Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Starsze auta na placu

Chociaż wzięcie w leasing auta starszego niż 10-letnie jest możliwe i można to zrobić także na FmLeasing.pl, to niniejszym artykułem chcemy przedstawić argumenty przemawiające za tym, że nie zawsze ma to sens. Oczywiście mówimy tu tylko o finansowym podejściu, bo jeśli ktoś z jakiegoś powodu musi wyleasingować starszy pojazd, to sprawy ekonomiczne schodzą często na drugi plan.

KRÓTKO: Leasing samochodu 10-letniego lub starszego jest drogi

Leasing starego samochodu jest zazwyczaj dość drogi, najczęściej dużo droższy niż aut nowych i używanych – max 5-6 letnich. Dlatego często lepiej jest wybrać pojazd trochę nowszy i nawet droższy, aby ostatecznie mieć ten sam koszt leasingu i tę samą wysokość miesięcznej raty…

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Im starsze auto tym tańsze, ale nie w leasingu

Jaki jest główny powód kupowania starszych aut? Oczywiście chodzi przede wszystkim o aspekt ekonomiczny. Im samochód starszy, tym tańszy, a często potrafi być przy tym dobrze utrzymany i zadbany. Zwłaszcza starsze modele z segmentu premium, jak Audi, BMW, Mercedes czy Porsche potrafią nadal zaoferować wiele pod względem komfortu, wyposażenia i bezpieczeństwa za dosłownie ułamek swojej początkowej ceny.

Nic zatem dziwnego, że wiele osób chciałoby wyleasingować takie auto, nawet jeśli jest kilkunastoletnie. Niestety nie mamy w tym miejscu najlepszych informacji jeśli chodzi o warunki leasingu. Dla starszych roczników aut, generalnie starszych niż 6-8 letnie, koszt leasingu rośnie na tyle dużo, że ich finansowanie często traci sens.

Leasing starych aut jest drogi

Praktycznie każda firma oferująca auto leasing jest w stanie finansować zarówno pojazdy nowe, jak i używane. Jednak mowa tu o samochodach względnie „świeżych”, czyli zazwyczaj maksymalnie 5-6 letnich – takie pojazdy można wyleasingować tanio i bez większego problemu – szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym poradniku: Leasing samochodów używanych

Tylko kilka firm bankowych jest w stanie udzielić leasingu na 8-letnie auto osobowe. Natomiast w przypadku samochodów 9-10-letnich, a tym bardziej kilkunastoletnich do wyboru zostają tylko leasingodawcy pozabankowi, których oferta jest dużo droższa od finansowania bankowego z dwóch powodów:

  1. Firmy pozabankowe "finansują się" droższym pieniądzem, więc także swoją ofertę muszą sprzedawać klientom znacznie drożej.
  2. W przypadku starych aut wiedzą, że mają niszowy produkt, gdzie praktycznie nie mają konkurencji, więc mogą oferować leasing z większą marżą, czyli po prostu jeszcze drożej.

Porównanie kosztów leasingu używanego auta - starszy vs. młodszy

Przedstawimy to na konkretnym przykładzie porównującym leasing samochodu 6-letniego z 10-letnim. Młodszy bez trudu sfinansujemy w jednej z kilku firm bankowych, np.: poprzez Wyszukiwarkę Leasingu na FmLeasing.pl, gdzie przybliżone rzeczywiste oprocentowanie roczne będzie wynosiło ok. 5%, czasem nawet mniej.

Dla starszego pozostaje już tylko finansowanie pozabankowe (oczywiście także dostępne na FmLeasing.pl), ale w tym przypadku oprocentowanie będzie już dużo wyższe. Potrafi wynieść nawet 15%, a często i więcej, zwłaszcza jeśli ktoś zdecyduje się skorzystać z "pomocy" pośredników (o czym dalej). Na potrzeby poniższego porównania przyjmiemy jednak, że będzie to jeszcze względnie tania oferta z oprocentowaniem równym 12% rocznie.

Różnica w wysokości raty i całkowitego kosztu leasingu

  Auto młodsze
Auto starsze
Wiek pojazdu 6 lat 10 lat
Cena samochodu 50000 zł
Okres leasingu 48 miesięcy
Udział własny 15%
Wykup 1%
Rata miesięczna 970 zł 1110 zł
Całkowity koszt leasingu 54560 zł 61280 zł

Jak widać rata leasingu auta 6-letniego będzie dużo niższa od kosztującego tyle samo 10-latka. Co za tym idzie przez całe 4 lata przepłacimy całkiem pokaźną sumę. Dlatego "odwróćmy" obliczenia, aby sprawdzić, o ile droższego 6-latka moglibyśmy wyleasingować za te same pieniądze, które zapłacimy za sfinansowanie 10-letniego samochodu.

Różnica w cenie samochodu "za tę samą ratę"

  Auto młodsze
Auto starsze
Wiek pojazdu 6 lat 10 lat
Rata miesięczna 1110 zł
Okres leasingu 48 miesięcy
Udział własny 15%
Wykup 1%
Cena samochodu 57500 zł 50000 zł

Wnioski - starsze nie zawsze tańsze

Wniosek jest taki, że za tę samą ratę można wyleasingować samochód młodszy, który będzie o około 15-20% droższy. To właśnie dlatego leasing starszych samochodów rzadko kiedy ma ekonomiczne uzasadnienie. Lepiej po prostu znaleźć samochód trochę młodszy i nawet droższy, aby w rezultacie zapłacić mniej więcej tyle samo co za auto stare. Dlatego akurat w przypadku leasingu auto starsze nie zawsze będzie tańsze…

U pośrednika przepłacisz jeszcze więcej

Musimy w tym miejscu ponownie podkreślić, że przedstawione powyżej obliczenia dotyczą względnie taniej oferty leasingu pozabankowego, którą można uzyskać, np.: na FmLeasing.pl - Leasing starszych samochodów, pojazdów oraz maszyn - oferta specjalna

Jeśli ktoś zdecyduje się skorzystać z oferty pośrednika, a takimi najczęściej są komisy sprzedające starsze auta, które do oferty leasingu doliczają swoją prowizję, to koszt finansowania może być jeszcze większy i wynosić nie 12% rocznie, ale często 15% - 20%, a czasem nawet więcej.

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

4.5294117647059 1 1 1 1 1 4.53 (17)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem leasing czy kredytKiedy kredyt samochodowy jest lepszy od leasingu?

Są przypadki, kiedy kredyt samochodowy może okazać się lepszym wyborem niż leasing. Opisujemy takie sytuacje.


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl