Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Opłaty dodatkowe w leasingu

Część, a może nawet większość, leasingobiorców w ogóle nie ma świadomości, że takowa opłata istnieje, dopóki nie spotka ich przykra konieczność likwidowania częściowej szkody komunikacyjnej lub majątkowej w przedmiocie leasingu. Wyjaśniamy skąd bierze się ta opłata i jaki najczęściej jest jej koszt.

Krótko: Opłata za upoważnienie do wypłaty odszkodowania

1. Czym jest opłata za likwidację szkody częściowej, a konkretnie za upoważnienie leasingodawcy do odbioru odszkodowania przez leasingobiorcę?
2. Dlaczego finansujący pobiera opłatę za wystawienie upoważnienia?
3. Ile kosztuje wystawienie upoważnienia przez leasingodawcę?
4. Jak sprawdzić wysokość opłat stosowanych przez poszczególnych leasingodawców?

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Czym jest opłata za likwidację szkody częściowej?

Formalnym właścicielem przedmiotu leasingu jest finansujący, a co za tym idzie, to na niego „wystawiona” jest także polisa ubezpieczeniowa. Oznacza to, że nie da się usunąć szkody i otrzymać odszkodowania od ubezpieczyciela bez poinformowania o całym zdarzeniu firmy leasingowej.

W przypadku szkody częściowej, procedura jej likwidacji wygląda najczęściej tak, że na końcu odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela trafia na konto bankowe leasingobiorcy lub bezpośrednio na konto warsztatu dokonującego naprawy uszkodzeń. Zgodę na wypłatę musi jednak wyrazić finansujący, wystawiając odpowiednie upoważnienie do odbioru odszkodowania.

Dlaczego finansujący pobiera opłatę za wystawienie upoważnienia?

Na pierwszy rzut oka taka opłata manipulacyjna za upoważnienie do wypłaty odszkodowania sprawia wrażenie opresyjnej. Nie dość, że leasingobiorca boryka się ze skutkami szkody i wszystkimi związanymi z tym uciążliwościami, to jeszcze musi zapłacić za to, że finansujący umożliwi mu usunięcie jej skutków.

Niestety tak już jest, że klienci w Polsce, wybierając ofertę leasingu, oczekują jak najniższego kosztu całkowitego. Leasingodawcy wychodząc temu naprzeciw zmniejszyli koszt, a raczej wycisnęli ze swojej marży tyle, ile mogli, jednak za wszelkie zdarzenia dodatkowe naliczają opłaty manipulacyjne. Obciążają nimi korzystających, również przy okazji szkody ubezpieczeniowej. Wszystko dlatego, że obsługa korespondencji dotyczącej szkód oraz monitorowanie przebiegu ich likwidacji, wymaga od leasingodawców stworzenia dodatkowych, kosztownych etatów. Wyjaśnialiśmy ten mechanizm dokładniej przy okazji publikacji Opłaty dodatkowe w leasingu.

Ile kosztuje wystawienie upoważnienia przez leasingodawcę?

Czas odpowiedzieć na kluczowe pytanie, czyli ile trzeba zapłacić finansującemu za otrzymanie zgody na likwidację szkody i odbiór odszkodowania od ubezpieczyciela.

Najwyższa opłata, z jaką się spotkaliśmy wynosi horrendalne 399 złotych i stosowana jest przez firmę, która – najdelikatniej rzecz ujmując – nie traktuje swoich klientów, jak partnerów. Jest to absolutne ekstremum, bo pozostali leasingodawcy najczęściej stosują stawkę w wysokości od 50 do 100 złotych. Przy czym należy zaznaczyć, że są także firmy leasingowe, które robią to gratis, czyli nie pobierają żadnej opłaty za wystawienie dokumentów upoważniających do odbioru odszkodowania przez korzystającego.

Jak sprawdzić wysokość opłat stosowanych przez poszczególnych leasingodawców?

Zdecydowana większość firm leasingowych umieszcza informację o opłacie za wystawienie upoważnienia do wypłaty odszkodowania i jej wysokości w Tabeli Opłat i Prowizji (TOiP). Jednak brak pozycji w TOiP nie jest równoznaczne, że dany leasingodawca nie nalicza takiej opłaty. Dla przykładu, wspomniany powyżej leasingodawca, który nalicza urągającą wszelkiej przyzwoitości opłatę za tę czynność, w wysokości 399 złotych, nie wspomina o niej w TOiP, tylko umieszcza, nie do końca jednoznaczną, wzmiankę o niej w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu (OWUL). Niewykluczone, że robi to celowo, bo jak wiadomo spora część osób niekoniecznie czyta to, co podpisuje, a już tym bardziej nie robi tego jeżeli jest to długi, napisany drobnym drukiem dokument, jakim jest OWUL.

Dlatego chcąc uniknąć zaskoczenia, warto już na etapie wyboru oferty leasingowej sprawdzić wysokość i sposób naliczania opłaty za likwidację szkody częściowej (wystawienie upoważnienia do odbioru odszkodowania), sprawdzając nie tylko TOiP, ale także OWUL.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl