Podstawy leasingu

Leasing finansowy (kapitałowy) od strony podatkowej i rachunkowo-księgowej przypomina kredyt bankowy. W odróżnieniu od leasingu operacyjnego, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (leasingobiorca). Kosztem uzyskania przychodu jest również część odsetkowa raty.

Istotne w leasingu finansowym jest to, że stawka opodatkowania podatkiem VAT jest taka jak stawka środka trwałego. Dlatego też leasing finansowy popularny jest w przypadku zawierania umów np. na sprzęt medyczny (VAT 7/8%), samochody sprzedawane na fakturę VAT marża (VAT zwolniony), itp.

Podatek dochodowy w leasingu finansowym

Kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy jest jedynie część odsetkowa raty leasingu. Korzystający ma również prawo amortyzować przedmiot leasingu.

Leasing finansowy a VAT

W większości przypadków leasing finansowy traktowany jest jak dostawa towarów. Podatek naliczany jest z góry od całej kwoty transakcji w chwili wydania przedmiotu leasingu. Niektóre firmy leasingowe oferują usługę "refinansowania" VAT (spłacamy kwotę „pożyczoną” od leasingodawcy na zapłatę VAT, w ratach leasingowych).

Amortyzacja w leasingu finansowym

Przedmiot leasingu w leasingu finansowym nie jest składnikiem majątku leasingodawcy. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca.
Leasing finansowy, podobnie jak kredyt, cieszy się przywilejami związanymi z możliwością zastosowania indywidualnych (wyższych) stawek amortyzacji, a nawet amortyzacji jednorazowej. Możliwość taka zależna jest od rodzaju i wieku przedmiotu leasingu, a czasem również jego wartości.

Okres trwania umowy leasingu finansowego

Brak jest ograniczeń prawnych w tym zakresie. Okres ten może być kształtowany dowolnie, w ramach umowy zawartej pomiędzy finansującym a korzystającym. Dla większości środków trwałych jest to od 6 do 72 miesięcy.

Wykup w leasingu finansowym

Wykup nie istnieje. Przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy z chwilą zapłacenia ostatniej raty. Czasem ostatnia rata różni się od pozostałych i wynosi np. 100 PLN.

Porównanie: Wybrać operacyjny czy finansowy?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl