Kosztowne "pułapki" przy leasingu

Niedawno poruszaliśmy temat leasingu 100%, informując, że takie oferty są najczęściej „dotowane” przez dealerów. Oznacza to, że klient chcący skorzystać z takiego finansowania musi zrezygnować z rabatu od ceny samochodu, przez co ostatecznie taka oferta przestaje być korzystna. Tym razem opisujemy inne sposoby leasingodawców na przyciągnięcie klientów wyjątkowo pozornie atrakcyjnymi ofertami.

Krótko: Nie ma nic za darmo

Wykaż wzmożoną czujność, jeżeli otrzymałeś bardzo tanią ofertę, wyraźnie tańszą od konkurencyjnych. Może to oznaczać, że jest to oferta "łączona" leasingu z jakimiś dodatkowo płatnymi opcjami dodatkowymi, np.: ubezpieczeniami, w których "ukryty" jest zarobek leasingodawcy.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Ubezpieczenia i opcje dodatkowe

Każdy kto w ostatnim czasie miał okazję zapoznawać się z ofertami leasingu zauważył zapewne, że wielu leasingodawców chętnie proponuje także wiele opcji dodatkowych, głównie ubezpieczeń typu GAP, ochrony życia, itp.

Opisywaliśmy ten mechanizm jakiś czas temu, wspominając, że firmy leasingowe coraz bardziej upodabniają się do banków i instytucji finansujących zakupy ratalne, które przy okazji udzielania kredytu chcą sprzedać dodatkowe ubezpieczenia.

Tania oferta, pod warunkiem skorzystania z opcji dodatkowej

Jak przewidywaliśmy w wyżej wspomnianej publikacji, kilka firm leasingowych poszło już trochę dalej – i niestety są to głównie firmy nie cieszące się najwyższym uznaniem klientów.

Potrafią one przygotować pozornie bardzo tanią ofertę leasingu, zauważalnie tańszą niż konkurencja. Przy okazji proponowane są jednak opcje dodatkowe, najczęściej jest to ubezpieczenie GAP, ale nie tylko… Może to być choćby konieczność założenia konta w banku macierzystym leasingodawcy, ewentualnie rezygnacja z możliwości ubezpieczenia przedmiotu leasingu we własnym zakresie.

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że dla klienta nie są to opcje dobrowolne. To znaczy musi z nich skorzystać, by móc cieszyć się rzekomo niskim oprocentowaniem leasingu.

Wysoki koszt opcji dodatkowych

Tymczasem koszt tych opcji dodatkowych potrafi być naprawdę wysoki. Dla przykładu: kilka dni temu analizowaliśmy oferty dla jednego z naszych użytkowników, gdzie jedna z firm przygotowała „tanią ofertę” leasingu z obowiązkowym GAP w cenie ponad 5 tysięcy złotych. Tymczasem taki GAP można sobie wykupić samemu za kwotę poniżej 2 tys. zł.

Biorąc pod uwagę, że mówimy o samochodzie o wartości 70 tys. zł, to zarobek na GAP powyżej 3 tys. zł z nawiązką zrekompensuje leasingodawcy niższy koszt finansowania.

Podobnie może dziać się w przypadku „przymuszenia” leasingobiorcy do skorzystania z pakietu ubezpieczeniowego leasingodawcy, który może być sporo droższy niż taki sam znaleziony we własnym zakresie.

Należy analizować i porównywać nie tylko koszt leasingu

Sytuacje, w których niektórzy leasingodawcy oferują tańszą ofertę finansowania wzbogacając ją obowiązkowymi opcjami dodatkowymi jest niczym innym, jak sztuczką polegającą na przeniesieniu swojej marży z leasingu do opcji dodatkowej. Służyć ma to przyciągnięciu mniej świadomego klienta, który porównuje wyłącznie koszt całkowity leasingu.

Dlatego zachęcamy do wnikliwego porównywania nie tylko kosztów leasingu, ale także cen oferowanych opcji dodatkowych. Ubezpieczenie GAP może być bardzo pożytecznym rozwiązaniem, pod warunkiem, że się za nie nie przepłaca, przepłacając przy okazji za cały leasing…

Leasing 100%? Są tańsze rozwiązania

Z pewnością każdy widział, w telewizji lub innych mediach, reklamy leasingu 100%. Najczęściej dotyczą one finansowania nowych samochodów osobowych, ale także pojazdów ciężarowych lub maszyn i urządzeń, zwłaszcza rolniczych i budowlanych. Coraz więcej producentów sięga po ten slogan i nie przez przypadek są to akurat te marki, na które zazwyczaj dostępne są duże rabaty. Pokazujemy na liczbach na czym polega sztuczka z leasingiem 100% lub 0%, bo używa się obu tych określeń. Czytaj więcej: Leasing 100%? Są tańsze rozwiązania

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl