Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Laptop używany do wyszukiwania

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące symbol samochodu osobowego

Ubezpieczenie GAP

Kup dobry i tańszy GAP fakturowy. U nas kupujesz ze zniżką – sprawdź cennik

Samochody w salonie

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Starsze auta na placu

Chociaż wzięcie w leasing auta starszego niż 10-letnie jest możliwe i można to zrobić także na FmLeasing.pl, to niniejszym artykułem chcemy przedstawić argumenty przemawiające za tym, że nie zawsze ma to sens. Oczywiście mówimy tu tylko o finansowym podejściu, bo jeśli ktoś z jakiegoś powodu musi wyleasingować starszy pojazd, to sprawy ekonomiczne schodzą często na drugi plan.

KRÓTKO: Leasing samochodu 10-letniego lub starszego jest drogi

Leasing starego samochodu jest zazwyczaj dość drogi, najczęściej dużo droższy niż aut nowych i używanych – max 5-6 letnich. Dlatego często lepiej jest wybrać pojazd trochę nowszy i nawet droższy, aby ostatecznie mieć ten sam koszt leasingu i tę samą wysokość miesięcznej raty…

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Im starsze auto tym tańsze, ale nie w leasingu

Jaki jest główny powód kupowania starszych aut? Oczywiście chodzi przede wszystkim o aspekt ekonomiczny. Im samochód starszy, tym tańszy, a często potrafi być przy tym dobrze utrzymany i zadbany. Zwłaszcza starsze modele z segmentu premium, jak Audi, BMW, Mercedes czy Porsche potrafią nadal zaoferować wiele pod względem komfortu, wyposażenia i bezpieczeństwa za dosłownie ułamek swojej początkowej ceny.

Nic zatem dziwnego, że wiele osób chciałoby wyleasingować takie auto, nawet jeśli jest kilkunastoletnie. Niestety nie mamy w tym miejscu najlepszych informacji jeśli chodzi o warunki leasingu. Dla starszych roczników aut, generalnie starszych niż 6-8 letnie, koszt leasingu rośnie na tyle dużo, że ich finansowanie często traci sens.

Leasing starych aut jest drogi

Praktycznie każda firma oferująca auto leasing jest w stanie finansować zarówno pojazdy nowe, jak i używane. Jednak mowa tu o samochodach względnie „świeżych”, czyli zazwyczaj maksymalnie 5-6 letnich – takie pojazdy można wyleasingować tanio i bez większego problemu – szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym poradniku: Leasing samochodów używanych

Tylko kilka firm bankowych jest w stanie udzielić leasingu na 8-letnie auto osobowe. Natomiast w przypadku samochodów 9-10-letnich, a tym bardziej kilkunastoletnich do wyboru zostają tylko leasingodawcy pozabankowi, których oferta jest dużo droższa od finansowania bankowego z dwóch powodów:

  1. Firmy pozabankowe "finansują się" droższym pieniądzem, więc także swoją ofertę muszą sprzedawać klientom znacznie drożej.
  2. W przypadku starych aut wiedzą, że mają niszowy produkt, gdzie praktycznie nie mają konkurencji, więc mogą oferować leasing z większą marżą, czyli po prostu jeszcze drożej.

Porównanie kosztów leasingu używanego auta - starszy vs. młodszy

Przedstawimy to na konkretnym przykładzie porównującym leasing samochodu 6-letniego z 10-letnim. Młodszy bez trudu sfinansujemy w jednej z kilku firm bankowych, np.: poprzez Wyszukiwarkę Leasingu na FmLeasing.pl, gdzie przybliżone rzeczywiste oprocentowanie roczne będzie wynosiło ok. 5%, czasem nawet mniej.

Dla starszego pozostaje już tylko finansowanie pozabankowe (oczywiście także dostępne na FmLeasing.pl), ale w tym przypadku oprocentowanie będzie już dużo wyższe. Potrafi wynieść nawet 15%, a często i więcej, zwłaszcza jeśli ktoś zdecyduje się skorzystać z "pomocy" pośredników (o czym dalej). Na potrzeby poniższego porównania przyjmiemy jednak, że będzie to jeszcze względnie tania oferta z oprocentowaniem równym 12% rocznie.

Różnica w wysokości raty i całkowitego kosztu leasingu

  Auto młodsze
Auto starsze
Wiek pojazdu 6 lat 10 lat
Cena samochodu 50000 zł
Okres leasingu 48 miesięcy
Udział własny 15%
Wykup 1%
Rata miesięczna 970 zł 1110 zł
Całkowity koszt leasingu 54560 zł 61280 zł

Jak widać rata leasingu auta 6-letniego będzie dużo niższa od kosztującego tyle samo 10-latka. Co za tym idzie przez całe 4 lata przepłacimy całkiem pokaźną sumę. Dlatego "odwróćmy" obliczenia, aby sprawdzić, o ile droższego 6-latka moglibyśmy wyleasingować za te same pieniądze, które zapłacimy za sfinansowanie 10-letniego samochodu.

Różnica w cenie samochodu "za tę samą ratę"

  Auto młodsze
Auto starsze
Wiek pojazdu 6 lat 10 lat
Rata miesięczna 1110 zł
Okres leasingu 48 miesięcy
Udział własny 15%
Wykup 1%
Cena samochodu 57500 zł 50000 zł

Wnioski - starsze nie zawsze tańsze

Wniosek jest taki, że za tę samą ratę można wyleasingować samochód młodszy, który będzie o około 15-20% droższy. To właśnie dlatego leasing starszych samochodów rzadko kiedy ma ekonomiczne uzasadnienie. Lepiej po prostu znaleźć samochód trochę młodszy i nawet droższy, aby w rezultacie zapłacić mniej więcej tyle samo co za auto stare. Dlatego akurat w przypadku leasingu auto starsze nie zawsze będzie tańsze…

U pośrednika przepłacisz jeszcze więcej

Musimy w tym miejscu ponownie podkreślić, że przedstawione powyżej obliczenia dotyczą względnie taniej oferty leasingu pozabankowego, którą można uzyskać, np.: na FmLeasing.pl - Leasing starszych samochodów, pojazdów oraz maszyn - oferta specjalna

Jeśli ktoś zdecyduje się skorzystać z oferty pośrednika, a takimi najczęściej są komisy sprzedające starsze auta, które do oferty leasingu doliczają swoją prowizję, to koszt finansowania może być jeszcze większy i wynosić nie 12% rocznie, ale często 15% - 20%, a czasem nawet więcej.

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.5294117647059 1 1 1 1 1 4.53 (17)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem leasing czy kredytKiedy kredyt samochodowy jest lepszy od leasingu?

Są przypadki, kiedy kredyt samochodowy może okazać się lepszym wyborem niż leasing. Opisujemy takie sytuacje.


Samochody osoboweLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Joomla SEF URLs by Artio
Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl