Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Zbyt długi okres współpracy z jednym leasingodawcą może stwarzać problemy.

Lojalne korzystanie z usług jednego tylko leasingodawcy wiąże się z pewnego rodzaju wygodą. Poza tą wygodą niewiele jest jednak innych korzyści, zwłaszcza finansowych, a mogą pojawić się nawet poważne problemy. Dlatego zapoznaj się z tym artykułem, nawet jeśli jesteś zadowolony z usług swojego dotychczasowego finansującego.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z wiernością wobec firmy leasingowej jest jak z wiernością wobec operatora telefonicznego lub telewizji kablowej. Przy przedłużeniu umowy nie dostaniesz dobrej oferty, jeżeli nie powiesz, że sprawdzasz także oferty konkurencji. Podobnie w leasingu, warto rozejrzeć się na rynku, zanim zdecydujesz się na zawarcie kolejnej umowy u dotychczasowego leasingodawcy. Natomiast w przypadku wystąpienia chwilowych problemów finansowych lub zmiany warunków gry przez leasingodawcę, posiadanie kilku umów u jednego finansującego może stać się sporym problemem.

Spis treści

Jeden leasingodawca to wygoda

Niewątpliwie tak. Korzystając z usług jednego leasingodawcy na przestrzeni wielu lat, znasz już jego praktyki i procedury postępowania. Wiesz co robić i z kim kontaktować się w przypadku szkód i innych „przygód” w trakcie korzystania z przedmiotu.

Również sam leasingodawca zna historię współpracy z tobą, dzięki czemu – często (choć nie zawsze) – łatwiej możesz uzyskać jego zgodę na zawarcie kolejnych umów.

Na tym koniec korzyści – nie ma oszczędności

Przede wszystkim wiązanie się z jednym leasingodawcą nie daje żadnych oszczędności finansowych. Nawet posiadając aktywnych kilka umów leasingu wszelkie opłaty, koszty ubezpieczeń, wezwań itp. i tak naliczane są oddzielnie do każdej z nich.

Oferta dla stałego klienta nie będzie tańsza…

… jeśli się o nią nie „zawalczy”. Niektórzy przedsiębiorcy sądzą, że zawierając drugą i kolejne umowy leasingu z dotychczasowym finansującym są traktowani w sposób uprzywilejowany i dostają korzystniejsze, czytaj tańsze, warunki finansowania. Niektóre firmy bardzo szybko nadają status np.: „złotego klienta” itp., żeby wzmocnić wrażenie specjalnego traktowania.

Niestety często jest dokładnie odwrotnie. Stały klient traktowany jest często jako taki, o którego nie trzeba już specjalnie zabiegać, bo najczęściej z wygody, braku czasu albo opieszałości nie chce mu się porównać otrzymanej oferty z konkurencyjnymi.

Oczywiście możesz dostać warunki lepsze od standardowych, ale zazwyczaj dopiero wtedy, gdy wspomnisz o tym, że porównasz je z konkurencją... To trochę jak z sieciami komórkowymi – jeśli nie upomnisz się o swoje, to otrzymasz warunki przedłużenia umowy jedynie ze standardowo przewidzianymi dla każdego, tzw. rabatami i bonusami.

Trudności płatnicze mogą mieć dotkliwsze konsekwencje

Na ogół każda z firm leasingowych zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia wszystkich aktywnych umów, choćby tylko na jednej z nich widniało zadłużenie. Taka sytuacja będzie cię dotyczyła oczywiście pod warunkiem, że zawarłeś więcej niż jedną umowę z danym finansującym i doprowadziłeś do zaległości. A praktycznie każdy przedsiębiorca, nawet najlepszy płatnik może chwilowo utracić płynność, o czym wielu przekonało się podczas zamrożenia gospodarki na skutek pandemii koronawirusa.

Jeżeli leasingodawca skorzysta z przysługujących mu praw, to będzie mógł wypowiedzieć wszystkie umowy i odebrać ich przedmioty, choćby przeterminowane zadłużenie dotyczyło tylko jednej.

Ciężko jest wtedy także – ratując swoją sytuację ekonomiczną – zwrócić część przedmiotów leasingu, aby zmniejszyć miesięczne obciążenia i rzetelnie kontynuować pozostałe. Wszelkie powstałe zobowiązania czy spory po oddaniu niektórych przedmiotów mogą rzutować na pozostałe umowy z odmową prawa do wykupu włącznie. Powyższy przykład to oczywiście skrajność, niemniej zdarzają się takie sytuacje i dotknąć mogą każdego, kto ma choćby przejściowe problemy.

Dywersyfikacja ryzyka zawsze wskazana

Warto także pamiętać o tym, że poszczególne firmy leasingowe potrafią czasem wprowadzić niekorzystne rozwiązania dla swoich klientów w trakcie obowiązywania umowy. Mogą umieścić nowe opłaty dodatkowe w Tabeli Opłat i Prowizji lub podnieść stawki obowiązujących, co nie wymaga aneksu do umowy. Mogą także podwyższyć składki za odnawiane co roku polisy ubezpieczeniowe lub utrudnić korzystanie z ubezpieczenia własnego. Nawiasem mówiąc, tu radzimy Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Jeśli masz aktywnych kilka umów u leasingodawcy, który zdecyduje się na zmianę warunków gry, to okaże się, że sumaryczne koszty ich obsługi mogą znacząco wzrosnąć. Jest natomiast mało prawdopodobne, że politykę cenową zmieni kilku leasingodawców w tym samym czasie. Dlatego rozpraszanie ryzyka zawsze jest dobrą strategią w prowadzeniu działalności – także w obszarze zaciąganych zobowiązań.

Zawsze zbadaj rynek zanim podpiszesz kolejną umowę

Nie chcemy też demonizować wiązania się z jednym leasingodawcą, jednak w obliczu niewielu korzyści doradzamy, aby nie wykazywać się przesadną lojalnością – zwłaszcza jeśli stoi za nią wyłącznie własna, pozorna wygoda. Przed zawarciem kolejnych umów zawsze warto trzymać rękę na pulsie i zorientować się w propozycjach firm konkurencyjnych, zwłaszcza że leasingodawcy często wprowadzają okresowe promocje itp. - więc warto zbadać leasingowy rynek.

Przykład, jak stały klient nie został doceniony

Odpowiedzi na pytania i kwestie poruszone przez użytkowników Portalu FmLeasing.pl

Pytanie: Skończyłem właśnie leasing i od swojego dotychczasowego leasingodawcy dostałem ofertę na nowy samochód z dużo wyższą ratą niż od innych firm z Wyszukiwarki Leasingu. Jak mam to rozumieć? Gdzie jest haczyk?

Po prostu otrzymał Pan bardzo drogą ofertę na kolejny leasing, a oferty z Wyszukiwarki są na normalnym, dobrym rynkowym poziomie, dlatego na ich tle ta od dotychczasowego finansującego wygląda słabo. Natomiast oczywiście nie odpowiemy na pytanie, czemu – jako stały klient – dostał Pan tak niekorzystną ofertę. Nie można wykluczyć, że obsługujący Pana doradca uznał, że nie musi się starać, żeby przekonać Pana do swojej oferty i zdecydował się zaproponować dużo wyższe oprocentowanie – czasem tak się zdarza.

4.6363636363636 1 1 1 1 1 4.64 (11)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Lojalność wobec jednej firmy leasingowej nie zawsze się opłaca >

Chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze dobrego leasingodawcy?


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl