Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Samochód w trakcie naprawy

Chociaż temat ubezpieczania przedmiotów leasingu w kontekście podatku VAT poruszaliśmy już wielokrotnie na forum, to regularnie pojawiają się pytania dotyczące tej kwestii. Dlatego najwyższy czas dokładnie wyjaśnić to zagadnienie w jednym poradniku. Mamy nadzieję, że da on wyczerpującą odpowiedź na pytania, kto, kiedy i od jakiej wartości powinien wykupić ubezpieczenie przedmiotu leasingu – netto, brutto, ewentualnie netto + 50% VAT.

Krótko: Ubezpieczenie od netto, brutto czy netto + 50% VAT?

1. Ubezpieczenie od netto jest dla płatników VAT leasingujących przedmioty, od których przysługuje pełne odliczenie VAT.
2. Ubezpieczać się od brutto powinni przedsiębiorcy i osoby, które nie odliczają VAT od leasingu.
3. Ubezpieczenie netto + 50% VAT może być dobrym rozwiązaniem przy leasingu samochodów osobowych, od których leasingobiorca odlicza połowę VAT.

Spis treści

Porównaj koszt pakietu OC i AC w leasingu

Oszczędzaj na ubezpieczeniu! Sprawdź składkę konkurencyjną do polisy leasingodawcy

Niniejszy poradnik dotyczy ubezpieczeń Auto Casco samochodów osobowych i ciężarowych, jak i ubezpieczeń majątkowych chroniących różnego rodzaju sprzęt oraz maszyny i urządzenia finansowane leasingiem.

Kiedy ubezpieczenie od wartości netto?

Ubezpieczenie od wartości netto przedmiotu leasingu wykupuje przedsiębiorca będący czynnym płatnikiem podatku od towaru i usług (VAT), który leasinguje sprzęt, od którego ma prawo odliczać 100% VAT. Czyli w praktyce dotyczy to leasingu samochodów ciężarowych, dostawczych oraz różnego rodzaju maszyn i urządzeń, sprzętu IT itd. W przypadku samochodów osobowych ubezpieczenie netto będzie dobrym rozwiązaniem tylko w przypadku firm, które zgłosiły do Urzędu Skarbowego fakt użytkowania takich pojazdów wyłącznie w celach służbowych – co umożliwia odliczanie 100% VAT od rat ich leasingu i kosztów eksploatacji.

Mając prawo do odliczania 100% VAT od leasingu, nie ma problemu, jeśli ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za naprawę uszkodzonego przedmiotu w kwocie netto, gdyż przedsiębiorca i tak rozliczy sobie VAT w kolejnej deklaracji.

Kto powinien wykupić ubezpieczenie od wartości brutto?

Ubezpieczenie od wartości brutto przedmiotu leasingu powinien wykupić przedsiębiorca, który z jakiegoś powodu nie może odliczać VAT od leasingu. Zazwyczaj są to firmy niebędące płatnikami VAT. W ich przypadku uzyskanie odszkodowania w kwocie netto nie rozwiązuje do końca problemu, gdyż VAT będą musieli dopłacić z własnej kieszeni, a nie będą mogli go rozliczyć z urzędem skarbowym.

Przy czym problem z VAT nie występuje, jeśli leasingobiorca zdecyduje się korzystać z usługi wsparcia szkodowego leasingodawcy. W skrócie polega to na tym, że wszelkie szkody częściowe w przedmiocie są likwidowane przez leasingodawcę i naprawiane w warsztatach wskazanych przez niego. Wówczas to finansujący rozlicza się z ubezpieczycielem i warsztatem, biorąc na siebie także kwestię rozliczenia VAT. W takim przypadku kwestie finansowe rozliczenia szkody praktycznie nie interesują korzystającego. Jednak trzeba pamiętać, że nie każda firma leasingowa oferuje tego rodzaju rozwiązania, a poza tym nie rozwiązuje to problemu szkody całkowitej, czyli kradzieży lub kasacji. Tutaj konieczne jest posiadanie ubezpieczenia od wartości brutto, aby otrzymać odszkodowanie uwzględniające wartość podatku VAT.

Ubezpieczenie od częściowej wartości netto, czyli netto + 50% VAT

Jeśli leasingobiorca użytkuje samochód osobowy, od którego odlicza 50% VAT i zamierza naprawiać szkody we własnym zakresie, to dobrym rozwiązaniem jest wykupienie polisy od kwoty netto + 50% VAT. Wówczas ubezpieczyciel powinien zapłacić kwotę netto + 50% VAT z faktury za naprawę szkody likwidowanej w ramach polisy Auto Casco. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szkody całkowitej.

Szkoda całkowita, a odszkodowanie brutto lub netto + połowa VAT

Przy okazji niniejszego artykułu chcielibyśmy zwrócić uwagę na pewnego rodzaju kontrowersje i błędne informacje, które pojawiają się w internecie w sprawie likwidacji szkód całkowitych i rzekomego braku możliwości uzyskania odszkodowania w kwocie brutto lub netto + 50% VAT (o ile leasingobiorca wykupił polisę, w którymś z tych wariantów).

Otóż wiele zależy od warunków konkretnej polisy, ale podkreślić musimy, że jeśli suma ubezpieczenia opiewa na kwotę netto + połowa VAT lub brutto, to w przypadku kradzieży lub kasacji ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w takiej właśnie wysokości. Potwierdzeniem tego może być historia użytkownika naszego forum dyskusyjnego opisana w wątku: Szkoda całkowita w leasingu, a 50% VAT

W jakim wariancie wykupić GAP?

Skoro jesteśmy przy likwidacji szkody całkowitej, to warto wspomnieć, że ubezpieczenie GAP, które za stosunkowo niewielkie pieniądze chroni utratę wartości pojazdów, także można wykupić w wersji netto, brutto oraz netto + połowa VAT. W przypadku tego ubezpieczenia najlepiej będzie wybrać taki sam wariant, jaki jest w polisie Auto Casco. Co bardziej szczegółowo opisujemy w poradniku: Ubezpieczenie GAP w leasingu

Porównaj koszt pakietu OC i AC w leasingu

Oszczędzaj na ubezpieczeniu! Sprawdź składkę konkurencyjną do polisy leasingodawcy

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

4.4375 1 1 1 1 1 4.44 (16)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Ubezpieczenie samochodu osobowego 50% VAT - netto czy brutto? >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Samochód w warsztacieZgłaszanie i likwidacja szkody w leasingu

Zgłaszanie szkody ubezpieczeniowej w leasingu przebiega w zasadzie w ten sam sposób jak w przypadku samochodu posiadanego na własność. Jedyna różnica polega na tym, że o zdarzeniu trzeba dodatkowo powiadomić finansującego.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl