Mimo że leasing jest korzystnym rozwiązaniem dla większości przedsiębiorców, to decyzja o jego wzięciu — zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy — nie zawsze jest łatwa i może być obarczona pewnymi obawami. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć najczęstszym z nich i podać kilka rad, jak sobie z nimi poradzić.
1. Nie mam doświadczenia związanego z leasingiem
Lęk przed nieznanym to naturalne ludzkie odczucie, które pojawia się w obliczu sytuacji, z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia lub które nie są nam dobrze znane. Nie powinniśmy zatem dziwić się, że osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z leasingu, odczuwają obawę przed korzystaniem z tego sposobu finansowania.
Jednak ryzyko jest nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu, więc czasem warto podjąć odważną decyzję, aby przekonać się, co może nam dać konkretne rozwiązanie. Jeśli okaże się niekorzystne, to możemy potraktować to jako lekcję na przyszłość, a jeśli się sprawdzi, to zyskujemy nową formę finansowania dla naszej działalności — na marginesie finansowania taniego, najczęściej tańszego od innych form.
Zdecydowana większość leasingobiorców, która skorzystała z leasingu, decyduje się na niego ponownie. Brakuje co prawda oficjalnych statystyk, ale szczątkowe dane z niektórych firm leasingowych mówią, że nawet 75% korzystających z tego rodzaju finansowania robi to po raz kolejny. Tak wysoki wskaźnik powracalności może świadczyć o zadowoleniu z raz podjętej decyzji o sięgnięciu po leasing.
2. Jest tyle negatywnych opinii o leasingu
W sprzeczności z 75-procentowym wskaźnikiem powracalności leasingobiorców może stać ogólne wrażenie po zapoznaniu się z internetowymi opiniami o leasingu czy też o poszczególnych leasingodawcach. Wynika to z naturalnej ludzkiej skłonności do dzielenia się negatywnymi doświadczeniami niż pozytywnymi.
Jeśli leasing dobrze działa, to mało kto odczuwa potrzebę zamieszczenia pochwały, bo jest to jakby naturalny stan rzeczy — dobry leasing to taki, o którym się zwyczajnie zapomina. Nie każdy ma też ochotę obwieszczać światu i otoczeniu, że z leasingu w ogóle korzysta.
Dlatego o wiele łatwiej jest natrafić na opinie negatywne. Przy czym warto wspomnieć, że wiele z tego typu ocen jest wynikiem błędów zawinionych przez samych leasingobiorców. Częstym przedmiotem skarg są opłaty windykacyjne, na które skarżą się przedsiębiorcy o niskiej dyscyplinie płatniczej. Chcieliby płacić raty z opóźnieniem i nie ponosić z tego tytułu konsekwencji.
Dlatego opinie w internecie stały się mało przydatnym źródłem poszerzania wiedzy przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z leasingu. Choć oczywiście zdarzają się także firmy leasingowe, które są na bakier z zasadami fair play wobec własnych klientów i takie faktycznie zasługują na złą reputację.
3. Obawiam się opłat dodatkowych i niespodziewanych kosztów
Wspomnieliśmy o leasingodawcach, którzy nie zawsze postępują etycznie — na marginesie jest ich mniejszość, ale jednak się zdarzają — a dodatkowo sporo osób ma negatywne doświadczenia z przeszłości, kiedy korzystając z jakiejś usługi lub produktu, zostały zaskoczone niespodziewaną opłatą lub dodatkowym kosztem i tego samego obawiają się przed skorzystaniem z leasingu.
Jak uniknąć przykrych niespodzianek? Przede wszystkim warto świadomie sięgać po leasing, czyli poświęcić choćby trochę uwagi przy wyborze oferty oraz samego leasingodawcy.
Tutaj znajdziesz megaporadnik o tym, jak wybrać dobrą ofertę leasingu. Nie przez przypadek także poprzez naszą Wyszukiwarkę Leasingu nawiążesz kontakt i uzyskasz propozycje finansowania od najlepiej ocenianych leasingodawców, którzy co do zasady starają się prowadzić partnerskie relacje ze swoimi klientami i nie obciążają ich niezrozumiałymi kosztami.
4. Co, jeśli wydatki mnie przerosną albo utracę płynność?
Jednak nie każde ryzyko finansowe można wyeliminować. Przykładem na czasie są stopy procentowe, które od 2021 roku wzrosły na tyle, że większość leasingobiorców odczuła to negatywnie w swoich miesięcznych budżetach. O ile wzrosły raty informujemy w tym artykule.
Ewentualny wzrost oprocentowania nie jest jedynym zagrożeniem finansowym, z którym można spotkać się w trakcie trwającej kilka lat spłaty leasingu — tym bardziej że obecnie raczej oczekujemy obniżania stóp NBP. Większą niepewność po stronie przedsiębiorcy może budzić troska o jego własną płynność finansową. Innymi słowy „czy zawsze będzie mnie stać na zapłatę raty leasingowej?”
Dlatego podejmując decyzję o skorzystaniu z leasingu, warto zostawić sobie pewną rezerwę i nie decydować się na maksymalnie drogi przedmiot, na który nas stać w momencie podpisywania umowy. Tym bardziej że często jest to samochód osobowy, który niekoniecznie jest inwestycją pomagającą zwiększyć przychód. Dobrze jest podejść do tego typu nabytku z chłodną głową i wziąć pod uwagę, że w każdym biznesie zdarzają się trudniejsze momenty.
Planując wydatki związane z leasingiem w perspektywie kilku lat, warto pamiętać, że koszt finansowania nie jest jedynym, który trzeba ponosić. Spory udział w wydatkach stanowi także ubezpieczenie, które jest tym droższe, im droższy jest przedmiot leasingu. Jednak i na tym polu można sięgać po rozwiązania, które zminimalizują koszty. W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem: Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu?
5. A jeśli będę chciał sprzedać przedmiot w trakcie leasingu?
Kupując za gotówkę samochód czy jakikolwiek inny środek trwały zawsze możemy go sprzedać, jeśli pojawi się jakiekolwiek zagrożenie dla naszej płynności. Możemy też pozbyć się go, jeśli zajdzie potrzeba wymiany na lepszy, nowszy, czy po prostu inny. Z całą pewnością zabieg zbycia pojazdu czy urządzenia kupionego za środki własne jest nieco łatwiejszy niż w przypadku przedmiotu użytkowanego w leasingu.
Jednak tutaj z pomocą przychodzi możliwość cesji. Możemy znaleźć kogoś, kto przejmie nasz leasing i często w zamian zapłaci nam jeszcze odstępne. Rynek cesji rozwinął się w ostatnich latach i obecnie znalezienie zainteresowanego przejęciem umowy, zwłaszcza w przypadku pojazdów nie stanowi najmniejszego problemu. Polecamy nasz obszerny poradnik dotyczący tego zagadnienia: Cesja leasingu
Wiedza rozwiewa obiekcje
Podsumowując, główne obiekcje związane z leasingiem są pochodną braku doświadczenia i niezbyt dużej znajomości oferty oraz rynku. Tymczasem jest to zupełnie naturalna forma finansowania, po którą większość leasingobiorców sięga wielokrotnie. Dlatego zachęcamy Cię do poszerzenia swojej wiedzy, a FmLeasing.pl z pewnością da Ci do tego odpowiednie narzędzia. Warto zacząć od naszego poradnika: Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących
Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Ile trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?
Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.
4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu
Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.
Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.
Leasing dla nowych firm rozpoczynających działalność
Leasing dla nowych firm jest możliwy, jednak nie zawsze jest to proste. Firm, która dopiero rozpoczyna swoją działalność, może zawrzeć umowę, ale tylko wybranych środków trwałych, ewentualnie powinna przedstawić dodatkowe zabezpieczenie.
Wszystkie rankingi leasingodawców, które ukazały się na FmLeasng.pl od 2009 do 2020 roku, aktualizowane co kwartał oraz branżowe statystyki sprzedaży.
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Jakie macie obiekcje przed wzięciem leasingu po raz pierwszy? >
Autor: Jarosław Król
Jestem autorem tego artykułu. Publikuję na FmLeasing.pl od stycznia 2010 roku oraz jestem odpowiedzialny za wprowadzanie rozwiązań ułatiwających naszym użytkownikom korzystanie z serwisu.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Jarosław Król