Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Zbyt długi okres współpracy z jednym leasingodawcą może stwarzać problemy.

Lojalne korzystanie z usług jednego tylko leasingodawcy wiąże się z pewnego rodzaju wygodą. Poza tą wygodą niewiele jest jednak innych korzyści, zwłaszcza finansowych, a mogą pojawić się nawet poważne problemy. Dlatego zapoznaj się z tym artykułem, nawet jeśli jesteś zadowolony z usług swojego dotychczasowego finansującego.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z wiernością wobec firmy leasingowej jest jak z wiernością wobec operatora telefonicznego lub telewizji kablowej. Przy przedłużeniu umowy nie dostaniesz dobrej oferty, jeżeli nie powiesz, że sprawdzasz także oferty konkurencji. Podobnie w leasingu, warto rozejrzeć się na rynku, zanim zdecydujesz się na zawarcie kolejnej umowy u dotychczasowego leasingodawcy. Natomiast w przypadku wystąpienia chwilowych problemów finansowych lub zmiany warunków gry przez leasingodawcę, posiadanie kilku umów u jednego finansującego może stać się sporym problemem.

Spis treści

Jeden leasingodawca to wygoda

Niewątpliwie tak. Korzystając z usług jednego leasingodawcy na przestrzeni wielu lat, znasz już jego praktyki i procedury postępowania. Wiesz co robić i z kim kontaktować się w przypadku szkód i innych „przygód” w trakcie korzystania z przedmiotu.

Również sam leasingodawca zna historię współpracy z tobą, dzięki czemu – często (choć nie zawsze) – łatwiej możesz uzyskać jego zgodę na zawarcie kolejnych umów.

Na tym koniec korzyści – nie ma oszczędności

Przede wszystkim wiązanie się z jednym leasingodawcą nie daje żadnych oszczędności finansowych. Nawet posiadając aktywnych kilka umów leasingu wszelkie opłaty, koszty ubezpieczeń, wezwań itp. i tak naliczane są oddzielnie do każdej z nich.

Oferta dla stałego klienta nie będzie tańsza…

… jeśli się o nią nie „zawalczy”. Niektórzy przedsiębiorcy sądzą, że zawierając drugą i kolejne umowy leasingu z dotychczasowym finansującym są traktowani w sposób uprzywilejowany i dostają korzystniejsze, czytaj tańsze, warunki finansowania. Niektóre firmy bardzo szybko nadają status np.: „złotego klienta” itp., żeby wzmocnić wrażenie specjalnego traktowania.

Niestety często jest dokładnie odwrotnie. Stały klient traktowany jest często jako taki, o którego nie trzeba już specjalnie zabiegać, bo najczęściej z wygody, braku czasu albo opieszałości nie chce mu się porównać otrzymanej oferty z konkurencyjnymi.

Oczywiście możesz dostać warunki lepsze od standardowych, ale zazwyczaj dopiero wtedy, gdy wspomnisz o tym, że porównasz je z konkurencją... To trochę jak z sieciami komórkowymi – jeśli nie upomnisz się o swoje, to otrzymasz warunki przedłużenia umowy jedynie ze standardowo przewidzianymi dla każdego, tzw. rabatami i bonusami.

Trudności płatnicze mogą mieć dotkliwsze konsekwencje

Na ogół każda z firm leasingowych zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia wszystkich aktywnych umów, choćby tylko na jednej z nich widniało zadłużenie. Taka sytuacja będzie cię dotyczyła oczywiście pod warunkiem, że zawarłeś więcej niż jedną umowę z danym finansującym i doprowadziłeś do zaległości. A praktycznie każdy przedsiębiorca, nawet najlepszy płatnik może chwilowo utracić płynność, o czym wielu przekonało się podczas zamrożenia gospodarki na skutek pandemii koronawirusa.

Jeżeli leasingodawca skorzysta z przysługujących mu praw, to będzie mógł wypowiedzieć wszystkie umowy i odebrać ich przedmioty, choćby przeterminowane zadłużenie dotyczyło tylko jednej.

Ciężko jest wtedy także – ratując swoją sytuację ekonomiczną – zwrócić część przedmiotów leasingu, aby zmniejszyć miesięczne obciążenia i rzetelnie kontynuować pozostałe. Wszelkie powstałe zobowiązania czy spory po oddaniu niektórych przedmiotów mogą rzutować na pozostałe umowy z odmową prawa do wykupu włącznie. Powyższy przykład to oczywiście skrajność, niemniej zdarzają się takie sytuacje i dotknąć mogą każdego, kto ma choćby przejściowe problemy.

Dywersyfikacja ryzyka zawsze wskazana

Warto także pamiętać o tym, że poszczególne firmy leasingowe potrafią czasem wprowadzić niekorzystne rozwiązania dla swoich klientów w trakcie obowiązywania umowy. Mogą umieścić nowe opłaty dodatkowe w Tabeli Opłat i Prowizji lub podnieść stawki obowiązujących, co nie wymaga aneksu do umowy. Mogą także podwyższyć składki za odnawiane co roku polisy ubezpieczeniowe lub utrudnić korzystanie z ubezpieczenia własnego. Nawiasem mówiąc, tu radzimy Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Jeśli masz aktywnych kilka umów u leasingodawcy, który zdecyduje się na zmianę warunków gry, to okaże się, że sumaryczne koszty ich obsługi mogą znacząco wzrosnąć. Jest natomiast mało prawdopodobne, że politykę cenową zmieni kilku leasingodawców w tym samym czasie. Dlatego rozpraszanie ryzyka zawsze jest dobrą strategią w prowadzeniu działalności – także w obszarze zaciąganych zobowiązań.

Zawsze zbadaj rynek zanim podpiszesz kolejną umowę

Nie chcemy też demonizować wiązania się z jednym leasingodawcą, jednak w obliczu niewielu korzyści doradzamy, aby nie wykazywać się przesadną lojalnością – zwłaszcza jeśli stoi za nią wyłącznie własna, pozorna wygoda. Przed zawarciem kolejnych umów zawsze warto trzymać rękę na pulsie i zorientować się w propozycjach firm konkurencyjnych, zwłaszcza że leasingodawcy często wprowadzają okresowe promocje itp. - więc warto zbadać leasingowy rynek.

Przykład, jak stały klient nie został doceniony

Odpowiedzi na pytania i kwestie poruszone przez użytkowników Portalu FmLeasing.pl

Pytanie: Skończyłem właśnie leasing i od swojego dotychczasowego leasingodawcy dostałem ofertę na nowy samochód z dużo wyższą ratą niż od innych firm z Wyszukiwarki Leasingu. Jak mam to rozumieć? Gdzie jest haczyk?

Po prostu otrzymał Pan bardzo drogą ofertę na kolejny leasing, a oferty z Wyszukiwarki są na normalnym, dobrym rynkowym poziomie, dlatego na ich tle ta od dotychczasowego finansującego wygląda słabo. Natomiast oczywiście nie odpowiemy na pytanie, czemu – jako stały klient – dostał Pan tak niekorzystną ofertę. Nie można wykluczyć, że obsługujący Pana doradca uznał, że nie musi się starać, żeby przekonać Pana do swojej oferty i zdecydował się zaproponować dużo wyższe oprocentowanie – czasem tak się zdarza.

4.6363636363636 1 1 1 1 1 4.64 (11)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Lojalność wobec jednej firmy leasingowej nie zawsze się opłaca >

Chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze dobrego leasingodawcy?


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to największy portal poświęcony leasingowi istniejący od 2009 roku. Ułatwiamy leasingobiorcom wybór finansowania oraz pomagamy ograniczać koszty związane z leasingiem
Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl