Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Analizowanie oferty leasingu

Są dwie główne przyczyny sięgania przez przedsiębiorców po leasing. Pierwszą są korzyści podatkowe, a drugą możliwość sfinansowania zakupów przy niewystarczających środkach własnych. Jednak nawet przedsiębiorcy „cierpiący” na dużą ilość gotówki powinni brać pod uwagę leasing planując inwestycje w firmie i to nie tylko ze względu na oszczędności podatkowe.

Krótko: Leasing czy zakup za gotówkę?

1. Leasing daje korzyści podatkowe.
2. Leasing jest tanim sposobem finansowania.
3. Najlepiej finansować leasingiem popularne środki trwałe: samochody, środki transportu, niektóre maszyny i urządzenia.
4. Zapas gotówki można wtedy przeznaczyć na inwestycje, które trudniej jest sfinansować ze źródeł zewnętrznych (np.: remonty, zakup towarów itp.).

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Dwa główne powody sięgania po leasing

Zdecydowana większość przedsiębiorców korzystających z leasingu robi to z dwóch powodów. Pierwszym jest możliwość sfinansowania środków trwałych potrzebnych w działalności bez angażowania gotówki, a drugim jest wykorzystanie leasingu jako sposobu na wykazanie większych kosztów i tym samym obniżenie podatków.

Tym razem kwestie podatkowe zostawiamy jednak na boku i skupiamy się na leasingu jako źródle finansowania inwestycji w firmie. Chcących jednak poczytać o sprawach podatkowych dotyczących leasingu, odsyłamy do dedykowanego działu Leasing i podatki.

Środki własne podstawowym sposobem finansowania

Podstawowym sposobem finansowania inwestycji w polskich firmach są środki własne, innymi słowy zarobiona i zaoszczędzona gotówka. Około 70-80% przedsiębiorców korzysta z niej rozwijając swoje firmy. Na marginesie warto dodać, że leasing wykorzystuje już ponad połowa polskich przedsiębiorstw, niemniej środki własne nadal wiodą zdecydowany prym.

Sposoby finansowania działalności przez MŚP

Wykres sposobów finansowania działalności MŚP (środki własne, leasing, kredyt)

Małe i średnie przedsiębiorstwa wykorzystują przede wszystkim środki własne (76,7%). Po leasing sięga 55,3% firm, a po kredyt bankowy 50,6%. Źródło: Barometr EFL, I kwartał 2017

Leasing jest tanim źródłem finansowania

Tymczasem leasing jest tanim źródłem finansowania popularnych środków trwałych, takich jak samochody osobowe i ciężarowe, ciągniki siodłowe, czy też maszyny budowlane i innego rodzaju sprzęt i urządzenia, zwłaszcza nowy i zwłaszcza renomowanych producentów.

Duża konkurencja w branży, a co za tym idzie niskie marże leasingodawców w połączeniu z niskimi stopami procentowymi powodują, że finansowanie powyższych przedmiotów oprocentowane jest rocznie na poziomie około 4-5%, a czasem nawet mniej.

Warto brać to pod uwagę podczas planowania wydatków inwestycyjnych. Może lepiej będzie zdecydować się na tani leasing, zamiast blokować gotówkę?

Kiedy wykorzystywać leasing?

Warto zastanowić się nad skorzystaniem z leasingu, nawet mając wystarczającą w danym momencie ilość gotówki. Szybko zbywalne środki trwałe, takie jak pojazdy, czy wybrane maszyny i urządzenia można sfinansować w ten sposób bez większego problemu, nawet nie mając szczególnie imponującej zdolności kredytowej. Do tego leasing tego typu przedmiotów potrafi być naprawdę tani - wystarczy chwilę poszukać odpowiedniej oferty.

Środki własne lepiej zostawić sobie do dyspozycji w firmie, czy to na wszelki wypadek, czy też na innego rodzaju wydatki inwestycyjne, które trudniej jest sfinansować źródłami zewnętrznymi (np.: remonty, zatowarowanie itd.)

Kiedy kupować za gotówkę?

Jeżeli komuś nie zależy na optymalizacji podatkowej, którą daje leasing i jednocześnie jest pewien, że „nadmiar” gotówki nie wyczerpie się z jakiegoś powodu za kilka miesięcy czy lat, a także nie ma pomysłu jak ją dobrze ulokować lub zainwestować, to oczywiście korzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania wydaje się zbędne.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl