Kobieta rysująca biznes plan

Leasing dla nowych firm jest oczywiście możliwy, jednak nie zawsze jest to proste. Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna swoją działalność i nie ma historii finansowej, może zawrzeć umowę, ale tylko wybranych środków trwałych, ewentualnie powinien przedstawić dodatkowe zabezpieczenie.

Leasing dla nowych firm

Poszczególni leasingodawcy mają różną politykę ryzyka w stosunku do nowych firm:

  • od pierwszego dnia działalności – tylko bardzo nieliczne firmy leasingowe są w stanie udzielić finansowania
  • minimum 3 miesiące działalności – dla kilku kolejnych finansujących to absolutne minimum, aby można było ubiegać się o leasing
  • minimum pół roku działalności – większość polskich leasingodawców jest w stanie udzielić finansowania, jeśli firma działa pół roku i ma już jakieś wyniki.

Co nowa firma może dostać w leasing?

Samochody osobowe i dostawcze

Nie ma większych problemów z uzyskaniem auto leasingu, tj. nowych i używanych samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5T. Stosowana jest wtedy procedura uproszczona, gdzie jedynym warunkiem jest w zasadzie przedstawienie dowodu osobistego i podstawowych danych działalności oraz dokonanie ok. 15%-20% wpłaty wstępnej. Wymagany udział własny jest tym wyższy, im krócej prowadzona jest działalność

Pojazdy ciężarowe, ciągniki siodłowe, popularne maszyny i urządzenia

W przypadku takich przedmiotów zazwyczaj wymagane jest, żeby działalność była prowadzona chociaż pół roku i generowała już jakieś przychody. Jednak niektórzy leasingodawcy są w stanie zaproponować finansowanie także start-up’om (nawet od pierwszego dnia), pod warunkiem jednak, że ta działalność jest jakiegoś rodzaju sensowną kontynuacją dotychczasowej aktywności zawodowej właściciela lub współwłaścicieli/udziałowców.

Przykładem może być finansowanie udzielane firmom z branży transportowej. Często osoba posiadająca bogate doświadczenie zawodowe przechodzi na swoje i chce wziąć w leasing ciągnik siodłowy. W takim przypadku są leasingodawcy mogący udzielić finansowania nawet od pierwszego dnia. Ważnym argumentem może dodatkowo być posiadanie umów współpracy (lub promes ich zawarcia) z kontrahentami - to dodatkowo uwiarygadnia nową działalność.

Pozostałe środki trwałe

Z pozostałymi środkami trwałymi nie jest już tak łatwo. Minimalny okres prowadzenia działalności wynosi już wtedy co najmniej 6, a częściej 12 miesięcy, a wnioskujący musi za ten okres przedstawić dokumenty finansowe, które potwierdzą jego zdolność kredytową.

Leasing z dodatkowym zabezpieczeniem

W przypadkach, gdy nowa firma nie spełnia warunków, aby otrzymać leasing, wyjściem może być przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia transakcji. Może to być:

  • Poręczenie innej firmy lub osoby prywatnej
  • Gwarancja odkupu od dostawcy
  • Hipoteka na posiadanej nieruchomości (np.: mieszkaniu)
  • Przewłaszczenie posiadanego majątku (najczęściej umowa przewłaszczenia prywatnego samochodu osobowego)
  • Inne ustalane indywidulanie

Warto dodać, że nie każda firma leasingowa chce się angażować w ustanawianie dodatkowych zabezpieczeń i czasem woli zwyczajnie odrzucić wniosek. Jednak są także leasingodawcy, którzy są skłonni wziąć pod uwagę dodatkowe zabezpieczenie i jeśli jest ono wystarczające, to może przesądzić o możliwości zawarcia umowy leasingu nawet nietypowych środków trwałych.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing dla nowych firm >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Samochody osoboweLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl