Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Podstawy leasingu

Leasing finansowy (kapitałowy) od strony podatkowej i rachunkowo-księgowej przypomina kredyt bankowy. W odróżnieniu od leasingu operacyjnego, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (leasingobiorca). Kosztem uzyskania przychodu jest również część odsetkowa raty.

Leasing finansowy a VAT

W większości przypadków leasing finansowy traktowany jest jak dostawa towarów. Co za tym idzie, stawka opodatkowania podatkiem VAT jest taka jak stawka dla środka trwałego, który jest finansowany leasingiem. Dlatego też leasing finansowy popularny jest w przypadku zawierania umów np. na sprzęt medyczny (VAT 8%), samochody sprzedawane na fakturę VAT marża (VAT zwolniony) itd.

Podatek naliczany jest z góry od całej kwoty transakcji w chwili wydania przedmiotu leasingu. Niektóre firmy leasingowe oferują usługę „refinansowania” VAT (korzystający spłaca w ratach leasingowych kwotę „pożyczoną” od leasingodawcy na zapłatę VAT).

Koszty podatkowe (PIT i CIT) w leasingu finansowym

Kosztami uzyskania przychodu dla leasingobiorcy korzystającego z leasingu finansowego na gruncie podatkowym są:

  • Odsetkowa część raty leasingu
  • Korzystający ma również prawo amortyzować przedmiot

Amortyzacja w leasingu finansowym

Środek trwały w leasingu finansowym nie jest składnikiem majątku leasingodawcy, jak ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnego. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca.
Leasing finansowy, podobnie jak kredyt, cieszy się przywilejami związanymi z możliwością zastosowania indywidualnych (wyższych) stawek amortyzacji liniowej, amortyzacji degresywnej, a nawet amortyzacji jednorazowej (np.: w przypadku leasingowania środków o wartości poniżej 10 tys. zł lub w ramach pomocy de minimis).

Symbol żarówkiCzy wiesz, że biorąc w leasing finansowy używany samochód osobowy, masz prawo zastosować indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 40% rocznie? Oznacza to, że możesz zaliczyć używane auto w koszty podatkowe w 2,5 roku, czyli dwa razy szybciej niż nowe.

Leasing finansowy a amortyzacja jednorazowa de minimis

Przyspieszona amortyzacja jednorazowa de minimis w leasingu finansowym tak samo, jak w przypadku zakupu za gotówkę, dotyczy środków trwałych z grup 3 do 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), z wyjątkiem samochodów osobowych:

  • kotły i maszyny energetyczne
  • maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
  • maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne
  • urządzenia techniczne
  • środki transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych
  • narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane

Amortyzacja jednorazowa de minimis dostępna jest dla firm rozpoczynających działalność oraz dla małych podatników. Małym podatnikiem jest przedsiębiorstwo, którego przychody w roku poprzedzającym nie przekroczyły 2 mln euro (w 2020 roku przelicza się to na 8 474 000 zł).

Należy również pamiętać, że łączny limit odpisów nie może przekroczyć rocznie 50 tys. euro (w 2020 roku przelicza się to na 219 000 zł).

Okres umowy leasingu finansowego

Brak jest ograniczeń prawnych w tym zakresie. Okres może być kształtowany dowolnie w ramach umowy zawartej pomiędzy finansującym a korzystającym. Dla większości środków trwałych jest to od 6 do 60 miesięcy, a czasem nawet do 84 miesięcy (zależy od polityki poszczególnych leasingodawców).

Wykup w leasingu finansowym

Wykup nie istnieje. Przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy z chwilą zapłacenia ostatniej raty. Czasem ostatnia rata różni się od pozostałych i wynosi np. 100 zł.

Leasing operacyjny czy finansowy - który wybrać?

Wybrać leasing operacyjny czy finansowy (kapitałowy)? Wielu przedsiębiorców, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z leasingiem, zadaje to pytanie. O wyborze jednej lub drugiej formy finansowania decydować powinny aspekty podatkowe, rachunkowo-księgowe, ewentualnie inne związane z prowadzoną działalnością. Opisujemy to dokładnie w naszym poradniku: Leasing operacyjny czy finansowy - który wybrać?

5 1 1 1 1 1 5.00 (3)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing finansowy - [Podstawy] >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Uścisk dłoni nad zawarta umowąPożyczka leasingowa - charakterystyka oferty

Pożyczka leasingowa jest czymś pomiędzy kredytem a leasingiem. Powstała jako odpowiedź na trudności w zastosowaniu leasingu przy korzystaniu z dotacji unijnych, ale zaczęła sprawdzać się także jako sposób finansowania przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT, rolników, lekarzy.


Tablica z napisem leasing czy kredytKiedy kredyt samochodowy jest lepszy od leasingu?

Są przypadki, kiedy kredyt samochodowy może okazać się lepszym wyborem niż leasing. Opisujemy takie sytuacje.


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl