Analizowanie oferty leasingu

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego ich leasingu z wykupem. Rosnąca popularność usług CFM powoduje, że coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy?

Krótko: Wynajem długoterminowy a leasing

Wynajem długoterminowy jest dla osób ceniących sobie przede wszystkim wygodę i gotowych za to trochę więcej zapłacić. Jedna, stała rata miesięczna pozwala pokryć w zasadzie wszelkie opłaty związane z eksploatacją pojazdu, oczywiście z wyjątkiem paliwa. Odpada także konieczność poszukiwania nabywcy w przypadku chęci pozbycia się auta po zakończonym kontrakcie - co dla wielu osób jest bardzo dużym udogodnieniem.

Leasing będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, chcących za symboliczną wartość nabyć samochód po zakończeniu umowy. Pozwala on także na znacznie większą swobodę użytkowania pojazdu, choćby poprzez brak narzuconego możliwego do przejechania limitu kilometrów. Dzięki wymaganej opłacie wstępnej staje się on także dostępny w procedurach uproszczonych, np.: dla przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność. Jeżeli porównamy same koszty finansowe (bez kosztu usług dodatkowych), to najczęściej okazuje się także, że po zsumowaniu leasing jest zauważalnie tańszym rozwiązaniem od wynajmu długoterminowego.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Plusy i minusy?

Porównując leasing z wynajmem długoterminowym najprościej, z punktu widzenia klienta, byłoby napisać o zaletach i wadach każdej z tych form. Szybko jednak okaże się, że to co jest plusem dla danego przedsiębiorcy może być minusem dla innego. Stąd zamiast pisać o wadach i zaletach lepiej będzie dokonać porównania obu form finansowania z informacją dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie leasing, a dla kogo wynajem długoterminowy.

Porównanie leasingu i wynajmu długoterminowego

Pisząc o leasingu mamy na myśli jego klasyczną formę, czyli finansowania połączonego z wykupem samochodu po zakończeniu umowy. Występuje on w dwóch odmianach: leasingu operacyjnego i finansowego. Wynajem długoterminowy to tak naprawdę także leasing, a dokładniej leasing operacyjny z tą jednak różnicą, że zazwyczaj po zakończeniu umowy samochód nie jest wykupowany, tylko zwracany do finansującego. Wynajem długoterminowy może występować w różnych odmianach, np.: Full Service Leasingu, czy choćby w formie, która w Polsce zyskuje ostatnio na popularności pod nazwą „auto w abonamencie”. Szczegółowego zestawienia wszystkich tych form finansowania dokonaliśmy w artykule Rodzaje leasingu.

Z wykupem lub bez wykupu

Jest to główna cecha, która odróżnia leasing od wynajmu długoterminowego. Po zakończeniu umowy leasingu zazwyczaj następuje wykup samochodu za jego symboliczną wartość, np.: 1%. W przypadku wynajmu, po zakończeniu kontraktu samochód jest najczęściej zwracany do finansującego. Co prawda jego wykupienie jest teoretycznie możliwe, ale za wysoką, wcześniej oszacowaną przez finansującego wartość, która jest zbliżona do wartości rynkowej samochodu w chwili zakończenia umowy.

Spłata wartości lub opłata za samo użytkowanie

Z wyżej opisaną cechą wiąże się pośrednio kolejna, która odróżnia wynajem długoterminowy od leasingu i jest to wysokość raty miesięcznej. W przypadku leasingu, korzystający spłaca z każdą kolejną ratą wartość samochodu powiększoną o marżę (zarobek) finansującego. Natomiast w przypadku wynajmu, poza marżą, korzystający płaci jedynie za użytkowanie pojazdu, nie spłacając jego wartości. To powoduje, że rata miesięczna za wynajem może być znacząco niższa od raty leasingu.

Z wpłatą wstępną lub bez udziału własnego

Większość firm oferujących klasyczny leasing wymaga, żeby klient wniósł udział własny, aby przystąpić do umowy - zazwyczaj 10-20%. Choć należy wspomnieć , że są także leasingodawcy, którzy oferują finansowanie z symbolicznym czynszem inicjalnym, np.: 1%. Natomiast przy wynajmie długoterminowym wpłata własna zazwyczaj nie jest wymagana.

Swoboda lub ograniczenia w użytkowaniu samochodu

Klient decydujący się na wybór leasingu z wykupem ma nieporównywalnie większą swobodę związaną z eksploatacją samochodu. Co prawda leasingodawcy teoretycznie narzucają w umowie pewne ramy postępowania, to jednak leasingobiorca w praktyce dysponuje przedmiotem jakby był jego właścicielem. W przypadku wynajmu długoterminowego, gdzie samochód będzie zwracany do finansującego, obowiązują ścisłe procedury postępowania dotyczące choćby przeglądów, braku możliwości modyfikacji czy tuningu. Zwracany po zakończeniu kontraktu samochód musi być w dobrym stanie, jedynie ze standardowymi śladami zużycia, typowymi dla jego wieku i przebiegu.

I właśnie przebieg samochodu to prawdopodobnie największe ograniczenie związane z wynajmem długoterminowym. W oparciu o deklarowany roczny przebieg, finansujący kalkuluje wysokość raty i wartość rezydualną samochodu. Przekroczenie narzuconego limitu będzie wiązało się z koniecznością dopłaty - niestety nie działa to w drugą stronę. Nie można liczyć na zwrot nadpłaty jeżeli klient nie wyjeździ zadeklarowanego kilometrażu.

Czas trwania umowy

Kontrakty wynajmu długoterminowego zawierane są zazwyczaj na okres 2 do 4 lat, a w sporadycznych przypadkach jest możliwość przedłużenia do 5 lat. W przypadku leasingu zawarcie umowy na okres 5 lat nie jest żadnym problemem, a niektórzy finansujący oferują nawet okresy dłuższe - 6, a nawet 7 lat.

Usługi dodatkowe (serwis mechaniczny, wymiana opon, ubezpieczenia)

W przypadku leasingu mamy zazwyczaj do czynienia z „gołym” finansowaniem. Co prawda większość leasingodawców oferuje możliwość skorzystania z opcji dodatkowych, jak ubezpieczenie wliczone w ratę leasingową, a nawet szereg innych usług. Jednak zdecydowana większość klientów korzysta z samego finansowania.

Natomiast wynajem długoterminowy zazwyczaj jest powiązany z wieloma usługami dodatkowymi. Płaci się ratę, w której zawarta jest także opłata za serwis mechaniczny, wymianę opon, ubezpieczenia, itd. Co więcej, zazwyczaj chęć skorzystania z oferty wynajmu długoterminowego wymaga obligatoryjnego wykupienia usług dodatkowych. Statystyki mówią, że zdecydowana większość klientów decydujących się na wynajem wybiera Full Service Leasing, czyli opcję z pełną gamą produktów dodatkowych.

Dla kogo leasing?

Leasing będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, chcących za symboliczną wartość nabyć samochód po zakończeniu umowy. Pozwala on także na znacznie większą swobodę użytkowania pojazdu, choćby poprzez brak narzuconego możliwego do przejechania limitu kilometrów.

Dzięki wymaganej opłacie wstępnej staje się on także dostępny w procedurach uproszczonych, np.: dla przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność.

Jeżeli porównamy same koszty finansowe (bez kosztu usług dodatkowych), to najczęściej okazuje się także, że po zsumowaniu leasing jest zauważalnie tańszym rozwiązaniem od wynajmu długoterminowego.

Dla kogo wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy jest dla osób ceniących sobie przede wszystkim wygodę i gotowych za to trochę więcej zapłacić. Jedna, stała rata miesięczna pozwala pokryć w zasadzie wszelkie opłaty związane z eksploatacją pojazdu, oczywiście z wyjątkiem paliwa.

Odpada także konieczność poszukiwania nabywcy w przypadku chęci pozbycia się auta po zakończonym kontrakcie - co dla wielu osób jest bardzo dużym udogodnieniem.

Gdzie po leasing?

Do firm oferujących klasyczny leasing samochodów należą choćby: EFL, mLeasing, PKO, Getin, Millennium, Raiffeisen, BZ WBK, Idea, Pekao i inni. Zachęcamy także do skorzystania z naszej Wyszukiwarki Leasingu, która umożliwia zapoznanie się z ofertami leasingu bez pośredników.

Gdzie po wynajem długoterminowy?

W przypadku wynajmu długoterminowego sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Tę formę finansowania udostępnia zarówno kilka bankowych firm leasingowych, oferujących głównie „klasyczny” leasing, jak i firmy flotowe z branży Car Fleet Management, m.in. LeasePlan, Alphabet, Arval, Carefleet i inne. Należy jednak wspomnieć, że niektóre z tych firm zainteresowane są obsługą jedynie „dużych” klientów, dysponujących flotą co najmniej kilkunastu i większą pojazdów. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej Wyszukiwarki Wynajmu Długoterminowego, co może znacznie ułatwić dotarcie do odpowiednich ofert.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Auto na abonament – o co w tym chodzi?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

07 gru
RPP: Leasing nadal rekordowo tani, już 33 miesiąc z rzędu
07 gru
Europa i Niemcy rosną najszybciej od 10 lat, a Polska nie...
29 lis
Yanosik - sposób na uniknięcie mandatów i nie tylko
22 lis
Rejestracje samochodów, a awaria CEPiK – wszystko powoli wraca do normy
21 lis
Barometr EFL: Nastroje osłabły, ale nadal lepsze niż przed rokiem
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl