Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Obliczenia podatkowe

Przedsiębiorca będący podatnikiem zwolnionym z VAT również może korzystać z leasingu. Nievatowcy mają czasem wątpliwości, którą formę leasingu powinni wybrać, ewentualnie jak powinni rozliczać koszty, w tym VAT uwzględniony na fakturach od leasingodawcy (netto czy brutto). Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Przedsiębiorca będący podatnikiem zwolnionym z VAT również może korzystać z leasingu. Którą formę leasingu powinien wybrać, jak rozliczać koszty, w tym VAT uwzględniony na fakturach? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Spis treści

  1. Nievatowcy zazwyczaj powinni wybierać leasing operacyjny
  2. Wyjątki, czyli kiedy lepszy leasing finansowy (np.: samochód z fakturą VAT-marża)
  3. Bezvatowiec zalicza w koszty kwoty brutto
  4. Oszczędności podatkowe leasingu dla przedsiębiorcy nie będącego vatowcem
  5. Odszkodowanie z OC sprawcy bez VAT. Co musi wiedzieć leasingobiorca, który nie jest vatowcem?

Nievatowcy zazwyczaj powinni wybierać leasing operacyjny

W odróżnieniu od leasingu finansowego, gdzie leasingobiorca musi zapłacić VAT od całej transakcji z góry, przy leasingu operacyjnym jest on „rozłożony” na cały okres trwania umowy. Będąc bardziej precyzyjnym, VAT w wysokości 23% doliczany jest przez finansującego do faktury za czynsz inicjalny i każdą kolejną ratę. Zatem z punktu widzenia podatnika, który nie może odliczyć VAT, lepiej będzie wybrać leasing operacyjny, zwłaszcza jeśli sfinansowany ma być środek trwały ovatowany stawką 23%, czyli np.: samochody osobowe i ciężarowe, zdecydowana większość maszyn i urządzeń, sprzęt IT, czy biurowy.

Wyjątki, czyli kiedy lepszy leasing finansowy (np.: samochód z fakturą VAT-marża)

Czasem jednak bezvatowcy chcieliby sfinansować nabycie, np.: używanego samochodu osobowego, na który sprzedający wystawia fakturę VAT-marża ze zwolnionym VAT. Wówczas skorzystanie z leasingu operacyjnego, który zawsze jest „obłożony” stawką 23% VAT byłoby pozbawione sensu. Dla podatnika zwolnionego z VAT oznaczałoby to faktyczny wzrost kosztu leasingu o blisko ¼. W tym miejscu z pomocą przychodzi leasing finansowy (ewentualnie pożyczka leasingowa), który ma tę właściwość, że ovatowany jest stawką właściwą dla przedmiotu leasingu, co ma kluczowe znaczenie przypadku samochodu nabywanego bez VAT.

Z tego samego powodu leasing finansowy jest wykorzystywany do finansowania sprzętu medycznego, który najczęściej objęty jest preferencyjną, niższą stawką VAT. W takiej sytuacji także nievatowiec może woleć zapłacić z góry cały, ale jednak niższy VAT, nawet jeżeli go nie odliczy, a tylko będzie mógł zaliczyć do KUP (kosztów uzyskania przychodu).

Tutaj warto wspomnieć, że niektóre firmy leasingowe gotowe są refinansować konieczny do zapłacenia z góry VAT przy leasingu finansowym. Czyli innymi słowy rozłożyć go na raty, ale nie jest to powszechna usługa i praktyka - nie każda firma leasingowa oferuje takie rozwiązanie.

Więcej informacji: Różnica pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym

Bezvatowiec zalicza w koszty kwoty brutto

Przedsiębiorca zwolniony z VAT jest uprawniony do zaliczania w koszty uzyskania przychodu kwot brutto widniejących na otrzymywanych fakturach. Nie inaczej jest w przypadku leasingu. Kosztem dla nievatowców są fakturowane przez leasingodawcę kwoty razem z VAT.

Oszczędności podatkowe leasingu dla przedsiębiorcy nie będącego vatowcem

Obliczenie tarczy podatkowej, czyli oszczędności dla przedsiębiorcy nie będącego vatowcem, z powodów opisanych w poprzednim akapicie, jest proste. Będzie to suma wszystkich opłat brutto (z VAT) ponoszonych w związku z leasingiem pomnożona przez stawkę podatku dochodowego, według której rozlicza się podatnik.

Przykład: Wysokość raty po odliczeniu podatku

Rata brutto (z VAT) = 1500 zł
Stawka podatku (np.: PIT liniowy) = 19%
Korzyść podatkowa (rata brutto x stawka podatku) = 285 zł
Rata po uwzględnieniu korzyści (rata brutto - korzyść podatkowa) = 1215 zł

Wyjątek Wyjątkiem są drogie samochody osobowe kosztujące powyżej 150 tys. zł brutto. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje limit kosztów (tu opisaliśmy zmiany podatkowe w 2019 r.).

Przedsiębiorca nievatowiec chcący wyleasingować auto kosztujące np.: 187,5 tys. zł brutto będzie musiał najpierw ustalić proporcję limitu podatkowego  do ceny samochodu. W tym przypadku wyniesie on 80%, czyli tylko 80% wpłaty początkowej oraz każdej raty leasingowej można zaliczyć w koszty. Im auto droższe, tym mniejszą część opłat zaliczamy w KUP. Dla auta kosztującego 250 tys. zł brutto będzie to już tylko 60%, dla 300 tys. zł – 50% i tak dalej.

Przykład: Wysokość raty po odliczeniu podatku dla samochodu kosztującego powyżej 150 tys. zł

Cena samochodu brutto (z VAT) = 187500 zł
Proporcja kosztów podatkowych (limit / cena) = 150000 zł / 187500 zł = 80%
Rata brutto (z VAT) = 4000 zł
Stawka podatku (np.: PIT liniowy) = 19%
Korzyść podatkowa (rata brutto x proporcja kosztów podatkowych x stawka podatku) = 4000 zł x 80% x 19% = 608 zł
Rata po uwzględnieniu korzyści (rata brutto - korzyść podatkowa) = 3392 zł

Opłaty leasingowe za osobówki kosztujące do 150 tys. zł brutto nievatowiec zalicza w koszty bez żadnych ograniczeń.

Limit na wydatki eksploatacyjne 75% (tylko auta osobowe użytkowane także prywatnie)

Limitem natomiast objęte są wydatki eksploatacyjne, jak paliwo, przeglądy, opony, części zamienne itp. Od 2019 r. wynosi on 75% kosztów i dotyczy każdego podatnika (nie tylko leasingbiorcy) użytkującego auto osobowe do celów działalności i prywatnie. Zatem nievatowiec odbierając na stacji benzynowej fakturę za tankowanie na kwotę 300 zł brutto, zaliczy w koszty podatkowe 225 zł (300 zł x 75%).

Symbol żarówkiCzy wiesz, że podatnicy zwolnieni z VAT, użytkujący samochody osobowe wyłącznie do celów prowadzonej działalności nie muszą prowadzić szczegółowej ewidencji przebiegu, żeby zaliczać 100% wydatków eksploatacyjnych w koszty? Szczegóły – Luka w przepisach: „nievatowcy” nie muszą prowadzić ewidencji, aby zaliczać 100% KUP

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje wątpliwości?

Zapraszamy do tego wątku na forum, jeżeli nie znalazłeś w niniejszym poradniku odpowiedzi na swoje wątpliwości. Odpowiemy na każde pytanie.

Odszkodowanie z OC sprawcy bez VAT. Co musi wiedzieć leasingobiorca, który nie jest vatowcem?

Jeżeli nie jesteś tzw. vatowcem i korzystasz z leasingu, to w przypadku powstania szkody nie z twojej winy, która będzie likwidowana z OC sprawcy może spotkać cię przykra niespodzianka. Ubezpieczyciele wpadli na pomysł, jak zaoszczędzić na wypłacanych odszkodowaniach, co w praktyce może uderzyć po kieszeni poszkodowanych leasingobiorców nie będących podatnikami VAT. Na szczęście można temu zaradzić. Czytaj więcej...

4.7575757575758 1 1 1 1 1 4.76 (33)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Dłoń trzymająca paragon zakupuLeasing a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych, także mogą korzystać z leasingu i często to robią. Dowiedz się wszystkiego na ten temat.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl