Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Leasing używanego samochodu

Szukając ciekawego i zadbanego samochodu używanego często trafiamy na oferty osób indywidualnych, które samochód mogą sprzedać jedynie na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Powstaje wówczas pytanie, czy samochód kupowany od osoby prywatnej można sfinansować leasingiem? Jeżeli tak, to jakie są warunki?

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Tylko w przypadku finansowania samochodów używanych sprzedawanych na podstawie pełnej faktury VAT 23%, leasing operacyjny ma sens ekonomiczny i podatkowy. W przypadku samochodów sprzedawanych na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub faktury VAT-marża leasing nie jest najlepszym rozwiązaniem – jest trudnodostępny i drogi. Częściowym rozwiązaniem może być leasing finansowy lub pożyczka leasingowa.

Spis treści

Firmy leasingowe nie chcą finansować aut kupowanych od osób indywidualnych

Niestety nie mamy zbyt dobrych informacji dla chcących leasingować samochód sprzedawany przez „konsumenta”, czyli osobę prywatną nieprowadzącą działalności gospodarczej i niemogącą wystawić faktury.

Przede wszystkim rzadko która firma leasingowa jest skłonna kupić samochód (i inne środki trwałe) od osób prywatnych i oddać je w leasing. Przez jakiś czas niektórzy leasingodawcy dawali taką możliwość – testowali, jak sprawdzi się taki produkt – jednak obecnie praktycznie wszyscy wycofują się z tego rozwiązania.

Obecnie praktycznie wszyscy leasingodawcy skłonni są kupować przedmioty leasingu tylko od firm, które wystawiają fakturę sprzedaży. Co więcej, preferowanymi przez firmy leasingowe dostawcami są:

  • dealerzy i autoryzowani przedstawiciele danej marki
  • komisy
  • firmy specjalizujące się w imporcie

Koniecznie chcę wziąć w leasing auto od osoby prywatnej – co zrobić?

Zdarza się jednak, że komuś wybitnie zależy na leasingu auta, które sprzedaje osoba prywatna. Wtedy, jednym z wyjść będzie skorzystanie z pośrednictwa komisu lub firmy zajmującej się handlem samochodami, który stanie się docelowym dostawcą do firmy leasingowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że komis taki pobierze swoją prowizję (z reguły 3-5%, w tym „weźmie na siebie” opłacenie podatku PCC w wysokości 2%), co nadal nie rozwiązuje w pełni problemu, gdyż komis będzie w stanie wystawić jedynie fakturę VAT-marża, czyli ze zwolnionym VAT, a to rodzi kolejne negatywne skutki.

Leasing operacyjny będzie droższy o podatek VAT

Z tego powodu – chodzi o VAT-marża – mało opłacalnym rozwiązaniem będzie leasing operacyjny. Jest on traktowany przez przepisy podatkowe jako usługa, która musi być objęta podatkiem VAT w wysokości 23%. VAT ten zostanie naliczony do każdej płatności leasingowej (do pierwszej wpłaty, każdej raty miesięcznej oraz wykupu). Spowoduje to tym samym, że samochód stanie się faktycznie o 23% droższy.

Rozwiązaniem jest leasing finansowy lub pożyczka leasingowa

Rozwiązaniem może być leasing finansowy. Wówczas VAT zostanie naliczony jedynie od części odsetkowej rat leasingowych.

Jeszcze lepszym wyjściem z sytuacji może być skorzystanie z pożyczki leasingowej, która jest produktem zbliżonym do kredytu bankowego – właścicielem jest korzystający i nie ma konieczności doliczenia VAT do opłat. Kilka firm leasingowych ma ten produkt w swojej ofercie, a zapytanie o ofertę pożyczki możesz także złożyć poprzez Wyszukiwarkę Leasingu na FmLeasing.pl - firmy leasingowe same złożą swoją ofertę, bez pośredników.

Szukaj samochodów sprzedawanych na fakturę z pełnym VAT 23%

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest po prostu znalezienie używanego samochodu, na który sprzedający wystawi fakturę na pełną kwotę z ujętym podatkiem VAT w wysokości 23%. Jest to najprostsze i najkorzystniejsze rozwiązanie, w przypadku chęci sfinansowania takiego pojazdu leasingiem. Przy okazji polecamy nasz poradnik o finansowaniu aut używanych: Leasing samochodów używanych – wszystko na ten temat

4.6521739130435 1 1 1 1 1 4.65 (23)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem operacyjny czy finansowyLeasing operacyjny czy finansowy - który wybrać?

O wyborze jednej lub drugiej formy finansowania decydować powinny aspekty podatkowe, rachunkowo-księgowe, ewentualnie inne związane z prowadzoną działalnością, np.: nie każdej firmie zależy na wykazywaniu przedmiotu leasingu w środkach trwałych (operacyjny), z kolei dla innej może to być istotne (finansowy).


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Wielopoziomowy garaż samochodowyLista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych

Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl