Procedury leasingowe

Jedną z cech leasingu jest względna łatwość w dostępie do tej formy finansowania, dlatego często sięgają po niego freelancerzy, którzy choćby z uzyskaniem kredytu bankowego mogliby mieć już większy problem. Nie zmienia to faktu, że także w przypadku ubiegania się o leasing, freelancerzy są na trochę większym cenzurowanym niż „tradycyjni” przedsiębiorcy.

Krótko: Freelancerzy mają trudniej?

Wolni strzelcy także mogą skorzystać z leasingu. Muszą jednak pamiętać, że na etapie ubiegania się o finansowanie, leasingodawca może chcieć dodatkowo zweryfikować ich wiarygodność.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Definicja freelancera na potrzeby leasingu

Definicja freelancera jest dość pojemna - w dużym skrócie jest to osoba pracująca bez etatu, wykonująca konkretne zadania i zlecenia. Pod tak sformułowaną definicję podciągnąć można zatem także, np.: osoby samozatrudnione, które wykonują pracę na rzecz konkretnej, jednej firmy lub przedstawicieli wolnych zawodów, takich jak prawnik lub lekarz.

Jednak z punktu widzenia leasingodawców samozatrudnieni oraz prawnicy i lekarze należą do kręgu przedsiębiorców, którzy mają względnie stabilne i przewidywalne źródło dochodu, a co za tym idzie udzielenie im leasingu nie stanowi dużego ryzyka.

Dlatego z „leasingowego” punktu widzenia należy za freelancerów uznać osoby, które są typowymi wolnymi strzelcami – funkcjonują od zlecenia do zlecenia. Mogą to być dziennikarze, fotografowie, graficy, programiści, informatycy, twórcy stron www, specjaliści od pozycjonowania i SEO i ogólnie pojętej działalności związanej z internetem, wreszcie także artyści itd. Ich cechą wspólną ma być to, że świadczą oni usługi dla różnych klientów, w różnym czasie – można by rzecz, że nie są pewni, ile i czy w ogóle zarobią choćby za miesiąc, czy dwa (jakby ktokolwiek mógł być tego pewien). W każdym razie chodzi o osoby, których przychody i płynność może w łatwy sposób zostać zachwiana.

Jestem freelancerem i chcę wziąć leasing. Co powinienem wiedzieć?

Dla leasingodawców freelancer - mieszczący się w definicji opisanej w poprzednim akapicie - jest klientem podwyższonego ryzyka. Oczywiście nie przekreśla to szansy na uzyskanie finansowania – wręcz przeciwnie. Przecież leasing dostępny jest nawet dla firm dopiero rozpoczynających działalność, czasem nawet dla zupełnych start-upów. Jednak każdy freelancer powinien zdawać sobie sprawę, że leasingodawcy, przed wydaniem decyzji o przyznaniu lub odmowie finansowania starają się w minimalnym chociaż stopniu zweryfikować wiarygodność wnioskującego. To, w jaki sposób się to odbywa opisaliśmy dokładnie w naszej publikacji „Jak firmy leasingowe sprawdzają wiarygodność klientów”. Przypomnijmy zatem, że większość leasingodawców będzie chciała ustalić, czy wnioskujący o leasing rzeczywiście prowadzi działalność i czy jego zawodową aktywność daje się jakoś zweryfikować. Dlatego freelancer może być poproszony o udostępnienie kontaktu/ów do swoich dotychczasowych klientów, ewentualnie innych kontrahentów lub partnerów biznesowych. Ważnym źródłem informacji o prowadzonej działalności jest także internet…. Jednak więcej na ten temat pisaliśmy w linkowanym powyżej artykule, do którego odsyłamy.

Leasing dla freelancera

Firmom leasingowym chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie ryzyka udzielenia leasingu komuś nieuczciwemu. Więc bez obaw - nawet jeśli jesteś początkującym freelancerem, który niekoniecznie ma okazały dorobek zawodowy i portfolifo, nie powinieneś mieć żadnych problemów z uzyskaniem leasingu. Tym bardziej jeśli będziesz chciał wyleasingować przedmiot, który można sfinansować w ramach procedury uproszczonej - takim jest np. samochód osobowy lub dostawczy, ewentualnie inny popularny i łatwo zbywalny środek trwały. Musisz jednak pamiętać, że leasingodawca, zanim uruchomi środki, będzie chciał sprawdzić, czy ma do czynienia z osobą uczciwą i wiarygodną. Jako freelancer powinieneś przygotować się na konieczność przedstawienia o sobie dodatkowych, uwiarygadniających informacji i danych.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl