Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Analizowanie oferty leasingu

Leasing operacyjny z wysokim wykupem robi coraz większą karierę. Dotyczy to przede wszystkim finansowania nowych samochodów osobowych, np.: w formie auto abonamentu. Jednak ze względu na obowiązujące od kwietnia 2014 roku przepisy o VAT, wielu przedsiębiorców chciałoby stosować wysoki wykup także przy leasingu samochodu używanego.

Krótko: Leasing samochodu używanego z dużym wykupem

1. Wysoki wykup a korekta VAT
2. Leasing z wysokim wykupem coraz popularniejszy
3. Leasing samochodu używanego z wysokim wykupem
4. Porównanie kosztów leasingu samochodu używanego w zależności od wysokości wykupu
5. Jaki jest maksymalny wykup samochodu używanego?
6. Wskazówka negocjacyjna

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Wysoki wykup a korekta VAT

Wprowadzony nowelizacją ustawy o VAT z dniem 1 kwietnia 2014 roku system korekt jest krzywdzący dla leasingobiorców, którzy wykupują po zakończeniu leasingu samochód osobowy za jego symboliczną wartość (najczęściej 1%).

Przypomnijmy w skrócie, na czym polega korekta. Przedsiębiorca, sprzedając samochód osobowy, musi naliczyć 23% VAT od jego ceny, nawet jeżeli kupując, nie odliczył VAT w całości, a jedynie w 50% jego wysokości. W zamian za tę niedogodność ustawodawca umożliwił korektę nieodliczonej przy zakupie części VAT, co pozwala częściowo zmniejszyć obciążenie podatkowe. Dokładny sposób obliczania korekty podajemy w poradniku: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych. Problem w tym, że wykupując po leasingu samochód, przedsiębiorca otrzymuje fakturę na symboliczną jego wartość (zazwyczaj 1%). W rezultacie kwota do ewentualnej korekty w przypadku jego odsprzedaży jest… żadna.

Rozwiązaniem tego problemu może być skorzystanie z leasingu operacyjnego z wysokim wykupem. Faktura wykupowa, opiewająca na wysoką kwotę, pozwoli na dokonanie korekty VAT w znacznej wysokości. Tym większej, im szybciej po wykupie nastąpi odsprzedaż pojazdu.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Wykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż - skutki podatkowe

Leasing z wysokim wykupem coraz popularniejszy

Między innymi z tego powodu coraz więcej przedsiębiorców chce korzystać z leasingu z opcją wykupu w znacznej wysokości. Najbardziej skrajną jego odmianą jest wynajem długoterminowy lub sposób finansowania pojazdów w postaci abonamentu, gdzie wartość wykupu odpowiada wartości rynkowej samochodu. W rezultacie, w tego typu ofertach nie chodzi o to, żeby samochód wykupić, tylko żeby go oddać leasingodawcy i wziąć w finansowanie kolejny, nowy. Ponadto tego typu rozwiązania mogą być zastosowane tylko do finansowania nowych pojazdów.

Tymczasem nadal większość przedsiębiorców woli klasyczny leasing z wykorzystaniem opcji wykupu. Jednocześnie, z racji możliwości dokonania większej korekty przy odsprzedaży wykupionego samochodu chce, aby opcja wykupu była jak najwyższa.

Oczekiwaniom tym wychodzi naprzeciw coraz więcej firm leasingowych, oferując leasing samochodów z wyższą opcją wykupu. Zwłaszcza przy chęci sfinansowania nowego auta, nie ma problemu z dostępem do tego typu ofert. Problem zaczyna się przy samochodzie używanym.

Leasing samochodu używanego z wysokim wykupem

Dla finansującego, udzielenie leasingu samochodu używanego wiąże się ze znacznie większym ryzykiem i większymi kosztami przygotowawczymi, niż w przypadku auta nowego. Zwiększenie wartości wykupu jeszcze bardziej zwiększa ryzyko dla finansującego.

Taka kumulacja ryzyka w przypadku pojazdów używanych powoduje, że wielu finansujących unika ich finansowania z wyższą opcją wykupu. Natomiast ci, którzy umożliwiają taki leasing, z reguły naliczają sobie sporo wyższą marżę. Dla klienta oznacza to wyższy koszt finansowania.

Porównanie kosztów leasingu samochodu używanego w zależności od wysokości wykupu

Różnice w kosztach pomiędzy leasingiem samochodu używanego ze standardowym, 1-procentowym wykupem, a podwyższonym, 30-procentowym zobrazujemy na podstawie przeglądu wielu ofert, które otrzymują użytkownicy naszej Wyszukiwarki Leasingu bezpośrednio z polskich firm leasingowych. Dlatego wartości w tabelce są uśrednione, niemniej widać, że oferty leasingu z wysokim wykupem są przeciętnie zauważalnie droższe.

Samochód osobowy używany, trzyletni
Cena samochodu 60 000 zł
Okres leasingu 4 lata (47 rat)
Udział własny 20%
Wartość końcowa (wykup) 1% 30%
Rata miesięczna 1 119,69 zł 821,63 zł
Koszt całkowity 108,71% 114,36%
Roczny koszt rzeczywisty 5,21% 6,48%

Jaki jest maksymalny wykup samochodu używanego?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest, niestety, takie proste. Jak wspomnieliśmy wcześniej w artykule, nie każda firma leasingowa finansuje samochody używane poprzez leasing z wysokim wykupem. Z reguły, większość z nich tego unika, a jeżeli już, to zgodzi się na jego zwiększenie do maksymalnie 15%-20% po 3 latach, 10%-15% po 4 latach i 5%-10% po 5 latach.

Są także leasingodawcy, którzy wyspecjalizowali się w finansowaniu aut używanych i oni są skłonni ponieść większe ryzyko, udzielając leasingu z wykupem 30% po 3 latach, 25% po 4 latach i 20% po 5 latach.

W indywidualnych przypadkach możliwe jest także otrzymanie leasingu z jeszcze większym wykupem. Jednak zazwyczaj odbywa się to w ramach odstępstwa od ramowych procedur, jeżeli pozytywnie wypadnie ocena ryzyka transakcji. Ma na nią wpływ nie tylko kondycja finansowa wnioskującego klienta, ale także marka i model samochodu, który ma być przedmiotem finansowania, jego stan, rocznik, pochodzenie, czyli to, kto jest sprzedawcą, wreszcie okres leasingu i wysokość czynszu inicjalnego. Jeżeli finansujący uzna, że ryzyko jest zminimalizowane, wtedy może być gotów udzielić leasingu z ponadstandardowo wysoką wartością wykupu.

Wskazówka negocjacyjna

Im dłuższy okres leasingu planujemy i im wyższą chcielibyśmy mieć wartość wykupu, tym mniej pozostaje na rynku leasingodawców gotowych wyjść temu oczekiwaniu naprzeciw. Zdają sobie z tego sprawę przedstawiciele handlowi tych nielicznych firm, które mogą spełnić takie oczekiwanie. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że wobec braku konkurencji, zaproponują leasing ze stosunkowo wysokim oprocentowaniem.

Z tego typu „zjawiskiem” mamy do czynienia w przykładzie podanym powyżej w tabelce. Wykup 30-procentowy przy 4-letnim okresie leasingu jest pewnego rodzaju skrajnością. Dlatego handlowcy przygotowali kalkulacje zauważalnie droższe.

Nie oznacza to jednak, że nie ma tu już miejsca do pertraktacji. Wszystko zależy od indywidualnych zdolności negocjacyjnych. Ewentualnie warto czasem zmniejszyć swoje oczekiwania co do wysokości wykupu, żeby uzyskać więcej konkurencyjnych ofert finansowania od innych leasingodawców.

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

4.6666666666667 1 1 1 1 1 4.67 (6)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Jaka może być maksymalna wysokość wykupu przy leasingu używanego auta? >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Samochód podczas przeglądu z otwartą maskąLeasing samochodów używanych - wszystko na ten temat

Niektóre firmy leasingowe chętnie finansują samochody używane, inne mniej. Dlatego każda z nich ma swoją własną politykę finansowania. Tu znajdziesz wszystko o leasingu samochodu używanego. Procedury, wymagania, okres umowy, wpłata wstępna, wybór dostawcy.


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl