Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Dłoń trzymająca paragon zakupu

Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych, także mogą korzystać z leasingu i często to robią. Pomimo tego, że leasing nie daje im praktycznie żadnych korzyści podatkowych, to jednak jest tanią i łatwo dostępną formą finansowania wielu środków trwałych, zwłaszcza samochodów osobowych i ciężarowych, dlatego przez ryczałtowców jest często wykorzystywany jako „narzędzie” inwestycyjne.

Leasing jest kosztem, ale nie dla ryczałtowca

Jeśli tu trafiłeś, to zapewne wiesz, na czym polega podatek ryczałtowy, kiedy można, a kiedy nie można z niego korzystać, jakie są stawki i obowiązki podatnika itd., nie będę więc tracił czasu na omawianie podstaw.

Dla porządku przypomnę tylko, że jedną z cech ryczałtu jest to, że przedsiębiorca nie ma kosztów podatkowych. Wszystko, co „kupi na firmę” (z wyjątkiem składek ZUS) nie pomniejszy wysokości podatku, gdyż ten liczony jest od obrotów (przychodu), a nie zysku.

Tymczasem leasing, zwłaszcza operacyjny (o różnych rodzajach przeczytasz tu: Rodzaje leasingu) jest doskonałym sposobem zmniejszania zysku do opodatkowania, gdyż zarówno opłata wstępna, jak i rata miesięczna może być kosztem podatkowym. Niestety nie dotyczy to podatników rozliczających się ryczałtem.

Co z VAT przy leasingu?

Korzyść podatkową odnoszą jedynie podatnicy na ryczałcie, którzy są jednocześnie vatowcami. Korzystając z leasingu operacyjnego, mogą odliczyć cały VAT od opłaty wstępnej oraz każdej raty, jeśli chcą sfinansować sprzęt, maszyny i urządzenia oraz pojazdy ciężarowe.

W przypadku samochodów osobowych, które wykorzystują na potrzeby firmy, ale także w celach prywatnych, mogą odliczyć połowę vatu. Więcej: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych

Jednak sporo przedsiębiorców będących na ryczałcie nie jest jednocześnie vatowcami – dlatego przy okazji polecamy inny nasz poradnik: Nievatowiec i leasing - poradnik dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT

Ubieganie się o leasing „na ryczałcie”

Ubieganie się o leasing przez podatnika rozliczającego się ryczałtem nie różni się wiele od zasad przewidzianych dla każdego innego przedsiębiorcy. W przypadku Auto Leasingu lub Wynajmu Długoterminowego stosowane są procedury uproszczone, więc tzw. zdolność kredytowa, a co za tym idzie, dochodowość biznesu ma drugorzędne znaczenie.

Trochę inaczej może to wyglądać w przypadku chęci sfinansowania ciężkiego transportu lub maszyn i urządzeń. Tutaj wiele firm leasingowych bardziej wnikliwie przygląda się sytuacji finansowej wnioskującego. Dlatego może być konieczne przedstawienie dokumentów księgowych potwierdzających nie tylko przychody (np.: deklaracja PIT-28), ale także obrazujących skalę wydatków ponoszonych przez firmę.

Zdarza się czasami, że analitycy oceniający wniosek podnoszą argument – „po co leasing?” – skoro przedsiębiorca nie odniesie żadnych korzyści podatkowych, ale jest to raczej dodatkowy pretekst, jeśli chcą odrzucić wniosek także z innych powodów, niż forma podatkowa.

Podsumowując – dla zdecydowanej większości ryczałtowców leasing jest tak samo dostępną formą finansowania, jak dla przedsiębiorców rozliczających podatek od dochodu.

Może warto zmienić formę podatkową?

Oczywiście rozliczający się podatkiem ryczałtowym nie robią tego przez przypadek. Jest to nie tylko prostsza forma, ale także dająca korzyści przedsiębiorcom, którzy mają spore przychody i bardzo małe koszty.

Tymczasem, np.: leasing samochodu osobowego generuje konkretne koszty. Dodając do tego inne wydatki eksploatacyjne, jak paliwo, serwis i ubezpieczenia, zaczynają robić się z tego całkiem pokaźne kwoty, które można by zaliczyć w koszty podatkowe i obniżyć podatek dochodowy.

Warto – w formie ciekawostki – zapoznać się z poniższą tabelą (dla uproszczenia pomijamy kwestię VAT):

Ryczałt 5,5% a podatek liniowy 19%
Porównanie efektu podatkowego przy leasingu i utrzymaniu przez 3 lata auta osobowego

Cena samochodu 85000 zł
Koszt leasingu (103%) 87550 zł
Paliwo i serwis 17250 zł
Ubezpieczenie 7500 zł
Przychód miesięczny 4400 zł
Przychód przez 3 lata 158400 zł
Forma opodatkowania Ryczałt (5,5%) PIT liniowy (19%)
Koszty podatkowe samochodu przez 3 lata 0 zł 112300 zł
Podatek przez 3 lata 8712 zł 8759 zł

Jak widać utrzymanie samochodu kosztującego około 85 tys. zł, którym jeździmy ok. 15-20 tys. km rocznie (rata leasingu, paliwo, przeglądy) generuje spore koszty podatkowe. W tym konkretnym przypadku dopiero przychód większy niż 4400 zł miesięcznie spowoduje, że pomimo ponoszenia wydatków na leasing i utrzymanie samochodu, korzystniej będzie pozostać na ryczałcie.

Jednak trzeba pamiętać, że poza samochodem praktycznie każdy przedsiębiorca ponosi także inne wydatki, które można przy okazji zaliczyć w koszty… Więc biorąc leasing, może warto przy okazji rozważyć zmianę formy podatkowej?

Polecam dodatkowo nasz poradnik: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)

4.7307692307692 1 1 1 1 1 4.73 (26)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Wątek dla „ryczałtowców” >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Wielopoziomowy garaż samochodowyLista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych

Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.


Samochód podczas przeglądu z otwartą maskąLeasing samochodów używanych - wszystko na ten temat

Niektóre firmy leasingowe chętnie finansują samochody używane, inne mniej. Dlatego każda z nich ma swoją własną politykę finansowania. Tu znajdziesz wszystko o leasingu samochodu używanego. Procedury, wymagania, okres umowy, wpłata wstępna, wybór dostawcy.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl