Wątpliwości związane z leasingiem

Pytanie użytkownika tomas2424 z Forum Leasing: "Czy dostając samochód na firmę - leasing, mając zadłużenie, gdzie komornik "czycha" na dobra materialne można uniknąć zlicytowania samochodu przez komornika? Wydaje mi się że komornik nie może takiego samochodu zlicytować w trakcie spłaty, ale proszę o informacje "pewne", jak to jest faktycznie."

Poniżej jedna z odpowiedzi na forum (użytkownik Michael):
"Uniknąć jak najbardziej można, ale trzeba się spieszyć, bo jest na to tylko miesiąc...Generalnie jest tak, że samochód leasingowany jest własnością leasingodawcy i na tej podstawie można uniknąć jego zlicytowania. Jest jednak tak, że komornik może taki samochód zająć, bo komornicy mają prawo zajmować majątek, którym dysponuje dłużnik i nieważne na podstawie jakiego tytułu nim dysponuje.

Po prostu może zając i już.

Informacja o zajęciu trafia do leasingodawcy i wtedy firma leasingowa musi zwrócić się do wierzyciela, żeby na jego wniosek komornik zwolnił przedmiot leasingu. Jeżeli wierzyciel się nie zgodzi, to leasingodawca może/powinien wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne. Wtedy wierzyciel niechybnie przegra i decyzją sądu przedmiot leasingu zostanie zwolniony, a koszty postępowania poniesie wierzyciel - więc generalnie wierzyciele "pękają", bo po co mają ponosić dodatkowe koszty na z góry przegraną sprawę.

Jest jednak jedno ALE! Termin zawity, który wynosi 1 miesiąc.
Jeżeli leasingodawca od momentu kiedy dowie się o zajęciu przedmiotu leasingu nie wniesie powództwa przeciwegzekucyjnego w ciągu miesiąca, to takie prawo bezpowrotnie mu przepada.
A co za tym idzie komornik będzie mógł spokojnie zlicytować przedmiot leasingu, a wierzyciel dostanie kasę i będzie pozamiatane.

Dlatego to co powinien zrobić dłużnik, to pozostawać w kontakcie z leasingodawcą, pilnować i pomagać, żeby był jak najszybszy przepływ dokumentów."

Więcej odpowiedzi i proponowanych rozwiązań na powyższe pytanie/problem znajduje się na Forum Leasing w wątku:
Leasing samochodu kontra komornik

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Konsekwencje opóźnień w płatnościach rat leasingowych

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl