Podstawy leasingu

W leasingu operacyjnym to finansujący amortyzuje środek trwały, który jest przedmiotem umowy. Pośrednio z tego powodu minimalny okres leasingu na jakim może zostać zawarta umowa leasingu operacyjnego powiązana jest stawką amortyzacji jej przedmiotu. Przepisy podatkowe mówią, że umowa musi trwać co najmniej 40% okresu normatywnej amortyzacji. Oznacza to, że leasing środka trwałego ze stawką amortyzacji 20%, np.: samochodu osobowego, musi trwać minimum 2 lata. Co więcej, od okresu trwania umowy zależy także minimalna wysokość wykupu.

Krótko: Minimalny okres leasingu operacyjnego

1. Minimalny okres leasingu operacyjnego zależy od stawki amortyzacji środka trwałego. Umowa musi być zawarta na minimum 40% okresu normatywnej amortyzacji przedmiotu.
2. Minimalna umowa leasingu operacyjnego samochodów osobowych i ciężarowych wynosi 2 lata, a ciągników siodłowych, naczep i przyczep oraz większości maszyn i urządzeń 3 lata.
3. Z okresem umowy związana jest także minimalna wysokość wykupu. Przy dłuższych okresach wynosi nawet 0,1%, ale przy krótszych może to być, 16%, 19%, 20%, a nawet więcej.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Okres leasingu a wysokość wykupu

We wspomnianym przykładzie samochodu osobowego minimalny wykup po 2 latach umowy wynosi zazwyczaj 19% początkowej wartości auta. Piszemy zazwyczaj, ponieważ niektóre firmy leasingowe proponują także trochę niższą kwotę wykupu – najmniej 16%.

W przypadku przedmiotów o rocznej stawce amortyzacji 14%, a takimi są, np.: ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy oraz większość maszyn i urządzeń, minimalny okres na jaki może zostać zawarta wynosi już 3 lata. Natomiast minimalny wykup wynosi wtedy 20%.

Wysoki wykup na raty

Nie każdemu przedsiębiorcy tak wysoka kwota odpowiada – z różnych powodów. Wtedy najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dłuższego okresu leasingu. Po trzech latach leasingu samochodu osobowego wykup wyniesie już tylko 1%, a niektóre firmy leasingowe proponują nawet 0,1%.

Niektóre firmy leasingowe umożliwiają także rozłożenie wartości wykupu na raty. Jest on wtedy proporcjonalnie doliczany do raty leasingowej w formie kaucji, płaconej co miesiąc przez cały okres umowy. W ten sposób, na koniec umowy nie ma konieczności wpłacenia jednorazowo pokaźnej kwoty.

Zakładając jednak, że leasingobiorca nie zdecydował się na doliczenie wykupu do rat, a wizja końca leasingu i konieczność wpłaty wysokiej kwoty nie jest mu na rękę, to może on złożyć wniosek do finansującego o wydłużenie umowy. Wówczas wykup zostanie rozbity na kilka więcej rat miesięcznych. Większość firm leasingowych daje taką możliwość, trzeba tylko pamiętać, że może to się wiązać z koniecznością wniesienia opłaty manipulacyjnej za wydłużenie umowy.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Wysoki wykup. Wliczać w raty leasingu czy płacić jednorazowo?

Stawka amortyzacji a minimalny okres leasingu i minimalna stawka wykupu

Poniżej tabelka pokazująca związek stawki amortyzacji środka trwałego z minimalnym okresem na jaki może zostać zawarta umowa leasingu operacyjnego oraz minimalną dostępną stawkę wykupu dla danego okresu.

Tabela - stawka amortyzacji a minimalny okres leasingu operacyjnego i wykup

Wykup może być wyższy

Warto wspomnieć, że wykup dla danego okresu może być wyższy, niż minimalny możliwy. W przypadku choćby samochodów osobowych przedsiębiorcy często decydują się na wariant z podwyższonym wykupem, np.: 25% po 3 latach. Wykup ten jednak nie może być wyższy niż szacowana wartość rynkowa przedmiotu w momencie wykupu.

Możliwość skorzystania z wyższego wykupu zależy także od oferty danej firmy leasingowej i jej strategii ryzyka – wyższy wykup to większe ryzyko transakcji dla finansującego.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Wysoki wykup. Wliczać w raty leasingu czy płacić jednorazowo?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl