Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini Copper

Interesuje Cię leasing samochodów? Oto nasz poradnik o leasingu samochodowym. W Polsce co druga umowa leasingu dotyczy aut, zarówno nowych jak i używanych, z wartością średnio ponad 130 tys. zł netto. Mimo łatwej dostępności tej formy finansowania, zalecamy zapoznanie się z naszymi wskazówkami, abyś wybrał dobry leasing samochodu i uniknął kosztownych pomyłek.

Na czym polega leasing samochodu?

Co to jest leasing samochodu? Przedsiębiorca (lub konsument) wybiera sobie dowolny samochód u dealera lub innego dostawcy, wskazuje go firmie leasingowej, która następnie kupuje go od dostawcy i oddaje to auto w leasing temu przedsiębiorcy (klientowi). Przez cały okres umowy formalnym właścicielem auta jest firma leasingowa, jednak w praktyce leasingobiorca dysponuje nim w zasadzie bez ograniczeń, jakby był właścicielem. Kiedy umowa na leasing samochodów się kończy, leasingobiorca może, ale nie zawsze musi, wykupić pojazd i tym samym stać się jego właścicielem. Dowiedz się, jaki leasing wybrać i na co zwrócić uwagę.

Więcej: Pojęcia leasingowe

Jaki leasing na samochodów wybrać?

Najczęściej wybieraną przez klientów formą finansowania jest leasing samochodu z wykupem. W ratach spłacana jest wartość samochodu, a po zakończeniu umowy leasingobiorca ma prawo wykupić pojazd najczęściej za symboliczną kwotę, np.: 1% wartości.

Od jakiegoś czasu coraz większą popularność zyskują formy finansowania w formie najmu bez wykupu. Znane szerzej pod pojęciami wynajmu długoterminowego, full service leasingu, czy też “auta na abonament”. W przypadku tych ofert wykup przedmiotu jest co prawda możliwy, ale skalkulowany jest on w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej auta w momencie zakończenia umowy. Dzięki temu rata miesięczna jest odpowiednio niższa, bo nie zawiera się w niej spłata ceny samochodu. W założeniu chodzi o to, żeby klient niejako wynajmował pojazd, a po zakończeniu umowy trwającej zazwyczaj od 2 do 4 lat, zwracał go do finansującego i brał w leasing kolejny. Dowiedz się, jaki leasing wybrać i na co zwrócić uwagę: Rodzaje leasingu

FmLeasing.pl: Korzystaj z naszej eksperckiej pomocy przy wyborze leasingu oraz w jego trakcie.

Odliczenia podatkowe

Podatek VAT

Obecne przepisy umożliwiają odliczanie 50% VAT od leasingu samochodu osobowego użytkowanego w sposób mieszany, tj.: w celach służbowych i prywatnych oraz 100% VAT od leasingu samochodów użytkowanych wyłącznie służbowo. Najczęściej przedsiębiorcy wykorzystują pojazdy osobowe zarówno na potrzeby prowadzonej działalności, jak i prywatnie, dlatego większość odlicza 50% VAT, a pozostałe, nieodliczone 50% staje się kosztem uzyskania przychodu, pomniejszając podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym PIT lub CIT.

Więcej: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych

Podatek dochodowy (PIT i CIT)

Leasing operacyjny samochodu osobowego, wynajem długoterminowy, full service leasing samochodu, czy “auto na abonament” jest kosztem podatkowym przedsiębiorcy, pomniejszającym podstawę do opodatkowania podatkiem PIT lub CIT jest czynsz inicjalny (pierwsza wpłata) netto, każda rata leasingowa netto w całości oraz 50% VAT jeśli nie został on odliczony od czynszu i rat w całości.

Natomiast leasing finansowy samochodów osobowych przypomina pod względem podatkowym kredyt bankowy. Tutaj kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy będzie amortyzacja samochodu oraz część odsetkowa rat leasingowych. Oczywiście kosztem będzie także 50% ewentualnie nieodliczonego VAT – powiększy on wartość samochodu podlegającą amortyzacji.

Przy czym należy pamiętać, że z początkiem 2019 roku auta osobowe zostały objęte limitem kosztów nabycia lub leasingu w wysokości 150 tys. zł. Więcej na ten temat: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)

Warunki umowy (okres, wpłata)

Jakie są zasady leasingu samochodu osobowego Umowa na leasing operacyjny samochodu osobowego może być zawierana na okres od minimum 24 miesięcy (2 lata) do zazwyczaj 60 miesięcy (5 lat). Przy czym są firmy leasingowe, które umożliwiają także zawarcie umowy na okres dłuższy, nawet na 84 miesiące (7 lat).

Podobnie jest w przypadku maksymalnego okresu leasingu finansowego. Różnica w porównaniu do leasingu operacyjnego polega jednak na tym, że tutaj w grę wchodzą także krótsze niż 2-letnie okresy umowy.

Warunki leasingu samochodu osobowego nie są ściśle określone. Zawarcie umowy leasingu samochodów wiąże się zazwyczaj z koniecznością dokonania wpłaty własnej (czynsz inicjalny). Najczęściej przedsiębiorcy wnoszą wpłaty w wysokości od 10% do 20% (czynsz inicjalny jest kosztem podatkowym). Jednak możliwe jest także skorzystanie z innych opcji wpłaty od nawet 0% do 45% wartości samochodu.

Więcej: Czynsz inicjalny: wpłacać mniej czy więcej? oraz Ile wynosi maksymalny okres leasingu? Nie powinien być zbyt długi

Jakie dokumenty wymagane (procedury)?

Większość firm oferujących auto w leasing udziela finansowania w procedurze uproszczonej. Oznacza to, że klient wnioskujący o leasing operacyjny samochodu musi przedstawić tylko dane rejestrowe oraz dowody osobiste osób upoważnionych do reprezentacji firmy i ewentualnie współmałżonków.

Dopiero kiedy zastosowanie procedury uproszczonej nie jest możliwe (np. w przypadku chęci sfinansowania pojazdu o znacznej wartości), przedsiębiorca powinien dodatkowo przedstawić dokumenty potwierdzające jego przychód i dochód za miniony rok podatkowy i ewentualnie bieżący okres rozliczeniowy.

 Więcej: Wykaz wymaganych dokumentów w leasingu

Jak długo musi działać firma, żeby otrzymać finansowanie?

Większość firm leasingowych udziela finansowania firmom działającym minimum pół roku. Są jednak także leasingodawcy podchodzący bardziej liberalnie, udzielający leasingu auta przedsiębiorcom działającym zaledwie 1-3 miesiące, a czasem nawet zaledwie "jeden dzień", co szerzej opisujemy w poradniku: Leasing dla nowych firm rozpoczynających działalność

Kto może otrzymać leasing na samochód?

Poza wyżej wspomnianym wymogiem prowadzenia działalności przez chociaż kilka tygodni, zdecydowana większość firm leasingowych weryfikuje także BIK oraz bazy dłużników, typu KRD itp. Szansę na leasing samochodów osobowych na dobrych warunkach mają przedsiębiorcy, którzy nie figurują negatywnie w tych rejestrach. Im gorsza historia płatnicza i kredytowa, tym trudniej o dobry i tani leasing samochodu osobowego. Jednak nawet zadłużeni przedsiębiorcy mają możliwość na leasing na samochód osobowy, o czym więcej tu: Leasing bez BIK, KRD oraz z zaległościami US i ZUS oferta specjalna.

Warto także dodać, że leasingodawcy chcą mieć pewność, że przedsiębiorca, który złożył wniosek o leasing samochodów, faktycznie prowadzi działalność, a nie jest jedynie “zapisem” w CEIDG lub KRS. Chcą się w ten sposób zabezpieczyć przed potencjalnym oszustwem. Dlatego często w sposób niesformalizowany sprawdzają, czy firma rzeczywiście działa i czym się zajmuje.

 Więcej: Jak firmy leasingowe sprawdzają wiarygodność klientów? oraz Złożenie zapytania o leasing nie jest odnotowywane w BIK

Ile trwa procedura?

Samo wydanie decyzji o przyznaniu lub ewentualnie odmowie leasingu auta zajmuje zazwyczaj do kilku godzin od złożenia wniosku, a w przypadku niektórych towarzystw leasingowych nawet krócej. Potem następuje podpisanie umowy, rejestracja pojazdu przez leasingodawcę oraz zapłata za niego do dostawcy, a następnie odbiór auta przez leasingobiorcę.

W praktyce najczęściej odbiór samochodu następuje w 2 do 5 dni roboczych od złożenia wniosku – wiele zależy od procedur stosowanych przez konkretnego leasingodawcę.

Więcej: Ile trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu oraz Jak przyspieszyć procedurę leasingu?

FmLeasing.pl: Korzystaj z naszej eksperckiej pomocy przy wyborze leasingu oraz w jego trakcie.

Ile kosztuje leasing samochodów (kalkulator)?

Leasing operacyjny samochodu osobowego można śmiało uznać za najtańszą formę – oczywiście poza gotówką – nabycia auta do firmy. Wszystko przez bardzo silną konkurencję w branży leasingowej, która priorytetowo traktuje właśnie leasing samochodów osobowych. W zdecydowanej większości przypadków koszt leasingu będzie niższy od kredytu samochodowego. Marże leasingodawców oscylują wokół 2-3% ponad WIBOR w przypadku finansowania samochodów nowych i 3-4% w przypadku aut używanych.

Chcąc zapoznać się z oferowanymi obecnie na rynku kosztami leasingu, warto jest skorzystać z naszego kalkulatora. Podkreślić jednak trzeba, że kalkulator podaje przeciętny, przykładowy leasing samochodu, a nie najtańszy koszt oferowany przez czołowe polskie firmy. Tutaj szczegółowo o tym jak działa Kalkulator Leasingu.

Kalkulator leasingu samochodów osobowych i dostawczych

Cena samochodu (w złotych, bez groszy)
Nowy / Używany
Pierwsza wpłata
Okres leasingu
Wykup
Rata leasingowa*
Koszt całkowity*
* - uśrednione na podstawie WIBOR 1M = 5,85% oraz wysokości marż stosowanych przez czołowych leasingodawców w dniach 22 - 29 lutego 2024

Gdzie wziąć leasing samochodowy?

Leasing samochodów ma w swojej ofercie większość firm – można tu wymienić m.in.: Alior Leasing, BMW Financial Services Polska, BNP Paribas Leasing Solutions, Europejski Fundusz Leasingowy, VB Leasing, Impuls-Leasing, ING Lease, Masterlease, Millennium Leasing, mLeasing, Noble Finance, Pekao Leasing, PKO Leasing, Santander Consumer Multirent, Santander Leasing, Volkswagen Leasing, Toyota Leasing i szereg kolejnych. Największe z nich zawierają rocznie od kilku do kilkunastu i więcej tysięcy umów finansowania pojazdów osobowych.

Wyszukiwarka Leasingu - samochód osobowy

Jeżeli chcesz otrzymać oferty bezpośrednio od najlepiej ocenianych z wyżej wymienionych firm, to zachęcamy do skorzystania z naszej Wyszukiwarki Leasingu. Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników, a od nas otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie, m.in. w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów.

Na co zwracać uwagę?

O ile znalezienie taniej oferty leasingu samochodu osobowego – z uwagi na dużą konkurencję w branży – nie stanowi wielkiego wyzwania, o tyle wybór oferty nie tylko taniej, ale dodatkowo dobrej jakościowo, oferowanej przez dobrą firmę leasingową wymaga trochę wiedzy i doświadczenia. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, żeby mieć szansę wybrać nie tylko tanią, ale także dobrą ofertę leasingu samochodu.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Zasady zmiany raty w przypadku zmiany WIBOR

W zapisach umownych, a najczęściej w OWUL załączonym do umowy należy sprawdzić, czy leasingodawca zobowiązuje się do zmiany wysokości rat w przypadku zamiany stóp procentowych (a konkretniej WIBOR) zarówno w górę, jak i w dół. Najlepiej, żeby zmiany takie odbywały się niejako z automatu, a jeszcze lepiej, gdyby w umowie wpisany był wzór w oparciu, o który finansujący będzie dokonywał przeszacowana rat. Gorsi leasingodawcy pozostawiają sobie dowolność w tej kwestii, co w praktyce sprawdza się niestety do tego, że raty są skrupulatnie podnoszone, kiedy stopy/WIBOR rośnie, ale nie są obniżane, kiedy spada.

Zasady zawierania ubezpieczenia we własnym zakresie

Leasingowany samochód musi mieć pełną ochronę ubezpieczeniową, co wiąże się z koniecznością ubezpieczenia go także w ramach polisy autocasco. Jakie są zasady leasingu samochodu osobowego? Ubezpieczenia AC nie należą do najtańszych, więc niektóre firmy leasingowe znalazły tu sobie dodatkowe pole do zarobku. “Potrafią” oferować ubezpieczenia droższe niż przeciętnie dostępne na rynku, a co gorsza utrudniają zawarcie tańszej polisy, znalezionej na własną rękę przez leasingobiorcę.

Dlatego należy zapoznać się z fragmentem w OWUL regulującym zasady zawierania i kontynuacji na kolejne lata polis ubezpieczeniowych (im mniej restrykcyjne, tym lepiej), a w Tabeli Opłat i Prowizji odnaleźć i ustalić wysokość opłaty za wydanie przez finansującego zgody na zawarcie ubezpieczenia znalezionego na własną rękę (im opłata niższa, tym lepiej). Tu dokładnie opisujemy: Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?


Opłaty za wezwania z policji i innych służb (fotoradary itp.)

Kolejną pozycją, którą trzeba sprawdzić w Tabeli Opłat i Prowizji jest wysokość opłaty za udzielnie przez leasingodawcę informacji o użytkowniku pojazdu organom “ścigania”. Chodzi o to, że firmy leasingowe, jako formalni właściciele samochodów oddanych klientom w leasing, muszą prowadzić korespondencję, np.: z policją w sprawie choćby zdjęć z fotoradarów, czy innych wykroczeń, gdzie sprawca ustalany jest na podstawie numerów rejestracyjnych.

Za te czynności leasingodawcy obciążają korzystających opłatą manipulacyjną i ma to swoje uzasadnienie, o czym pisaliśmy już jakiś czas temu, jednak ważne, żeby nie była ona zbyt wysoka. Granicę 50-60 zł można uznać za rozsądną, jednak są firmy leasingowe, które naliczają większe kwoty.

Leasing samochodów – co jeszcze warto sprawdzić?

Poza wyżej wymienionym sprawami zachęcamy ponadto do zapoznania się z:

  • kosztami, możliwością i warunkami skrócenia bądź wydłużenia umowy
  • kosztami, możliwością i warunkami dokonania cesji na inny podmiot
  • kosztami monitów, upomnień i wezwań do zapłaty

Najlepiej jest korzystać z naszego megaporadnika, który ułatwia wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwala uniknąć kosztownych błędów.: Megaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Uniknij kosztownych pomyłek

Większości kosztownych błędów i pomyłek można uniknąć jeszcze na etapie wyboru leasingodawcy:

Wątpliwa atrakcyjność leasingu na samochód oferowanego u dealerów i w komisach

Uważaj, żeby salon dealerski lub komis, w którym wybrałeś samochód lub inny środek trwały nie naliczył sobie zbyt dużej prowizji za polecenie firmy leasingowej, bo przez to będziesz miał droższe finansowanie. Nie daj się także zwieść obietnicom, że uzyskanie leasingu auta u dealera lub w komisie będzie łatwiejsze i szybsze.

Dlatego zawsze negocjuj i porównuj propozycję dostawcy z ofertami znalezionymi na własną rękę! Rozwinięcie tego tematu znajdziesz tu: Wątpliwa atrakcyjność leasingu oferowanego u dealerów i w komisach.

Finansowanie fabryczne to zazwyczaj kiepskie rozwiązanie

Warunki leasingu fabrycznego często odstają od tego co oferują czołowe firmy bankowe. Dotyczy to zarówno zapisów umownych jak i jakości obsługi klienta. Znacznie więcej na ten temat dowiesz się z poradnika Leasing fabryczny – dlaczego jest tyle skarg. Choć warto dodać, że fabryczny leasing samochodów osobowych czasem oferowany jest na preferencyjnych warunkach finansowych i wtedy jak najbardziej warto go rozważyć, pod warunkiem że nie jest to oferta obarczona dodatkowymi "ale", np.: rezygnacja z rabatu w cenie samochodu lub konieczność wykupienia drogiego GAP/RTI. Więcej o tym dowiesz się z poradnika Leasing 100%? Są tańsze rozwiązania.

Uważaj na drogi GAP/RTI

Część firm leasingowych stosuje trik, proponując dość tani leasing samochodowy w zamian za konieczność wykupienia drogiego ubezpieczenia GAP/RTI. Dzięki temu cyfry samego leasingu samochodów rzeczywiście wydają się atrakcyjne, ale co z tego skoro sumarycznie za wszystko przepłacisz. Tu sprawdzisz, ile powinien kosztować cię dobry, pełnowartościowy GAP fakturowy – Kalkulator GAP online.

Leasing samochodów używanych

Polskie firmy leasingowe dość chętnie finansują także używane samochody osobowe. Niemniej nie mogą to być auta zaawansowane wiekowo. Większość leasingodawców unika finansowania auta starszych niż 3, 4-letnie. Kilka firm jest skłonnych finansować także pojazdy starsze, niemniej trzyma się zasady leasingu, żeby wiek pojazdu i okres leasingu nie przekraczały łącznie 8 lat. Tylko bardzo nieliczne firmy leasingowe stosują bardziej liberalną zasadę, gdzie wiek i okres mogą sumować się nawet do 10 lat.

Ważne jest także pochodzenie pojazdu, tzn. kto jest sprzedającym i czy wystawia fakturę. Jednak dokładne informacje na temat specyfiki leasingu używanych samochodów osobowych znaleźć można w osobnym opracowaniu.

Korzystny wykup prywatny + darowizna

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wykupić prywatnie samochód osobowy na koniec umowy leasingu auta, innymi słowy nie muszą “wprowadzać” go do firmy. W połączeniu z darowizną na rzecz bliskiego członka rodziny pozwala to na późniejszą odsprzedaż auta z pominięciem opodatkowania. Bardzo szczegółowo opisujemy to w poradniku: Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu? 

Polecamy także: Wykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż  skutki podatkowe

Chcę samochód w leasingu. Od czego muszę zacząć?

Wiesz już, jak wygląda leasing samochodów. Podjąłeś decyzję – chcesz zmienić samochód. Wybrałeś już markę i wiesz, które modele mieszczą się w Twoim budżecie. Wiesz także, że będziesz chciał sfinansować go leasingiem. Tylko nie wiesz, od czego zacząć. Nie byłeś jeszcze w żadnym salonie, ani nie masz wybranej oferty leasingu. Czytaj dalej: Chcę samochód w leasingu. Od czego muszę zacząć?

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

4.66 1 1 1 1 1 4.66 (50)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Dłonie mężczyzny ubranego w garnitur chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowyUbezpieczenie GAP w leasingu

Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Wystawa na targach samochodowych20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych

Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl