Pożyczka leasingowa jest rozwiązaniem hybrydowym, czymś pomiędzy kredytem a leasingiem. Powstała jako odpowiedź firm leasingowych na trudności w zastosowaniu leasingu przy korzystaniu z dotacji unijnych, ale zaczęła sprawdzać się także jako sposób finansowania przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT, rolników, lekarzy itd.
Krótko: Pożyczka leasingowa
1. Jest czymś w rodzaju kredytu, ale udzielanego przez firmę leasingową, a nie bank
2. Finansować można środki trwałe: samochody osobowe i dostawcze, transport ciężki, maszyny rolnicze, sprzęt medyczny, pozostałe maszyny i urządzenia w tym IT, nieruchomości
3. Kosztem podatkowym pożyczki jest amortyzacja i odsetki (jak przy kredycie)
4. Nie trzeba być płatnikiem VAT
5. Właścicielem jest pożyczkobiorca (klient)
6. Możliwość finansowania projektów dotowanych przez UE
7. Oferty pożyczki bezpośrednio od wielu leasingodawców możesz otrzymać na FmLeasing.pl
Spis treści
Pożyczka leasingowa a leasing
Pożyczka leasingowa na samochód może być świetną okazją do spełnienia marzeń o upragnionym aucie. Wiele osób zainteresowanych kredytem lub leasingiem zastanawia się, jak działa pożyczka leasingowa i co to właściwie jest. To rozwiązanie dla osób, które szukają alternatywy dla tradycyjnych metod finansowania. Leasing a pożyczka leasingowa mimo wielu podobieństw, mają też sporo różnic. Przede wszystkim pożyczka wymaga dużo mniej formalności. Wcale lub bardzo rzadko potrzebny jest też wkład własny, w zależności od firmy.
Interesuje Cię pożyczka leasingowa? Kalkulator pozwoli Ci obliczyć oprocentowanie, a porównywarka leasingowa od FmLeasing.pl pomogą Ci odnaleźć interesujące oferty leasingu od sprawdzonych leasingodawców.
Oferta Pożyczki Leasingowej
Skorzystaj z Wyszukiwarki Leasingu aby dotrzeć
do leasingodawców oferujących pożyczkę leasingową
Podstawowe cechy pożyczki
Pomimo, iż pożyczka leasingowa jest rozwiązaniem hybrydowym, to ma jednak więcej wspólnego z kredytem bankowym, niż z leasingiem operacyjnym. Podobnie jak w przypadku kredytu, tak i korzystając z pożyczki, do kosztów podatkowych zaliczyć można odsetki oraz amortyzację środka trwałego. Właścicielem środka trwałego jest pożyczkobiorca, a nie finansujący, jak ma to miejsce przy leasingu. Nie ma też ograniczeń jeżeli chodzi o minimalny okres trwania pożyczki. W przypadku leasingu operacyjnego okres finansowania trwać musi minimum 40% okresu normatywnej amortyzacji, czyli w praktyce minimum 2-3 lata. Inaczej też, niż w przypadku leasingu operacyjnego, rata pożyczki nie jest traktowana przez fiskusa jako usługa, jest zatem zwolniona z VAT.
Zatem w czym pożyczka przypomina leasing? Najważniejszą cechą wspólną jest to, że finansującym jest…. firma leasingowa. Dzięki temu procedura uzyskania pożyczki jest równie prosta, jak w przypadku leasingu. Fundusze leasingowe są zazwyczaj mniej restrykcyjne w przypadku oceny zdolności kredytowej niż banki. Dzięki temu procedura wnioskowania jest krótsza i mniej skomplikowana niż w banku.
Co można sfinansować?
- Samochody osobowe i dostawcze
- Pojazdy ciężarowe
- Maszyny rolnicze
- Sprzęt medyczny
- Pozostałe maszyny i urządzenia w tym sprzęt IT
- Nieruchomości
Leasingodawcy chętnie „pożyczkują” nabycie popularnych maszyn i urządzeń wyprodukowanych przez renomowanych producentów, pochodzących od wiarygodnych dostawców (najlepiej z sieci dealerskiej).
W 2021 roku pożyczką sfinansowano aktywa o wartości 10,8 mld złotych, co stanowiło ponad 12% aktywności firm leasingowych. Większość stanowiły maszyny i urządzenia, a zwłaszcza sprzęt rolniczy. Warto jednak podkreślić, że z roku na rok rośnie znaczenie pożyczki w finansowaniu samochodów osobowych i coraz więcej firm leasingowych wprowadza ofertę pożyczki pojazdów. Pożyczka ma także spory udział w finansowaniu ciężkiego transportu (ciągniki siodłowe, naczepy, samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5T).
Struktura przedmiotów finansowanych pożyczką w 2021 roku. Źródło: ZPL
Pożyczka a VAT-marża
Pożyczka jest dobrym sposobem na sfinansowanie nabycia przedmiotów sprzedawanych na podstawie faktury VAT-marża. Dotyczy to zazwyczaj używanych samochodów osobowych, ale także innych przedmiotów sprzedawanych bez VAT. Więcej na ten temat: Leasing samochodu kupowanego od osoby prywatnej (faktura VAT-marża)
Czego nie można sfinansować?
Ciężko będzie sfinansować maszyny i przedmioty nietypowe, robione na indywidualne zamówienie – generalnie takie, na które jest specyficzne zapotrzebowanie na rynku wtórnym. Pisaliśmy kiedyś o tym czego firmy leasingowe nie chcą finansować.
Ponadto, podobnie jak w leasingu, także w przypadku pożyczki sfinansować można jedynie nabycie środków trwałych. Odróżnia to pożyczkę od kredytu bankowego, który można zaciągnąć także na inne cele niż zakup środka trwałego. Nie da się zaciągnąć pożyczki leasingowej na budowę hali czy fabryki, remont biura, adaptację pomieszczeń sklepowych, modernizację maszyn, czy wreszcie na cele obrotowe.
Kto może skorzystać?
Każdy przedsiębiorca, także ten niebędący płatnikiem VAT. Rolnik, w tym nieprowadzący działalności gospodarczej.
Kto udziela pożyczek leasingowych?
Pożyczka leasingowa pojawiła się jako produkt w ofercie firm leasingowych kilka lat temu i oferowana była zaledwie przez garstkę leasingodawców, głównie specjalizujących się w finansowaniu rolnictwa i budownictwa.
Obecnie w zasadzie każda czołowa i renomowana firma leasingowa oferuje pożyczkę w specyficznych przypadkach (np.: pod dotacje UE). Niemniej coraz więcej leasingodawców wprowadza pożyczkę jako pełnoprawny produkt do finansowania nie tylko maszyn i urządzeń, ale także środków transportu, w tym samochodów osobowych. Ich oferty możesz poznać poprzez FmLeasing.pl, o czym informujemy na końcu tego artykułu.
Pożyczka leasingowa a dotacje UE
Jak wspomnieliśmy, pożyczka powstała jako odpowiedź firm leasingowych na trudności w zastosowaniu leasingu przy korzystaniu z dotacji unijnych. Niemniej w perspektywie 2014-2020 uległo to zmianie i leasing, obok pożyczki, zaczął być pełnoprawnym sposobem finansowania przy korzystaniu z unijnych funduszy.
Podsumowanie
Pożyczka leasingowa:
- służy do finansowania nabycia wyłącznie środków trwałych, najlepiej nowych i popularnych i renomowanych maszyn i urządzeń, sprzętu IT, medycznego, środków transportu, w tym samochodów osobowych
- przystępne procedury (łatwiej uzyskać niż kredyt)
- pożyczkobiorca jest właścicielem środka finansowanego pożyczką
- pożyczkobiorca amortyzuje przedmiot umowy pożyczki oraz wlicza w koszty odsetki
- jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy korzystaniu z dotacji unijnych (najczęściej wykorzystują rolnicy, ale także branża budowlana i lekarze)
- wkład własny nawet od 0% (w zależności od oferty leasingodawcy)
- okres finansowania od 6 miesięcy do nawet 120 miesięcy (najczęściej do 60-72 miesięcy)
- raty pożyczki zwolnione są z podatku VAT
Dobre oferty pożyczki leasingowej bez pośredników?
Najlepszym i jednocześnie najprostszym sposobem, żeby otrzymać dobre i tanie oferty pożyczki od wielu dobrze ocenianych leasingodawców jest nasza Wyszukiwarka Leasingu. Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Pożyczka oferowana przez firmy leasingowe. Czym jest ten produkt i komu może posłużyć? >
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.
Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących
Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?
Kiedy kredyt samochodowy jest lepszy od leasingu?
Są przypadki, kiedy kredyt samochodowy może okazać się lepszym wyborem niż leasing. Opisujemy takie sytuacje.
Lista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych
Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.
Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?