Analizowanie oferty leasingu

Wynajem długoterminowy samochodów oraz auto-abonament jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Rosnąca popularność usług CFM powoduje, że coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Wynajem długoterminowy jest dla osób ceniących sobie przede wszystkim wygodę i gotowych za to trochę więcej zapłacić. Jedna, stała rata miesięczna pozwala pokryć w zasadzie wszelkie opłaty związane z eksploatacją pojazdu, oczywiście z wyjątkiem paliwa. Odpada także konieczność poszukiwania nabywcy w przypadku chęci pozbycia się auta po zakończonym kontrakcie - co dla wielu osób jest bardzo dużym udogodnieniem.

Leasing będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, chcących za symboliczną wartość nabyć samochód po zakończeniu umowy. Pozwala on także na znacznie większą swobodę użytkowania pojazdu, choćby poprzez brak narzuconego możliwego do przejechania limitu kilometrów. Dzięki wymaganej opłacie wstępnej staje się on także dostępny w procedurach uproszczonych, np.: dla przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność. Jeżeli porównamy same koszty finansowe (bez kosztu usług dodatkowych), to najczęściej okazuje się także, że po zsumowaniu leasing jest zauważalnie tańszym rozwiązaniem od wynajmu długoterminowego.

Kalkulator porównujący koszt leasingu i wynajmu – w dalszej części artykułu znajduje się kalkulator umożliwiający przybliżone porównanie opłat.

Spis treści

Plusy i minusy?

Porównując leasing z wynajmem długoterminowym najprościej, z punktu widzenia klienta, byłoby napisać o zaletach i wadach każdej z tych form. Szybko jednak okaże się, że to co jest plusem dla danego przedsiębiorcy może być minusem dla innego. Stąd zamiast pisać o wadach i zaletach lepiej będzie dokonać porównania obu form finansowania z informacją dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie leasing, a dla kogo wynajem długoterminowy.

Porównanie leasingu i wynajmu długoterminowego

Pisząc o leasingu mamy na myśli jego klasyczną formę, czyli finansowania połączonego z wykupem samochodu po zakończeniu umowy. Występuje on w dwóch odmianach: leasingu operacyjnego i finansowego. Wynajem długoterminowy to tak naprawdę także leasing, a dokładniej leasing operacyjny z tą jednak różnicą, że zazwyczaj po zakończeniu umowy samochód nie jest wykupowany, tylko zwracany do finansującego. Wynajem długoterminowy może występować w różnych odmianach, np.: Full Service Leasingu, czy choćby w formie, która w Polsce zyskuje ostatnio na popularności pod nazwą „auto w abonamencie”. Szczegółowego zestawienia wszystkich tych form finansowania dokonaliśmy w artykule Rodzaje leasingu.

Z wykupem lub bez wykupu

Jest to główna cecha, która odróżnia leasing od wynajmu długoterminowego. Po zakończeniu umowy leasingu zazwyczaj następuje wykup samochodu za jego symboliczną wartość, np.: 1%. W przypadku wynajmu, po zakończeniu kontraktu samochód jest najczęściej zwracany do finansującego. Co prawda jego wykupienie jest teoretycznie możliwe, ale za wysoką, wcześniej oszacowaną przez finansującego wartość, która jest zbliżona do wartości rynkowej samochodu w chwili zakończenia umowy.

Spłata wartości lub opłata za samo użytkowanie

Z wyżej opisaną cechą wiąże się pośrednio kolejna, która odróżnia wynajem długoterminowy od leasingu i jest to wysokość raty miesięcznej. W przypadku leasingu, korzystający spłaca z każdą kolejną ratą wartość samochodu powiększoną o marżę (zarobek) finansującego. Natomiast w przypadku wynajmu, poza marżą, korzystający płaci jedynie za użytkowanie pojazdu, nie spłacając jego wartości. To powoduje, że rata miesięczna za wynajem może być znacząco niższa od raty leasingu.

Z wpłatą wstępną lub bez udziału własnego

Większość firm oferujących klasyczny leasing wymaga, żeby klient wniósł udział własny, aby przystąpić do umowy - zazwyczaj 10-20%. Choć należy wspomnieć , że są także leasingodawcy, którzy oferują finansowanie z symbolicznym czynszem inicjalnym, np.: 1%. Natomiast przy wynajmie długoterminowym wpłata własna zazwyczaj nie jest wymagana.

Swoboda lub ograniczenia w użytkowaniu samochodu

Klient decydujący się na wybór leasingu z wykupem ma nieporównywalnie większą swobodę związaną z eksploatacją samochodu. Co prawda leasingodawcy teoretycznie narzucają w umowie pewne ramy postępowania, to jednak leasingobiorca w praktyce dysponuje przedmiotem jakby był jego właścicielem. W przypadku wynajmu długoterminowego, gdzie samochód będzie zwracany do finansującego, obowiązują ścisłe procedury postępowania dotyczące choćby przeglądów, braku możliwości modyfikacji czy tuningu. Zwracany po zakończeniu kontraktu samochód musi być w dobrym stanie, jedynie ze standardowymi śladami zużycia, typowymi dla jego wieku i przebiegu.

I właśnie przebieg samochodu to prawdopodobnie największe ograniczenie związane z wynajmem długoterminowym. W oparciu o deklarowany roczny przebieg, finansujący kalkuluje wysokość raty i wartość rezydualną samochodu. Przekroczenie narzuconego limitu będzie wiązało się z koniecznością dopłaty - niestety nie działa to w drugą stronę. Nie można liczyć na zwrot nadpłaty jeżeli klient nie wyjeździ zadeklarowanego kilometrażu.

Czas trwania umowy

Kontrakty wynajmu długoterminowego zawierane są zazwyczaj na okres 2 do 4 lat, a w sporadycznych przypadkach jest możliwość przedłużenia do 5 lat. W przypadku leasingu zawarcie umowy na okres 5 lat nie jest żadnym problemem, a niektórzy finansujący oferują nawet okresy dłuższe - 6, a nawet 7 lat.

Usługi dodatkowe (serwis mechaniczny, wymiana opon, ubezpieczenia)

W przypadku leasingu mamy zazwyczaj do czynienia z „gołym” finansowaniem. Co prawda większość leasingodawców oferuje możliwość skorzystania z opcji dodatkowych, jak ubezpieczenie wliczone w ratę leasingową, a nawet szereg innych usług. Jednak zdecydowana większość klientów korzysta z samego finansowania.

Natomiast wynajem długoterminowy zazwyczaj jest powiązany z wieloma usługami dodatkowymi. Płaci się ratę, w której zawarta jest także opłata za serwis mechaniczny, wymianę opon, ubezpieczenia, itd. Co więcej, zazwyczaj chęć skorzystania z oferty wynajmu długoterminowego wymaga obligatoryjnego wykupienia usług dodatkowych. Statystyki mówią, że zdecydowana większość klientów decydujących się na wynajem wybiera Full Service Leasing, czyli opcję z pełną gamą produktów dodatkowych.

Dla kogo leasing?

Leasing będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, chcących za symboliczną wartość nabyć samochód po zakończeniu umowy. Pozwala on także na znacznie większą swobodę użytkowania pojazdu, choćby poprzez brak narzuconego możliwego do przejechania limitu kilometrów.

Dzięki wymaganej opłacie wstępnej staje się on także dostępny w procedurach uproszczonych, np.: dla przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność.

Jeżeli porównamy same koszty finansowe (bez kosztu usług dodatkowych), to najczęściej okazuje się także, że po zsumowaniu leasing jest zauważalnie tańszym rozwiązaniem od wynajmu długoterminowego.

Dla kogo wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy jest dla osób ceniących sobie przede wszystkim wygodę i gotowych za to trochę więcej zapłacić. Jedna, stała rata miesięczna pozwala pokryć w zasadzie wszelkie opłaty związane z eksploatacją pojazdu, oczywiście z wyjątkiem paliwa.

Odpada także konieczność poszukiwania nabywcy w przypadku chęci pozbycia się auta po zakończonym kontrakcie - co dla wielu osób jest bardzo dużym udogodnieniem.

Kalkulator porównujący koszt leasingu i wynajmu

Pamiętaj, że kalkulator porównujący koszt leasingu z wynajmem ma charakter wyłącznie poglądowy i orientacyjny. Zwłaszcza w przypadku najmu ostateczny koszt finansowania, tj. wysokość raty oraz wykupu zależy od wielu zmiennych, m.in.:

  • wybranej marki i modelu pojazdu (różnice w utracie wartości) – kalkulator podaje uśrednioną wartość rezydualną (wykup)
  • zadeklarowanego rocznego przebiegu – kalkulator podaje uśrednioną wysokość raty
  • ilości i rodzaju wybranych usług dodatkowych doliczonych do raty, które najczęściej są obowiązkowe (np.: ubezpieczenie, wymiana opon itd.) – kalkulator podaje sam koszt finansowania, bez doliczonego kosztu tych usług

Podaj kwotę w złotych (bez groszy)

Leasing

Wynajem długoterminowy

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

Gdzie po leasing?

Do firm oferujących klasyczny leasing samochodów należą choćby: EFL, mLeasing, PKO, Idea-Getin, Millennium, Alior, Pekao, FCA, VWL, Santander Consumer, BMW Finanace, PSA, RCI i wiele innych. Zachęcamy do skorzystania z naszej Wyszukiwarki Leasingu, która umożliwia zapoznanie się z ofertami leasingu tych firm bez pośredników.

Gdzie po wynajem długoterminowy?

W przypadku wynajmu długoterminowego sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Tę formę finansowania udostępnia zarówno kilka bankowych firm leasingowych, oferujących głównie „klasyczny” leasing, jak i firmy flotowe z branży Car Fleet Management, m.in. LeasePlan, Alphabet, Arval, Carefleet, Masterlease i inne. Należy jednak wspomnieć, że niektóre z tych firm zainteresowane są obsługą jedynie „dużych” klientów, dysponujących flotą co najmniej kilkunastu i większą pojazdów. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej Wyszukiwarki Wynajmu Długoterminowego, co może znacznie ułatwić dotarcie do odpowiednich ofert.

Inne kwestie dotyczące najmu vs leasing

Odpowiedzi na pytania i kwestie poruszone przez użytkowników Portalu FmLeasing.pl

Rata leasingu jest dla mnie za wysoka, więc wezmę auto w wynajmie…

Z dużym niepokojem obserwujemy rosnące zainteresowanie wynajmem wśród osób o niezbyt imponującej sytuacji finansowej. Oczywiście magnesem jest niższa rata… Niestety praktyka pokazuje, że po tych dwóch-trzech latach spłaty nawet ta niższa rata była mimo wszystko sporym obciążeniem dla domowego/firmowego budżetu i ktoś taki chętnie wykupiłby auto i pojeździł nim jeszcze jakiś czas – tym bardziej, że jest ono nadal prawie jak nowe. Niestety wysokość wykupu na zakończenie kontraktu jest dla tych osób zaporowa, a co gorsza wiele firm oferujących wynajem uniemożliwia wydłużenie umowy rozkładając wykup na raty, tylko stawia warunek – wykupujesz lub oddajesz. Piszemy o tym w naszej publikacji: Koniec wynajmu długoterminowego może być bolesny, jeśli przeinwestowałeś

Dlatego, pomimo niższej miesięcznej raty w przypadku wynajmu, podkreślamy, że jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób o dobrej płynności, posiadających stabilne i w miarę przewidywalne źródło przychodów. Wszystkim innym doradzamy jednak rozważenie klasycznego leasingu lub kredytu, a czynnikiem zmniejszającym ratę może być wybór tańszego, np.: używanego samochodu.

Tym bardziej, że sumarycznie oferta najmu jest droższa od leasingu, co dokładnie opisane jest w artykule: Po co wymyślono auta w abonamencie?

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.64 1 1 1 1 1 4.64 (25)

Drewniany samochód zabawka

Wyszukiwarka ofert wynajmu

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Forum: Pytania i odpowiedzi dotyczące wynajmu długoterminowego samochodów >

Chcesz dowiedzieć się więcej o wynajmie długoterminowym?


Samochody osoboweLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Drewniany samochód zabawkaJaki samochód wybrać do wynajmu długoterminowego?

Chcesz wziąć samochód w formie wynajmu długoterminowego i nie przepłacić za ratę miesięczną? W takim razie musisz wybrać odpowiednią markę i model, który nie traci szybko na wartości.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl