Leasing pośredni i bezpośredni

Dawno nie poruszaliśmy zagadnień teoretycznych związanych z leasingiem, bo w zasadzie już wszystkie istotne zostały omówione wcześniej. Tym razem wspomnimy o leasingu bezpośrednim i pośrednim. Rzadko słyszy się o tego rodzaju kryterium podziału jeżeli chodzi o leasing, bo w naszym kraju zdecydowanie dominuje tylko jedna z tych form. Wobec tego mało kto ma w ogóle świadomość, że istnieje taki właśnie podział.

Leasing pośredni

Jest to taki typ umowy leasingu, w której wyspecjalizowana firma leasingowa nabywa środek trwały od producenta lub dystrybutora i przekazuje go leasingobiorcy. Istnieją więc niejako trzy podmioty, które muszą wykazać się „aktywnością”, żeby umowa mogła wejść w życie. Jest to finansujący, korzystający i dostawca.

Leasing bezpośredni

Jest to taki typ umowy leasingu, w której dystrybutor lub producent oddaje korzystającemu w leasing wyprodukowany przez siebie środek trwały zamiast go sprzedawać. Zatem dostawca niejako jest jednocześnie finansującym.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Pojęcia leasingowe

W Polsce prawie wyłączenie leasing pośredni

Jak nietrudno zgadnąć to właśnie leasing pośredni jest formą dominującą w Polsce. Z leasingiem bezpośrednim spotkać się możemy głównie w przypadku transakcji o znacznej wartości. Za przykład mogą posłużyć firmy z branży lotniczej, które oddają w leasing wyprodukowane przez siebie samoloty pasażerskie liniom lotniczym – choćby LOT leasinguje maszyny bezpośrednio od Boeinga.

Leasing fabryczny

Za pewnego rodzaju hybrydę może uchodzić leasing fabryczny. W tym przypadku finansującym jest firma leasingowa powiązana kapitałowo z producentem. Za przykład może posłużyć Toyota Leasing czy Volkswagen Leasing, które to firmy finansują klientom samochody tych właśnie marek. Jednak jest to nadal leasing pośredni, ponieważ z formalnego punktu widzenia finansujący i dostawca są odrębnymi podmiotami.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Leasing fabryczny - dlaczego jest tyle skarg?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl