Podstawy leasingu

W leasingu operacyjnym to finansujący amortyzuje środek trwały, który jest przedmiotem umowy. Pośrednio z tego powodu minimalny okres leasingu na jakim może zostać zawarta umowa leasingu operacyjnego powiązana jest stawką amortyzacji jej przedmiotu. Przepisy podatkowe mówią, że umowa musi trwać co najmniej 40% okresu normatywnej amortyzacji. Oznacza to, że leasing środka trwałego ze stawką amortyzacji 20%, np.: samochodu osobowego, musi trwać minimum 2 lata. Co więcej, od okresu trwania umowy zależy także minimalna wysokość wykupu.

Krótko: Minimalny okres leasingu operacyjnego

1. Minimalny okres leasingu operacyjnego zależy od stawki amortyzacji środka trwałego. Umowa musi być zawarta na minimum 40% okresu normatywnej amortyzacji przedmiotu.
2. Minimalna umowa leasingu operacyjnego samochodów osobowych i ciężarowych wynosi 2 lata, a ciągników siodłowych, naczep i przyczep oraz większości maszyn i urządzeń 3 lata.
3. Z okresem umowy związana jest także minimalna wysokość wykupu. Przy dłuższych okresach wynosi nawet 0,1%, ale przy krótszych może to być, 16%, 19%, 20%, a nawet więcej.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Okres leasingu a wysokość wykupu

We wspomnianym przykładzie samochodu osobowego minimalny wykup po 2 latach umowy wynosi zazwyczaj 19% początkowej wartości auta. Piszemy zazwyczaj, ponieważ niektóre firmy leasingowe proponują także trochę niższą kwotę wykupu – najmniej 16%.

W przypadku przedmiotów o rocznej stawce amortyzacji 14%, a takimi są, np.: ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy oraz większość maszyn i urządzeń, minimalny okres na jaki może zostać zawarta wynosi już 3 lata. Natomiast minimalny wykup wynosi wtedy 20%.

Wysoki wykup na raty

Nie każdemu przedsiębiorcy tak wysoka kwota odpowiada – z różnych powodów. Wtedy najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dłuższego okresu leasingu. Po trzech latach leasingu samochodu osobowego wykup wyniesie już tylko 1%, a niektóre firmy leasingowe proponują nawet 0,1%.

Niektóre firmy leasingowe umożliwiają także rozłożenie wartości wykupu na raty. Jest on wtedy proporcjonalnie doliczany do raty leasingowej w formie kaucji, płaconej co miesiąc przez cały okres umowy. W ten sposób, na koniec umowy nie ma konieczności wpłacenia jednorazowo pokaźnej kwoty.

Zakładając jednak, że leasingobiorca nie zdecydował się na doliczenie wykupu do rat, a wizja końca leasingu i konieczność wpłaty wysokiej kwoty nie jest mu na rękę, to może on złożyć wniosek do finansującego o wydłużenie umowy. Wówczas wykup zostanie rozbity na kilka więcej rat miesięcznych. Większość firm leasingowych daje taką możliwość, trzeba tylko pamiętać, że może to się wiązać z koniecznością wniesienia opłaty manipulacyjnej za wydłużenie umowy.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Wysoki wykup. Wliczać w raty leasingu czy płacić jednorazowo?

Stawka amortyzacji a minimalny okres leasingu i minimalna stawka wykupu

Poniżej tabelka pokazująca związek stawki amortyzacji środka trwałego z minimalnym okresem na jaki może zostać zawarta umowa leasingu operacyjnego oraz minimalną dostępną stawkę wykupu dla danego okresu.

Tabela - stawka amortyzacji a minimalny okres leasingu operacyjnego i wykup

Wykup może być wyższy

Warto wspomnieć, że wykup dla danego okresu może być wyższy, niż minimalny możliwy. W przypadku choćby samochodów osobowych przedsiębiorcy często decydują się na wariant z podwyższonym wykupem, np.: 25% po 3 latach. Wykup ten jednak nie może być wyższy niż szacowana wartość rynkowa przedmiotu w momencie wykupu.

Możliwość skorzystania z wyższego wykupu zależy także od oferty danej firmy leasingowej i jej strategii ryzyka – wyższy wykup to większe ryzyko transakcji dla finansującego.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Wysoki wykup. Wliczać w raty leasingu czy płacić jednorazowo?

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl