Leasing i podatki

Leasing finansowy umożliwia leasingobiorcy amortyzowanie środka trwałego, który jest przedmiotem umowy leasingu, pomimo, że jego formalnym właścicielem pozostaje finansujący. Dotyczy to również korzystania z przywilejów podatkowych, takich jak amortyzacja degresywna, z zastosowaniem indywidualnych stawek oraz amortyzacja jednorazowa.

Przyspieszona amortyzacja jednorazowa w leasingu finansowym, tak samo jak w przypadku zakupu za gotówkę, dotyczy środków trwałych z grup 3 do 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), z wyjątkiem samochodów osobowych, i dostępna jest dla firm rozpoczynających działalność oraz dla małych podatników.

Mały podatnikiem jest przedsiębiorstwo, którego przychody (liczone razem z VAT) w roku poprzedzającym skorzystanie z amortyzacji jednorazowej nie przekroczyły 1.200.000 EUR.
Należy również pamiętać o innych ograniczeniach, np. limit maksymalnej amortyzacji jednorazowej wynosi 50.000 EUR. Jest ona też pomocą de minimis, którą należy udokumentować w Urzędzie Skarbowym, gdybyśmy chcieli skorzystać z innego rodzaju pomocy de minimis, np. w przypadku ubiegania się o rozłożenie należnych podatków na raty, czy też dofinansowanie z Urzędu Pracy.
Ma to również znaczenie w przypadku ubiegania się o fundusze unijne. W ciągu 3 lat łączna kwota pomocy de minimis nie może przekroczyć 200.000 EUR, a w przypadku firm transportowych 100.000 EUR.

UWAGA! Amortyzacja jednorazowa nie może być zastosowana w przypadku samochodów osobowych. W myśl ustaw o podatku dochodowym samochodem osobowym są również pojazdy z tak zwaną kratką, które nie posiadają dłuższej przestrzeni towarowej od pasażerskiej. W praktyce więc, nie można amortyzować jednorazowo aut z kratką typu kombi, terenowych, hatchback, itp., które posiadają więcej niż jeden rząd siedzeń.
Załapią się natomiast samochody typu pick-up.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl