Dłoń trzymająca paragon zakupu

 Aktualizacja  Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych, także mogą korzystać z leasingu i często to robią. Pomimo tego, że leasing nie daje im praktycznie żadnych korzyści podatkowych, to jednak jest tanią i łatwo dostępną formą finansowania wielu środków trwałych, zwłaszcza samochodów osobowych i ciężarowych, dlatego przez ryczałtowców jest często wykorzystywany jako „narzędzie” inwestycyjne.

Leasing jest kosztem, ale nie dla ryczałtowca

Jeśli tu trafiłeś, to zapewne wiesz, na czym polega podatek ryczałtowy, kiedy można, a kiedy nie można z niego korzystać, jakie są stawki i obowiązki podatnika itd., nie będę więc tracił czasu na omawianie podstaw.

Dla porządku przypomnę tylko, że jedną z cech ryczałtu jest to, że przedsiębiorca nie ma kosztów podatkowych. Wszystko, co „kupi na firmę” (z wyjątkiem składek ZUS) nie pomniejszy wysokości podatku, gdyż ten liczony jest od obrotów (przychodu), a nie zysku.

Tymczasem leasing, zwłaszcza operacyjny (o różnych rodzajach przeczytasz tu: Rodzaje leasingu) jest doskonałym sposobem zmniejszania zysku do opodatkowania, gdyż zarówno opłata wstępna, jak i rata miesięczna może być kosztem podatkowym. Niestety nie dotyczy to podatników rozliczających się ryczałtem.

Co z VAT przy leasingu?

Korzyść podatkową odnoszą jedynie podatnicy na ryczałcie, którzy są jednocześnie vatowcami. Korzystając z leasingu operacyjnego, mogą odliczyć cały VAT od opłaty wstępnej oraz każdej raty, jeśli chcą sfinansować sprzęt, maszyny i urządzenia oraz pojazdy ciężarowe.

W przypadku samochodów osobowych, które wykorzystują na potrzeby firmy, ale także w celach prywatnych, mogą odliczyć połowę vatu. Więcej: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych

Jednak sporo przedsiębiorców będących na ryczałcie nie jest jednocześnie vatowcami – dlatego przy okazji polecamy inny nasz poradnik: Nievatowiec i leasing - poradnik dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT

Ubieganie się o leasing „na ryczałcie”

Ubieganie się o leasing przez podatnika rozliczającego się ryczałtem nie różni się wiele od zasad przewidzianych dla każdego innego przedsiębiorcy. W przypadku Auto Leasingu lub Wynajmu Długoterminowego stosowane są procedury uproszczone, więc tzw. zdolność kredytowa, a co za tym idzie, dochodowość biznesu ma drugorzędne znaczenie.

Trochę inaczej może to wyglądać w przypadku chęci sfinansowania ciężkiego transportu lub maszyn i urządzeń. Tutaj wiele firm leasingowych bardziej wnikliwie przygląda się sytuacji finansowej wnioskującego. Dlatego może być konieczne przedstawienie dokumentów księgowych potwierdzających nie tylko przychody (np.: deklaracja PIT-28), ale także obrazujących skalę wydatków ponoszonych przez firmę.

Zdarza się czasami, że analitycy oceniający wniosek podnoszą argument – „po co leasing?” – skoro przedsiębiorca nie odniesie żadnych korzyści podatkowych, ale jest to raczej dodatkowy pretekst, jeśli chcą odrzucić wniosek także z innych powodów, niż forma podatkowa.

Podsumowując – dla zdecydowanej większości ryczałtowców leasing jest tak samo dostępną formą finansowania, jak dla przedsiębiorców rozliczających podatek od dochodu.

Może warto zmienić formę podatkową?

Oczywiście rozliczający się podatkiem ryczałtowym nie robią tego przez przypadek. Jest to nie tylko prostsza forma, ale także dająca korzyści przedsiębiorcom, którzy mają spore przychody i bardzo małe koszty.

Tymczasem, np.: leasing samochodu osobowego generuje konkretne koszty. Dodając do tego inne wydatki eksploatacyjne, jak paliwo, serwis i ubezpieczenia, zaczynają robić się z tego całkiem pokaźne kwoty, które można by zaliczyć w koszty podatkowe i obniżyć podatek dochodowy.

Warto – w formie ciekawostki – zapoznać się z poniższą tabelą (dla uproszczenia pomijamy kwestię VAT):

Ryczałt 5,5% a podatek liniowy 19%
Porównanie efektu podatkowego przy leasingu i utrzymaniu przez 3 lata auta osobowego

Cena samochodu 85000 zł
Koszt leasingu (103%) 87550 zł
Paliwo i serwis 17250 zł
Ubezpieczenie 7500 zł
Przychód miesięczny 4400 zł
Przychód przez 3 lata 158400 zł
Forma opodatkowania Ryczałt (5,5%) PIT liniowy (19%)
Koszty podatkowe samochodu przez 3 lata 0 zł 112300 zł
Podatek przez 3 lata 8712 zł 8759 zł

Jak widać utrzymanie samochodu kosztującego około 85 tys. zł, którym jeździmy ok. 15-20 tys. km rocznie (rata leasingu, paliwo, przeglądy) generuje spore koszty podatkowe. W tym konkretnym przypadku dopiero przychód większy niż 4400 zł miesięcznie spowoduje, że pomimo ponoszenia wydatków na leasing i utrzymanie samochodu, korzystniej będzie pozostać na ryczałcie.

Jednak trzeba pamiętać, że poza samochodem praktycznie każdy przedsiębiorca ponosi także inne wydatki, które można przy okazji zaliczyć w koszty… Więc biorąc leasing, może warto przy okazji rozważyć zmianę formy podatkowej?

Polecam dodatkowo nasz poradnik: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)

Zmiany w podatku ryczałtowym od 2021 r.

Z dniem 1 stycznia 2021 roku weszły w życie duże zmiany w zasadach korzystania z podatku ryczałtowego. Uznałem, że warto wymienić najważniejsze z nich w niniejszym poradniku, tym bardziej, że są to zmiany korzystne dla przedsiębiorców:

  • Limit przychodów od ryczałtu ewidencjonowanego został podniesiony z 250 000 euro do 2 000 000 euro.
  • Wzrósł limit dla uprawnionych do płacenia zaliczki na podatek kwartalnie z 25 000 euro do 200 000 euro przychodu rocznie.
  • Stawka dla wolnych zawodów została zmniejszona z 20% do 17%.
  • Rozszerzono definicję wolnych zawodów – obecnie uprawnionymi do przejścia na ryczałt są prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów, tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych, rzeczników patentowych, oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
  • Nową stawką 15% objęte zostały usługi, które do końca 2020 r. obowiązywała stawka 17%, np.: usługi programistyczne oraz zniesiony został „katalog” wyłączeń. Teraz ryczałtem 15% mogą rozliczać się także świadczący usługi księgowe, doradztwa podatkowego, reklamowe, inżynierskie, architektoniczne.
  • Co ważne, od 2021 roku „wolne zawody” na ryczałcie będą mogły świadczyć swoje usługi nie tylko dla osób fizycznych, ale także dla osób prawnych i fizycznych prowadzących działalność. Do końca 2020 roku świadczenie usług, np.: dla firm odbierało prawo do korzystania z ryczałtu.

Źródło: Ustawa z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw

Polski Ład zachęca do ryczałtu

Ogłoszony przez rząd w lipcu 2021 roku projekt zmian podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu wydaje się zachęcać przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt podatkowy. Obecnie ciężko jest przewidzieć – z uwagi na powszechną krytykę projektu oraz komplikującą się sytuację polityczną w obozie rządowym – czy zmiany zostaną uchwalone w zaproponowanym kształcie i czy wejdą w życie z początkiem 2022 roku.

Jednak już teraz otrzymujemy pytania od obecnych leasingobiorców, co stanie się z ich umowami jeśli od 1 stycznia 2022 roku zdecydują się przejść z podatku dochodowego na ryczałt. Odpowiadamy – nie stanie się nic. Sposób rozliczania się z fiskusem nie ma wpływu na kształt umowy cywilnoprawnej jaką jest umowa leasingu.

Jedyne co się zmieni, to brak możliwości zaliczania kolejnych opłat leasingowych w koszty podatkowe. Nie będzie także konieczności korygowania kosztów odliczonych od przychodu do momentu przejścia na ryczałt.

 Wskazówka   Przed przejściem na ryczałt warto pomyśleć o „nadpłaceniu” rat leasingu, aby „zrobić” sobie jeszcze koszty podatkowe. Jednak do tego niezbędny jest aneks do umowy zmieniający harmonogram opłat, aby finansujący mógł wystawić faktury za „nadpłacone” raty. Dlatego zachęcam do kontaktu ze swoim leasingodawcą z odpowiednim wyprzedzeniem, aby sprawdzić możliwość i warunki zmiany w obowiązującej umowie. Przede wszystkim warto zapytać o koszt takiej zmiany, gdyż bardzo często wiąże się ona z opłatą manipulacyjną rzędu kilkuset złotych.

Czerwony wykrzyknik - osrzeżenieCzy wiesz, że najprawdopodobniej już z początkiem 2022 roku przedsiębiorcy utracą możliwość korzystania z wykupu prywatnego, który pozwalał na sprzedaż, np.: samochodu osobowego bez żadnych podatków już po pół od wykupienia go z leasingu. Czytaj dalej...

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.95 1 1 1 1 1 4.95 (20)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Wątek dla „ryczałtowców” >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Wielopoziomowy garaż samochodowyLista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych

Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.


Samochód podczas przeglądu z otwartą maskąLeasing samochodów używanych - wszystko na ten temat

Niektóre firmy leasingowe chętnie finansują samochody używane, inne mniej. Dlatego każda z nich ma swoją własną politykę finansowania. Tu znajdziesz wszystko o leasingu samochodu używanego. Procedury, wymagania, okres umowy, wpłata wstępna, wybór dostawcy.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogą wykupić przedmiot leasingu (najczęściej auto osobowe) prywatnie i dzięki temu uniknąć podatku przy jego dalszej odsprzedaży.


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl