Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Problemy finansowe przy leasingu

Decydując się na leasing, mało kto bierze pod uwagę sytuację, w której nie będzie w stanie go spłacić. Jednak dobrobyt lub choćby bezpieczna sytuacja finansowa nie jest nikomu dana raz na zawsze. Można utracić lukratywny kontrakt, trafić na niewypłacalnego kontrahenta czy nawet zachorować, co w krótkim czasie może spowodować lawinę finansowych problemów.

Do trudnej sytuacji, czy nawet bankructwa doprowadzić mogą nie tylko błędy w zarządzaniu, ale choćby zdarzenia, na które przedsiębiorcy mają znikomy wpływ.

Dlatego zawierając umowę leasingu, warto jest zdawać sobie sprawę jakie mogą być konsekwencje zaległości płatniczych wobec leasingodawcy. Sprawy związane z zaległościami uregulowane są zawsze w OWUL (OWL) dołączonym do umowy leasingu. Za to Tabela Opłat i Prowizji wymienia koszty, które wiążą się z czynnościami windykacyjnymi po stronie leasingodawcy.

Krótko: Unikaj opóźnień w płatnościach za raty leasingowe

1. Niektóre firmy leasingowe dotkliwie karzą klientów opóźniających się z płatnościami.
2. Już po kilku/kilkunastu dniach opóźnienia wystawiają wezwanie, za które naliczają opłatę manipulacyjną (od 50 zł w górę).
3. Po około miesięcznym opóźnieniu w płatności umowa zazwyczaj jest wypowiadana.
4. Wznowienie umowy jest możliwe, ale po spłaceniu wszystkich zaległości, zapłacie bieżącej raty oraz opłaty manipulacyjnej za wznowienie (od kilkuset złotych w górę).
5. Wybieraj leasingodawców, którzy nie stosują bezpardonowych metod windykacji zaległości.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Opóźnienia w spłacie rat

Za opóźnienia do jednego miesiąca zostaną naliczone odsetki, które z reguły są wyższe od odsetek ustawowych (np.: dwukrotność). Większość firm leasingowych wyśle również monit/wezwanie do zapłaty, za które pobierze dodatkową opłatę wymienioną w Tabeli Opłat i Prowizji. Z reguły jest to kwota około 50 - 80 zł.

W wezwaniu do zapłaty leasingodawca wyznaczy także dodatkowy termin na spłatę zaległej raty leasingowej (najczęściej 14 dni). W przypadku braku wpłaty zaległości w dodatkowym terminie leasingodawca będzie miał prawo wypowiedzieć umowę leasingu.

Wypowiedzenie/rozwiązanie umowy

Wypowiedzenie, a raczej rozwiązanie umowy leasingu może nastąpić jeśli - pomimo wezwania do zapłaty - zaległość nie zostanie uregulowana, a leasingobiorca nie podejmie też żadnych rozmów z finansującym.

W praktyce rozwiązanie daje leasingodawcy możliwość naliczenia dodatkowej opłaty za ewentualne jej wznowienie (restrukturyzację) po zapłaceniu wszystkich zaległości. Opłaty za wznowienie w zależności od leasingodawcy są bardzo różne - od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych i zawarte są w Tabeli Opłat i Prowizji firmy leasingowej.

Warto zauważyć, że ewentualne wznowienie nie jest obowiązkowe i często zależy zarówno od postawy leasingobiorcy jak i indywidualnej decyzji osób zajmujących się windykacją z ramienia firmy leasingowej.

UWAGA! Jeśli leasingobiorca posiada u jednego leasingodawcy więcej niż jedną umowę, wówczas leasingodawca może sobie zastrzec w umowie, że wypowiedzeniu ulec mogą wszystkie obsługiwane umowy leasingu!

Windykacja przedmiotu leasingu

Jeśli nie powiodą się próby porozumienia z leasingodawcą, ewentualnie zadłużenie nie zostanie spłacone i/lub leasingodawca odmówi wznowienia umowy, wówczas leasingobiorca zostanie wezwany do wydania przedmiotu leasingu.

Czynności takie mogą być prowadzone już nie bezpośrednio przez firmę leasingową, a przez pełnomocnika (kancelarię prawną, firmę windykacyjną itd.). „Usługa” taka, podobnie jak wszystkie koszty windykacji obciążą ostatecznie leasingobiorcę. Obciążą go również niemałe opłaty za bezumowne korzystanie z przedmiotu leasingu (znacznie wyższe niż miesięczna rata leasingu).

Jeśli przedmiot leasingu nie zostanie przekazany leasingodawcy (lub pełnomocnikowi), wówczas ten przystąpi do tzw. twardej windykacji, próbując odebrać przedmiot leasingu. Leasingobiorcę czekają wizyty windykatorów w siedzibie itd.

Jeśli odebranie przedmiotu leasingu okaże się niemożliwe, wówczas leasingodawca lub pełnomocnik wystąpi do sądu z pozwem o wydanie przedmiotu leasingu. Koszty opłat sądowych, a także ewentualne koszty komornika również obciążą ostatecznie dłużnika (byłego leasingobiorcę).

Co więcej, ponieważ przedmiot leasingu jest formalnie własnością firmy leasingowej, ma ona prawo złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa przywłaszczenia mienia. Więcej o tym w artykule: Odpowiedzialność karna za przywłaszczenie przedmiotu leasingu

Sąd i weksel

Po zakończeniu czynności windykacyjnych nastąpi rozliczenie umowy. Sposób rozliczenia wypowiedzianej umowy zapisany jest w OWUL (OWL). Jeśli leasingobiorca nie rozliczy się z firmą leasingową, wówczas sprawa trafi do sądu wraz z wypełnionym wekslem. Po uzyskaniu nakazu płatniczego do gry wchodzi komornik, wspierany przez firmę windykacyjną.

Wskazówki, czyli jak postępować?

Firmy leasingowe dobrze wyspecjalizowały się w windykacji. Jest ona szybka i skuteczna, a poza tym bardzo często jest dodatkowym źródłem zarobku dla firm leasingowych (opłaty za wezwania, za wznowienie umowy, windykację itd.). Niemniej leasingodawcy rzadko kiedy zależy na postawieniu kropki nad "i" i zakończeniu współpracy z leasingobiorcą, nawet mocno nieterminowym. Dlatego praktycznie na każdym etapie windykacji mamy furtki negocjacyjne. Warto z nich korzystać.

Najlepiej jeszcze przed wystąpieniem problemu poinformować leasingodawcę, że mogą nastąpić kłopoty z płatnościami. Jest wtedy możliwość zmiany harmonogramu, np. wydłużenia umowy, czasowego zmniejszenia rat lub nawet uzyskania karencji w spłatach. Koniecznie trzeba kontaktować się z firmą leasingową i próbować, w ramach rozsądku, porozumieć się. W przeciwnym razie lawina dodatkowych kosztów związanych z windykacją może być gwoździem do trumny.

Wybieraj leasingodawców, którzy nie stosują bezpardonowych metod windykacji zaległości

Złodzieje, oszuści, lichwa – to tylko kilka z wielu epitetów, które można znaleźć we wpisach na forach internetowych, kierowanych pod adresem firm leasingowych. Większość z nich to opinie rozżalonych przedsiębiorców, nie mających w swoim nawyku terminowego regulowania zobowiązań, ale nie wszystkie. Niektóre firmy leasingowe faktycznie – jako to się kolokwialnie mówi - przeginają. Czytaj dalej: Te złodziejskie firmy leasingowe

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Opóźnienia w płatnościach i windykacja w leasingu >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nożyce przecinające wstęgęZakończenie umowy leasingu przed czasem

Zdarzają się sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe lub chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy lub lepszy. Informujemy, jakie są opcje.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl