Samochód w trakcie naprawy

Chociaż temat ubezpieczania przedmiotów leasingu w kontekście podatku VAT poruszaliśmy już wielokrotnie na forum, to regularnie pojawiają się pytania dotyczące tej kwestii. Dlatego najwyższy czas dokładnie wyjaśnić to zagadnienie w jednym poradniku. Mamy nadzieję, że da on wyczerpującą odpowiedź na pytania kto, kiedy i od jakiej wartości powinien wykupić ubezpieczenie przedmiotu leasingu – netto, brutto, ewentualnie netto + 50% VAT.

Krótko: Ubezpieczenie od netto, brutto czy netto + 50% VAT?

1. Ubezpieczenie od netto jest dla płatników VAT leasingujących przedmioty, od których przysługuje pełne odliczenia VAT.
2. Ubezpieczać się od brutto powinni przedsiębiorcy i osoby, które nie odliczają VAT od leasingu.
3. Ubezpieczenie netto + 50% VAT jest najlepszym rozwiązaniem przy leasingu samochodów osobowych, od których leasingobiorca odlicza połowę VAT.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Niniejszy poradnik dotyczy ubezpieczeń Auto Casco samochodów osobowych i ciężarowych, jak i ubezpieczeń majątkowych chroniących różnego rodzaju sprzęt oraz maszyny i urządzenia finansowane leasingiem.

Kiedy ubezpieczenie od wartości netto?

Ubezpieczenie od wartości netto przedmiotu leasingu wykupuje przedsiębiorca będący czynnym płatnikiem podatku od towaru i usług (VAT), który leasinguje sprzęt, od którego ma prawo odliczać 100% VAT. Czyli w praktyce dotyczy to leasingu samochodów ciężarowych, dostawczych oraz różnego rodzaju maszyn i urządzeń, sprzętu IT itd. W przypadku samochodów osobowych ubezpieczenie netto będzie dobrym rozwiązaniem tylko w przypadku firm, które zgłosiły do Urzędu Skarbowego fakt użytkowania takich pojazdów wyłącznie w celach służbowych – co umożliwia odliczanie 100% VAT od rat ich leasingu i kosztów eksploatacji.

Mając prawo do odliczania 100% VAT od leasingu nie ma problemu, jeśli ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w kwocie netto, gdyż przedsiębiorca i tak rozliczy sobie VAT w kolejnej deklaracji.

Kto powinien wykupić ubezpieczenie od wartości brutto?

Ubezpieczenie od wartości brutto przedmiotu leasingu powinien wykupić przedsiębiorca, który z jakiegoś powodu nie może odliczać VAT od leasingu. Zazwyczaj są to firmy nie będące płatnikami VAT. W ich przypadku uzyskanie odszkodowania w kwocie netto nie rozwiązuje do końca problemu, gdyż VAT będą musieli dopłacić z własnej kieszeni, a nie będą mogli go rozliczyć z urzędem skarbowym.

Przy czym problem nie występuje w przypadku szkody częściowej, jeśli leasingobiorca korzysta z usługi wsparcia szkodowego leasingodawcy. W skrócie polega to na tym, że wszelkie szkody w przedmiocie są likwidowane przez leasingodawcę i naprawiane w warsztatach wskazanych przez niego. Wówczas to finansujący rozlicza się z ubezpieczycielem i warsztatem biorąc na siebie także kwestię rozliczenia VAT. W takim przypadku kwestie finansowe rozliczenia szkody praktycznie nie interesują korzystającego. Jednak trzeba pamiętać, że nie każda firma leasingowa oferuje tego rodzaju rozwiązania.

Niestety problem nadal pozostaje w przypadku szkody całkowitej, np.: kradzieży. Jeśli leasingobiorca nie ubezpieczył przedmiotu od kwoty brutto, to w przypadku jego utraty ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bez VAT.

Ubezpieczenie od częściowej wartości netto, czyli netto + 50 VAT

Ubezpieczenie od wartości netto jest problemem także w przypadku leasingowania samochodu osobowego, od którego odliczane jest 50% VAT. O ile stłuczki i inne szkody częściowe można likwidować w ramach opisanego we wcześniejszym akapicie pakietu wsparcia szkodowego leasingodawcy, co pozwala uniknąć konieczności dopłacenia 50% VAT z własnej kieszeni, to już szkoda całkowita spowoduje, że leasingobiorca nie będzie mógł rozliczyć połowy vatu, którego nie dostanie w ramach odszkodowania.

Z drugiej natomiast strony ubezpieczanie samochodów osobowych od pełnej kwoty brutto jest niepotrzebnym przepłacaniem, gdyż podnosi koszt polisy. Dlatego w przypadku osobówki najlepiej jest wykupić ubezpieczenie od kwoty netto + 50% VAT.

Ubezpieczenie GAP a VAT

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia GAP, które chroni utratę wartości przedmiotu i najczęściej spotykane jest przy auto leasingu. Tutaj także należy rozważyć kwestię wykupienia go od wartości netto/brutto, gdyż ma to wpływ na koszt tej polisy oraz wysokość odszkodowania w przypadku szkody całkowitej.

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl