Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Dłonie chroniące symbol samochodu osobowego

Ubezpieczenie stanowi istotną część budżetu przeznaczanego na utrzymanie samochodu, tym bardziej, że w przypadku leasingu niezbędne jest wykupienie OC + Autocasco, a dodatkowo — dla lepszej ochrony — warto skorzystać także z GAP. Ceny ubezpieczeń potrafią się różnić od siebie znacząco i bardzo łatwo jest za nie przepłacić. Poznaj sposoby oszczędzania na ubezpieczeniach przy korzystaniu z leasingu

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Poznaj sposoby oszczędzania na ubezpieczeniu przy korzystaniu z leasingu. Kupuj taniej Autocasco i OC oraz GAP. Uważaj na przedłużenia polis na kolejne lata leasingu.

Spis treści

 1. Koszt ubezpieczeń przez cały okres leasingu
 2. Ubezpieczenie GAP – różnice w cenie tego samego produktu są ogromne
 3. Pakiet AC i OC przy podpisywaniu umowy leasingu
 4. Kontynuowanie ubezpieczenia AC i OC w kolejnych latach leasingu
 5. Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu? – Ściągawka
 6. Oszczędzaj na ubezpieczeniach z FmLeasing.pl

Koszt ubezpieczeń przez cały okres leasingu

W poniższej tabeli zobaczysz, że koszt, jaki będziesz musiał ponieść na same tylko ubezpieczenia w ciągu 4-letniego leasingu, jest… spory. Jednak ważniejsze jest to, że może on być dużo niższy, jeśli będziesz świadomie wybierał i negocjował nie tylko koszt leasingu, ale także ubezpieczeń. Obrazuje to poniższa tabela.

Porównanie kosztów ubezpieczeń w leasingu

Cena pojazdu 125000 zł
Okres leasingu 48 miesięcy
  Ubezpieczenia standardowe
proponowane przez leasingodawcę
Ubezpieczenia negocjowane
wg. wskazówek FmLeasing.pl
GAP na 4 lata 5250 zł 1920 zł
AC+OC 1 rok 4000 zł 3125 zł
AC+OC 2 rok 3825 zł 3035 zł
AC+OC 3 rok 3600 zł 2900 zł
AC+OC 4 rok 3325 zł 2720 zł
Koszt ubezpieczeń
przez 4 lata
20000 zł
13700 zł

Koniecznie dodajmy, że liczby z powyższej tabeli są uśrednione – bazujemy w tym przypadku na statystykach, które zbieramy między innymi w ramach analiz dla użytkowników Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl. W indywidualnych przypadkach zaoszczędzone kwoty mogą być znacznie większe, choć oczywiście mogą być także mniejsze. Suma oszczędności zależy od wielu zmiennych, np.:

 • polityki leasingodawcy w obszarze ubezpieczeń
 • dostępności pakietów dealerskich dla wybranej marki/modelu samochodu
 • posiadanych indywidualnych zniżek lub ich braku

Jednak kluczowa w szukaniu oszczędności ubezpieczeniowych przy leasingu jest świadomość, jak działa ten „system”. Dzięki tej publikacji staniesz się świadomym klientem i w prosty sposób będziesz w stanie zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Ubezpieczenie GAP – różnice w cenie tego samego produktu są ogromne

Ubezpieczenie GAP stało się bardzo popularnym zabezpieczeniem przed kradzieżą lub szkodą całkowitą. Decyduje się na nie już większość naszych użytkowników, którzy leasingują nowe i kilkuletnie auta. Produkt ten możesz wykupić razem z leasingiem u finansującego, którego wybierzesz lub w salonie, z którego będziesz odbierał wybrany przez siebie samochód. W zasadzie każda firma leasingowa i każdy dealer ma w swojej ofercie GAP i bardzo chętnie Ci go sprzeda… gdyż ma na nim wysoką marżę.

Symbol żarówkiCzy wiesz, że firmy leasingowe potrafią zarobić więcej na sprzedawanym GAP niż na samym leasingu? Tutaj opisujemy ten mechanizm: Oferta leasingu wyraźnie tańsza niż inne? Nie ma nic za darmo

Dlatego to właśnie na GAPie można zaoszczędzić pokaźną kwotę i to już na samym starcie leasingu. W poniższej tabeli zobaczysz porównanie ceny GAP fakturowego (RTI) proponowanego dla tego samego klienta przez kilku leasingodawców, przez dealera oraz na FmLeasing.pl.

Porównanie kosztów ubezpieczenia GAP

Cena pojazdu 125000 zł
Okres leasingu 48 miesięcy
Ochrona GAP/RTI 4 lata
  Składka GAP Kwota przepłacona
Leasing fabryczny 5557 zł 3637 zł
Leasing najdrożej 5875 zł 3955 zł
Leasing najtaniej 3150 zł 1230 zł
Dealer nr 1 3100 zł 1180 zł
Dealer nr 2 2400 zł 480 zł
GAP na FmLeasing.pl 1920 zł
-

Jak widzisz, rozbieżność w składce GAP potrafi być ogromna. Nie ma tu żadnych różnic produktowych – płacisz więcej za dokładnie tę samą zasadę działania. Jest nawet odwrotnie – kupując GAP u leasingodawcy, to on będzie beneficjentem odszkodowania. Tymczasem kupując GAP samemu, np.: na FmLeasing.pl, to Ty będziesz ubezpieczonym i zadecydujesz o tym, gdzie trafią należne Ci pieniądze po likwidacji ewentualnej szkody.

Odsyłamy do naszego poradnika, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej: Czym jest i jak działa GAP przy leasingu

Poznaj lepszy i tańszy GAP

Kup GAP Fakturowy w niższej Cenie. Nie przepłacaj u Leasingodawcy lub Dealera

Pakiet AC i OC przy podpisywaniu umowy leasingu

Moment wyboru leasingu jest decydujący dla wielu istotnych kwestii związanych z dalszym przebiegiem umowy, w tym z kosztami ubezpieczeń. Ważne jest, żebyś wybrał leasingodawcę, który nie tylko przedstawi Ci korzystną ofertę ubezpieczenia, ale także umożliwi Ci dowolność w samodzielnym jego wyborze, jeśli okaże się, że znajdziesz atrakcyjniejsze i tańsze rozwiązanie na własną rękę.

W pierwszym roku firmy leasingowe zazwyczaj są w stanie zaproponować stosunkowo tanie rozwiązania, jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne. Jednak najczęściej najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie w pierwszym roku z pakietu dealerskiego (w przypadku leasingu nowego samochodu). Sieci dealerskie zawierają z ubezpieczycielami umowy współpracy, które umożliwiają im oferowanie ochrony AC i OC w pierwszym na preferencyjnych warunkach. Dlatego koszt polisy w salonie jest najczęściej niższy nie tylko od tego, oferowanego przez leasingodawcę, ale także od rozwiązań oferowanych przez brokerów i agentów ubezpieczeniowych oraz samych ubezpieczycieli. Choć oczywiście zdarzają się od tego wyjątki, np.: jeśli posiadasz bardzo duże zniżki za bezszkodową jazdę lub rabaty branżowe, to niewykluczone, że na własną rękę uda Ci się znaleźć polisę jeszcze tańszą niż oferowaną w salonie wraz z pojazdem.

Jednak, żebyś mógł wybierać spośród różnych rozwiązań, ważne jest, żebyś najpierw podpisał leasing z finansującym, który Ci tego nie utrudni. Czyli z takim, który nie zablokuje Ci możliwości wyboru polisy u dealera lub z innego źródła oraz nie naliczy wysokiej opłaty manipulacyjnej za wydanie zgody na skorzystanie z ochrony wybranej na własną rękę.

Przy okazji ważna uwaga – podpisując umowę leasingu, decyduj się raczej na ciut krótszy okres jej trwania, czyli 35 miesięcy zamiast 36 i odpowiednio: 47 zamiast 48, 59 zamiast 60 i tak dalej. Chodzi tutaj o uniknięcie sytuacji, w której na zakończenie umowy leasingu będziesz zmuszony wykupić przedłużenie na kolejny rok, mimo że okres finansowania skończy się zaledwie za kilka dni/tygodni.

Oczywiście mniejsza ilość rat też nie gwarantuje, że nie „wdepnie się” w kontynuację ubezpieczenia. Tutaj wszystko  zależy od konkretnych dat, np.: odbioru przedmiotu leasingu – jednak im rat jest więcej, tym ryzyko przymusowej kontynuacji będzie większe.

Kontynuowanie ubezpieczenia AC i OC w kolejnych latach leasingu

Firmy leasingowe i dealerzy nie zawsze proponują dobre warunki cenowe przy przedłużeniach ubezpieczenia na kolejny rok i lata. Przyczyna jest prozaiczna – mają już klienta, więc mogą sprzedać to samo tylko drożej…

Dlatego warto, żebyś rozejrzał się na rynku także na własną rękę za tańszą alternatywą. Ważne, żebyś zrobił to z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż leasingodawcy zazwyczaj wymagają, aby poinformować ich o wyborze własnego ubezpieczenia na co najmniej 14 dni (a niektórzy nawet na co najmniej 30 dni) przed końcem bieżącej polisy. Jeśli przekroczysz te terminy, finansujący będzie miał prawo wystawić kolejną polisę, a Ty stracisz możliwość jej negocjowania lub wyboru tańszej ochrony.

W poniższej tabelce zobaczysz na konkretnym przykładzie jednego z czytelników FmLeasing.pl, że różnica w proponowanym koszcie przedłużenia ubezpieczenia przez firmę leasingową oraz niezależnie na rynku (w tym przypadku jest to oferta multiagencji ubezpieczeniowej obsługującej użytkowników FmLeasing.pl) może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Zwróć uwagę, że jest to przedłużenie u tego samego ubezpieczyciela i dokładnie ten sam zakres ochrony.

Porównanie kosztów ubezpieczenia Autocasco i OC

Ubezpieczyciel Ergo Hestia
  Oferta leasingodawcy
przesłana do klienta
Oferta multiagencji
obsługującej użytkowników FmLeasing.pl
OC posiadacza pojazdu 1125 zł 1070 zł
Autocasco (w tym kradzież) 5756 zł 4156 zł
Assistance 30 zł 49 zł
NNW 15 zł 45 zł
Do zapłaty 6926 zł
5320 zł
Oszczędność na kontynuacji AC+OC 1606 zł

Oczywiście nie jest to odosobniony przypadek, tylko niemalże reguła. Jeśli leasingobiorca nie będzie miał świadomości, że może skorzystać z tańszych rozwiązań ubezpieczeniowych oraz negocjować ich koszt z leasingodawcą, to w każdym roku leasingu będzie przepłacał po nawet kilkadziesiąt procent za polisę. Natomiast wykorzystując tę wiedzę, możesz swobodnie zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Wznowienie ubezpieczenia na kolejny rok leasingu to temat, który szczegółowo opisaliśmy w poradniku: Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Porównaj koszt pakietu OC i AC w leasingu

Oszczędzaj na ubezpieczeniu! Sprawdź składkę konkurencyjną do polisy leasingodawcy

Ściągawka: Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu?

Czas na podsumowanie w formie „ściągawki” – sposoby oszczędzania na ubezpieczeniach przy korzystaniu z leasingu:

 1. Wybierz leasingodawcę, który nie utrudnia korzystania z ubezpieczeń zewnętrznych (znalezionych na własną rękę).
 2. Zdecyduj się na okres leasingu krótszy o jeden miesiąc od pełnych lat kalendarzowych, czyli 35 rat zamiast 36, 47/48, 59/60 itd.
 3. W pierwszym roku raczej decyduj się na polisę AC+OC oferowaną przez dealera (są dotowane przez ubezpieczycieli w celu pozyskania klienta na kolejne lata).
 4. Ubezpieczenie GAP najprawdopodobniej znajdziesz najtaniej na własną rękę (sprawdź poniżej: Oszczędzaj na ubezpieczeniach z FmLeasing.pl). Leasingodawcy i dealerzy zazwyczaj sprzedają je z wysoką marżą.
 5. Przy przedłużaniu pakietu AC+OC na kolejne lata leasingu na około miesiąc przed końcem obowiązującego ubezpieczenia zorientuj się, jaki będzie koszt kontynuacji ubezpieczenia „u leasingodawcy” i porównaj je z konkurencyjnymi rozwiązaniam. (sprawdź poniżej: Oszczędzaj na ubezpieczeniach z FmLeasing.pl).

Oszczędzaj na ubezpieczeniach z FmLeasing.pl

Ubezpieczenie GAP ze zniżką 20%

Na FmLeasing.pl kupisz pełnowartościowy GAP fakturowy. Różnica w porównaniu z innymi ofertami polega na tym, że za niego nie przepłacisz. Zgodnie z naszą filozofią działania, umożliwiamy użytkownikom skorzystanie z taniego leasingu i podobne założenie przyjęliśmy, oferując GAP. Krótko mówiąc – u nas składka jest niska, bo rezygnujemy z dużej części przysługującej nam marży.

Przejdź do: Kalkulator ubezpieczenia GAP

Pakiet OC i AC z multiagencji

Wielu użytkowników FmLeasing.pl decyduje się przy przedłużeniach polis korzystać z oferty współpracującej z nami multiagencji, gdyż zazwyczaj jest ona zauważalnie tańsza od propozycji przedłużenia u leasingodawców lub dealerów. Agencja wybiera rozwiązanie spośród wielu ubezpieczycieli (m.in. PZU, Allianz, Warta, Hestia itd.), które jest możliwie najtańsze, a jednocześnie daje dobrą ochronę i spełnia wymogi stawiane przez leasingodawców.

Porównaj koszt pakietu OC i AC: Zamów ofertę multiagencji

5 1 1 1 1 1 5.00 (5)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Dłoń trzymająca długopis wskazująca na wykresy oprocentowaniaJak obniżyć koszt leasingu przy wysokich stopach?

Zmniejszając udział odsetek w racie możesz obniżyć koszt leasingu nawet przy wysokich stopach procentowych. Sprawdź, jak dobierać parametry, aby zminimalizować oprocentowanie leasingu.


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Tablica z napisem 4 błędy4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu

Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.


Złodziej włamuje się do samochoduSzkoda całkowita w leasingu

Szkoda całkowita w leasingu to temat, który obrósł różnymi legendami. W internecie można natknąć się na niestworzone historie najczęściej powielane przez osoby, które prawdopodobnie nigdy nie miały nic wspólnego z leasingiem. Dlatego tym materiałem chcemy przekazać, jak temat szkody całkowitej w leasingu wygląda w rzeczywistości.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl