Samochód w leasingu

Jak nietrudno się domyślić, samochód osobowy jest najczęściej leasingowanym środkiem trwałym w Polsce. Prawie co druga zawierana umowa leasingu dotyczy właśnie tych pojazdów, zarówno nowych, jak i używanych, a jej średnia wartość opiewa na około 90 tysięcy złotych netto. Przedstawiamy kompleksowy poradnik poświęcony leasingowi aut osobowych.

Krótko: Leasing samochodów osobowych

1. Na czym polega leasing samochodu?
2. Rodzaje leasingu samochodu
3. Odliczenia podatkowe przy leasingu samochodu osobowego
4. Warunki leasingu samochodowego
5. Jakie dokumenty do leasingu samochodowego (procedury)?
6. Jak długo musi działać firma, żeby otrzymać leasing samochodu?
7. Warunki otrzymania leasingu na samochód
8. Ile trwa załatwienie leasingu samochodu?
10. Ile kosztuje leasing samochodu?
11. Gdzie wziąć leasing na samochód?
12. Na co zwracać uwagę przy leasingu samochodu osobowego
13. Leasing używanego samochodu osobowego
14. Korzystny wykup samochodu osobowego po leasingu

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Na czym polega leasing samochodu?

Przedsiębiorca (lub konsument) wybiera sobie dowolny samochód u dealera lub innego dostawcy, wskazuje go firmie leasingowej, która następnie kupuje go od wskazanego dostawcy i oddaje w leasing temu przedsiębiorcy (klientowi). Przez cały okres leasingu formalnym właścicielem auta jest firma leasingowa, jednak w praktyce leasingobiorca dysponuje nim w zasadzie bez ograniczeń, jakby był właścicielem. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może, ale nie musi, wykupić pojazd i tym samym stać się jego właścicielem.

Więcej: Pojęcia leasingowe

Rodzaje leasingu samochodu

Najczęściej wybieranymi przez klientów formami finansowania są odmiany leasingu z wykupem (operacyjny i finansowy - różnice opisane poniżej). W ratach leasingu spłacana jest jednocześnie wartość samochodu, a po zakończeniu umowy leasingobiorca ma prawo wykupić pojazd najczęściej za symboliczną kwotę, np.: 1% wartości.

Od jakiegoś czasu coraz większą popularność zyskują formy finansowania bez wykupu. Znane szerzej pod pojęciami wynajmu długoterminowego, full service leasingu, czy też “auta na abonament”. W przypadku tych ofert wykup przedmiotu jest co prawda możliwy, ale skalkulowany jest on w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej auta w momencie zakończenia umowy. Dzięki temu rata miesięczna jest odpowiednio niższa, bo nie zawiera się w niej spłata ceny samochodu. W założeniu chodzi o to, żeby klient niejako wynajmował pojazd, a po zakończeniu umowy trwającej zazwyczaj od 2 do 4 lat, zwracał go do finansującego i brał w leasing kolejny.

Więcej: Rodzaje leasingu

Odliczenia podatkowe przy leasingu samochodu osobowego

Podatek VAT

Obecne przepisy umożliwiają odliczanie 50% VAT od leasingu samochodu osobowego użytkowanego w sposób mieszany, tj.: w celach służbowych i prywatnych oraz 100% VAT od leasingu auta osobowego użytkowanego wyłącznie służbowo. Najczęściej przedsiębiorcy wykorzystują pojazdy osobowe zarówno na potrzeby prowadzonej działalności, jak i prywatnie, dlatego większość odlicza 50% VAT, a pozostałe, nieodliczone 50% staje się kosztem uzyskania przychodu, pomniejszając podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym PIT lub CIT.

Podatek dochodowy (PIT i CIT)

W przypadku leasingu operacyjnego, a tym samym w przypadku wynajmu długoterminowego, full service leasingu, czy “auta na abonament” kosztem podatkowym przedsiębiorcy, pomniejszającym podstawę do opodatkowania podatkiem PIT lub CIT jest czynsz inicjalny (pierwsza wpłata) netto, każda rata leasingowa netto w całości oraz ewentualnie 50% VAT nieodliczonego od czynszu i rat.

Natomiast leasing finansowy przypomina pod względem podatkowym kredyt bankowy. Tutaj kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy będzie amortyzacja samochodu oraz część odsetkowa rat leasingowych. Oczywiście kosztem będzie także 50% ewentualnie nieodliczonego VAT.

Warto przy okazji wspomnieć o ciekawej i korzystnej dla podatnika właściwości leasingu operacyjnego, pozwalającego na optymalizację podatkową przy finansowaniu nabycia drogich samochodów. Trzeba pamiętać, że w przypadku droższych pojazdów, fiskus pozwala na odpisy amortyzacyjne tylko do wysokości 20 tysięcy euro. Jednak biorąc drogi pojazd w leasing operacyjny można “wrzucać” w koszty całość rat leasingowych bez ograniczeń, niejako “omijając” barierę 20 tys. EUR.

Więcej: Leasing i podatki

Warunki leasingu samochodowego

Umowa leasingu operacyjnego samochodu osobowego może być zawierana na okres od minimum 24 miesięcy (2 lata) do zazwyczaj 60 miesięcy (5 lat). Przy czym są firmy leasingowe, które umożliwiają także zawarcie umowy na okres dłuższy, nawet na 84 miesiące (7 lat).

Podobnie jest w przypadku maksymalnego okresu leasingu finansowego. Różnica w porównaniu do leasingu operacyjnego polega jednak na tym, że tutaj w grę wchodzą także krótsze niż 2-letnie okresy umowy.

Zawarcie umowy leasingu wiąże się zazwyczaj z koniecznością dokonania wpłaty własnej (czynsz inicjalny). Zazwyczaj przedsiębiorcy wnoszą wpłaty w wysokości od 10% do 20% (czynsz inicjalny jest kosztem podatkowym). Jednak możliwe jest także skorzystanie z innych opcji wpłaty od nawet 0% do 45% wartości samochodu.

Więcej: Czynsz inicjalny: wpłacać mniej czy więcej? oraz Ile wynosi maksymalny okres leasingu? Nie powinien być zbyt długi

Jakie dokumenty do leasingu samochodowego (procedury)?

Większość firm specjalizujących się w leasingu samochodowym udziela finansowania w procedurze uproszczonej. Oznacza to, że klient wnioskujący o leasing musi przedstawić tylko dane rejestrowe oraz dowody osobiste osób upoważnionych do reprezentacji firmy i ewentualnie współmałżonków.

Dopiero kiedy zastosowanie procedury uproszczonej nie jest możliwe (np.: w przypadku chęci sfinansowania pojazdu o znacznej wartości), przedsiębiorca powinien dodatkowo przedstawić dokumenty potwierdzające jego przychód i dochód za miniony rok podatkowy i ewentualnie bieżący okres rozliczeniowy.

Więcej: Wykaz wymaganych dokumentów w leasingu

Jak długo musi działać firma, żeby otrzymać leasing samochodu?

Większość firm leasingowych udziela finansowania firmom działającym minimum pół roku. Są jednak także leasingodawcy podchodzący bardziej liberalnie, udzielający leasingu przedsiębiorcom działającym zaledwie 1 - 3 miesiące.

Warunki otrzymania leasingu na samochód

Poza wyżej wspomnianym wymogiem prowadzenia działalności przez chociaż kilka tygodni, zdecydowana większość firm leasingowych weryfikuje także BIK oraz bazy dłużników, typu KRD itp. Szansę na leasing na dobrych warunkach mają przedsiębiorcy, którzy nie figurują negatywnie w tych rejestrach. Im gorsza historia płatnicza i kredytowa, tym trudniej o dobre i tanie finansowanie.

Warto także dodać, że leasingodawcy chcą mieć pewność, że przedsiębiorca, który złożył wniosek o leasing, faktycznie prowadzi działalność, a nie jest jedynie “zapisem” w CEIDG lub KRS. Chcą się w ten sposób zabezpieczyć przed potencjalnym oszustwem. Dlatego często w sposób niesformalizowany sprawdzają, czy firma rzeczywiście działa i czym się zajmuje.

Więcej: Złożenie zapytania o leasing nie jest odnotowywane w BIK

Ile trwa załatwienie leasingu samochodu?

Samo wydanie decyzji o przyznaniu lub ewentualnie odmowie finansowania wydawane jest najczęściej w ciągu kilku godzin od złożenia wniosku, a w przypadku niektórych towarzystw leasingowych nawet szybciej. Potem następuje podpisanie umowy, rejestracja pojazdu przez leasingodawcę oraz zapłata za niego do dostawcy, a następnie odbiór auta przez leasingobiorcę.

W praktyce najczęściej odbiór samochodu następuje w 2 do 5 dni roboczych od złożenia wniosku - wiele zależy od procedur stosowanych przez konkretnego leasingodawcę.

Więcej: Ile trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu oraz Jak przyspieszyć procedurę leasingu?

Ile kosztuje leasing samochodu?

Leasing można śmiało uznać za najtańszą formę - oczywiście poza gotówką - nabycia samochodu do firmy. Wszystko przez bardzo silną konkurencję w branży leasingowej, która priorytetowo traktuje finansowanie właśnie samochodów osobowych. W zdecydowanej większości przypadków koszt leasingu będzie niższy od kredytu samochodowego. Marże leasingodawców oscylują wokół 2-3% ponad WIBOR w przypadku finansowania samochodów nowych i 3-4% w przypadku aut używanych.

W tabelach poniżej przedstawiamy przykładowy, przeciętny koszt leasingu nowego samochodu o wartości 45 i 90 tys. zł, z udziałem własnym klienta na poziomie 10% i okresach 36, 48 i 60 miesięcy.

Leasing samochodu osobowego, 45 tys. zł, 36 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 45 tys. zł, 36 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 45 tys. zł, 48 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 45 tys. zł, 48 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 45 tys. zł, 60 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 45 tys. zł, 60 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 90 tys. zł, 36 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 90 tys. zł, 36 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 90 tys. zł, 48 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 90 tys. zł, 48 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 90 tys. zł, 60 miesięcy

Leasing samochodu osobowego, 90 tys. zł, 60 miesięcy

Więcej: Jak negocjować ofertę leasingu i o co pytać przedstawiciela przed zawarciem umowy?

Gdzie wziąć leasing na samochód?

Do czołowych firm udzielających leasingu samochodowego należą w kolejności alfabetycznej: BMW Financial Services Polska, BNP Paribas Leasing Solutions, BZ WBK Leasing, Europejski Fundusz Leasingowy, Getin Leasing, Idea Leasing, Impuls-Leasing Polska, ING Lease, Masterlease, Millennium Leasing, mLeasing, Pekao Leasing, PKO Leasing, Raiffeisen-Leasing Polska, Volkswagen Leasing. Każda z nich zawiera rocznie od kilku do kilkunastu i więcej tysięcy umów finansowania pojazdów osobowych.

Zachęcamy do skorzystania z naszej Wyszukiwarki Leasingu, chcąc otrzymać bezpośrednio z tych firm oferty leasingu samochodowego (bez pośredników). Użytkownicy Wyszukiwarki otrzymują od nas bezpłatne wsparcie, m.in. w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów.

Więcej: Opinie użytkowników Wyszukiwarki Leasingu FmLeasing.pl

Na co zwracać uwagę przy leasingu samochodu osobowego

O ile znalezienie taniej oferty leasingu samochodu osobowego - z uwagi na dużą konkurencję w branży - nie stanowi wielkiego wyzwania, o tyle wybór oferty nie tylko taniej, ale dodatkowo dobrej jakościowo, oferowanej przez dobrą firmę leasingową wymaga trochę wiedzy i doświadczenia.

Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, żeby mieć szansę wybrać nie tylko tanią, ale także dobrą ofertę leasingu. W zapisach umownych, a najczęściej w OWUL załączonym do umowy należy sprawdzić, czy leasingodawca zobowiązuje się do zmiany wysokości rat w przypadku zamiany stóp procentowych (a konkretniej WIBOR) zarówno w górę, jak i w dół. Najlepiej, żeby zmiany takie odbywały się niejako z automatu, a jeszcze lepiej, gdyby w umowie wpisany był wzór w oparciu, o który finansujący będzie dokonywał przeszacowana rat. Gorsi leasingodawcy pozostawiają sobie dowolność w tej kwestii, co w praktyce sprawdza się niestety do tego, że raty są skrupulatnie podnoszone, kiedy stopy/WIBOR rośnie, ale nie są obniżane, kiedy spada.

Leasingowany samochód musi mieć pełną ochronę ubezpieczeniową, co wiąże się z koniecznością ubezpieczenia go także w ramach polisy autocasco. Ubezpieczenia AC nie należą do najtańszych, więc niektóre firmy leasingowe znalazły tu sobie dodatkowe pole do zarobku. “Potrafią” oferować ubezpieczenia droższe niż przeciętnie dostępne na rynku, a co gorsza utrudniają zawarcie tańszej polisy, znalezionej na własną rękę przez leasingobiorcę. Dlatego należy zapoznać się z fragmentem w OWUL regulującym zasady zawierania i kontynuacji na kolejne lata polis ubezpieczeniowych (im mniej restrykcyjne, tym lepiej), a w Tabeli Opłat i Prowizji odnaleźć i ustalić wysokość opłaty za wydanie przez finansującego zgody na zawarcie ubezpieczenia znalezionego na własną rękę (im opłata niższa, tym lepiej).

Kolejną pozycją, którą trzeba sprawdzić w Tabeli Opłat i Prowizji jest wysokość opłaty za udzielnie przez leasingodawcę informacji o użytkowniku pojazdu organom “ścigania”. Chodzi o to, że firmy leasingowe, jako formalni właściciele samochodów oddanych klientom w leasing, muszą prowadzić korespondencję, np.: z policją w sprawie choćby zdjęć z fotoradarów, czy innych wykroczeń, gdzie sprawca ustalany jest na podstawie numerów rejestracyjnych. Za te czynności leasingodawcy obciążają korzystających opłatą manipulacyjną i ma to swoje uzasadnienie, o czym pisaliśmy już jakiś czas temu, jednak ważne, żeby nie była ona zbyt wysoka. Granicę 50 zł można uznać za rozsądną, jednak są firmy leasingowe, które naliczają większe kwoty.

Poza wyżej wymienionym sprawami zachęcamy ponadto do zapoznania się z:

  • kosztami, możliwością i warunkami skrócenia bądź wydłużenia umowy
  • kosztami, możliwością i warunkami dokonania cesji na inny podmiot
  • kosztami monitów, upomnień i wezwań do zapłaty

Więcej: Jak analizować oferty leasingu? oraz Na co zwracać szczególną uwagę w zapisach umów leasingu i OWUL?

Leasing używanego samochodu osobowego

Polskie firmy leasingowe dość chętnie finansują także używane samochody osobowe. Niemniej nie mogą to być auta zaawansowane wiekowo. Większość leasingodawców unika finansowania auta starszych niż 3, 4-letnie. Kilka firm jest skłonnych finansować także pojazdy starsze, niemniej trzyma się zasady, żeby wiek pojazdu i okres leasingu nie przekraczały łącznie 8 lat. Tylko bardzo nieliczne firmy leasingowe stosują bardziej liberalną zasadę, gdzie wiek i okres mogą sumować się nawet do 10 lat.

Ważne jest także pochodzenie pojazdu, tzn. kto jest sprzedającym i czy wystawia fakturę. Jednak dokładne informacje na temat specyfiki leasingu używanych samochodów osobowych znaleźć można w osobnym opracowaniu.

Korzystny wykup samochodu osobowego po leasingu

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wykupić prywatnie samochód osobowy na koniec umowy leasingu, innymi słowy nie muszą “wprowadzać” go do firmy. Zazwyczaj pozwala to na późniejszą odsprzedaż auta z pominięciem opodatkowania.

Więcej: Jak korzystnie wykupić przedmiot leasingu? oraz Wykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż - skutki podatkowe

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

facebook-twitter

Portal FmLeasing.pl