Przerwany leasingu: śmierć korzystającego

Nie jest łatwo pisać o takich sprawach, jednak sytuacje, w których umiera przedsiębiorca prowadzący działalność, zdarzają się. Chcemy przybliżyć, co dzieje się w przypadku, kiedy umierający przedsiębiorca pozostawia swoją działalność wraz ze środkami trwałymi będącymi w leasingu. Jakie są zasady rozliczenia, ewentualnie kontynuacji  takiej umowy i co mogą wówczas zrobić spadkobiercy?

W przypadku śmierci korzystającego umowa leasingu wygasa

W przypadku śmierci osoby prowadzącej działalność, leasingodawca ma prawo wygasić umowę leasingu. Na takie rozwiązanie pozwala prawo i zapisy większości umów leasingowych.

Przynajmniej tyle mówi teoria, jednak w praktyce dobre, bankowe firmy leasingowe mają wypracowaną taką ścieżkę postępowania, aby sprawy związane z zakończeniem lub ewentualnie kontynuacją umowy były jak najmniej uciążliwe dla spadkobierców.

Śmierć leasingobiorcy i zwrot przedmiotu leasingu

Wyobraźmy sobie przedsiębiorcę, który umiera, a za życia był, np.: stomatologiem i prowadził samodzielnie gabinet wyposażony w sprzęt wzięty w leasingu. Jeżeli jego spadkobiercy nie będą zainteresowani kontynuowaniem tej działalności, to najlepszym rozwiązaniem będzie wygaszenie umowy i zwrot przedmiotów leasingu finansującemu.

Finansujący po odsprzedaży zwróconego sprzętu na wolnym rynku, pobierze sobie pozostałe do końca leasingu raty (pomniejszone o część odsetek), a pozostałą uzyskaną ze sprzedaży kwotę przekaże spadkobiercom.

Gorzej, kiedy w momencie śmierci do końca leasingu pozostawało jeszcze dużo czasu i wiele kapitału do spłacenia. Wówczas może zdarzyć się, że kwota uzyskana z odsprzedaży zwróconego przedmiotu nie pokryje kwoty należnej leasingodawcy. Wówczas spadkobiercy będą musieli dopłacić różnicę.

Śmierć leasingobiorcy i kontynuacja umowy leasingu

Za inny przykład niech posłuży interes rodzinny, np.: firma budowlana prowadzona przez małżeństwo. Pomimo śmierci jednego ze współmałżonków, na którego działalność była zarejestrowana, drugi chce ją kontynuować, rejestrując się w odpowiednich urzędach.

Wówczas współmałżonek będzie miał możliwość podpisania aneksu z firmą leasingową i kontynuowania umowy i spłaty rat na dotychczasowych warunkach.

Dodajmy, że takie rozwiązanie, z przepisaniem i kontynuacją umowy możliwe jest nie tylko w przypadku małżonków, ale każdego spadkobiercy, który będzie kontynuował działalność lub choćby będzie miał zarejestrowaną na siebie działalność gospodarczą, nawet w innej branży.

Śmierć leasingobiorcy i chęć wykupu przedmiotu

W sytuacji, w której umiera przedsiębiorca, a jego spadkobiercy nie zamierzają kontynuować działalności lub nie prowadzą własnej, a chcieliby wykupić z leasingu przedmiot, np.: samochód osobowy, będą mogli to zrobić, ale tylko za cenę rynkową. Jako osoby trzecie nie mają oni prawa do wykupu w niższej cenie, co regulują przepisy podatkowe.

Wypadek, śmierć leasingobiorcy i szkoda całkowita

Zdarzają się przypadki, kiedy w wyniku wypadku drogowego śmierć ponosi przedsiębiorca kierujący leasingowanym samochodem, który to pojazd dodatkowo ulega kasacji.

Po rozliczeniu szkody całkowitej z ubezpieczycielem, leasingodawca pobierze sobie pozostałe do końca leasingu raty (pomniejszone o część odsetek), a pozostałą uzyskaną z odszkodowania kwotę przekaże spadkobiercom.

Dowiedz się zanim wybierzesz leasingodawcę

Powyższe zasady postępowania dotyczą dobrych firm leasingowych. Już na etapie wyboru oferty i firmy leasingowej, warto jest ustalić jakie stosuje ona zasady zakończenia, ewentualnie kontynuacji leasingu w przypadku śmierci korzystającego prowadzącego działalność gospodarczą.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.9090909090909 1 1 1 1 1 4.91 (11)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Śmierć leasingobiorcy. Co dalej z leasingiem? Pokazujemy na różnych przypadkach >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nożyce przecinające wstęgęZakończenie umowy leasingu przed czasem

Zdarzają się sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe lub chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy lub lepszy. Informujemy, jakie są opcje.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogą wykupić przedmiot leasingu (najczęściej auto osobowe) prywatnie i dzięki temu uniknąć podatku przy jego dalszej odsprzedaży.


Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl