Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Męskie dłonie dwóch osób wskazujące długopisami zapisy w dokumentach

Leasing jest powszechnie uznawany za łatwo dostępny sposób na sfinansowanie samochodu, czy innego środka trwałego. Jest w tym wiele prawdy, nie oznacza to jednak, że udzielany jest każdemu bez oglądania się na jego sytuację finansową. Zastanawiasz się, czy spełniasz kryteria, żeby otrzymać finansowanie w postaci leasingu lub wynajmu długoterminowego? Niniejszy artykuł odpowiada na to pytanie.

Krótko: Kryteria niezbędne do uzyskania leasingu

1. Konieczne jest prowadzenie działalności, najlepiej od co najmniej trzech miesięcy.
2. Istotna jest czysta przeszłość płatnicza. Wpisy w bazach dłużników lub zła historia w BIK znacznie utrudni uzyskanie leasingu.
3. Odpowiednia zdolność leasingowa (kredytowa) niezbędna będzie w przypadku ubiegania się o leasing przedmiotów w ramach procedury pełnej.

Spis treści

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby uzyskać leasing?

W największym skrócie – żeby leasingodawca udzielił finansowania, trzeba w jakiś sposób uwiarygodnić się, czyli przekonać go, że leasing zostanie spłacony, a wydany przedmiot leasingu nie zostanie sprzeniewierzony. Takie badanie klienta wnioskującego o finansowanie, nazywane jest oceną ryzyka.

FmLeasing.pl: Korzystaj z naszej eksperckiej pomocy przy wyborze leasingu oraz w jego trakcie.

Procedury oceny ryzyka – uproszczone i standardowe

Każda firma leasingowa ma swoje własne procedury oceny ryzyka. Różnią się one w zależności od tego, jaki środek trwały ma być objęty finansowaniem. Samochody osobowe najczęściej objęte są procedurą uproszczoną. Co oznacza, że wnioskujący nie musi przedstawiać dokumentów potwierdzających swojej sytuacji finansowej. Z kolei pojazdy o znacznej wartości, maszyny i urządzenia itp. finansowane są w procedurze standardowej (pełnej), gdzie konieczne jest zbadanie zdolności kredytowej wnioskującego na podstawie deklaracji podatkowych oraz ewentualnie innych dokumentów finansowych.

Jakie kryteria trzeba spełniać przy procedurze uproszczonej?

Zakładając, że leasingowany ma być popularny środek trwały, np.: samochód osobowy, dostawczy, czy choćby sprzęt medyczny, zastosowanie będzie miała procedura uproszczona. Wnioskujący przedsiębiorca powinien podać dane swojej firmy oraz przedstawić w zasadzie tylko dowód osobisty. Nie oznacza to jednak, że sam fakt posiadania tego dokumentu jest przepustką do uzyskania leasingu.

Firmy leasingowe patrzą na to jak długo prowadzona jest działalność. Zazwyczaj wystarczy, że firma działa od minimum trzech miesięcy. Choć trzeba zaznaczyć, że każdy leasingodawca ma w tym zakresie swoją indywidualną politykę. Są firmy, które wymagają dłuższego minimalnego okresu prowadzenia firmy, np.: sześć miesięcy, czy nawet rok. Są wreszcie takie, które udzielają leasingu już po miesiącu, czy nawet dzień po zarejestrowaniu działalności. Jednak okres od trzech do sześciu miesięcy minimalnego czasu działania firmy jest najczęściej spotykanym kryterium. Czy to już wszystko, co trzeba spełnić, żeby dostać leasing? Nie do końca, o czym będzie w dalszej części tekstu.

Symbol żarówkiCzy wiesz, że uzyskanie leasingu jeśli jesteś młodszy niż 25 lat, może nie być łatwe? Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić: Młody wiek leasingobiorcy - czy może być przeszkodą?

Zdolność leasingowa w procedurze standardowej

Procedura standardowa, czasem zwana pełną, stosowana jest w przypadku ubiegania się o finansowanie przedmiotów stanowiących większe ryzyko dla leasingodawcy. Dotyczy to zazwyczaj ciężkiego transportu, maszyn i urządzeń, czy sprzętu IT, nie wspominając o nieruchomościach. W jej ramach badana jest zdolność leasingowa, więc wnioskujący przedsiębiorca musi przedstawić dokumenty ukazujące jego sytuację finansową i majątkową, np.: deklaracje podatkowe, KPiR, bilans i rachunek wyników itp. Wyniki finansowe powinny być pozytywne, tzn. finansujący powinien zyskać przekonanie, że po podpisaniu umowy, jej spłata nie będzie zagrożona. Jednak ciężko wskazać tu jakieś sztywne kryteria, bo jest to zazwyczaj rozpatrywane indywidualnie, a każda z firm leasingowych ma swoje własne wymogi dotyczące oceny zdolności leasingowej. Czasem można uzyskać finansowanie, nawet wykazując stratę, a czasem będzie to trudne, nawet mając spory zysk.

Brak długów i pozytywna historia kredytowa

Niezależnie od tego, czy będzie to procedura uproszczona, czy standardowa, praktycznie każdy leasingodawca rozpatrujący wniosek będzie sprawdzał także bazy dłużników, np.: Krajowy Rejestr Długów oraz historię kredytową w BIK. Jeżeli pojawi się coś niepokojącego, to uzyskanie leasingu będzie niemożliwe albo bardzo trudne. Istnieją tylko bardzo nieliczne firmy, które udzielają finansowania także firmom i osobom z kiepską historią płatniczą, ale jest to rzadkość. Więcej o takiej ofercie: Leasing bez BIK, KRD oraz z zaległościami US i ZUS - oferta specjalna

Miękka ocena wiarygodności

Trzeba wiedzieć, że leasingodawcy sprawdzają nie tylko twarde dane z dokumentów, ale starają się też dowiedzieć czegoś więcej o profilu działalności prowadzonej przez wnioskującego. Sprawdzają w tym celu choćby informacje ukazujące się o firmie w internecie, mogą chcieć uzyskać kontakt do kontrahentów itp. Wszystko po to, żeby ocenić, czy firma faktycznie działa i rokuje nadzieje, że będzie działała nadal. Takie miękkie sprawdzanie jest także sposobem na wyeliminowanie ryzyka zawarcia umowy z oszustami, np.: na tzw. słupa. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Jak firmy leasingowe sprawdzają wiarygodność klientów?

Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego samochodów?

Możesz śmiało przyjąć, że warunki, które musisz spełnić, żeby skorzystać z wynajmu długoterminowego pojazdu, są w zasadzie takie same, jak w przypadku ubiegania się o klasyczny leasing z wykupem – czyli takie, jak opisaliśmy powyżej.

W przypadku najmu najczęściej stosowana jest procedura uproszczona, jednak nadal powinieneś móc wykazać się stałym źródłem przychodów/zarobków oraz mieć przyzwoitą historię kredytową, a w każdym razie nie mieć negatywnej. Mamy tu na myśli chęć skorzystania z oferty dobrych, dużych firm leasingowych i flotowych, które oferują najem długoterminowy. Na rynku istnieją jednak także mniejsze firmy, które wynajmują auta klientom niespełniającym kryteriów „bankowych”. Powinieneś jednak brać poprawkę, że ich oferta jest znacznie słabsza jakościowo i cenowo.

Po więcej informacji odsyłamy do naszego działu: Wynajem Długoterminowy

Leasing konsumencki

Niniejszy artykuł dotyczy przede wszystkim warunków, jakie musi spełnić przedsiębiorca chcący uzyskać leasing. Warto jednak przy okazji wspomnieć także o konsumentach, czyli osobach prywatnych biorących w leasing samochód, bo najczęściej auta osobowe są przedmiotami finansowanymi leasingiem prywatnym. W przypadku osób indywidualnych leasingodawcy chcą zazwyczaj zobaczyć dwa dokumenty ze zdjęciem oraz zrobić krótkie rozeznanie w sytuacji finansowej konsumenta. Często wystarczy pokazanie wyciągów z kont bankowych z widocznymi wpływami za ostatnie kilka miesięcy, czasem konieczne jest także przedstawienie ostatniego PIT.

Podsumowanie

Jeżeli prowadzisz wiarygodną działalność, chociaż od 3-6 miesięcy, nie masz długów i złej historii kredytowej, to bez trudu uzyskasz na dobrych warunkach leasing samochodu, a czasem nawet innego środka, w ramach procedury uproszczonej. Jeżeli prowadzisz działalność od roku i masz zdolność kredytową, to możesz ubiegać się o leasing także innych, mniej popularnych, niż samochody, środków trwałych.

Przy czym pamiętaj, że każdy leasingodawca ma swoje własne wymogi i kryteria oceny ryzyka. Niektóre firmy leasingowe mają bardzo liberalne podejście, więc nawet nie spełniając powyższych kryteriów, jest szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku i uzyskanie finansowania – trzeba tylko skierować zapytanie do odpowiedniego leasingodawcy. Zachęcamy Cię także do zapoznania się z naszym poradnikiem: Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących

4.7101449275362 1 1 1 1 1 4.71 (69)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Kobieta rysująca biznes planLeasing dla nowych firm rozpoczynających działalność

Leasing dla nowych firm jest możliwy, jednak nie zawsze jest to proste. Firm, która dopiero rozpoczyna swoją działalność, może zawrzeć umowę, ale tylko wybranych środków trwałych, ewentualnie powinna przedstawić dodatkowe zabezpieczenie.


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Dłonie mężczyzny ubranego w garnitur chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowyUbezpieczenie GAP w leasingu

Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Kryteria, które trzeba spełnić, żeby otrzymać leasing >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl