Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Leasing używanego samochodu

Jednym z powracających pytań od naszych użytkowników jest to czy możliwy jest leasing samochodu (ewentualnie innego środka trwałego), na który dostawca wystawia „zaniżoną” fakturę VAT.

Niezgodne z prawem czyli...

Chodzi o sytuację, w której przykładowo komis chce sprzedać używany pojazd za kwotę np.: 50.000 złotych, ale tylko część z tej kwoty, np.: 30.000 złotych będzie uwidocznione na fakturze sprzedaży. Reszta ma „pójść pod stołem”. Komisowi oczywiście chodzi o obniżenie swoich zobowiązań podatkowych - od razu trzeba zaznaczyć, że jest to działanie niezgodne z prawem. Praktyka jednak jest jaka jest - więc nie będziemy się rozwodzić nad aspektami uczciwości, moralności, itd.

... nie "przejdzie" w leasingu

Odpowiadając na pytanie czy możliwy jest leasing takiego pojazdu, odpowiadamy – NIE!

Finansujący musi zakupić przedmiot leasingu, aby móc go przekazać na podstawie umowy do użytkowania korzystającemu i musi go zakupić na podstawie oficjalnych dokumentów. Jeżeli na fakturze będzie widniała, wspomniana wcześniej zaniżona kwota 30.000 złotych, to leasingodawca będzie mógł zapłacić tylko tyle. Firma leasingowa nie ma możliwości przekazywania „nieoficjalnych” kwot dostawcy – wszystko musi mieć swoje odzwierciedlenie w dokumentach.

Zatem nie ma możliwości, żeby leasingodawca zapłacił dostawcy kwotę wyższą niż widnieje na fakturze i na taką wyższą kwotę udzielił leasingu.

Część w leasingu, a część gotówką?

Może ktoś się teraz zastanowić, że może w takim razie „weźmie” leasing jedynie na wspomnianą kwotę 30.000 złotych, a pozostałe 20.000 złotych zapłaci samemu, gotówką bezpośrednio do dostawcy.

To niestety również nie jest takie proste. Firmy leasingowe weryfikują ceny przedmiotów leasingu, które kupują - najczęściej w formie wyceny rzeczoznawców (przedmioty używane). Cena samochodu czy innego przedmiotu, której żąda sprzedający nie może zbytnio odbiegać od realnej wartości ani w górę ani w dół.

Finansujący nie podpisze zatem umowy leasingu jeśli cena na fakturze będzie znacznie niższa niż realna wartość rynkowa przedmiotu leasingu. Dla firmy leasingowej mogłoby to się wiązać z przykrymi konsekwencjami skarbowymi.

Pozostaje zatem tylko negocjowanie z dostawcą, żeby jednak zechciał wystawić fakturę VAT na pełną kwotę… W przeciwnym wypadku pozostaje szukanie innego dostawcy i samochodu/urządzenia.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl