Leasing używanego samochodu

Szukając ciekawego i zadbanego samochodu używanego często trafiamy na oferty osób indywidualnych, które samochód mogą sprzedać jedynie na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Powstaje wówczas pytanie, czy samochód kupowany od osoby prywatnej można sfinansować leasingiem? Jeżeli tak, to jakie są warunki?

Krótko: Podstawa to faktura 23% VAT

Tylko w przypadku finansowania samochodów używanych sprzedawanych na podstawie pełnej faktury VAT 23%, leasing operacyjny ma sens ekonomiczny i podatkowy. W przypadku samochodów sprzedawanych na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub faktury VAT-marża leasing nie jest najlepszym rozwiązaniem – jest trudnodostępny i drogi. Częściowym rozwiązaniem może być leasing finansowy lub pożyczka leasingowa.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Wiarygodność dostawcy

Niestety nie mamy zbyt dobrych informacji dla osób chcących taki samochód leasingować. Przede wszystkim rzadko która firma leasingowa jest skłonna kupić samochód (i inne środki trwałe) od osób prywatnych. Z reguły leasingodawcy skłonni są kupować przedmioty leasingu tylko od firm, które wystawiają fakturę sprzedaży. Co więcej, preferowanymi przez firmy leasingowe dostawcami są dealerzy i autoryzowani przedstawiciele danej marki. Dostawcami mogą też być komisy, firmy specjalizujące się w imporcie, itp.

Dlatego jednym z wyjść, w przypadku chęci leasingu samochodu, którego właścicielem jest osoba prywatna, będzie skorzystanie z pośrednictwa komisu lub firmy zajmującej się handlem samochodami, który stanie się docelowym dostawcą do firmy leasingowej. Trzeba jednak zadawać sobie sprawę, że komis taki pobierze swoją prowizję (z reguły 3-5%), a co więcej będzie w stanie wystawić jedynie fakturę VAT-marża, ze zwolnionym VAT.

Przedmiot będzie droższy o wysokość VAT

Z tego powodu mało opłacalnym rozwiązaniem będzie leasing operacyjny. Jest on traktowany przez przepisy podatkowe jako usługa, która musi być objęta podatkiem VAT w wysokości 23%. VAT ten zostanie naliczony do każdej płatności leasingowej (do pierwszej wpłaty, każdej raty miesięcznej oraz wykupu). Spowoduje to tym samym, że samochód stanie się faktycznie o 23% droższy.

Częściowym rozwiązaniem leasing finansowy lub pożyczka leasingowa

Rozwiązaniem może być leasing finansowy. Wówczas VAT zostanie naliczony jedynie od części odsetkowej rat leasingowych, jednak nadal pozostanie konieczność skorzystania z pośrednictwa komisu lub podobnej firmy. Dlatego lepszym wyjściem z sytuacji może być skorzystanie z pożyczki leasingowej. Kilka firm leasingowych ma ten produkt w swojej ofercie, a zapytanie o ofertę pożyczki możesz także złożyć poprzez Wyszukiwarkę Leasingu na FmLeasing.pl - firmy leasingowe same złożą swoją ofertę, bez pośredników.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest po prostu znalezienie używanego samochodu, na który sprzedający wystawi fakturę na pełną kwotę z ujętym podatkiem VAT w wysokości 23%.

Dowiedz się więcej: Leasing samochodów używanych - wszystko na ten temat

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl