Chcesz zamontować instalację gazową LPG w samochodzie będącym przedmiotem umowy leasingu? Jest to dość częsta praktyka i w zasadzie każda firma leasingowa ma przewidziane własne procedury. Jednak potrafią się one od siebie różnić – również kosztem – dlatego jest to kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę wybierając leasingodawcę.
Konieczna zgoda leasingodawcy
Każdy bez wyjątku leasingodawca zastrzega w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu, że montaż instalacji LPG, czy jakiekolwiek inne doposażenie pojazdu może odbyć się wyłącznie za jego zgodą.
W praktyce należy więc wysłać do finansującego krótki wniosek (niektóre firmy mają gotowe formularze) o wydanie zgody na montaż gazu. Najczęściej do wniosku należy dołączyć także dane serwisu mającego dokonać montażu oraz ewentualnie specyfikację techniczną instalacji.
Ważna jakość instalacji i montującego ją serwisu
Chodzi o to, żeby zarówno sama instalacja, jak i firma ją montująca spełniała odpowiednie standardy. Zwłaszcza jeżeli gaz miałby zostać zamontowany w pojeździe będącym na gwarancji. Z oczywistych względów założenie gazu nie może wiązać się z utratą gwarancji producenta samochodu.
Kto płaci za montaż instalacji?
Firmy leasingowe mają dwie ścieżki postępowania jeżeli chodzi o rozliczenie kosztów montażu instalacji.
Za montaż płaci korzystający (najczęściej)
W pierwszym przypadku koszt zamontowania gazu ponosi leasingobiorca i to na niego wystawiona jest faktura z serwisu. Korzystający musi jedynie dostarczyć dokumenty przedstawicielowi firmy leasingowej, aby można było „wbić” gaz do dowodu rejestracyjnego w wydziale komunikacji.
Za montaż płaci finansujący (rzadko)
Innym rozwiązaniem jest wystawienie faktury za montaż na firmę leasingową. Wtedy to finansujący opłaca koszt instalacji LPG, a o poniesioną kwotę powiększa pozostałe do końca leasingu raty miesięczne.
Który wariant rozliczenia montażu wybrać?
Tutaj dochodzimy do kluczowej sprawy – nie każdy leasingodawca daje wybór w kwestii rozliczenia kosztu instalacji. Owszem są finansujący, którzy gotowi są sfinansować montaż gazu i jednocześnie dają klientowi dowolność jeżeli będzie on chciał zapłacić serwisowi samodzielnie.
Są jednak tacy, którzy narzucają tylko jedno z rozwiązań. Dlatego rozważając montaż instalacji LPG do samochodu benzynowego w trakcie leasingu, już na etapie wyboru leasingodawcy należy dopytać o stosowane w tej kwestii procedury.
Opłaty manipulacyjne za zgodę na montaż gazu
Oczywiście za wydanie zgody na montaż instalacji i dokonanie wpisu w dowodzie rejestracyjnym, finansujący naliczają opłaty manipulacyjne. Niektórzy ograniczają się do kwoty około 100-150 zł, ale są i tacy, którzy liczą sobie za to jeszcze więcej, czasem nawet kilkaset złotych.
Zwłaszcza wariant, w którym to finansujący płaci za instalację i dolicza jej koszt do rat może suma summarum okazać się spory. Zwłaszcza, że zwiększona wartość umowy (wyższe raty) może wiązać się dodatkowo z koniecznością doubezpieczenia pojazdu, czyli dokonania dopłaty za jego ubezpieczenie.
Spróbuj zamontować gaz przed podpisaniem leasingu
Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie instalacji gazowej w pojeździe jeszcze przed zawarciem umowy leasingu. Wtedy jej koszt można od razu wliczyć do ceny samochodu, a co za tym idzie do leasingu. Unikniesz dzięki temu dodatkowego zamieszania i formalności. W tym celu musisz porozumieć się ze sprzedającym samochód (komisem lub dealerem), który zamontuje instalację na swój koszt, a następnie sprzeda samochód leasingodawcy z odpowiednio powiększoną ceną. Oczywiście nie każdy sprzedający się na to zgodzi, ale nic nie szkodzi zapytać…
Więcej o leasingu samochodów?
Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik
Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu?
Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.
Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?
Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.
Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią
Rodzina, domownicy, bliscy oraz pracownicy leasingobiorcy mogą najczęściej bez przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu. Jednak wypożyczenie lub podnajęcie wymaga zgody leasingodawcy.
4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu
Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.
Leasing samochodów używanych - wszystko na ten temat
Niektóre firmy leasingowe chętnie finansują samochody używane, inne mniej. Dlatego każda z nich ma swoją własną politykę finansowania. Tu znajdziesz wszystko o leasingu samochodu używanego. Procedury, wymagania, okres umowy, wpłata wstępna, wybór dostawcy.
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing a instalacja gazowa w samochodzie - czy można zamontować, co potrzebne? >
Autor: Michał Krupiński
Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński