Procedury leasingowe

Jedną z cech leasingu jest względna łatwość w dostępie do tej formy finansowania, dlatego często sięgają po niego freelancerzy, którzy choćby z uzyskaniem kredytu bankowego mogliby mieć już większy problem. Nie zmienia to faktu, że także w przypadku ubiegania się o leasing, freelancerzy są na trochę większym cenzurowanym niż „tradycyjni” przedsiębiorcy.

Krótko: Freelancerzy mają trudniej?

Wolni strzelcy także mogą skorzystać z leasingu. Muszą jednak pamiętać, że na etapie ubiegania się o finansowanie, leasingodawca może chcieć dodatkowo zweryfikować ich wiarygodność.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Definicja freelancera na potrzeby leasingu

Definicja freelancera jest dość pojemna - w dużym skrócie jest to osoba pracująca bez etatu, wykonująca konkretne zadania i zlecenia. Pod tak sformułowaną definicję podciągnąć można zatem także, np.: osoby samozatrudnione, które wykonują pracę na rzecz konkretnej, jednej firmy lub przedstawicieli wolnych zawodów, takich jak prawnik lub lekarz.

Jednak z punktu widzenia leasingodawców samozatrudnieni oraz prawnicy i lekarze należą do kręgu przedsiębiorców, którzy mają względnie stabilne i przewidywalne źródło dochodu, a co za tym idzie udzielenie im leasingu nie stanowi dużego ryzyka.

Dlatego z „leasingowego” punktu widzenia należy za freelancerów uznać osoby, które są typowymi wolnymi strzelcami – funkcjonują od zlecenia do zlecenia. Mogą to być dziennikarze, fotografowie, graficy, programiści, informatycy, twórcy stron www, specjaliści od pozycjonowania i SEO i ogólnie pojętej działalności związanej z internetem, wreszcie także artyści itd. Ich cechą wspólną ma być to, że świadczą oni usługi dla różnych klientów, w różnym czasie – można by rzecz, że nie są pewni, ile i czy w ogóle zarobią choćby za miesiąc, czy dwa (jakby ktokolwiek mógł być tego pewien). W każdym razie chodzi o osoby, których przychody i płynność może w łatwy sposób zostać zachwiana.

Jestem freelancerem i chcę wziąć leasing. Co powinienem wiedzieć?

Dla leasingodawców freelancer - mieszczący się w definicji opisanej w poprzednim akapicie - jest klientem podwyższonego ryzyka. Oczywiście nie przekreśla to szansy na uzyskanie finansowania – wręcz przeciwnie. Przecież leasing dostępny jest nawet dla firm dopiero rozpoczynających działalność, czasem nawet dla zupełnych start-upów. Jednak każdy freelancer powinien zdawać sobie sprawę, że leasingodawcy, przed wydaniem decyzji o przyznaniu lub odmowie finansowania starają się w minimalnym chociaż stopniu zweryfikować wiarygodność wnioskującego. To, w jaki sposób się to odbywa opisaliśmy dokładnie w naszej publikacji „Jak firmy leasingowe sprawdzają wiarygodność klientów”. Przypomnijmy zatem, że większość leasingodawców będzie chciała ustalić, czy wnioskujący o leasing rzeczywiście prowadzi działalność i czy jego zawodową aktywność daje się jakoś zweryfikować. Dlatego freelancer może być poproszony o udostępnienie kontaktu/ów do swoich dotychczasowych klientów, ewentualnie innych kontrahentów lub partnerów biznesowych. Ważnym źródłem informacji o prowadzonej działalności jest także internet…. Jednak więcej na ten temat pisaliśmy w linkowanym powyżej artykule, do którego odsyłamy.

Leasing dla freelancera

Firmom leasingowym chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie ryzyka udzielenia leasingu komuś nieuczciwemu. Więc bez obaw - nawet jeśli jesteś początkującym freelancerem, który niekoniecznie ma okazały dorobek zawodowy i portfolifo, nie powinieneś mieć żadnych problemów z uzyskaniem leasingu. Tym bardziej jeśli będziesz chciał wyleasingować przedmiot, który można sfinansować w ramach procedury uproszczonej - takim jest np. samochód osobowy lub dostawczy, ewentualnie inny popularny i łatwo zbywalny środek trwały. Musisz jednak pamiętać, że leasingodawca, zanim uruchomi środki, będzie chciał sprawdzić, czy ma do czynienia z osobą uczciwą i wiarygodną. Jako freelancer powinieneś przygotować się na konieczność przedstawienia o sobie dodatkowych, uwiarygadniających informacji i danych.

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl