Przerwany leasingu: śmierć korzystającego

Nie jest łatwo pisać o takich sprawach, jednak sytuacje, w których umiera przedsiębiorca prowadzący działalność, zdarzają się. Chcemy przybliżyć, co dzieje się w przypadku, kiedy umierający przedsiębiorca pozostawia swoją działalność wraz ze środkami trwałymi będącymi w leasingu. Jakie są zasady rozliczenia, ewentualnie kontynuacji  takiej umowy i co mogą wówczas zrobić spadkobiercy?

W przypadku śmierci korzystającego umowa leasingu wygasa

W przypadku śmierci osoby prowadzącej działalność, leasingodawca ma prawo wygasić umowę leasingu. Na takie rozwiązanie pozwala prawo i zapisy większości umów leasingowych.

Przynajmniej tyle mówi teoria, jednak w praktyce dobre, bankowe firmy leasingowe mają wypracowaną taką ścieżkę postępowania, aby sprawy związane z zakończeniem lub ewentualnie kontynuacją umowy były jak najmniej uciążliwe dla spadkobierców.

Śmierć leasingobiorcy i zwrot przedmiotu leasingu

Wyobraźmy sobie przedsiębiorcę, który umiera, a za życia był, np.: stomatologiem i prowadził samodzielnie gabinet wyposażony w sprzęt wzięty w leasingu. Jeżeli jego spadkobiercy nie będą zainteresowani kontynuowaniem tej działalności, to najlepszym rozwiązaniem będzie wygaszenie umowy i zwrot przedmiotów leasingu finansującemu.

Finansujący po odsprzedaży zwróconego sprzętu na wolnym rynku, pobierze sobie pozostałe do końca leasingu raty (pomniejszone o część odsetek), a pozostałą uzyskaną ze sprzedaży kwotę przekaże spadkobiercom.

Gorzej, kiedy w momencie śmierci do końca leasingu pozostawało jeszcze dużo czasu i wiele kapitału do spłacenia. Wówczas może zdarzyć się, że kwota uzyskana z odsprzedaży zwróconego przedmiotu nie pokryje kwoty należnej leasingodawcy. Wówczas spadkobiercy będą musieli dopłacić różnicę.

Śmierć leasingobiorcy i kontynuacja umowy leasingu

Za inny przykład niech posłuży interes rodzinny, np.: firma budowlana prowadzona przez małżeństwo. Pomimo śmierci jednego ze współmałżonków, na którego działalność była zarejestrowana, drugi chce ją kontynuować, rejestrując się w odpowiednich urzędach.

Wówczas współmałżonek będzie miał możliwość podpisania aneksu z firmą leasingową i kontynuowania umowy i spłaty rat na dotychczasowych warunkach.

Dodajmy, że takie rozwiązanie, z przepisaniem i kontynuacją umowy możliwe jest nie tylko w przypadku małżonków, ale każdego spadkobiercy, który będzie kontynuował działalność lub choćby będzie miał zarejestrowaną na siebie działalność gospodarczą, nawet w innej branży.

Śmierć leasingobiorcy i chęć wykupu przedmiotu

W sytuacji, w której umiera przedsiębiorca, a jego spadkobiercy nie zamierzają kontynuować działalności lub nie prowadzą własnej, a chcieliby wykupić z leasingu przedmiot, np.: samochód osobowy, będą mogli to zrobić, ale tylko za cenę rynkową. Jako osoby trzecie nie mają oni prawa do wykupu w niższej cenie, co regulują przepisy podatkowe.

Wypadek, śmierć leasingobiorcy i szkoda całkowita

Zdarzają się przypadki, kiedy w wyniku wypadku drogowego śmierć ponosi przedsiębiorca kierujący leasingowanym samochodem, który to pojazd dodatkowo ulega kasacji.

Po rozliczeniu szkody całkowitej z ubezpieczycielem, leasingodawca pobierze sobie pozostałe do końca leasingu raty (pomniejszone o część odsetek), a pozostałą uzyskaną z odszkodowania kwotę przekaże spadkobiercom.

Dowiedz się zanim wybierzesz leasingodawcę

Powyższe zasady postępowania dotyczą dobrych firm leasingowych. Już na etapie wyboru oferty i firmy leasingowej, warto jest ustalić jakie stosuje ona zasady zakończenia, ewentualnie kontynuacji leasingu w przypadku śmierci korzystającego prowadzącego działalność gospodarczą.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl