Obliczenia podatkowe

Przedsiębiorca będący podatnikiem zwolnionym z VAT również może korzystać z leasingu. Nievatowcy mają czasem wątpliwości, którą formę leasingu powinni wybrać, ewentualnie jak powinni rozliczać koszty, w tym VAT uwzględniony na fakturach od leasingodawcy (netto czy brutto). Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Nievatowcy zazwyczaj powinni wybierać leasing operacyjny

W odróżnieniu od leasingu finansowego, gdzie leasingobiorca musi zapłacić VAT od całej transakcji z góry, przy leasingu operacyjnym jest on „rozłożony” na cały okres trwania umowy. Będąc bardziej precyzyjnym, VAT w wysokości 23% doliczany jest przez finansującego do faktury za czynsz inicjalny i każdą kolejną ratę. Zatem z punktu widzenia podatnika, który nie może odliczyć VAT, lepiej będzie wybrać leasing operacyjny, zwłaszcza jeśli sfinansowany ma być środek trwały ovatowany stawką 23%, czyli np.: samochody osobowe i ciężarowe, zdecydowana większość maszyn i urządzeń, sprzęt IT, czy biurowy.

Wyjątki, czyli kiedy lepszy leasing finansowy (np.: samochód z fakturą VAT-marża)

Czasem jednak bezvatowcy chcieliby sfinansować nabycie, np.: używanego samochodu osobowego, na który sprzedający wystawia fakturę VAT-marża ze zwolnionym VAT. Wówczas skorzystanie z leasingu operacyjnego, który zawsze jest „obłożony” stawką 23% VAT byłoby pozbawione sensu. Dla podatnika zwolnionego z VAT oznaczałoby to faktyczny wzrost kosztu leasingu o blisko ¼. W tym miejscu z pomocą przychodzi leasing finansowy, który ma tę właściwość, że ovatowany jest stawką właściwą dla przedmiotu leasingu, co ma kluczowe znaczenie przypadku samochodu nabywanego bez VAT.

Z tego samego powodu leasing finansowy jest wykorzystywany do finansowania sprzętu medycznego, który najczęściej objęty jest preferencyjną, niższą stawką VAT. W takiej sytuacji także nievatowiec może woleć zapłacić z góry cały, ale jednak niższy VAT, nawet jeżeli go nie odliczy, a tylko będzie mógł zaliczyć do KUP (kosztów uzyskania przychodu).

Tutaj warto wspomnieć, że niektóre firmy leasingowe gotowe są refinansować konieczny do zapłacenia z góry VAT przy leasingu finansowym. Czyli innymi słowy rozłożyć go na raty, ale nie jest to powszechna usługa i praktyka - nie każda firma leasingowa oferuje takie rozwiązanie.

Więcej informacji o różnicach pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym znajduje się w naszym oparcowaniu.

Bezvatowiec zalicza w koszty kwoty brutto

Przedsiębiorca zwolniony z VAT jest uprawniony do zaliczania w koszty uzyskania przychodu kwot brutto widniejących na otrzymywanych fakturach. Nie inaczej jest w przypadku leasingu. Kosztem dla nievatowców są fakturowane przez leasingodawcę kwoty razem z VAT.

Tarcza podatkowa leasingu dla przedsiębiorcy nie będącego vatowcem

Obliczenie tarczy, czyli oszczędnośći podatkowych dla przedsiębiorcy nie będącego vatowcem jest, z powodów opisanych w poprzednim akapicie, proste. Jest to suma wszystkich opłat brutto (z VAT) ponoszonych w związku z leasingiem pomnożona przez stawkę podatku dochodowego, według której rozlicza się podatnik.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje wątpliwości?

Zapraszamy do tego wątku na forum, jeżeli nie znalazłeś w niniejszym poradniku odpowiedzi na swoje wątpliwości. Odpowiemy na każde pytanie.

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl