Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Podstawy leasingu

Rata leasingowa jest sumą pieniędzy należną finansującemu będącą zapłatą za użytkowanie przedmiotu leasingu, płatną przez korzystającego.

Nie tylko raty miesięczne

Zazwyczaj raty leasingowe mają charakter płatności comiesięcznych, jednak w teorii możliwe jest także inne ich kształtowanie (np.: kwartalnie). Jest to jednak duża rzadkość i dotyczy raczej specyficznych transakcji.

Raty równe, degresywne i sezonowe

Najczęściej spotykamy się z leasingiem, w którym każda rata jest równej wysokości. Niektóre firmy leasingowe dają jednak także możliwość skorzystania z różnych wariantów degresywności, gdzie raty maleją wraz z upływem okresu leasingu.

Jeszcze rzadziej niż z leasingiem degresywnym, można spotkać się z wariantem sezonowym, gdzie raty są wyższe w jakimś okresie roku, a niższe w pozostałych miesiącach. Jest to rozwiązanie korzystne dla działalności które charakteryzują się silną sezonowością, np.: rolnictwo, czy branża turystyczna.

Oprocentowanie zmienne i stałe

Najczęściej spotykamy się z leasingiem opartym o zmienne oprocentowanie. Oznacza to, że w przypadku zmiany wskaźnika przyjętego do ustalenia oprocentowania umowy (najczęściej WIBOR, EURIBOR, LIBOR, ale mogą być także inne) zmianie ulec może także wysokość rat leasingowych.

O fakcie zmiany wysokości raty leasingodawca musi powiadomić korzystającego, dostarczając mu nowy harmonogram spłaty.

Warto w tym miejscu dodać, że dobre firmy leasingowe stosują automatyczny mechanizm zmiany wysokości rat, w przypadku zmiany wysokości wskaźnika, np.: WIBOR. Firmy stosujące gorsze standardy zostawiają sobie tylko prawo, a nie obowiązek zmiany rat. W praktyce więc podnoszą raty jeżeli wzrośnie oprocentowanie na rynku, ale jeżeli ono spadnie to bardzo niechętnie je obniżają.

Alternatywą jest leasing ze stałym oprocentowaniem. Korzystający z niego leasingobiorca może płacić raty bez obaw, że ulegną one podwyższeniu w przypadku wzrostu stóp procentowych. Jednakowoż nie skorzysta on w przypadku obniżki oprocentowania.

Trzeba także pamiętać, że nie wszystkie firmy leasingowe mają w ofercie leasing ze stałym oprocentowaniem oraz o tym, że nie zawsze zawarcie takiej umowy jest korzystne – o czym więcej pisaliśmy jakiś czas temu.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl