Kobieta rysująca biznes plan

Leasing dla nowych firm jest oczywiście możliwy, jednak nie zawsze jest to proste. Przedsiębiorca lub spółka, która dopiero rozpoczyna swoją działalność i nie ma historii finansowej, może zawrzeć umowę, ale tylko wybranych środków trwałych, ewentualnie powinna przedstawić dodatkowe zabezpieczenie.

Leasing dla nowych firm

Poszczególni leasingodawcy mają różną politykę ryzyka w stosunku do nowych firm:

  • od pierwszego dnia działalności – tylko bardzo nieliczne firmy leasingowe są w stanie udzielić finansowania
  • minimum 3 miesiące działalności – dla kilku kolejnych finansujących to absolutne minimum, aby można było ubiegać się o leasing
  • minimum pół roku działalności – większość polskich leasingodawców jest w stanie udzielić finansowania, jeśli firma działa pół roku i ma już jakieś wyniki.

Co nowa firma może dostać w leasing?

Samochody osobowe i dostawcze

Nie ma większych problemów z uzyskaniem auto leasingu, tj. nowych i używanych samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5T. Stosowana jest wtedy procedura uproszczona, gdzie jedynym warunkiem jest w zasadzie przedstawienie dowodu osobistego i podstawowych danych działalności oraz dokonanie ok. 15%-20% wpłaty wstępnej. Wymagany udział własny jest tym wyższy, im krócej prowadzona jest działalność

Pojazdy ciężarowe, ciągniki siodłowe, popularne maszyny i urządzenia

W przypadku takich przedmiotów zazwyczaj wymagane jest, żeby działalność była prowadzona chociaż pół roku i generowała już jakieś przychody. Jednak niektórzy leasingodawcy są w stanie zaproponować finansowanie także start-up’om (nawet od pierwszego dnia), pod warunkiem jednak, że ta działalność jest jakiegoś rodzaju sensowną kontynuacją dotychczasowej aktywności zawodowej właściciela lub współwłaścicieli/udziałowców.

Przykładem może być finansowanie udzielane firmom z branży transportowej. Często osoba posiadająca bogate doświadczenie zawodowe przechodzi na swoje i chce wziąć w leasing ciągnik siodłowy. W takim przypadku są leasingodawcy mogący udzielić finansowania nawet od pierwszego dnia. Ważnym argumentem może dodatkowo być posiadanie umów współpracy (lub promes ich zawarcia) z kontrahentami - to dodatkowo uwiarygadnia nową działalność.

Pozostałe środki trwałe, np.: maszyny i urządzenia

Z pozostałymi środkami trwałymi nie jest już tak łatwo. Minimalny okres prowadzenia działalności wynosi już wtedy co najmniej 6, a częściej 12 miesięcy, a wnioskujący musi za ten okres przedstawić dokumenty finansowe, które potwierdzą jego zdolność kredytową. Wtedy możliwe jest uzyskanie leasingu, np.: na popularne maszyny i urządzenia.

Leasing z dodatkowym zabezpieczeniem

W przypadkach, gdy nowa firma nie spełnia warunków, aby otrzymać leasing, wyjściem może być przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia transakcji. Może to być:

  • Poręczenie innej firmy lub osoby prywatnej
  • Gwarancja odkupu od dostawcy
  • Hipoteka na posiadanej nieruchomości (np.: mieszkaniu)
  • Przewłaszczenie posiadanego majątku (najczęściej umowa przewłaszczenia prywatnego samochodu osobowego)
  • Inne ustalane indywidulanie

Warto dodać, że nie każda firma leasingowa chce się angażować w ustanawianie dodatkowych zabezpieczeń i czasem woli zwyczajnie odrzucić wniosek. Jednak są także leasingodawcy, którzy są skłonni wziąć pod uwagę dodatkowe zabezpieczenie i jeśli jest ono wystarczające, to może przesądzić o możliwości zawarcia umowy leasingu nawet nietypowych środków trwałych.

Częste pytania od nowych przedsiębiorców chcących skorzystać z leasingu

Czy możliwy jest leasing dla nowej firmy bez wpłaty własnej?

W zasadzie nie. Nowe firmy mogą skorzystać z procedur uproszczonych pod warunkiem wniesienia wpłaty własnej (czynszu inicjalnego), który – w zależności od leasingodawcy – wynosi minimum 10%, ale częściej 15-20%.

Oczywiście mogą być od tego wyjątki, np.:

  • czasami producenci wprowadzają promocyjne oferty finansowania na swoje produkty i udzielają finansowania praktycznie każdemu bez wpłaty własnej
  • nowa firma, która wnioskuje o leasing, ma możliwość udzielenia satysfakcjonującego leasingodawcę zabezpieczenia – wtedy jest on skłonny udzielić finansowania nawet z zerową wpłatą.

Jednak podkreślamy jeszcze raz, że są to absolutne wyjątki, najcześciej udział własny jest wymagany.

Zakładamy spółkę z o.o., czy mamy szansę na leasing?

Temat jest złożony… Nowe spółki kapitałowe w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zazwyczaj mają trudniej uzyskać leasing niż osoby fizyczne prowadzące działalność. Nie będziemy ukrywać, że tego typu firmy, mające osobowść prawną są wnikliwiej sprawdzane przez leasingodawców niż osoby fizyczne..

Wynika to z negatywnych doświadczeń leasingodawców – dość często firmy tego typu zakładane są przez przedsiębiorców mających złą historię finansową i kredytową albo tworzone są na potrzeby działania w branżach obarczonych ryzykiem niewypłacalności i upadłości (np.: budownictwo).

Dlatego dużo zależy od indywidualnej oceny ryzyka. Inaczej leasingodawcy będą postrzegali spółkę kapitałową, która powstaje w wyniku rozwijania biznesu prowadzonego dotychczas przez osobę fizyczną lub tworzoną na potrzeby konkretnego projektu przez inną spółkę-matkę, a inaczej na spółkę, która powstaje od przysłowiowego zera.

Oczywiście uzyskanie leasingu przez nową spółkę z o.o. jest możliwe, ale obecnie leasingodawcy prawie zawsze weryfikują przeszłość kredytową i finansową oraz stan majątkowy co najmniej zarządu, ale często także wspólników. Dodatkowo często wymagają, żeby zarząd i/lub wspólnicy poręczyli leasing. Po prostu leasingodawcy chcą mieć możliwość zwrócenia się do zarządu/udziałowców z roszczeniami, gdyby spółka okazała się niewypłacalna.

Gdzie zwrócić się po leasing dla nowej firmy?

Jak mogłeś przeczytać w tym artykule, wiele zależy od konkretnej sytuacji. Jest kilka firm leasingowych, które udzielają leasingu nowym działalnościom, a w przypadku kiedy realnie prowadzisz działalność chociaż pół roku i chcesz sfinansować nabycie samochodu osobowego, ilość dostępnych dla ciebie leasingodawców będzie już całkiem spora. Ważne jednak, żeby wybrać firmę, która zaproponuje dobre warunki finansowe, bo musisz wiedzieć, że leasingodawcy stosują zazwyczaj trochę wyższe marże udzielając leasingu nowym firmom.

Dlatego powinieneś zapoznać się z ofertą przynajmniej kilku firm leasingowych, żeby mieć dobre porównanie. Ich otrzymanie może ułatwić nasza Wyszukiwarka Leasingu – po skorzystaniu z niej przekażemy twoje zapytanie bezpośrednio tym leasingodawcom, którzy udzielają leasingu nowym firmom, a dodatkowo otrzymasz od nas wsparcie w postaci analizy ofert, które otrzymasz i naszą ocenę leasingodawców.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

5 1 1 1 1 1 5.00 (7)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing dla nowych firm >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Samochody osoboweLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl