Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Koparka gąsienicowa ładująca żwir na ciężarówkę w żwirowni w słoneczny dzień

Leasing używanych środków trwałych najczęściej jest alternatywą dla nabycia nowego, czyli dużo droższego pojazdu lub sprzętu. W niniejszym artykule przedstawimy obraz rynku leasingu używanych środków trwałych w Polsce, zaprezentujemy najpopularniejsze przedmioty poddawane leasingowi oraz przedstawimy porady, na co zwrócić uwagę przed wyborem leasingodawcy.

Które używane środki trwałe można brać w leasing?

Teoretycznie każdy używany środek trwały może zostać wyleasingowany. Jednak w praktyce są przedmioty, które sfinansujesz łatwiej, a inne trudniej. Wszystko tak naprawdę zależy od oferty i procedur firm leasingowych, które — co będzie widoczne na poniższych wykresach — najchętniej finansują środki trwałe jeżdżące „na kołach”. I chodzi tu nie tylko o pojazdy, ale także maszyny i urządzenia… Spójrz na wykresy, a pod nimi znajdziesz wnioski.

Odsetek finansowanych leasingiem używanych pojazdów, maszyn i wszystkich środków trwałych

Wykres odsetka finansowanych leasingiem używanych pojazdów, maszyn i wszystkich środków trwałych

Wartość zawieranych umów leasingu i pożyczki, źródło: Związek Polskiego Leasingu

Leasing używanych środków trwałych – udział pojazdów, maszyn i pozostałych przedmiotów

Wykres udziału używanych pojazdów, maszyn i pozostałych przedmiotów w finansowaniu leasingiem

Wartość zawieranych umów leasingu i pożyczki, źródło: Związek Polskiego Leasingu

Leasing używanych pojazdów

Wykres udziału poszczególnych rodzajów pojazdów w finansowaniu leasingiem

Wartość zawieranych umów leasingu i pożyczki, źródło: Związek Polskiego Leasingu

Leasing używanych maszyn i urządzeń

Wykres udziału poszczególnych rodzajów maszyn i urządzeń w finansowaniu leasingiem

Wartość zawieranych umów leasingu i pożyczki, źródło: Związek Polskiego Leasingu

Wnioski dotyczące rynku leasingu używanych środków trwałych

Wykresy potwierdzają, że polscy leasingodawcy najchętniej finansują używane środki trwałe, które „jeżdżą”.

  • Udział używanych środków trwałych w całkowitej wartości udzielanego leasingu wynosi 23%. Jednak w przypadku pojazdów udział używek wynosi 29%, a w przypadku używanych maszyn i urządzeń jest to tylko 16%.
  • Pojazdy stanowią 73,5% wartości wszystkich finansowanych leasingiem używanych środków trwałych, ale to nie koniec, bo...
  • ... jeśli spojrzysz na rodzaj finansowanych maszyn i urządzeń, to okaże się, że trzy czwarte z nich to sprzęt budowlany, maszyny rolnicze i wózki widłowe. Są to grupy urządzeń, w których większość stanowią jeżdżące na kołach, ewentualnie gąsienicach, np.: koparki, spychacze, dźwigi, traktory rolnicze, kombajny itp.
  • Wśród pojazdów największy udział stanowi leasing używanych aut osobowych (blisko połowa wszystkich pojazdów). Osobówki razem z samochodami dostawczymi oraz ciągnikami siodłowymi stanowią prawie 80% wszystkich sfinansowanych pojazdów.

Chcesz wziąć w leasing używany środek trwały? Pamiętaj o tym…

  1. Leasing używanych głównie „na kołach”. Jak mogłeś dowiedzieć się już z wcześniejszej części artykułu, polscy leasingodawcy preferują przede wszystkim używane środki trwałe, które „jeżdżą”, czyli pojazdy, jak samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, a w przypadku maszyn koparki, koparko-ładowarki, dźwigi, walce, wózki widłowe, traktory rolnicze itd.
  2. Sprzęt „nie na kołach” także. Oczywiście możliwe jest sfinansowanie także urządzeń „niejeżdżących”. Decydujący jednak może być ich dobry stan techniczny oraz pochodzenie od dobrego dostawcy.
  3. Używany nie znaczy stary. Leasingodawcy najczęściej stosują zasadę, że wiek pojazdu i okres leasingu łącznie nie powinien przekraczać 8 do 10 lat — rzadziej 12 lat.
  4. Leasing starszych możliwy, ale trudniejszy. Czasem zdarzają się wyjątki, jak: Leasing starszych pojazdów, nawet 12-letnich. W przypadku starszych maszyn i urządzeń wiele zależy od ich stanu technicznego i wartości — jeśli sprzęt jest, np.: po kapitalnym remoncie i dodatkowo ma dość dużą wartość, to jest możliwe jego sfinansowanie, nawet jeśli ma kilkanaście i więcej lat.
  5. Istotne pochodzenie i dostawca. Najlepiej i najłatwiej jest uzyskać leasing przedmiotu używanego sprzedawanego przez autoryzowanego dystrybutora, dealera, komis lub firmę specjalizująca się w handlu używanymi samochodami, lub sprzętem. Sprzedającym może być także przedsiębiorca lub firma, która sprzedaje swój własny środek trwały (z majątku trwałego) — jednak większość leasingodawców preferuje, jeśli dostawcą jest „zawodowy” sprzedawca, może to być także inna firma leasingowa sprzedająca przedmiot poleasingowy. Tu znajdziesz: Linki do stron z ofertą poleasingową
  6. Faktura VAT. Sprzedający powinien wystawiać pełną fakturę VAT. Znacznie mniej korzystnie jest, jeśli przedmiot sprzedawany jest na podstawie faktury VAT-marża (bez VAT). Leasing środków trwałych sprzedawanych przez osoby prywatne na podstawie umowy kupna-sprzedaży jest w zasadzie niemożliwy.
  7. Stan techniczny, koszty napraw i serwisu. To już uwaga nie tyle związana z leasingiem ile z samym przedmiotem finansowania. Warto przede wszystkim upewnić się co do jego stanu technicznego, kosztów ewentualnych napraw, przeglądów i tym podobnych. Chodzi o to, że przerwanie umowy leasingu, jeśli stan przedmiotu okaże się rozczarowaniem, może być czasochłonne — więcej o tym: Leasingobiorca ponosi konsekwencje wyboru przedmiotu leasingu

Polecamy także nasz kompleksowy poradnik dotyczący leasingu używanych pojazdów: Leasing samochodów używanych – wszystko na ten temat

Gdzie po leasing używanych?

Nieliczne firmy leasingowe specjalizują się w leasingu używanych środków trwałych — mamy tu na myśli leasingodawców, których mniej więcej połowę portfela zawieranych umów stanowią używki. Większość leasingodawców raczej nie wychodzi przed szereg i w ich portfolio używane przedmioty stanowią około 20%-30% transakcji realizowanych z klientami.

Wiele zatem zależy, co konkretnie chcesz sfinansować, jaki jest wiek przedmiotu, wartość, pochodzenie itp.

Zachęcamy do skorzystania z naszej Wyszukiwarki Leasingu, jeśli chcesz dotrzeć bezpośrednio do najlepiej ocenianych leasingodawców oferujących lub specjalizujących się w leasingu używanych samochodów oraz maszyn i urządzeń.

5 1 1 1 1 1 5.00 (5)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie


Samochód podczas przeglądu z otwartą maskąLeasing samochodów używanych - wszystko na ten temat

Niektóre firmy leasingowe chętnie finansują samochody używane, inne mniej. Dlatego każda z nich ma swoją własną politykę finansowania. Tu znajdziesz wszystko o leasingu samochodu używanego. Procedury, wymagania, okres umowy, wpłata wstępna, wybór dostawcy.


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Uścisk dłoni nad zawarta umowąPożyczka leasingowa - charakterystyka oferty

Pożyczka leasingowa jest czymś pomiędzy kredytem a leasingiem. Powstała jako odpowiedź na trudności w zastosowaniu leasingu przy korzystaniu z dotacji unijnych, ale zaczęła sprawdzać się także jako sposób finansowania przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT, rolników, lekarzy.


Kobiece dłonie chroniące zabawkowy samochód osobowy symbolizujące ochronę ubezpieczenia GAPUbezpieczenia GAP – poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się ubezpieczeniem GAP dla swojego samochodu? Nie wiesz co to jest, jak działa, czy to dobre rozwiązanie i czy warto z niego skorzystać? Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Statystyki i obserwacje dotyczące leasingu używanych przedmiotów >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl