Leasing i podatki

Leasing finansowy umożliwia leasingobiorcy amortyzowanie środka trwałego, który jest przedmiotem umowy leasingu, pomimo, że jego formalnym właścicielem pozostaje finansujący. Dotyczy to również korzystania z przywilejów podatkowych, takich jak amortyzacja degresywna, z zastosowaniem indywidualnych stawek oraz amortyzacja jednorazowa.

Przyspieszona amortyzacja jednorazowa w leasingu finansowym, tak samo jak w przypadku zakupu za gotówkę, dotyczy środków trwałych z grup 3 do 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), z wyjątkiem samochodów osobowych, i dostępna jest dla firm rozpoczynających działalność oraz dla małych podatników.

Mały podatnikiem jest przedsiębiorstwo, którego przychody (liczone razem z VAT) w roku poprzedzającym skorzystanie z amortyzacji jednorazowej nie przekroczyły 1.200.000 EUR.
Należy również pamiętać o innych ograniczeniach, np. limit maksymalnej amortyzacji jednorazowej wynosi 50.000 EUR. Jest ona też pomocą de minimis, którą należy udokumentować w Urzędzie Skarbowym, gdybyśmy chcieli skorzystać z innego rodzaju pomocy de minimis, np. w przypadku ubiegania się o rozłożenie należnych podatków na raty, czy też dofinansowanie z Urzędu Pracy.
Ma to również znaczenie w przypadku ubiegania się o fundusze unijne. W ciągu 3 lat łączna kwota pomocy de minimis nie może przekroczyć 200.000 EUR, a w przypadku firm transportowych 100.000 EUR.

UWAGA! Amortyzacja jednorazowa nie może być zastosowana w przypadku samochodów osobowych. W myśl ustaw o podatku dochodowym samochodem osobowym są również pojazdy z tak zwaną kratką, które nie posiadają dłuższej przestrzeni towarowej od pasażerskiej. W praktyce więc, nie można amortyzować jednorazowo aut z kratką typu kombi, terenowych, hatchback, itp., które posiadają więcej niż jeden rząd siedzeń.
Załapią się natomiast samochody typu pick-up.

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl