Zbyt długi okres współpracy z jednym leasingodawcą może stwarzać problemy.

Lojalne korzystanie z usług jednego tylko leasingodawcy wiąże się z pewnego rodzaju wygodą. Poza tą wygodą niewiele jest jednak innych korzyści, zwłaszcza finansowych, a mogą pojawić się nawet poważne problemy. Dlatego zapoznaj się z tym artykułem nawet jeśli jesteś zadowolony z usług swojego dotychczasowego finansującego.

Krótko: Wierność nie zawsze popłaca

Z wiernością wobec firmy leasingowej jest jak z wiernością wobec operatora telefonicznego lub telewizji kablowej. Przy przedłużeniu umowy nie dostaniesz dobrej oferty jeżeli nie powiesz, że sprawdzasz także oferty konkurencji. Podobnie w leasingu, warto rozejrzeć się na rynku zanim zdecydujesz się na zawarcie kolejnej umowy u dotychczasowego leasingodawcy.

Natomiast w przypadku wystąpienia chwilowych problemów finansowych, posiadanie kilku umów u jednego finansującego może stać się sporym problemem.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Jeden leasingodawca to wygoda

Niewątpliwie tak. Korzystając z usług jednego leasingodawcy na przestrzeni wielu lat zna się już jego praktyki i procedury postępowania. Wiadomo co robić i z kim kontaktować się w przypadku szkód i innych „przygód” w trakcie korzystania z przedmiotu.

Również sam leasingodawca zna historię współpracy z danym przedsiębiorcą, dzięki czemu - często (choć nie zawsze) – łatwiej jest uzyskać jego zgodę na zawarcie kolejnych umów.

Na tym koniec korzyści – nie ma oszczędności

Przede wszystkim wiązanie się z jednym leasingodawcą nie daje żadnych oszczędności finansowych. Nawet posiadając aktywnych kilka umów leasingu wszelkie opłaty, koszty ubezpieczeń, wezwań, itp. i tak naliczane są oddzielnie do każdej z nich.

Oferta dla stałego klienta nie będzie tańsza…

… jeśli się o nią nie „zawalczy”. Niektórzy przedsiębiorcy sądzą, że zawierając drugą i kolejne umowy leasingu z dotychczasowym finansującym są traktowani w sposób uprzywilejowany i dostają korzystniejsze, czytaj tańsze, warunki finansowania. Niektóre firmy bardzo szybko nadają status np.: „złotego klienta”, itp., żeby wzmocnić wrażenie specjalnego traktowania.

Niestety często jest dokładnie odwrotnie. Stały klient traktowany jest często jako taki, o którego nie trzeba już specjalnie zabiegać, bo najczęściej z wygody, braku czasu albo opieszałości nie chce mu się porównać otrzymanej oferty z konkurencyjnymi.

Oczywiście często można dostać warunki lepsze od standardowych, ale dopiero jeżeli wspomni się o tym, że porówna się je z konkurencją. To trochę jak z sieciami komórkowymi – klienci, którzy nie upomną się o swoje, otrzymują warunki przedłużenia umowy jedynie ze standardowo przewidzianymi dla każdego, tzw. rabatami i bonusami.

Trudności płatnicze mogą mieć przykre konsekwencje

Praktycznie każda z firm leasingowych zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia wszystkich aktywnych umów, choćby tylko na jednej z nich widniało zadłużenie. Sytuacja dotyczy oczywiście tych leasingobiorców, którzy zawarli więcej niż jedną umowę z danym finansującym. Tymczasem prawie każdy przedsiębiorca, nawet najlepszy płatnik może utracić chwilowo płynność. Jeżeli leasingodawca skorzysta z przysługujących mu praw, to bedzie mógł wypowiedzieć wszystkie umowy i odebrać ich przedmioty, choćby przeterminowane zadłużenie dotyczyło tylko jednej.

Ciężko jest wtedy także – ratując swoją sytuację ekonomiczną – zwrócić część przedmiotów leasingu, aby zmniejszyć miesięczne obciążenia i rzetelnie kontynuować pozostałe. Wszelkie powstałe zobowiązania czy spory po oddaniu niektórych przedmiotów mogą rzutować na pozostałe umowy z odmową prawa do wykupu włącznie. Powyższy przykład to oczywiście skrajność, niemniej zdarzają się takie sytuacje i dotknąć mogą każdego kto ma choćby przejściowe problemy.

Zawsze zbadaj rynek zanim podpiszesz kolejną umowę

Nie chcemy też demonizować wiązania się z jednym leasingodawcą, jednak w obliczu niewielu korzyści doradzamy, aby nie wykazywać się przesadną lojalnością – zwłaszcza jeśli stoi za nią wyłącznie własna, pozorna wygoda. Przed zawarciem kolejnych umów zawsze warto jest trzymać rękę na pulsie i zorientować się w propozycjach firm konkurencyjnych, zwłaszcza, że leasingodawcy często wprowadzają okresowe promocje itp. - więc warto zbadać rynek.

Tym razem stały klient nie został doceniony

Odpowiedzi na pytania i kwestie poruszone przez użytkowników Portalu FmLeasing.pl

Pytanie: Skończyłem właśnie leasing i od swojego dotychczasowego leasingodawcy dostałem ofertę na nowy samochód z dużo wyższą ratą niż od konkurencji poprzez Wyszukiwarkę Leasingu. Jak mam to rozumieć? Gdzie jest haczyk?

Po prostu otrzymał Pan bardzo drogą ofertę na kolejny leasing, a oferty z Wyszukiwarki są na normalnym, dobrym rynkowym poziomie, dlatego na ich tle ta od dotychczasowego finansującego wygląda słabo. Natomiast oczywiście nie odpowiemy na pytanie czemu jako stały klient dostał Pan tak niekorzystną ofertę. Nie można wykluczyć, że obsługujący Pana doradca uznał, że nie musi się starać, żeby przekonać Pana do swojej oferty i zdecydował się zaproponować dużo wyższe oprocentowanie - czasem tak się zdarza.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Lojalność wobec jednej firmy leasingowej nie zawsze się opłaca >

Chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze dobrego leasingodawcy?


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl