Podstawy leasingu

Leasing finansowy (kapitałowy) od strony podatkowej i rachunkowo-księgowej przypomina kredyt bankowy. W odróżnieniu od leasingu operacyjnego, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (leasingobiorca). Kosztem uzyskania przychodu jest również część odsetkowa raty.

Istotne w leasingu finansowym jest to, że stawka opodatkowania podatkiem VAT jest taka jak stawka środka trwałego. Dlatego też leasing finansowy popularny jest w przypadku zawierania umów np. na sprzęt medyczny (VAT 7/8%), samochody sprzedawane na fakturę VAT marża (VAT zwolniony), itp.

Podatek dochodowy w leasingu finansowym

Kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy jest jedynie część odsetkowa raty leasingu. Korzystający ma również prawo amortyzować przedmiot leasingu.

Leasing finansowy a VAT

W większości przypadków leasing finansowy traktowany jest jak dostawa towarów. Podatek naliczany jest z góry od całej kwoty transakcji w chwili wydania przedmiotu leasingu. Niektóre firmy leasingowe oferują usługę "refinansowania" VAT (spłacamy kwotę „pożyczoną” od leasingodawcy na zapłatę VAT, w ratach leasingowych).

Amortyzacja w leasingu finansowym

Przedmiot leasingu w leasingu finansowym nie jest składnikiem majątku leasingodawcy. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca.
Leasing finansowy, podobnie jak kredyt, cieszy się przywilejami związanymi z możliwością zastosowania indywidualnych (wyższych) stawek amortyzacji, a nawet amortyzacji jednorazowej. Możliwość taka zależna jest od rodzaju i wieku przedmiotu leasingu, a czasem również jego wartości.

Okres trwania umowy leasingu finansowego

Brak jest ograniczeń prawnych w tym zakresie. Okres ten może być kształtowany dowolnie, w ramach umowy zawartej pomiędzy finansującym a korzystającym. Dla większości środków trwałych jest to od 6 do 72 miesięcy.

Wykup w leasingu finansowym

Wykup nie istnieje. Przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy z chwilą zapłacenia ostatniej raty. Czasem ostatnia rata różni się od pozostałych i wynosi np. 100 PLN.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Chcesz dowiedzieć się więcej o innych formach finansowania?


Tablica z napisem operacyjny czy finansowyLeasing operacyjny czy finansowy - który wybrać?

O wyborze jednej lub drugiej formy finansowania decydować powinny aspekty podatkowe, rachunkowo-księgowe, ewentualnie inne związane z prowadzoną działalnością, np.: nie każdej firmie zależy na wykazywaniu przedmiotu leasingu w środkach trwałych (operacyjny), z kolei dla innej może to być istotne (finansowy).


Uścisk dłoni nad zawarta umowąPożyczka leasingowa - charakterystyka oferty

Pożyczka leasingowa jest czymś pomiędzy kredytem a leasingiem. Powstała jako odpowiedź na trudności w zastosowaniu leasingu przy korzystaniu z dotacji unijnych, ale zaczęła sprawdzać się także jako sposób finansowania przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT, rolników, lekarzy.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl