Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Kobieta rysująca biznes plan

Jedną z cech leasingu jest względna łatwość w dostępie do tej formy finansowania, dlatego często sięgają po niego freelancerzy, którzy choćby z uzyskaniem kredytu bankowego mogliby mieć już większy problem. Nie zmienia to faktu, że także w przypadku ubiegania się o leasing, freelancerzy są na trochę większym cenzurowanym niż „tradycyjni” przedsiębiorcy.

Krótko: Freelancerzy mają trudniej?

Wolni strzelcy także mogą skorzystać z leasingu. Muszą jednak pamiętać, że na etapie ubiegania się o finansowanie, leasingodawca może chcieć dodatkowo zweryfikować ich wiarygodność.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Definicja freelancera na potrzeby leasingu

Definicja freelancera jest dość pojemna - w dużym skrócie jest to osoba pracująca bez etatu, wykonująca konkretne zadania i zlecenia. Pod tak sformułowaną definicję podciągnąć można zatem także, np.: osoby samozatrudnione, które wykonują pracę na rzecz konkretnej, jednej firmy lub przedstawicieli wolnych zawodów, takich jak prawnik lub lekarz.

Jednak z punktu widzenia leasingodawców samozatrudnieni oraz prawnicy i lekarze należą do kręgu przedsiębiorców, którzy mają względnie stabilne i przewidywalne źródło dochodu, a co za tym idzie udzielenie im leasingu nie stanowi dużego ryzyka.

Dlatego z „leasingowego” punktu widzenia należy za freelancerów uznać osoby, które są typowymi wolnymi strzelcami – funkcjonują od zlecenia do zlecenia. Mogą to być dziennikarze, fotografowie, graficy, programiści, informatycy, twórcy stron www, specjaliści od pozycjonowania i SEO i ogólnie pojętej działalności związanej z internetem, wreszcie także artyści itd. Ich cechą wspólną ma być to, że świadczą oni usługi dla różnych klientów, w różnym czasie – można by rzecz, że nie są pewni, ile i czy w ogóle zarobią choćby za miesiąc, czy dwa (jakby ktokolwiek mógł być tego pewien). W każdym razie chodzi o osoby, których przychody i płynność może w łatwy sposób zostać zachwiana.

Jestem freelancerem i chcę wziąć leasing. Co powinienem wiedzieć?

Dla leasingodawców freelancer - mieszczący się w definicji opisanej w poprzednim akapicie - jest klientem podwyższonego ryzyka. Oczywiście nie przekreśla to szansy na uzyskanie finansowania – wręcz przeciwnie. Przecież leasing dostępny jest nawet dla firm dopiero rozpoczynających działalność, czasem nawet dla zupełnych start-upów.

Jednak każdy freelancer powinien zdawać sobie sprawę, że leasingodawcy, przed wydaniem decyzji o przyznaniu lub odmowie finansowania starają się w minimalnym chociaż stopniu zweryfikować wiarygodność wnioskującego. To, w jaki sposób się to odbywa opisaliśmy dokładnie w naszej publikacji: Jak firmy leasingowe sprawdzają wiarygodność klientów. Przypomnijmy zatem, że większość leasingodawców będzie chciała ustalić, czy wnioskujący o leasing rzeczywiście prowadzi działalność i czy jego zawodową aktywność daje się jakoś zweryfikować. Dlatego freelancer może być poproszony o udostępnienie kontaktu/ów do swoich dotychczasowych klientów, ewentualnie innych kontrahentów lub partnerów biznesowych. Ważnym źródłem informacji o prowadzonej działalności jest także internet…. Jednak więcej na ten temat pisaliśmy w linkowanym powyżej artykule, do którego odsyłamy.

Leasing dla freelancera

Firmom leasingowym chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie ryzyka udzielenia leasingu komuś nieuczciwemu. Więc bez obaw - nawet jeśli jesteś początkującym freelancerem, który niekoniecznie ma okazały dorobek zawodowy i portfolifo, nie powinieneś mieć żadnych problemów z uzyskaniem leasingu. Tym bardziej jeśli będziesz chciał wyleasingować przedmiot, który można sfinansować w ramach procedury uproszczonej - takim jest np. samochód osobowy lub dostawczy, ewentualnie inny popularny i łatwo zbywalny środek trwały. Musisz jednak pamiętać, że leasingodawca, zanim uruchomi środki, będzie chciał sprawdzić, czy ma do czynienia z osobą uczciwą i wiarygodną. Jako freelancer powinieneś przygotować się na konieczność przedstawienia o sobie dodatkowych, uwiarygadniających informacji i danych.

5 1 1 1 1 1 5.00 (4)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl