Leasing czy kredyt?

Nie raz i nie dwa pisaliśmy o tym oraz dyskutowaliśmy na naszym forum co jest lepsze w przypadku finansowania nabycia samochodów – kredyt czy leasing?Poniżej znajdziecie małe podsumowanie kiedy kredyt samochodowy może okazać się lepszym (a czasem nawet jedynym) wyborem niż leasing.

Stary samochód

Większość firm leasingowych unika finansowania samochodów starszych niż 3, 4, 5-letnie. Czasem uda się znaleźć finansującego, który udzieli leasingu na pojazd starszy, ale jest to rzadkość i oferta najczęściej nie należy do tanich.

Dodatkowo, najczęściej stosowaną zasadą jest taka, że wiek pojazdu i okres leasingu nie mogą łącznie przekroczyć 8 lat. Oznacza to, że leasing samochodu 5 letniego może trwać najczęściej maksymalnie 3, a w wyjątkowych przypadkach 4 lata.

Tymczasem w przypadku banków oferujących kredyt samochodowy zasady dotyczące wieku pojazdów są znacznie bardziej liberalne. Nie jest większą trudnością skredytowanie zakupu samochodu, np.: 10-letniego. Do tego maksymalny okres kredytowania jest znacznie dłuższy - nawet do 8 lat.

Niska cena samochodu

Firmy leasingowe niechętnie zawierają umowy na kwoty niższe niż 20-25 tysięcy złotych. Ponadto, przy tak niewielkich wartościach koszty dodatkowe, które występują przy leasingu (np.: opłata za rejestrację pojazdu, wycena rzeczoznawcy) stają się proporcjonalnie bardziej uciążliwe. Pisaliśmy o tym dlaczego leasing nie jest zbyt korzystny przy finansowaniu przedmiotów o niewielkiej wartości.

Przy kredycie cena samochodu nie ma znaczenia – nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o wartości minimalne.

Zakup od osoby prywatnej bądź „okazjonalnego” dostawcy

Sfinansowanie leasingiem samochodu kupowanego od osoby prywatnej jest bardzo trudne i najczęściej kosztowne, o czym już kiedyś pisaliśmy.

Firmy leasingowe najczęściej wymagają także, żeby zakup następował, jeżeli nie u autoryzowanego dealera, to przynajmniej od firmy, która zajmuje się handlem pojazdami na stałe, jak komisy samochodowe, itp.

Tymczasem dla banków kredytujących nie ma większego znaczenia z jakiego źródła pochodzi auto.

W odróżnieniu od większości leasingodawców, banki nie będą także wymagały wyceny rzeczoznawcy jeżeli samochód sprzedawany jest przez „nieautoryzowanego” dostawcę.

Samochód sprzedawany na umowę kupna-sprzedaży bądź fakturę VAT-marża

W przypadku samochodów przy sprzedaży, których dostawca nie jest w stanie wystawić pełnej faktury z naliczonym VAT, leasing jest również średnio opłacalny i przede wszystkim słabo dostępny. W grę wchodzi w zasadzie tylko leasing finansowy, który pod względem podatkowym nie różni się niczym od kredytu.

Inne zalety kredytu samochodowego, których nie ma leasing

  • Brak opłaty manipulacyjnej za rejestrację samochodu oraz ewentualnie za wycenę rzeczoznawcy.
  • Większa dowolność w wyborze oferty ubezpieczenia pojazdu.
  • Kredytobiorca jest wpisany jako właściciel do dowodu rejestracyjnego. Dzięki czemu można choćby uniknąć opłat manipulacyjnych za powiadomienia o wezwaniu z policji.
  • Łatwiejsza i mniej kosztowna, niż w przypadku leasingu, możliwość spłacenia kredytu przed czasem.
  • Nawet do 100% finansowania ceny zakupy samochodu, podczas gdy leasingodawcy najczęściej wymagają minimum 10% wkładu własnego.

Dowiedz się więcej: Leasing czy kredyt? Co i dla kogo jest lepsze?

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl