Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Robot produkcyjny

Rząd planuje wprowadzenie dodatkowej ulgi podatkowej dla przedsiębiorców mającej zachęcać do inwestowania w robotyzację, także przy wykorzystaniu leasingu. Rozwiązanie będzie zbliżone zasadami do obowiązującej już ulgi na badania i rozwój oraz ma wejść w życie w połowie 2021 roku – obecnie trwają prace nad projektem. Śledzimy ich przebieg oraz informujemy o zasadach korzystania z ulgi.

Artykuł jest na bieżąco aktualizowany i powstał na podstawie zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, które wspólnie z Ministerstwem Finansów przygotowuje konieczne zmiany legislacyjne. Obecnie (stan na 24 września 2020 r.) projekt ustawy wprowadzającej ulgę nie został jeszcze udostępniony.

Cel wprowadzenia ulgi na robotyzację

Celem ulgi jest zachęcenie polskich firm do inwestowania w robotyzację poprzez wprowadzenie możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 50% wydatków poniesionych na te inwestycje. Odliczenie dotyczyć będzie także leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty. Ma to przełożyć się na unowocześnienie produkcji, zwiększenie jej wydajności oraz obniżenie kosztów w przedsiębiorstwach.

Kto będzie mógł skorzystać?

Każdy przedsiębiorca rozliczający się PIT i CIT, niezależnie od rodzaju i rozmiarów prowadzonego biznesu. W założeniu ulga ma być skierowana głównie do firm produkcyjnych, które chcą zrobotyzować proces produkcji.

Kiedy ulga wejdzie w życie i jak długo będzie obowiązywać?

Kiedy przedstawiciele rządu po raz pierwszy ujawnili szczegóły dotyczące ulgi „na roboty”, wskazywali datę 1 stycznia 2021 r... Nestety pod koniec września 2020 r. wiceminister finansów Jan Sarnowski poinformował PAP o przesunięciu terminu wprowadzenia ulgi na drugi kwartał, a najpóźniej na drugą połowę 2021 roku. Świadczyć to może o wydłużaniu się prac nad projektem stosownej ustawy.

Ulga ma zostać wprowadzona na okres 5 lat, czyli będzie można z niej korzystać co najmniej do końca 2025 roku.

Jakie wydatki będą objęte ulgą?

Dodatkowe odliczenie ma obejmować wydatki inwestycyjne w roboty. Co to oznacza? Prace nad definicją robota nadal trwają, w czym podobno pomagają przedstawiciele przedsiębiorców. Mówi się m.in. o określeniu robota przemysłowego jako programowalnej, wielozadaniowej, zarówno stacjonarnej, jak i mobilnej maszyny o wielu stopniach swobody. Bardziej szczegółowo wymienia się, np.: drukarki 3D, maszyny produkcyjne sterowane cyfrowo, specjalistyczne oprogramowanie, urządzenia VR (wirtualnej rzeczywistości) do projektowania i produkcji… Ostatecznie wypracowaną definicję poznamy z chwilą opublikowania projektu ustawy.

Jednak ulgą mają zostać objęte nie tylko urządzenia i ich leasing... Kosztami kwalifikowanymi ma być także wiele wydatków związanych z wdrożeniem robotów do produkcji, np.: ulga dla pracowników, w tym na ich szkolenie, na oprogramowanie sterujące do zrobotyzowanych maszyn itp.

Ulga na robotyzację i leasing

Leasing był często traktowany po macoszemu przy wprowadzaniu tego typu rozwiązań – tym razem jest inaczej. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać także z leasingu maszyn i urządzeń uprawniających do skorzystania z ulgi. Wydatki na raty leasingowe zaliczą w koszty uzyskania przychodu, a następnie będą mieli prawo odliczyć 50% ich wysokości od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym PIT lub CIT.

Zasady wykorzystania z ulgi na robotyzację

Niebieski nr 1Przedsiębiorca inwestujący w robotyzację będzie miał możliwość dwukrotnego odliczenia w ramach rozliczenia podatkowego poniesionych wydatków. Po raz pierwszy jako typowych kosztów uzyskania przychodu, a następnie dodatkowego obniżenia o 50% tych samych wydatków, podstawy opodatkowania na koniec roku obrotowego.

Niebieski nr 2Przewidziana jest możliwość tzw. rolowania, czyli przesuwania rozliczenia wydatków poniesionych w danym roku na kolejne lata obowiązywania ulgi. Jest to korzystne, np.: dla firm, które początkowo nie wykażą zysku lub poniosą stratę podatkową.

Niebieski nr 3Nie będzie konieczne składanie żadnych dodatkowych wniosków, występowania o zgodę, czy choćby oddzielnego informowania Urzędu Skarbowego. Ulgę można będzie uwzględnić podczas składania deklaracji rocznej rozliczającej PIT lub CIT – tylko tyle.

Wydarzenia dotyczące ulgi na robotyzację

Przesunięty termin wprowadzenia ulgi?

Już nie 1 stycznia – jak pierwotnie zapowiadano – tylko drugi kwartał lub nawet druga połowa 2021 r. – taki termin wprowadzenia ulgi na robotyzację podał w wypowiedzi dla PAP w dniu 23 września wiceminister finansów Jan Sarnowski. Może to świadczyć o wydłużaniu się prac nad projektem stosownej ustawy.

24 wrz 2020, 15:42

Kompleksowy poradnik o uldze na robotyzację

Oddajemy kompleksowy poradnik o nowej uldze podatkowej na robotyzację i jej wykorzystaniu przy leasingu robotów przemysłowych. Artykuł jest i będzie na bieżąco aktualizowany.

24 wrz 2020, 15:40
5 1 1 1 1 1 5.00 (4)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Ulga na leasing robotyzacji >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl