Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Podstawy leasingu

Ten artykuł jest raczej ciekawostką, bo leasing norweski już kilkanaście lat temu został w Polsce „zdelegalizowany”. Niemniej z jego definicją nadal można spotkać się w materiałach traktujących o rodzajach leasingu, publikowanych nawet w pozornie całkiem poważnych źródłach. Tymczasem ta forma finansowania powstała wyłącznie dzięki polskiej pomysłowości i nie ma nic wspólnego z Norwegią. Szczerze mówiąc, leasing norweski nie zasługuje nawet na bycie wymienianym w kontekście rodzajów leasingu.

Leasing norweski – jak powstał ten rodzaj leasingu?

Leasing norweski powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, czyli w czasach obowiązywania – skądinąd całkiem rozsądnej – doktryny, w myśl której wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone. Były to czasy, kiedy pomysłowość przedsiębiorców zaskakiwała regulatorów, próbujących uszczelnić system i zwiększyć ściągalność podatków.

W takich oto okolicznościach Leszek Czarnecki, ówczesny szef EFL, wraz ze swoimi współpracownikami wymyślił specyficzny rodzaj leasingu. Polegał on na tym, że przedsiębiorca zawierający umowę leasingu mógł uiścić potężną opłatę wstępną, w niektórych przypadkach praktycznie równą wartości finansowanego przedmiotu. Natomiast sam leasing trwał króciutko – zaledwie kilka miesięcy, w czasie których płacone były raty o symbolicznej, groszowej wysokości.

Czemu służyło to rozwiązanie? Jego celem była wyłącznie optymalizacja podatkowa. Wpłacenie ogromnego czynszu inicjalnego pozwalało na zaliczenie go w całości w koszty i tym samym zmniejszało należności podatkowe przedsiębiorcy, korzystającego z leasingu norweskiego. W rzeczywistości z istotą leasingu miało to bardzo niewiele wspólnego – chodziło tylko o podatki…

Regulacje wreszcie dogoniły pomysłowość

Pod koniec XX wieku regulator uszczelnił system, w praktyce delegalizując rozwiązania takie, jak leasing norweski. Obecnie umowa leasingu musi trwać odpowiednią długość czasu, np.: w przypadku samochodów osobowych minimum dwa lata. Maksymalny czynsz inicjalny, na który pozwalają regulacje, również został zmniejszony. Maksymalny czynsz inicjalny, jaki można wnieść, wynosi zazwyczaj 40-45%. Skończyła się możliwość błyskawicznej optymalizacji podatkowej.

Jest coś zabawnego w leasingu norweskim

Co jest zabawnego w leasingu norweskim? Jego nazwa! Jak można było przeczytać wcześniej, twórcami tego „rodzaju” leasingu była ekipa Europejskiego Funduszu Leasingowego, a na jego pomysł wpadli oni podczas wyjazdu integracyjnego, odbywającego się… w Norwegii. I właśnie tylko tyle wspólnego z Norwegią ma leasing norweski.

Skąd to wiemy? Leszek Czarnecki mówił o tym bez skrępowania podczas jednego z paneli dyskusyjnych w ramach jego własnej inicjatywy – „Przedsiębiorczość”, który odbył się 17 listopada 2010 roku na Politechnice Wrocławskiej. Oto filmik z tego wydarzenia:

Leasing norweski jako rodzaj leasingu to chyba przesada

Rodzi się poważna wątpliwość, czy leasing norweski zasługuje w ogóle na wymienianie go jako osobnej kategorii leasingu. Z pewnością warto pamiętać, że takie rozwiązanie funkcjonowało kiedyś w naszym kraju, z tym że z ideą leasingu miało to naprawdę niewiele wspólnego. Był to produkt wykorzystujący lukę w dopiero co budującym się w Polsce systemie podatkowym, niemający swojego odpowiednika w cywilizowanym świecie, a już na pewno nie w Norwegii.

Dodając do tego okoliczności powstania samej jego nazwy, wydaje się, że wymienianie leasingu norweskiego obok innych rodzajów leasingu, takich jak operacyjny, finansowy, bezpośredni, czy pośredni, jest dużą przesadą.

Rodzaje leasingu

Chcącym poznać nie tylko definicje, ale także praktyczne zastosowanie różnych rodzajów leasingu zachęcamy do zapoznania się z naszą publikacją Rodzaje leasingu oraz Pojęcia leasingowe.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl