Szukając ciekawego i zadbanego samochodu używanego często trafiamy na oferty osób indywidualnych, które samochód mogą sprzedać jedynie na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Powstaje wówczas pytanie, czy samochód kupowany od osoby prywatnej można sfinansować leasingiem? Jeżeli tak, to jakie są warunki?
KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?
Tylko w przypadku finansowania samochodów używanych sprzedawanych na podstawie pełnej faktury VAT 23%, leasing operacyjny ma sens ekonomiczny i podatkowy. W przypadku samochodów sprzedawanych na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub faktury VAT-marża leasing nie jest najlepszym rozwiązaniem – jest trudnodostępny i drogi. Częściowym rozwiązaniem może być leasing finansowy lub pożyczka leasingowa.
Spis treści
- Firmy leasingowe nie chcą finansować aut kupowanych od osób indywidualnych
- Koniecznie chcę wziąć w leasing auto od osoby prywatnej – co zrobić?
- Leasing operacyjny będzie droższy o podatek VAT
- Rozwiązaniem jest leasing finansowy lub pożyczka leasingowa
- Szukaj samochodów sprzedawanych na fakturę z pełnym VAT 23%
Firmy leasingowe nie chcą finansować aut kupowanych od osób indywidualnych
Niestety nie mamy zbyt dobrych informacji dla chcących leasingować samochód sprzedawany przez „konsumenta”, czyli osobę prywatną nieprowadzącą działalności gospodarczej i niemogącą wystawić faktury.
Przede wszystkim rzadko która firma leasingowa jest skłonna kupić samochód (i inne środki trwałe) od osób prywatnych i oddać je w leasing. Przez jakiś czas niektórzy leasingodawcy dawali taką możliwość – testowali, jak sprawdzi się taki produkt – jednak obecnie praktycznie wszyscy wycofują się z tego rozwiązania.
Obecnie praktycznie wszyscy leasingodawcy skłonni są kupować przedmioty leasingu tylko od firm, które wystawiają fakturę sprzedaży. Co więcej, preferowanymi przez firmy leasingowe dostawcami są:
- dealerzy i autoryzowani przedstawiciele danej marki
- komisy
- firmy specjalizujące się w imporcie
Koniecznie chcę wziąć w leasing auto od osoby prywatnej – co zrobić?
Zdarza się jednak, że komuś wybitnie zależy na leasingu auta, które sprzedaje osoba prywatna. Wtedy, jednym z wyjść będzie skorzystanie z pośrednictwa komisu lub firmy zajmującej się handlem samochodami, który stanie się docelowym dostawcą do firmy leasingowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że komis taki pobierze swoją prowizję (z reguły 3-5%, w tym „weźmie na siebie” opłacenie podatku PCC w wysokości 2%), co nadal nie rozwiązuje w pełni problemu, gdyż komis będzie w stanie wystawić jedynie fakturę VAT-marża, czyli ze zwolnionym VAT, a to rodzi kolejne negatywne skutki.
Leasing operacyjny będzie droższy o podatek VAT
Z tego powodu – chodzi o VAT-marża – mało opłacalnym rozwiązaniem będzie leasing operacyjny. Jest on traktowany przez przepisy podatkowe jako usługa, która musi być objęta podatkiem VAT w wysokości 23%. VAT ten zostanie naliczony do każdej płatności leasingowej (do pierwszej wpłaty, każdej raty miesięcznej oraz wykupu). Spowoduje to tym samym, że samochód stanie się faktycznie o 23% droższy.
Rozwiązaniem jest leasing finansowy lub pożyczka leasingowa
Rozwiązaniem może być leasing finansowy. Wówczas VAT zostanie naliczony jedynie od części odsetkowej rat leasingowych.
Jeszcze lepszym wyjściem z sytuacji może być skorzystanie z pożyczki leasingowej, która jest produktem zbliżonym do kredytu bankowego – właścicielem jest korzystający i nie ma konieczności doliczenia VAT do opłat. Kilka firm leasingowych ma ten produkt w swojej ofercie, a zapytanie o ofertę pożyczki możesz także złożyć poprzez Wyszukiwarkę Leasingu na FmLeasing.pl - firmy leasingowe same złożą swoją ofertę, bez pośredników.
Szukaj samochodów sprzedawanych na fakturę z pełnym VAT 23%
Jednak najlepszym rozwiązaniem jest po prostu znalezienie używanego samochodu, na który sprzedający wystawi fakturę na pełną kwotę z ujętym podatkiem VAT w wysokości 23%. Jest to najprostsze i najkorzystniejsze rozwiązanie, w przypadku chęci sfinansowania takiego pojazdu leasingiem. Przy okazji polecamy nasz poradnik o finansowaniu aut używanych: Leasing samochodów używanych – wszystko na ten temat
Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Leasing operacyjny czy finansowy - który wybrać?
O wyborze jednej lub drugiej formy finansowania decydować powinny aspekty podatkowe, rachunkowo-księgowe, ewentualnie inne związane z prowadzoną działalnością, np.: nie każdej firmie zależy na wykazywaniu przedmiotu leasingu w środkach trwałych (operacyjny), z kolei dla innej może to być istotne (finansowy).
Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących
Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?
Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.
Jak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?
Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…
Lista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych
Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.
Autor: Michał Krupiński
Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński