Rejestracje leasingowanych pojazdów

Polska należy do tych krajów, gdzie tablice rejestracyjne zdradzają, w którym mieście lub powiecie został zarejestrowany samochód. Są osoby, który przywiązują dużą wagę do tego, jakie literki znajdują się na rejestracji. Jak to wygląda w przypadku samochodów branych w leasing?

Właścicielem samochodu jest firma leasingowa

Właścicielem pojazdu branego w leasing jest oczywiście finansujący i to jego pracownik dokonuje rejestracji w urzędzie. Z punktu widzenia klienta jest to nawet wygodne rozwiązanie, bo to nie on musi biegać z papierami i odstać swoje w kolejce w wydziale komunikacji.

Ma to jednak i swój minus – leasingodawcy traktują rejestrację pojazdu jako dodatkowo płatną usługę i obciążają leasingobiorcę nie tylko rzeczywiście poniesionym w urzędzie kosztem (koszt rejestracji nowego samochodu osobowego wynosi ok. 180 zł), ale także doliczają do tego swoją marżę. W zależności od firmy leasingowej, opłata za rejestrację wynosi z reguły od 300 do 400 zł, ale są i tacy, którzy nie pobierają tej opłaty... Warto na to zwrócić uwagę przy wyborze leasingodawcy.

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym, zgubienie/kradzież tablic lub dokumentów

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku potrzeby dokonania zmian w dowodzie rejestracyjnym leasingowanego samochodu, np. przy montażu gazu lub haka lub konieczności wyrobienia zagubionego lub skradzionego dowodu bądź tablicy. Wszystkich tych czynności dokonuje pracownik firmy leasingowej, za co leasingodawca zainkasuje stosowną opłatę (około 100 – 200 zł, w zależności od finansującego).

Można wybrać miasto rejestracji, ale jest to mocno ograniczone

Wracając jednak do odpowiedzi na początkowe pytanie – ponieważ to firma leasingowa jest właścicielem pojazdu, dlatego może dokonać rejestracji wszędzie tam, gdzie ma swój oddział lub filię (o ile jest to adres zgłoszony do KRS). Duże, bankowe firmy leasingowe posiadają z reguły swoje placówki praktycznie w każdym mieście wojewódzkim i wielu innych miastach liczących więcej niż 100 – 200 tys. mieszkańców. I to właśnie spośród tych lokalizacji klient może wybierać miejsce rejestracji pojazdu.

Oczywiście są też tacy leasingodawcy, którzy rejestrują samochody tylko w jednym lub ewentualnie zaledwie kilku miejscach.

Dlatego każdy, komu zależy na tym jakie tablice znajdą się na samochodzie, powinien jeszcze na etapie wyboru leasingodawcy ustalić, w których miastach może on rejestrować pojazdy. Korzystającym z naszej Wyszukiwarki Leasingu polecamy, aby dopisywali taką informację w polu Uwagi.

Tablice indywidualne

Zdecydowana większość leasingodawców umożliwia także wyrobienie tablic indywidualnych z treścią, którą wybierze korzystający. Koszt uzyskania tablic indywidualnych, który wynosi w urzędzie około 1100 zł, w przypadku nowego samochodu, powiększony o opłatę manipulacyjną leasingodawcy (najczęściej 100 – 200 zł) ponieść będzie musiał leasingobiorca.

A co po wykupie z leasingu? Wykup powoduje zmianę właściciela z finansującego na korzystającego. Jeśli korzystający zamierza dalej użytkować wykupiony samochód, to powinien przerejestrować go na siebie. Na szczęście w ramach tego samego województwa nie ma konieczności wyrabiania tablic indywidualnych od nowa. Można zachować dotychczasowe, należy jedynie okazać je w wydziale komunikacji w celu legalizacji (chodzi o naklejkę), której koszt wynosi niecałe 100 zł. Nie ma zatem konieczności płacenia ponownie ponad 1000 zł jeśli chcemy zostawić dotychczasowe "blachy" – oczywiście o ile do przerejestrowania dochodzi w ramach tego samego województwa. Dlatego leasingobiorcy decydujący się na indywidualne tablice, którzy po wykupie zamierzają nadal jeździć spłaconym samochodem, powinni tym bardziej zwracać uwagę, gdzie (w którym województwie) finansujący go zarejestruje.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

5 1 1 1 1 1 5.00 (9)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 27 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Przeglądane dokumentyUżytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią

Rodzina, domownicy, bliscy oraz pracownicy leasingobiorcy mogą najczęściej bez przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu. Jednak wypożyczenie lub podnajęcie wymaga zgody leasingodawcy.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje już blisko 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl