Obliczenia podatkowe

Przedsiębiorca będący podatnikiem zwolnionym z VAT również może korzystać z leasingu. Nievatowcy mają czasem wątpliwości, którą formę leasingu powinni wybrać, ewentualnie jak powinni rozliczać koszty, w tym VAT uwzględniony na fakturach od leasingodawcy (netto czy brutto). Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Przedsiębiorca będący podatnikiem zwolnionym z VAT również może korzystać z leasingu. Którą formę leasingu powinien wybrać, jak rozliczać koszty, w tym VAT uwzględniony na fakturach? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Spis treści

Nievatowcy zazwyczaj powinni wybierać leasing operacyjny

W odróżnieniu od leasingu finansowego, gdzie leasingobiorca musi zapłacić VAT od całej transakcji z góry, przy leasingu operacyjnym jest on „rozłożony” na cały okres trwania umowy. Będąc bardziej precyzyjnym, VAT w wysokości 23% doliczany jest przez finansującego do faktury za czynsz inicjalny i każdą kolejną ratę. Zatem z punktu widzenia podatnika, który nie może odliczyć VAT, lepiej będzie wybrać leasing operacyjny, zwłaszcza jeśli sfinansowany ma być środek trwały ovatowany stawką 23%, czyli np.: samochody osobowe i ciężarowe, zdecydowana większość maszyn i urządzeń, sprzęt IT, czy biurowy.

Wyjątki, czyli kiedy lepszy leasing finansowy (np.: samochód z fakturą VAT-marża)

Czasem jednak bezvatowcy chcieliby sfinansować nabycie, np.: używanego samochodu osobowego, na który sprzedający wystawia fakturę VAT-marża ze zwolnionym VAT. Wówczas skorzystanie z leasingu operacyjnego, który zawsze jest „obłożony” stawką 23% VAT byłoby pozbawione sensu. Dla podatnika zwolnionego z VAT oznaczałoby to faktyczny wzrost kosztu leasingu o blisko ¼. W tym miejscu z pomocą przychodzi leasing finansowy, który ma tę właściwość, że ovatowany jest stawką właściwą dla przedmiotu leasingu, co ma kluczowe znaczenie przypadku samochodu nabywanego bez VAT.

Z tego samego powodu leasing finansowy jest wykorzystywany do finansowania sprzętu medycznego, który najczęściej objęty jest preferencyjną, niższą stawką VAT. W takiej sytuacji także nievatowiec może woleć zapłacić z góry cały, ale jednak niższy VAT, nawet jeżeli go nie odliczy, a tylko będzie mógł zaliczyć do KUP (kosztów uzyskania przychodu).

Tutaj warto wspomnieć, że niektóre firmy leasingowe gotowe są refinansować konieczny do zapłacenia z góry VAT przy leasingu finansowym. Czyli innymi słowy rozłożyć go na raty, ale nie jest to powszechna usługa i praktyka - nie każda firma leasingowa oferuje takie rozwiązanie.

Więcej informacji: Różnica pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym

Bezvatowiec zalicza w koszty kwoty brutto

Przedsiębiorca zwolniony z VAT jest uprawniony do zaliczania w koszty uzyskania przychodu kwot brutto widniejących na otrzymywanych fakturach. Nie inaczej jest w przypadku leasingu. Kosztem dla nievatowców są fakturowane przez leasingodawcę kwoty razem z VAT.

Tarcza podatkowa leasingu dla przedsiębiorcy nie będącego vatowcem

Obliczenie tarczy, czyli oszczędności podatkowych dla przedsiębiorcy nie będącego vatowcem jest, z powodów opisanych w poprzednim akapicie, proste. Jest to suma wszystkich opłat brutto (z VAT) ponoszonych w związku z leasingiem pomnożona przez stawkę podatku dochodowego, według której rozlicza się podatnik.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje wątpliwości?

Zapraszamy do tego wątku na forum, jeżeli nie znalazłeś w niniejszym poradniku odpowiedzi na swoje wątpliwości. Odpowiemy na każde pytanie.

Odszkodowanie z OC sprawcy bez VAT. Co musi wiedzieć leasingobiorca, który nie jest vatowcem?

Jeżeli nie jesteś tzw. vatowcem i korzystasz z leasingu, to w przypadku powstania szkody nie z twojej winy, która będzie likwidowana z OC sprawcy może spotkać cię przykra niespodzianka. Ubezpieczyciele wpadli na pomysł, jak zaoszczędzić na wypłacanych odszkodowaniach, co w praktyce może uderzyć po kieszeni poszkodowanych leasingobiorców nie będących podatnikami VAT. Na szczęście można temu zaradzić. Czytaj więcej...

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.7142857142857 1 1 1 1 1 4.71 (7)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Zwolnienie z VAT a leasing operacyjny >

Chcesz dowiedzieć się więcej o leasingu?


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl