Średnia wartość jednej umowy leasingu w Polsce wynosi ponad 100 tysięcy złotych. Nawet gdyby nie brać pod uwagę finansowania nieruchomości oraz transakcji o dużej wartości to i tak wychodzi, że większość umów zawieranych jest na kwoty znacznie przekraczające 50 tysięcy.
Firmy leasingowe niechętnie finansują niskie kwoty
Firmy leasingowe celują głównie w finansowanie środków nowych, a w przypadku przedmiotów używanych powinny być one względnie młode… W większości przypadków przedmioty takie mają znaczną wartość kwotową. Zdecydowana większość leasingodawców unika finansowania drobniejszych kwot wyznaczając minimalne limity w swoich procedurach poniżej, których nie podejmują się już finansowania.
W każdej z firm te limity minimalne są inne, ale można pokusić się o stwierdzenie, że wielu leasingodawców nie chce finansować transakcji poniżej 40 tysięcy złotych. Znajdzie się co prawda kilku finansujących, którzy gotowi są leasingować dobra o wartości poniżej tej kwoty, ale także oni nie zejdą poniżej 20-25 tysięcy złotych. Firm leasingowych, które sfinansują umowę poniżej tych 20 tysięcy nie da się policzyć nawet na palcach jednej dłoni.
Poza niechęcią firm leasingowych jest jeszcze kwestia kosztów dla klienta…
Sprawdź: Czego jeszcze firmy leasingowe nie chcą finansować?
Leasing małych wartości jest nieopłacalny dla klienta
Obsługa każdej umowy leasingu wiąże się z kosztami dla finansującego, które są stałe. Koszty oceny ryzyka, obsługi umowy czy choćby korespondencji i kontaktów z klientem są takie same dla umowy opiewającej na wartość 20 tysięcy złotych jak i 200 tysięcy złotych. Koszty te muszą być ujęte w ratach leasingu. Dlatego nietrudno zgadnąć, że oferta finansowania małej transakcji musi być dużo droższa procentowo niż dużej.
Do tego dochodzą wszelkie koszty „startowe”. W przypadku choćby leasingu samochodów używanych z chwilą zawarcia umowy trzeba ponieść koszty czy to rejestracji (około 300 złotych), czy wyceny rzeczoznawcy (około 300-400 z złotych). W przypadku pojazdu wartego 100 tysięcy złotych nie będzie to kwota odczuwalna, ale w przypadku samochodu, którego cena wynosi 15 tysięcy złotych będzie to już bolesny wydatek w stosunku do jego wartości.
Od jakiej kwoty leasing jest opłacalny?
Wszystkie te stałe koszty, droższe oprocentowanie oraz sama niechęć firm leasingowych do finansowania środków trwałych, których ceny są niewielkie powoduje, że warto zastanowić się nad sensem korzystania z leasingu w takich przypadkach.
Ciężko jest wskazać precyzyjnie kwotę, od której leasing może już być korzystny, a przy jakiej będzie zbyt drogi (np.: w porównaniu z kredytem) - zależy to też czy przedmiot jest nowy czy używany. Można jednak ostrożnie przyjąć, że przy kwotach przekraczających 30-40 tysięcy złotych leasing będzie już atrakcyjną formą finansowania. Przy kwotach mniejszych opłacalność będzie dyskusyjna, a przy niższych niż 20 tysięcy złotych naprawdę warto rozważyć inne opcje finansowania - zwłaszcza jeśli miałyby to być przedmioty używane.

Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Niska wartość przedmiotu? Leasing nie jest dobry do finansowania małych kwot >
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Lista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych
Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.
Jak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?
Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…