Zbyt długi okres współpracy z jednym leasingodawcą może stwarzać problemy.

Lojalne korzystanie z usług jednego tylko leasingodawcy wiąże się z pewnego rodzaju wygodą. Poza tą wygodą niewiele jest jednak innych korzyści, a mogą pojawić się nawet poważne problemy.

Krótko: Wierność nie zawsze popłaca

Z wiernością wobec firmy leasingowej jest jak z wiernością wobec operatora telefonicznego lub telewizji kablowej. Przy przedłużeniu umowy nie dostaniesz dobrej oferty jeżeli nie powiesz, że sprawdzasz także oferty konkurencji.
Podobnie w leasingu, warto rozejrzeć się na rynku zanim zdecydujesz się na zawarcie kolejnej umowy u dotychczasowego leasingodawcy.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Jeden leasingodawca to wygoda

Niewątpliwie tak. Korzystając z usług jednego leasingodawcy na przestrzeni wielu lat zna się już jego praktyki i procedury postępowania. Wiadomo co robić i z kim kontaktować się w przypadku szkód i innych „przygód” w trakcie korzystania z przedmiotu.

Również sam leasingodawca zna historię współpracy z danym przedsiębiorcą, dzięki czemu - często (choć nie zawsze) – łatwiej jest uzyskać jego zgodę na zawarcie kolejnych umów.

Na tym koniec korzyści – nie ma oszczędności

Przede wszystkim wiązanie się z jednym leasingodawcą nie daje żadnych oszczędności finansowych. Nawet posiadając aktywnych kilka umów leasingu wszelkie opłaty, koszty ubezpieczeń, wezwań, itp. i tak naliczane są oddzielnie do każdej z nich.

Oferta nie będzie tańsza…

… jeśli się o nią nie „zawalczy”. Niektórzy przedsiębiorcy sądzą, że zawierając drugą i kolejne umowy leasingu z dotychczasowym finansującym są traktowani w sposób uprzywilejowany i dostają korzystniejsze, czytaj tańsze, warunki finansowania. Niektóre firmy bardzo szybko nadają status np.: „złotego klienta”, itp., żeby wzmocnić  wrażenie specjalnego traktowania.

Niestety często jest dokładnie odwrotnie. Stały klient traktowany jest często jako taki, o którego nie trzeba już spcjalnie walczyć, bo najczęściej z wygody, braku czasu albo opieszałości nie chce mu się porównać otrzymanej oferty z konkurencyjnymi.

Oczywiście często można dostać warunki lepsze od standardowych, ale dopiero jeżeli wspomni się o tym, że porówna się je z konkurencją.
To trochę jak z sieciami komórkowymi – klienci, którzy nie upomną się o swoje, otrzymują warunki przedłużenia umowy jedynie ze standardowo przewidzianymi dla każdego, tzw. rabatami i bonusami.

Trudności płatnicze mogą mieć przykre konsekwencje

Praktycznie każda z firm leasingowych zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia wszystkich aktywnych umów, choćby tylko na jednej z nich widniało zadłużenie.
W trudnej sytuacji gospodarczej praktycznie każdy przedsiębiorca, choćby najlepszy płatnik może utracić chwilowo płynność finansową. Jeżeli leasingodawca skorzysta z przysługujących mu praw, to nagle zagrożone mogą stać się wszystkie posiadane umowy, choćby część z nich była opłacana terminowo.

Ciężko jest wtedy także – ratując swoją sytuację ekonomiczną – zwrócić część przedmiotów leasingu, aby zmniejszyć miesięczne obciążenia i rzetelnie kontynuować pozostałe. Wszelkie powstałe zobowiązania czy spory po oddaniu niektórych przedmiotów mogą rzutować na pozostałe umowy z odmową prawa do wykupu włącznie.

Powyższy przykład to oczywiście skrajność, niemniej zdarzają się takie sytuacje i dotknąć mogą każdego kto ma choćby przejściowe problemy.

Nie chcemy też demonizować wiązania się z jednym leasingodawcą, jednak w obliczu niewielu korzyści doradzamy, aby nie wykazywać się przesadną lojalnością – zwłaszcza jeśli stoi za nią wyłącznie własna, pozorna wygoda. Przed zawarciem kolejnych umów zawsze warto jest trzymać rękę na pulsie i zorientować się w propozycjach firm konkurencyjnych.

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl