Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Leasing samochodu używanego może być równie atrakcyjny i tani, jak auta nowego. Choć wiąże się także z kilkoma ograniczeniami, np.: dotyczącymi maksymalnego wieku pojazdu, który można w ten sposób sfinansować. Z tego kompendium dowiesz się wszystkiego o procedurach, wymaganiach dotyczących okresu finansowania i pochodzenia pojazdów. Wskazujemy także alternatywne dla leasingu rozwiązania.

Jaki osobowy samochód używany można wziąć w leasing i gdzie takiego szukać?

Leasing używanego auta w zasadzie nie różni się od finansowania pojazdu nowego. Jednak samochód osobowy, który można wziąć w leasing powinien spełniać kilka kryteriów:

  • Sprzedający powinien wystawiać na niego pełną fakturę 23% VAT. Znacznie mniej korzystnie jest, jeśli samochód sprzedawany jest na podstawie faktury VAT-marża (bez VAT). Leasing pojazdów sprzedawanych przez osoby prywatne na podstawie umowy kupna-sprzedaży jest w zasadzie niemożliwy.
  • W związku z powyższym sprzedającym musi być firma. Najlepiej i najłatwiej jest uzyskać leasing na samochód używany, który sprzedaje dealer, komis lub firma specjalizująca się w handlu używanymi samochodami. Sprzedającym może być także przedsiębiorca lub firma, która sprzedaje swój własny pojazd (z majątku trwałego) — jednak większość leasingodawców preferuje, jeśli dostawcą jest “zawodowy”sprzedawca.
  • Im auto używane jest nowsze, tym łatwiej jest otrzymać dobry i tani leasing. Za takie uznaje się pojazdy 3-4-letnie. Finansowanie starszych pojazdów także jest możliwe, jednak wraz z wiekiem spada ilość firm leasingowych udzielających finansowania, a co za tym idzie rosną też marże, czyli koszt leasingu.

Gdzie znajdziesz ofertę samochodów używanych nadających się do leasingu?

  • w ogłoszeniach w popularnych serwisach ogłoszeniowych, typu otomoto, allegro, olx itp. pamiętając, żeby zawęzić kryteria wyszukiwania do samochodów sprzedawanych na fakturę VAT 23%,
  • u dealerów samochodowych, którzy sprzedają także auta używane zostawiane w tzw. rozliczeniu, ewentualnie w komisach,
  • Samochody poleasingowe spełniają wszystkie kryteria umożliwiające ich bezproblemowy leasing — nie są zbyt stare oraz sprzedawane są “na fakturę”. Ofertę poleasingową polskich leasingodawców znajdziesz w naszym zestawieniu: Linki do stron z ofertą poleasingową - aukcje, sprzedaż i cesje

W dalszej części artykułu znajdziesz rozwinięcie informacji poruszonych w tym akapicie…

Ile samochodów używanych finansują polskie firmy leasingowe?

Wykres pokazujący odsetek finansowanych leasingiem i pożyczką samochodów używanych i nowych

Wartość udzielanego leasingu i pożyczki leasingowej, źródło: Związek Polskiego Leasingu

Wiek pojazdu do leasingu – ile lat może mieć auto?

Nie ma co ukrywać, że firmy leasingowe najchętniej finansują samochody nowe. Leasing samochodów używanych to jest bardziej coś, co wymusza na nich rynek - choć są też firmy, które w finansowaniu pojazdów z drugiej ręki dość mocno się wyspecjalizowały. Nie zmienia to jednak faktu, że im nowszy jest samochód, tym łatwiej można go sfinansować poprzez leasing.

  • Większość firm leasingowych finansuje auta maksymalnie 3-4 letnie
  • Kilka kolejnych finansuje dodatkowo także 4-6 letnie
  • Leasing samochodu starszego niż 6-7-letni jest możliwy, ale oferta jest bardzo ograniczona (informacja i link do oferty poniżej)

Wspomniany link: Leasing starszych, nawet 12-letnich samochodów i pojazdów - oferta specjalna

Okres leasingu zależy od wieku samochodu

Najczęściej spotykaną zasadą w przypadku leasingu używanego samochodu jest taka, że wiek pojazdu i okres leasingu nie powinny łącznie przekroczyć 8 lat. Oznacza to, że samochód:

  • roczny, dwuletni i trzyletni - można leasingować maksymalnie przez okres 60 miesięcy
  • czteroletni - można leasingować maksymalnie przez okres 48 miesięcy
  • pięcioletni - można leasingować maksymalnie przez okres 36 miesięcy
  • sześcioletni - można leasingować maksymalnie przez okres 24 miesięcy

Pamiętaj jednak, że jest także kilku leasingodawców, którzy mają bardziej liberalne podejście i u nich maksymalmy wiek + okres wynosi 10 lat, a czasem nawet więcej.

Wpłata wstępna (czynsz inicjalny) przy leasingu samochodów używanych

Jeśli chodzi o maksymalną wpłatę, to wynosi ona z reguły 45%, tak jak w przypadku leasingu każdego środka trwałego. Natomiast minimalna możliwa wpłata jest uzależniona od wielu czynników, m.in.:

  • wieku samochodu
  • źródła pochodzenia auta, czyli kto jest jego dostawcą
  • polityki danej firmy leasingowej
  • procedury udzielania leasingu (uproszczona, standardowa, pełna)

Najczęściej, jeśli chcesz wziąć w leasing samochód używany konieczne jest wpłacenie czynszu inicjalnego na poziomie 10-20%. Mogą być też opłaty mniejsze, ale to w dużej mierze zależy od „czynników” wymienionych powyżej.

FmLeasing.pl: Korzystaj z naszej eksperckiej pomocy przy wyborze leasingu oraz w jego trakcie.

„Pochodzenie” samochodu używanego – kto może być dostawcą?

Podobnie jak w przypadku poprzednich punktów, tak i tu nie ma jednej zasady. Są firmy leasingowe, które mogą leasingować samochód używany, ale tylko jeśli sprzedaje go dostawca najwyższego zaufania, np. autoryzowany dealer. Są też firmy bardziej liberalne, które dopuszczają zakup od komisów, importerów samochodów, a czasem nawet od indywidualnych firm i osób prowadzących działalność.

Jednak z reguły preferowane jest aby dostawcą był względnie wiarygodny dealer/komis/itp., a nie osoba/firma, która samochód sprzedaje okazjonalnie.

Firmy leasingowe przywiązują dużą wagę do źródła pochodzenia przedmiotu leasingu, gdyż formalnie to one są jego właścicielem. W przypadku jakichkolwiek sporów, wad prawnych i najróżniejszych incydentów na linii dostawca-finansujący wolą mieć do czynienia z jak najbardziej wiarygodną firmą, a nie kimś po kim w każdej chwili może zaginąć ślad.

Dokument zakupu - faktura VAT i faktura VAT marża

Z punktu widzenia leasingu zdecydowanie najlepiej jest poszukiwać samochodu używanego, który sprzedawany jest na pełną fakturę VAT!

Leasing w przypadku faktury VAT-marża teoretycznie również jest możliwy, ale:

  • tylko nieliczne firmy leasingowe realizują takie transakcje
  • koszty finansowania są z reguły wyższe
  • w przypadku chęci skorzystania z leasingu operacyjnego auto stanie się o 23% droższe (konieczność doliczenia VAT do czynszu inicjalnego i każdej raty miesięcznej)

Więc faktura VAT marża niestety jest dużym ograniczeniem i utrudnieniem. Lepiej jest po prostu znaleźć samochód, który można kupić na podstawie „normalnej” faktury VAT! Chyba, że z jakiegoś powodu wyjątkowo zależy komuś na danym samochodzie, który sprzedawany jest w tak „ułomny” sposób, ale wtedy prawdopodobnie lepiej będzie pomyśleć o kredycie bankowym lub wspomnianej pożyczce leasingowej.

Kiedy możliwa jest procedura uproszczona?

Oczywiście, tak jak w przypadku samochodów nowych, tak i przy używanych są firmy, które stosują procedury uproszczone. Procedura uproszczona polega na tym, że przed podpisaniem umowy leasingu wystarczy przedstawić jedynie podstawowe dokumenty rejestrowe i dowód osobisty, aby móc stać się leasingobiorcą. Jest to ważne zwłaszcza, jeśli samochód używany w leasing zamierza wziąć nowa firma, krótko prowadząca działalność.

Czy leasingodawca sprawdza stan techniczny auta?

Mitem są powtarzane czasem infiormacje, że można wskazać firmie leasingowej samochód stojący w komisie X na drugim końcu Polski i ona sprawdzi wszystko za nas. Owszem sprawdzi, ale tylko pobieżnie (poprzez firmę wyceniającą) i nie zrobi tego za darmo.

Część firm leasingowych wykonuje wycenę aut z drugiej ręki poprzez wyspecjalizowane firmy (np.: Dekra). Jednak taka wycena robiona jest na wewnętrzne potrzeby leasingodawców (ocena ryzyka) i nie wnosi zbyt wiele dla klienta - z reguły jest badaniem tego co widać „gołym okiem”, czyli ogólny stan samochodu, badanie grubości powłoki lakierniczej, rozruch silnika itp. Oczywiście jeśli samochód jest powypadkowy i został mało profesjonalnie naprawiony, to może to wyjść. Jednak jeśli został poskładany przez „profesjonalistów”, to z reguły dla rzeczoznawców jest to niewidoczne. Niewidoczne też będą wszystkie usterki, które jest łatwo ukryć. Warto też wspomnieć, że taka wycena, nawet jeśli jest obowiązkowa, jest dość kosztowna - z reguły 300 i więcej złotych i obciąża ona leasingobiorcę, a raczej ewentualnego przyszłego leasingobiorcę.

Dlatego najlepiej wybierz leasingodawcę, który nie wymaga wyceny (nie musisz wtedy za nią płacić), a stan pojazdu sprawdź we własnym zakresie.

Leasing auta używanego z zagranicy

Jak wiadomo, za granicą często można znaleźć ciekawe samochody z drugiej ręki. Powstaje pytanie jak takie auta wyleasingować i czy jest taka możliwość. Ogólnie rzecz biorąc możliwości jest kilka – żadna nie jest doskonała, ale można to zrobić na trzy sposoby:

1. Zakup przez firmę leasingową bezpośrednio za granicą

Sposób pierwszy to zakup wskazanego pojazdu przez firmę leasingową bezpośrednio za granicą w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Taką usługę oferują raczej nieliczne firmy leasingowe. Z reguły jest ona dość kosztowna i długotrwała, ale dość wygodna. Wystarczy wskazać dealera/autohaus, itp. za granicą i konkretny samochód, a pracownicy firmy leasingowej zajmą się resztą. Od biedy nie trzeba nawet jechać na miejsce, żeby samochód obejrzeć.

Jednak wtedy jest to trochę kupowanie kota w worku, chyba, że samochód jest względnie młody i pochodzi z bardzo wiarygodnego źródła. Poza tym z uwagi na kosztowność takiej operacji (zagraniczna wycena, ubezpieczony transport na lawecie, itd.) takie rozwiązanie ma sens tylko przy zakupie i leasingu kosztownych, czyli raczej luksusowych pojazdów. Przy autach kosztujących poniżej powiedzmy 200 tys. zł może to nie mieć większego sensu ekonomicznego.

2. Samodzielny zakup za gotówkę, sprowadzenie i leasing zwrotny

Zakup samemu za gotówkę, sprowadzenie, a następnie po opłaceniu akcyzy sprzedaż firmie leasingowej i leasing takiego pojazdu. Jest to rozwiązanie dość wygodne dla kogoś kto ma czas i wiedzę jak samochód znaleźć, zakupić, sprowadzić i odprawić no i przede wszystkim kto ma wolną gotówkę, żeby „zablokować” ją na kilka tygodni - zanim firma leasingowa taki samochód odkupi.

Procedura jest podobna jak przy zwykłym auto leasingu, ale trzeba pamiętać, że jest to przy okazji leasing zwrotny, a ten często wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów, np.: wymagana jest wyższa niż normalnie wpłata własna (np.: 25-30%). Jednak to już zależy od konkretnej firmy leasingowej i jej polityki ryzyka.

3. Sprowadzenie za pośrednictwem np.: komisu

Trzeci sposób wydaje się najwygodniejszy, aczkolwiek trzeba będzie „dać komuś zarobić”. Chodzi o znalezienie np. komisu samochodowego, czy też firmy specjalizującej się w sprowadzaniu aut, która kupi wskazany przez nas samochód za granicą, sprowadzi go do Polski, następnie opłaci akcyzę itd. i sprzeda go firmie leasingowej jako polski dostawca, a my go wyleasingujemy. Firma taka oczywiście będzie chciała na tym zarobić, ale ile to już kwestia indywidualnych poszukiwań i negocjacji.

Czy można leasingować używany samochód poleasingowy?

Jak najbardziej istnieje taka możliwość i dość często ma to miejsce. Bardzo często poleasingowe samochody są brane ponownie w leasing. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy pojazd sprzedawany jest przez osobę lub przedsiębiorcę, który wcześniej go leasingował, a potem wykupił i stał się jego właścicielem, jak i przypadków, kiedy sprzedającym auto jest bezpośrednio firma leasingowa. Finansującym może być dotychczasowy leasingodawca, jak i zupełnie inna firma leasingowa.

Koszt leasingu samochodu używanego

Koszt leasingu samochodu używanego zależy nie tylko od oferty konkretnego leasingodawcy, ale także od jego ceny, wieku i pochodzenia. Oprocentowanie stosowane przez firmy leasingowe w przypadku samochodów względnie młodych, np.: 3-letnich nabywanych od dealerów lub z oferty poleasingowej może być tak samo niskie, jak w przypadku aut nowych. W przypadku samochodów nieco starszych marża może być nieco wyższa — jednak odpowiednio szukając i negocjując, można nadal uzyskać tani leasing.

Przejdź do naszego Kalkulatora Leasingu, jeśli chcesz poznać przybliżony i uśredniony koszt leasingu samochodu używanego oferowanego przez czołowych bankowych leasingodawców.

Ubezpieczenie GAP na używane auto

Wraz z leasingiem warto wykupić ubezpieczenie GAP, które chroni utratę wartości używanego samochodu w przypadku likwidacji szkody całkowitej, w tym kradzieży. Mimo że wiele firm leasingowych oferuje ubezpieczenie GAP, dostępne są tańsze alternatywy. Na fmLeasing.pl można wykupić GAP na samochód używany maksymalnie 6-letni (liczy się rocznik produkcji) na okres nawet 60 miesięcy.

Cennik GAP samochód używany kosztujący do 100 tys. zł

 Limit GAP
50 tys. zł
Limit GAP
100 tys. zł
Limit GAP
150 tys. zł
24 miesiące 1053 zł
jednorazowo
1094 zł
jednorazowo
1094 zł
jednorazowo
36 miesięcy 1377 zł
jednorazowo
1418 zł
jednorazowo
1418 zł
jednorazowo
48 miesięcy 1863 zł
jednorazowo
1904 zł
jednorazowo
1904 zł
jednorazowo
60 miesięcy 2228 zł
jednorazowo
2268 zł
jednorazowo
2268 zł
jednorazowo
FmLeasing.pl: Kup GAP Fakturowy w niższej Cenie i nie przepłacaj u Leasingodawcy

Podsumowując leasing samochodów używanych

Trzeba pamiętać, że im nowszy samochód, z im bardziej wiarygodnego źródła tym łatwiej o dobry i tani leasing. Najistotniejsze, żeby był sprzedawany na podstawie faktury VAT 23%.

Z kolei im starsze auto i im bardziej zagmatwany proces sprzedaży tym będzie trudniej i tym mniejsze będziemy mieli możliwości dobrego i opłacalnego leasingu. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem może być (ale nie musi) kredyt bankowy lub pożyczka leasingowa.

Zachęcamy do korzystania z Wyszukiwarki Leasingu, która umożliwia uzyskanie wielu dobrych i tanich ofert bezpośrednio od leasingodawców oferujących finansowanie używanych pojazdów.

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

4.8529411764706 1 1 1 1 1 4.85 (34)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Wielopoziomowy garaż samochodowyLista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych

Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.


Dłonie mężczyzny ubranego w garnitur chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowyUbezpieczenie GAP w leasingu

Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing samochodu używanego - wiedza w pigułce >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl