Tarcza podatkowa leasingu

W leasingu operacyjnym kosztem jest zarówno opłata wstępna jak i raty miesięczne w całości. Korzystający natomiast nie amortyzuje środka trwałego, będącego przedmiotem umowy. Podajemy przykłady jak obliczyć tarczę podatkową, czyli jaką oszczędność na podatkach (dochodowym i VAT) może dać leasing operacyjny.

Tarcza podatkowa leasingu operacyjnego

Podajemy przykłady jak obliczać koszty podatkowe w leasingu operacyjnym. Wiedząc jak oblicza się je w przypadku tej formy finansowania, można łatwo porównać korzyści podatkowe pomiędzy leasingiem i zakupem za gotówkę, czy – najczęściej – pomiędzy leasingiem a kredytem.

Tarcza przy pełnym odliczeniu VAT

Pojazdy dostawcze, ciężarowe, maszyny i urządzenia, w tym sprzęt IT dają możliwość odliczenia całego VAT od ich nabycia. W przypadku ich leasingu korzyści podatkowe są takie, jak widać w poniższej tabeli. Przyjęliśmy, że jest to względnie tani leasing z kosztem całkowitym na poziomie 107%.

Leasing operacyjny - pełne odliczenie VAT

Tarcza podatkowa - leasing operacyjny
Cena przedmiotu brutto (z VAT)
100000 zł
Koszt całkowity leasingu (107%) 107000 zł
Odliczenie VAT (100%) 20008 zł
Odliczenie CIT/PIT liniowy (19%) 16528 zł
Suma oszczędności podatkowych 36537 zł
Koszt leasingu po odliczeniach 70463 zł

Koszt leasingu po odliczeniach to jest kwota, którą faktycznie ponosimy po uwzględnieniu oszczędności podatkowych.

Tarcza przy ograniczonym odliczeniu VAT (50%)

Trochę inaczej wyglądają koszty podatkowe w przypadku samochodów osobowych, gdzie występuje ograniczona możliwość odliczenia VAT (50%), a jego część nieodliczona staje się kosztem uzyskania przychodu.

Leasing operacyjny - 50% odliczenia VAT

Tarcza podatkowa - leasing operacyjny
Cena przedmiotu brutto (z VAT)
100000 zł
Koszt całkowity leasingu (107%) 107000 zł
Odliczenie VAT (50%) 10004 zł
Odliczenie CIT/PIT liniowy (19%) 18429 zł
Suma oszczędności podatkowych 28433 zł
Koszt leasingu po odliczeniach 78567 zł

Koszt leasingu po odliczeniach to jest kwota, którą faktycznie ponosimy po uwzględnieniu oszczędności podatkowych. Przy czym należy wspomnieć, że od 1 stycznia 2019 roku leasing samochodów osobowych został objęty limitem kosztów podatkowych w kwocie 150 tys. zł. Wszelkie opłaty związane z leasingiem droższych aut można zaliczać w koszty podatkowe proporcjonalnie z uwzględnieniem tego limitu. Opisujemy to szczegółowo w poradniku: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT).

Wykup także kosztem

W przykładach nie uwzględniliśmy wykupu (1%), aby nie komplikować obliczeń – ponieważ wykup w różny sposób zalicza się do kosztów. Przy kwotach do 10 tys. zł można zaliczyć go jednorazowo, a w przypadku chęci zaliczenia w koszty większej kwoty, konieczne jest zastosowanie amortyzacji.

Nie ujęliśmy w obliczeniach wykupu również dlatego, że wielu przedsiębiorców nie wprowadza wykupionego przedmiotu leasingu na „stan” firmy. Poruszaliśmy tę sprawę w artykule o korzystnym wykupie przedmiotu leasingu.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.8333333333333 1 1 1 1 1 4.83 (6)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Tyle podatku zaoszczędzisz na leasingu operacyjnym. Przykłady obliczeń >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl