Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Mężczyzna trzyma kartę ze znakiem zapytania

Zawieszenie działalności możliwe jest na okres od 30 dni do maksymalnie 2 lat. Jeżeli umowa leasingu została zawarta przed zawieszeniem działalności, to możliwe jest jej kontynuowanie także w okresie zawieszenia. Opisujemy, jak wygląda to w praktyce, tj. czy konieczne jest poinformowanie leasingodawcy oraz jaki wpływ ma zawieszenie na odliczenia podatkowe PIT i VAT od leasingu.

Skontaktuj się z leasingodawcą

Pomimo tego, że zdecydowana większość leasingodawców nie robi kłopotów w przypadku chęci zawieszenia działalności przez swojego klienta-leasingobiorcę i nie wymaga informowania o tym fakcie, to mimo wszystko zawsze zalecamy wcześniejszy kontakt, aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości i ewentualnych przykrości.

Oczywiście leasingobiorca musi kontynuować spłatę rat i bieżących zobowiązań z tytułu leasingu także w trakcie zawieszenia.

Koszty podatkowe PIT od leasingu w okresie zawieszenia

Raty leasingowe płacone w okresie zawieszenia są kosztem uzyskania przychodu, który można realnie rozliczyć po wznowieniu działalności. Jednak jeśli przedsiębiorca składa w trakcie zawieszenia PIT roczny, a działalność nadal jest zawieszona, to możliwe jest ujęcie w deklaracji rocznej kosztów związanych z obsługą leasingu.

Brzmi zawile? Spójrzmy na przykład

  • Przedsiębiorca korzysta z leasingu samochodu i zawiesza działalność w połowie 2018 roku z zamiarem jej wznowienia w połowie 2019 roku.
  • Składając PIT za rok 2018 będzie mógł ująć w deklaracji koszty poniesione z tytułu leasingu w okresie od połowy do końca 2018 roku i w ten sposób zapłacić mniejszy podatek. Jeśli koszty te spowodują stratę, to podatnik będzie mógł rozliczyć ją w kolejnych 5 latach (nie więcej niż 50% straty w ciągu jednego roku).
  • Natomiast opłaty leasingowe poniesione w okresie od początku do połowy 2019 roku będzie mógł zaliczyć w koszty w pierwszym miesiącu rozliczeniowym po wznowieniu działalności w połowie 2019 roku.

Podatek VAT od rat leasingowych w czasie zawieszenia

Możliwe jest także odliczenie VAT od opłat leasingowych ponoszonych w okresie zawieszenia (50% w przypadku samochodów osobowych użytkowanych także prywatnie) w pierwszym okresie rozliczeniowym po wznowieniu działalności.

Zawieszenie a wykup przedmiotu na koniec leasingu

Analogiczne zasady dotyczą wykupu przedmiotu z leasingu. Ewentualne koszty i VAT z tym związane można rozliczyć po wznowieniu działalności. Chyba, że przedsiębiorca zdecyduje się na wykup prywatny, wówczas nie zalicza kosztów i nie odlicza VAT od faktury wykupowej.

A co w przypadku likwidacji działalności?

Więcej kłopotu może (ale nie musi) przysporzyć trwająca umowa leasingowa w przypadku chęci lub konieczności zlikwidowania działalności. Więcej na ten temat piszemy w oddzielnym artykule: Trwający leasing i likwidacja działalności - co zrobić?

4.9285714285714 1 1 1 1 1 4.93 (14)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Mam leasing, ale chcę zawiesić lub zlikwidować działalność >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nożyce przecinające wstęgęSkrócenie umowy leasingu. Jakie są koszty?

Niektórzy w pogoni za jak najniższą ratą decydują się na najdłuższy okres leasingu, planując za jakiś czas spłacenie wszystkich rat przed czasem. To niekoniecznie dobre rozwiązanie.


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl