Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Trudny leasing

Leasing zwrotny, w teorii jest sposobem na uwolnienie kapitału. Niektórzy przedsiębiorcy chcą w ten sposób wprowadzić do firmy samochód prywatny, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Przyjemne z pożytecznym

Dla przedsiębiorcy użytkującego samochód prywatny w działalności, największą wadą są limity kosztów podatkowych jakie z tego tytułu może odliczyć oraz konieczność prowadzenia ewidencji przebiegu.
Nie chcąc się pozbywać własnego, sprawdzonego auta i w jego miejsce kupować "na firmę" innego, najlepiej byłoby wprowadzić go jakoś do firmy.

Takim rozwiązaniem, w teorii, może być leasing zwrotny. Przedsiębiorca mógłby odsprzedać swój pojazd firmie leasingowej, a następnie korzystać z niego na podstawie umowy leasingu. W ten sposób miałby koszty podatkowe, a dodatkowo uwolniłby gotówkę.

Trudna do przeprowadzenia transakcja

Tyle teorii... W praktyce przeprowadzenie takiej transakcji jest bardzo trudne, a wręcz graniczy z cudem.

Przede wszystkim dlatego, że leasig zwrotny sam w sobie jest transakcją podwyższonego ryzyka, o czym pisaliśmy już wielokrotnie. Dodatkowo, w zasadzie niemożliwe jest przy nim zastosowanie procedury uproszczonej, więc na finansowanie nie mogą liczyć przedsiębiorcy rozpoczynający, bądź krótko prowadzący działalność.

Kolejny problem - brak faktury VAT

Kolejnym problemem jest fakt, że samochodu prywatnego nie da się sprzedać firmie leasingowej na podstawie faktury z pełnym VAT. Tylko nieliczni leasingodawcy są skłonni kupić tak sprzedawany środek trwały. Dodatkowo, żeby transakcja miała sens, stosuje się leasing finansowy, który daje korzyści podatkowe takie, jak kredyt bankowy. Niestety przy leasingu operacyjnym leasingodawca musiałby naliczyć podatek VAT od wpłaty wstępnej i rat, przez co samochód stałby się dużo droższy.

Dowiedz się więcej: Leasing samochodu kupowanego od osoby prywatnej (faktura VAT-marża)

Samochód w firmie

Niestety, chcąc mieć samochód w firmie oraz uwolnione środki, najlepiej będzie porzucić sentymenty i rozstać się z prywatnym autem, sprzedając je. Na jego miejsce lepiej będzie wyleasingować inny, kupiony na podstawie pełnej faktury. Tak będzie taniej i szybciej.

Czytaj także: Nowy samochód za drogi? Szukaj sprawdzonych poleasingowych

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl