Leasing pośredni i bezpośredni

Dawno nie poruszaliśmy zagadnień teoretycznych związanych z leasingiem, bo w zasadzie już wszystkie istotne zostały omówione wcześniej. Tym razem wspomnimy o leasingu bezpośrednim i pośrednim. Rzadko słyszy się o tego rodzaju kryterium podziału jeżeli chodzi o leasing, bo w naszym kraju zdecydowanie dominuje tylko jedna z tych form. Wobec tego mało kto ma w ogóle świadomość, że istnieje taki właśnie podział.

Leasing pośredni

Jest to taki typ umowy leasingu, w której wyspecjalizowana firma leasingowa nabywa środek trwały od producenta lub dystrybutora i przekazuje go leasingobiorcy. Istnieją więc niejako trzy podmioty, które muszą wykazać się „aktywnością”, żeby umowa mogła wejść w życie. Jest to finansujący, korzystający i dostawca.

Leasing bezpośredni

Jest to taki typ umowy leasingu, w której dystrybutor lub producent oddaje korzystającemu w leasing wyprodukowany przez siebie środek trwały zamiast go sprzedawać. Zatem dostawca niejako jest jednocześnie finansującym. Przykładem takiego finansowania może być też leasing mieszkania bezpośrednio od dewelopera.

W Polsce prawie wyłączenie leasing pośredni

Jak nietrudno zgadnąć to właśnie leasing pośredni jest formą dominującą w Polsce. Z leasingiem bezpośrednim spotkać się możemy głównie w przypadku transakcji o znacznej wartości. Za przykład mogą posłużyć firmy z branży lotniczej, które oddają w leasing wyprodukowane przez siebie samoloty pasażerskie liniom lotniczym – choćby LOT leasinguje maszyny bezpośrednio od Boeinga.

Leasing fabryczny

Za pewnego rodzaju hybrydę może uchodzić leasing fabryczny. W tym przypadku finansującym jest firma leasingowa powiązana kapitałowo z producentem. Za przykład może posłużyć Toyota Leasing czy Volkswagen Leasing, które to firmy finansują klientom samochody tych właśnie marek. Jednak jest to nadal leasing pośredni, ponieważ z formalnego punktu widzenia finansujący i dostawca są odrębnymi podmiotami.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Leasing fabryczny - dlaczego jest tyle skarg?

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl