Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Leasing pośredni i bezpośredni

Dawno nie poruszaliśmy zagadnień teoretycznych związanych z leasingiem, bo w zasadzie już wszystkie istotne zostały omówione wcześniej. Tym razem wspomnimy o leasingu bezpośrednim i pośrednim. Rzadko słyszy się o tego rodzaju kryterium podziału jeżeli chodzi o leasing, bo w naszym kraju zdecydowanie dominuje tylko jedna z tych form. Wobec tego mało kto ma w ogóle świadomość, że istnieje taki właśnie podział.

Leasing pośredni

Jest to taki typ umowy leasingu, w której wyspecjalizowana firma leasingowa nabywa środek trwały od producenta lub dystrybutora i przekazuje go leasingobiorcy. Istnieją więc niejako trzy podmioty, które muszą wykazać się „aktywnością”, żeby umowa mogła wejść w życie. Jest to finansujący, korzystający i dostawca.

Leasing bezpośredni

Jest to taki typ umowy leasingu, w której dystrybutor lub producent oddaje korzystającemu w leasing wyprodukowany przez siebie środek trwały zamiast go sprzedawać. Zatem dostawca niejako jest jednocześnie finansującym. Przykładem takiego finansowania może być też leasing mieszkania bezpośrednio od dewelopera.

W Polsce prawie wyłączenie leasing pośredni

Jak nietrudno zgadnąć to właśnie leasing pośredni jest formą dominującą w Polsce. Z leasingiem bezpośrednim spotkać się możemy głównie w przypadku transakcji o znacznej wartości. Za przykład mogą posłużyć firmy z branży lotniczej, które oddają w leasing wyprodukowane przez siebie samoloty pasażerskie liniom lotniczym – choćby LOT leasinguje maszyny bezpośrednio od Boeinga.

Leasing fabryczny

Za pewnego rodzaju hybrydę może uchodzić leasing fabryczny. W tym przypadku finansującym jest firma leasingowa powiązana kapitałowo z producentem. Za przykład może posłużyć Toyota Leasing czy Volkswagen Leasing, które to firmy finansują klientom samochody tych właśnie marek. Jednak jest to nadal leasing pośredni, ponieważ z formalnego punktu widzenia finansujący i dostawca są odrębnymi podmiotami.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Leasing fabryczny - dlaczego jest tyle skarg?

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl