ma duży wpływ na koszt całkowity leasingu. Poniżej zobaczysz porównanie sytuacji skrajnych, gdzie różnica w sumie odsetek robi wrażenie....

Porównanie skrajności

Cena pojazdu 100.000 zł
RRSO 9,00%
Okres leasingu 36 miesięcy
60 miesięcy
Czynsz inicjalny 45%
5%
Wykup 1%
30%
Koszt całkowity 108,1% 129,5%
Suma odsetek 8.089 zł 29.457 zł

Negocjuj ofertę leasingu (marżę)

Parametry leasingu nie są jedynymi, które mają wpływ na wysokość spłacanych odsetek. O jej wysokości decyduje także marża leasingodawcy. Dlatego zawsze — a w obecnych realiach tym bardziej — powinieneś zadbać o wybór atrakcyjnej oferty leasingu z niską marżą oraz nie popełnić błędów, które z czasem okażą się kosztowne.

Jak to zrobić? Na FmLeasing.pl znajdziesz konkretne porady na ten temat: Jaki Leasing Jest Najkorzystniejszy? Megaporadnik

Warto przede wszystkim zebrać kilka ofert od różnych leasingodawców, aby lepiej zorientować się w sytuacji na rynku (ostatnio mocno zmiennej) oraz mieć punkt wyjścia do dalszych negocjacji. W tym miejscu zachęcamy do skorzystania z naszej Wyszukiwarki Leasingu, która ułatwi Ci otrzymanie ofert bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców.

FmLeasing.pl: Korzystaj z naszej eksperckiej pomocy przy wyborze leasingu oraz w jego trakcie.

Zwracaj uwagę na ceny ubezpieczeń (także GAP)

Pamiętaj, że koszt finansowania nie jest jedynym, który ponosisz niejako przy okazji leasingu. Konieczne jest także wykupienie ubezpieczeń chroniących finansowany przedmiot. Odsyłamy do naszego działu Ubezpieczenia w Leasingu i Szkody, gdzie znajdziesz zestaw praktyk, które ułatwią Ci obniżenie kosztu ubezpieczenia nie tylko na starcie leasingu, ale także przy kontynuacjach na kolejne lata.

Ubezpieczenie GAP — duże różnice w cenie

Ubezpieczenie GAP — chroniące w przypadku szkody całkowitej, w tym kradzieży — jest istotnym dodatkiem do leasingu. Przy wyborze oferty finansowania zaproponuje Ci je większość leasingodawców jako dodatkowo płatną opcję. Jednak powinieneś pamiętać, że różnice w cenie tego ubezpieczenia potrafią być kolosalne. Zdarzają się przypadki oferowania GAP za cenę nawet ponad 9000 zł na 5 lat (jeden z fabrycznych leasingodawców), gdzie na FmLeasing.pl taki sam GAP wykupić za niewiele powyżej 2000 zł. Precyzyjne ceny sprawdzisz tu: Kalkulator ubezpieczenia GAP

Więcej sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczeń znajdziesz w poradniku: Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu?

FmLeasing.pl: Kup GAP Fakturowy w niższej Cenie i nie przepłacaj u Leasingodawcy

Rozsądnie wybierz przedmiot leasingu

Nie zapominaj, że wysokość raty leasingu, a także koszt ubezpieczeń będzie ostatecznie zależał od ceny wybranego przez Ciebie przedmiotu finansowania.

W niepewnych czasach warto do tego podejść z chłodną głową i zapewnić sobie pewien zapas w budżecie. W przypadku samochodów osobowych możesz pomyśleć choćby o rezygnacji z niektórych elementów wyposażenia dodatkowego, wybrać odrobinę słabszy silnik, czy nawet rozejrzeć się za tańszym modelem.

Może leasing w euro lub innej walucie obcej?

Wysokie stopy procentowe przypomniały wszystkim nam, dlaczego jeszcze kilkanaście lat temu tak popularne były frankowe kredyty hipoteczne — po prostu cena kredytu złotowego była nie do udźwignięcia przez wiele osób przy ówczesnym oprocentowaniu. W przypadku leasingu skala finansowania w obcych walutach była wtedy nieporównywalnie mniejsza, ale było to także dość często stosowane rozwiązanie.

Obecnie ponownie można zacząć myśleć o finansowaniu w euro, które jest znacznie niżej oprocentowane i może być niezłym rozwiązaniem nawet pomimo ryzyka zmiany kursów.

Jednak nie każdy leasingodawca oferuje leasing walutowy a ci, którzy udostępniają takie rozwiązanie, najczęściej stawiają dodatkowe wymagania klientom. Chodzi tu o wyeliminowanie ryzyka kursowego, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa spłaty, dlatego leasing walutowy jest dostępny w zasadzie tylko dla przedsiębiorców, którzy mają przychody przynajmniej w jakiejś części także w euro.

Choć nie można wykluczyć, że w miarę rosnącego zainteresowania firmy leasingowe zaczną te kryteria nieco rozluźniać. Jednak z całą pewnością nie będzie powrotu do liberalnych zasad, które obowiązywały kilkanaście lat temu, kiedy każdy bez wyjątku przedsiębiorca mógł skorzystać z leasingu walutowego lub denominowanego.

O ile leasing w euro jest obecnie tańszy od złotowego? Dowiesz się z publikacji: Leasing w walutach obcych czy w złotych?

Może leasing ze stałą stopą?

Obecnie leasing ze stałą stopą ma w zasadzie tylko jedną zaletę – daje pewność, że rata już się nie zwiększy. Niestety leasing ze stałą stopą jest najczęściej mniej korzystny od leasingu opartego o Wibor. Dlatego z pewnością nie jest to sposób dający odpowiedź na tytułowe pytanie o obniżenie kosztów leasingu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wysokie stopy nie będą obowiązywały wiecznie. Rozwinięcie tego tematu: Stałe czy zmienne oprocentowanie leasingu? Które wybrać?

FmLeasing.pl: Korzystaj z naszej eksperckiej pomocy przy wyborze leasingu oraz w jego trakcie.

Podsumowanie – co zrobić?

Nie ma magicznego sposobu, który pozwoliłby znacząco obniżyć koszt leasingu. Jednak możesz zaoszczędzić sporą kwotę na odsetkach, a także mniej obawiać się ewentualnych wzrostów stóp procentowych w przyszłości, jeśli rozsądnie wybierzesz przedmiot oraz odpowiednio dobierzesz parametry leasingu, czyli zdecydujesz się na:

 • krótki okres finansowania
 • możliwe wysoką wpłatę własną
 • niski wykup

Jeśli dodatkowo zadbasz o wybór taniej oferty leasingu oraz poświęcisz minimum uwagi na wybór dobrych cenowo ubezpieczeń towarzyszących, to finansowanie z pewnością nie będzie drenowało Twojego budżetu. Nie można zapominać, że leasing to nadal najtańszy sposób finansowania wielu środków trwałych, zwłaszcza biorąc pod uwagę dodatkowe korzyści podatkowe.

4.95 1 1 1 1 1 4.95 (20)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Dłonie chroniące symbol samochodu osobowegoJak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu?

Poznaj sposoby oszczędzania na ubezpieczeniu przy korzystaniu z leasingu. Kupuj taniej Autocasco i OC oraz GAP. Uważaj na przedłużenia polis na kolejne lata leasingu.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Nożyce przecinające wstęgęSkrócenie umowy leasingu. Jakie są koszty?

Niektórzy w pogoni za jak najniższą ratą decydują się na najdłuższy okres leasingu, planując za jakiś czas spłacenie wszystkich rat przed czasem. To niekoniecznie dobre rozwiązanie.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Tablica z napisem 4 błędy4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu

Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl