Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Przerwany leasingu: śmierć korzystającego

Nie jest łatwo pisać o takich sprawach, jednak sytuacje, w których umiera przedsiębiorca prowadzący działalność, zdarzają się. Chcemy przybliżyć, co dzieje się w przypadku, kiedy umierający przedsiębiorca pozostawia swoją działalność wraz ze środkami trwałymi będącymi w leasingu. Jakie są zasady rozliczenia, ewentualnie kontynuacji takiej umowy i co mogą wówczas zrobić spadkobiercy?

Po śmierci korzystającego umowa leasingu może wygasnąć

W przypadku śmierci osoby prowadzącej działalność, leasingodawca ma prawo wygasić umowę leasingu zwłaszcza jeśli nie ma on spadkobierców lub zarządcy sukcesyjnego. Na takie rozwiązanie pozwala prawo i zapisy większości umów leasingowych.

Przynajmniej tyle mówi teoria, jednak w praktyce dobre, bankowe firmy leasingowe mają tak wypracowaną ścieżkę postępowania, aby sprawy związane z zakończeniem lub ewentualnie kontynuacją umowy były jak najmniej uciążliwe dla spadkobierców.

Śmierć leasingobiorcy i zwrot przedmiotu leasingu

Wyobraźmy sobie przedsiębiorcę, który umiera, a za życia był, np.: stomatologiem i prowadził samodzielnie gabinet wyposażony w sprzęt wzięty w leasingu. Jeżeli jego spadkobiercy nie będą zainteresowani kontynuowaniem tej działalności, to najlepszym rozwiązaniem będzie wygaszenie umowy i zwrot przedmiotów leasingu finansującemu.

Finansujący po odsprzedaży zwróconego sprzętu na wolnym rynku, pobierze sobie pozostałe do końca leasingu raty (pomniejszone o część odsetek), a pozostałą uzyskaną ze sprzedaży kwotę przekaże spadkobiercom.

Gorzej, kiedy w momencie śmierci do końca leasingu pozostawało jeszcze dużo czasu i wiele kapitału do spłacenia. Wówczas może zdarzyć się, że kwota uzyskana z odsprzedaży zwróconego przedmiotu nie pokryje kwoty należnej leasingodawcy. Wówczas spadkobiercy będą musieli dopłacić różnicę.

Śmierć korzystającego i kontynuacja umowy leasingu

Za inny przykład niech posłuży interes rodzinny, np.: firma budowlana prowadzona przez małżeństwo. Pomimo śmierci jednego ze współmałżonków, na którego działalność była zarejestrowana, drugi chce ją kontynuować, rejestrując się w odpowiednich urzędach.

Wówczas współmałżonek będzie miał możliwość podpisania aneksu z firmą leasingową i kontynuowania umowy i spłaty rat na dotychczasowych warunkach.

Dodajmy, że takie rozwiązanie, z przepisaniem i kontynuacją umowy możliwe jest nie tylko w przypadku małżonków, ale każdego spadkobiercy, który będzie kontynuował działalność lub choćby będzie miał zarejestrowaną na siebie działalność gospodarczą, nawet w innej branży.

Zarząd sukcesyjny a leasing

Kontynuowanie leasingu w przypadku śmierci ułatwia także posiadanie zarządcy sukcesyjnego. Jest to rozwiązanie prawne, które wprowadziła ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. 2018 poz. 1629). Rozwiązanie to reguluje tymczasowe zarządzanie przedsiębiorstwem zmarłego, który działał na podstawie wpisu do CEIDG (dotyczy także działalności prowadzonej w ramach spółki cywilnej) oraz wprowadziło mechanizmy zapewniające trwałość zawartych umów, w tym umów leasingu.

Zarządcę sukcesyjnego przedsiębiorca może ustanowić samodzielnie za życia, a po jego śmierci mogą tego dokonać spadkobiercy.

Śmierć leasingobiorcy i chęć wykupu przedmiotu

W sytuacji, w której umiera przedsiębiorca, a jego spadkobiercy nie zamierzają kontynuować działalności lub nie prowadzą własnej, a chcieliby wykupić z leasingu przedmiot, np.: samochód osobowy, będą mogli to zrobić, ale tylko za cenę rynkową. Jako osoby trzecie nie mają oni prawa do wykupu w niższej cenie, co regulują przepisy podatkowe.

Wypadek, śmierć leasingobiorcy i szkoda całkowita

Zdarzają się przypadki, kiedy w wyniku wypadku drogowego śmierć ponosi przedsiębiorca kierujący leasingowanym samochodem, który to pojazd dodatkowo ulega kasacji.

Po rozliczeniu szkody całkowitej z ubezpieczycielem, leasingodawca pobierze sobie pozostałe do końca leasingu raty (pomniejszone o część odsetek), a pozostałą kwotę uzyskaną z odszkodowania od ubezpiezyciela AC lub OC sprawcy, ewentualnie także z ubezpieczenia GAP przekaże spadkobiercom.

Dowiedz się, zanim wybierzesz leasingodawcę

Powyższe zasady postępowania dotyczą dobrych firm leasingowych. Już na etapie wyboru oferty i firmy leasingowej, warto jest ustalić, jakie stosuje ona zasady zakończenia, ewentualnie kontynuacji leasingu w przypadku śmierci korzystającego prowadzącego działalność gospodarczą.

4.7647058823529 1 1 1 1 1 4.76 (17)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nożyce przecinające wstęgęZakończenie umowy leasingu przed czasem

Zdarzają się sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe lub chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy lub lepszy. Informujemy, jakie są opcje.


Obliczenia i kalkulatorWykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż

Środek trwały wykupiony po zakończeniu umowy leasingu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Jednak jego dalsza sprzedaż będzie rodziła skutki w podatku dochodowym i VAT.


Kobieta rysująca biznes planLeasing dla nowych firm rozpoczynających działalność

Leasing dla nowych firm jest możliwy, jednak nie zawsze jest to proste. Firm, która dopiero rozpoczyna swoją działalność, może zawrzeć umowę, ale tylko wybranych środków trwałych, ewentualnie powinna przedstawić dodatkowe zabezpieczenie.


Przeglądane dokumentyUżytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią

Rodzina, domownicy, bliscy oraz pracownicy leasingobiorcy mogą najczęściej bez przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu. Jednak wypożyczenie lub podnajęcie wymaga zgody leasingodawcy.


Samochód w warsztacieUbezpieczenia i szkody w leasingu

Poznaj sposoby obniżenia kosztów ubezpieczenia w leasingu oraz czy warto wykupić ubezpieczenie GAP. Sprawdź, jak wyglądają zasady rozliczania szkód i odszkodowań.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Śmierć leasingobiorcy. Co dalej z leasingiem? Pokazujemy na różnych przypadkach >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl