Wątpliwości związane z leasingiem

Pytanie użytkownika tomas2424 z Forum Leasing: "Czy dostając samochód na firmę - leasing, mając zadłużenie, gdzie komornik "czycha" na dobra materialne można uniknąć zlicytowania samochodu przez komornika? Wydaje mi się że komornik nie może takiego samochodu zlicytować w trakcie spłaty, ale proszę o informacje "pewne", jak to jest faktycznie."

Poniżej jedna z odpowiedzi na forum (użytkownik Michael):
"Uniknąć jak najbardziej można, ale trzeba się spieszyć, bo jest na to tylko miesiąc...Generalnie jest tak, że samochód leasingowany jest własnością leasingodawcy i na tej podstawie można uniknąć jego zlicytowania. Jest jednak tak, że komornik może taki samochód zająć, bo komornicy mają prawo zajmować majątek, którym dysponuje dłużnik i nieważne na podstawie jakiego tytułu nim dysponuje.

Po prostu może zając i już.

Informacja o zajęciu trafia do leasingodawcy i wtedy firma leasingowa musi zwrócić się do wierzyciela, żeby na jego wniosek komornik zwolnił przedmiot leasingu. Jeżeli wierzyciel się nie zgodzi, to leasingodawca może/powinien wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne. Wtedy wierzyciel niechybnie przegra i decyzją sądu przedmiot leasingu zostanie zwolniony, a koszty postępowania poniesie wierzyciel - więc generalnie wierzyciele "pękają", bo po co mają ponosić dodatkowe koszty na z góry przegraną sprawę.

Jest jednak jedno ALE! Termin zawity, który wynosi 1 miesiąc.
Jeżeli leasingodawca od momentu kiedy dowie się o zajęciu przedmiotu leasingu nie wniesie powództwa przeciwegzekucyjnego w ciągu miesiąca, to takie prawo bezpowrotnie mu przepada.
A co za tym idzie komornik będzie mógł spokojnie zlicytować przedmiot leasingu, a wierzyciel dostanie kasę i będzie pozamiatane.

Dlatego to co powinien zrobić dłużnik, to pozostawać w kontakcie z leasingodawcą, pilnować i pomagać, żeby był jak najszybszy przepływ dokumentów."

Więcej odpowiedzi i proponowanych rozwiązań na powyższe pytanie/problem znajduje się na Forum Leasing w wątku:
Leasing samochodu kontra komornik

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Konsekwencje opóźnień w płatnościach rat leasingowych

Doceń i poleć nas

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl