Mężczyzna trzyma kartę ze znakiem zapytania

Zawieszenie działalności możliwe jest na okres od 30 dni do maksymalnie 2 lat. Jeżeli umowa leasingu została zawarta przed zawieszeniem działalności, to możliwe jest jej kontynuowanie także w okresie zawieszenia. Opisujemy, jak wygląda to w praktyce, tj. czy konieczne jest poinformowanie leasingodawcy oraz jaki wpływ ma zawieszenie na odliczenia podatkowe PIT i VAT od leasingu.

Skontaktuj się z leasingodawcą

Pomimo tego, że zdecydowana większość leasingodawców nie robi kłopotów w przypadku chęci zawieszenia działalności przez swojego klienta-leasingobiorcę i nie wymaga informowania o tym fakcie, to mimo wszystko zawsze zalecamy wcześniejszy kontakt, aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości i ewentualnych przykrości.

Oczywiście leasingobiorca musi kontynuować spłatę rat i bieżących zobowiązań z tytułu leasingu także w trakcie zawieszenia.

Koszty podatkowe PIT od leasingu w okresie zawieszenia

Raty leasingowe płacone w okresie zawieszenia są kosztem uzyskania przychodu, który można realnie rozliczyć po wznowieniu działalności. Jednak jeśli przedsiębiorca składa w trakcie zawieszenia PIT roczny, a działalność nadal jest zawieszona, to możliwe jest ujęcie w deklaracji rocznej kosztów związanych z obsługą leasingu.

Brzmi zawile? Spójrzmy na przykład

  • Przedsiębiorca korzysta z leasingu samochodu i zawiesza działalność w połowie 2018 roku z zamiarem jej wznowienia w połowie 2019 roku.
  • Składając PIT za rok 2018 będzie mógł ująć w deklaracji koszty poniesione z tytułu leasingu w okresie od połowy do końca 2018 roku i w ten sposób zapłacić mniejszy podatek. Jeśli koszty te spowodują stratę, to podatnik będzie mógł rozliczyć ją w kolejnych 5 latach (nie więcej niż 50% straty w ciągu jednego roku).
  • Natomiast opłaty leasingowe poniesione w okresie od początku do połowy 2019 roku będzie mógł zaliczyć w koszty w pierwszym miesiącu rozliczeniowym po wznowieniu działalności w połowie 2019 roku.

Podatek VAT od rat leasingowych w czasie zawieszenia

Możliwe jest także odliczenie VAT od opłat leasingowych ponoszonych w okresie zawieszenia (50% w przypadku samochodów osobowych użytkowanych także prywatnie) w pierwszym okresie rozliczeniowym po wznowieniu działalności.

Zawieszenie a wykup przedmiotu na koniec leasingu

Analogiczne zasady dotyczą wykupu przedmiotu z leasingu. Ewentualne koszty i VAT z tym związane można rozliczyć po wznowieniu działalności. Chyba, że przedsiębiorca zdecyduje się na wykup prywatny, wówczas nie zalicza kosztów i nie odlicza VAT od faktury wykupowej.

A co w przypadku likwidacji działalności?

Więcej kłopotu może (ale nie musi) przysporzyć trwająca umowa leasingowa w przypadku chęci lub konieczności zlikwidowania działalności. Więcej na ten temat piszemy w oddzielnym artykule: Trwający leasing i likwidacja działalności - co zrobić?

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.9166666666667 1 1 1 1 1 4.92 (12)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Mam leasing, ale chcę zawiesić lub zlikwidować działalność >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nożyce przecinające wstęgęSkrócenie umowy leasingu. Jakie są koszty?

Niektórzy w pogoni za jak najniższą ratą decydują się na najdłuższy okres leasingu, planując za jakiś czas spłacenie wszystkich rat przed czasem. To niekoniecznie dobre rozwiązanie.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 27 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl