Rejestracje leasingowanych pojazdów

Polska należy do tych krajów, gdzie tablice rejestracyjne zdradzają, w którym mieście lub powiecie został zarejestrowany samochód. Są osoby, który przywiązują dużą wagę do tego, jakie literki znajdują się na rejestracji. Jak to wygląda w przypadku samochodów branych w leasing?

Właścicielem samochodu jest firma leasingowa

Właścicielem pojazdu branego w leasing jest oczywiście finansujący i to jego pracownik dokonuje rejestracji w urzędzie.

Z punktu widzenia klienta jest to nawet wygodne rozwiązanie, bo to nie on musi biegać z papierami i odstać swoje w kolejce w wydziale komunikacji. Ma to jednak i swój minus – leasingodawcy traktują rejestrację pojazdu jako dodatkowo płatną usługę i obciążają leasingobiorcę nie tylko rzeczywiście poniesionym w urzędzie kosztem (koszt rejestracji nowego samochodu osobowego wynosi ok. 180 zł), ale także doliczają do tego swoją marżę.

W zależności od firmy leasingowej, opłata za rejestrację wynosi z reguły od 300 do 400 zł. Warto na to zwrócić uwagę przy wyborze leasingodawcy.

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym, zgubienie/kradzież tablic lub dokumentów

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku potrzeby dokonania zmian w dowodzie rejestracyjnym leasingowanego samochodu, np. przy montażu gazu lub haka lub konieczności wyrobienia zagubionego lub skradzionego dowodu bądź tablicy. Wszystkich tych czynności dokonuje pracownik firmy leasingowej, za co leasingodawca zainkasuje stosowną opłatę (około 100 – 200 zł, w zależności od finansującego).

Można wybrać miasto rejestracji, ale jest to mocno ograniczone

Wracając jednak do odpowiedzi na początkowe pytanie – ponieważ to firma leasingowa jest właścicielem pojazdu, dlatego może dokonać rejestracji wszędzie tam, gdzie ma swój oddział lub filię (o ile jest to adres zgłoszony do KRS).

Duże, bankowe firmy leasingowe posiadają z reguły swoje placówki praktycznie w każdym mieście wojewódzkim i wielu innych miastach liczących więcej niż 100 – 200 tys. mieszkańców. I to właśnie spośród tych lokalizacji klient może wybierać miejsce rejestracji pojazdu.

Oczywiście są też tacy leasingodawcy, którzy rejestrują samochody tylko w jednym lub ewentualnie zaledwie kilku miejscach.

Dlatego każdy, komu zależy na tym jakie tablice znajdą się na samochodzie, powinien jeszcze na etapie wyboru leasingodawcy ustalić, w których miastach może on rejestrować pojazdy. Korzystającym z naszej Wyszukiwarki Leasingu polecamy, aby dopisywali taką informację w polu Uwagi.

Tablice indywidualne

Zdecydowana większość leasingodawców umożliwia także wyrobienie tablic indywidualnych z treścią, którą wybierze korzystający. Koszt uzyskania tablic indywidualnych, który wynosi w urzędzie około 1100 zł, w przypadku nowego samochodu, powiększony o opłatę manipulacyjną leasingodawcy (najczęściej 100 – 200 zł) ponieść będzie musiał leasingobiorca.

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

15 gru
Megafuzja w leasingu? Na razie to tylko teoria, ale…
11 gru
Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?
07 gru
RPP: Leasing nadal rekordowo tani, już 33 miesiąc z rzędu
07 gru
Europa i Niemcy rosną najszybciej od 10 lat, a Polska nie...
29 lis
Yanosik - sposób na uniknięcie mandatów i nie tylko
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl