Coraz popularniejsza staje się możliwość nabywania samochodów używanych z dostawą do domu połączona z prawem do odstąpienia od umowy. Wiele komisów i platform sprzedających auta z drugiej ręki próbuje wyróżnić się w tłumie sprzedających, oferując taką usługę. Jednak sprawa nie będzie aż tak prosta w przypadku chęci skorzystania z leasingu.
KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?
Darmowa dostawa auta przez komis może być ułatwieniem także w przypadku finansowania go leasingiem. Musisz jednak pamiętać o braku prawa do zwrotu, chyba że stwierdzisz wady przedmiotu.
Spis treści
Auto używane w leasingu z dostawą do domu
Pandemia Covid-19 przyspieszyła rozwój zdalnych form nabywania usług i towarów. Dotyczy to również samochodów, także używanych… Wielu handlujących takimi autami umożliwia darmową dostawę door-to-door w przypadku nabycia pojazdu z ich oferty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza jeśli znalazłeś interesujący cię samochód w odległym zakątku Polski.
Dostawa do domu jest oczywiście możliwa także wtedy, gdy zdecydujesz się na leasing jako formę nabycia. Wygląda to zazwyczaj tak:
- Wybierasz auto i dostawcę (najczęściej komis)
- Wybierasz ofertę leasingu i podpisujesz umowę
- Leasingodawca rejestruje pojazd i płaci za niego dostawcy
- Dostawca dowozi ci samochód „pod drzwi”
Czy wiesz, że także niektóre firmy leasingowe sprzedają samochody poleasingowe z opcją dostawy do domu? Sprawdź: Linki do stron z ofertą poleasingową - aukcje, sprzedaż i cesje
Dostawa do domu – tak, zwrot i odstąpienie od umowy – nie
Przepisy przewidują, że w przypadku nabywania dóbr „zdalnie”, konsument ma prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu towaru w ciągu 14 dni, nawet bez konieczności wskazywania przyczyn takiej decyzji. Jest to zrozumiałe, gdyż zakupy na odległość przypominają trochę kupowanie kota w worku. W przypadku aut używanych ryzyko, że dostarczony pojazd nie spełni oczekiwań, jest tym większe...
Warto wspomnieć, że od 2021 roku regulacje dają możliwość skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa w terminie 14 dni (lub nawet 12 miesięcy, jeżeli sprzedawca nie poinformował o prawie odstąpienia od umowy) nie tylko osobom prywatnym, ale także osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą.
Sprawa nie wygląda jednak już tak prosto w przypadku korzystania z leasingu. Firma leasingowa, która nabędzie od dostawcy wskazany przez ciebie pojazd jest spółką prawa handlowego, a takie podmioty nie są objęte ochroną konsumencką, więc m.in. nie mają także wspomnianego prawa do odstąpienia od umowy zakupu pojazdu ze zbywcą, którego wybrałeś.
Możesz zadać sobie pytanie, czy w takim razie nie masz czasem prawa do odstąpienia od samej umowy leasingu i zostawić leasingodawcę z zakupionym przez niego pojazdem. Co wydawałoby się tym bardziej zasadne, gdyby był to leasingodawca wskazany tobie przez samego sprzedającego samochód (czego nawiasem mówiąc nie polecamy – więcej: Wątpliwa atrakcyjność leasingu oferowanego u dealerów i w komisach)
Jednak to także nie jest możliwe, gdyż uprawnienie do odstąpienia od umowy nie przysługuje w przypadku usług finansowych, a takimi są umowy leasingu.
Odstąpienie jest możliwe z powodu wad
Inaczej sprawa wygląda w przypadku wykrycia wad odebranego pojazdu. W takim przypadku masz jak najbardziej prawo zwrócić się do finansującego z wnioskiem o odstąpienie przez niego od umowy sprzedaży ze zbywcą.
Powinieneś jednak pamiętać, że te wady musisz udokumentować, a skutkiem odstąpienia od umowy z dostawcą będzie wygaśnięcie umowy leasingu, która następnie zostanie rozliczona. Oznacza to, że będziesz musiał zapłacić wszystkie pozostałe do końca leasingu raty i wykup, a w zamian leasingodawca sceduje na ciebie prawo do odzyskania od komisu ceny sprzedaży feralnego auta.
Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że taka procedura jest dość kosztowna i czasochłonna, zwłaszcza w przypadku, gdyby komis uchylał się od uznania twoich roszczeń. Więc odstąpienie od umowy ma tak naprawdę sens dopiero w przypadku stwierdzenia dość istotnych wad i nie przyda się w przypadku chęci wycofania się z nietrafionego zakupu – nie będzie to po prostu miało ekonomicznego sensu.
Więcej informacji o postępowaniu w przypadku stwierdzenia wad przedmiotu leasingu: Leasingobiorca ponosi konsekwencje wyboru przedmiotu leasingu
Podsumowanie – samochody z dostawą do domu a leasing
Warto korzystać z oferowanej przez wiele komisów usługi dostawy wybranego samochodu pod dom także w przypadku nabywania go w formie leasingu. Musisz jednak pamiętać o faktycznym braku możliwości odstąpienia od umowy i zwrotu auta – chyba, że stwierdzisz oczywiste jego wady.
Dlatego dla bezpieczeństwa zawsze warto, żebyś najpierw odwiedził komis i obejrzał interesujące cię auto oraz sprawdził jego stan techniczny lub przynajmniej komuś to zlecił. Darmowa dostawa może być jedynie dodatkiem, żebyś po załatwieniu formalności leasingowych nie musiał jechać po raz drugi w to samo miejsce po odbiór auta.
Oczywiście jeśli nie przeszkadza ci ryzyko, to możesz także przeprowadzić całą transakcję (wyboru samochodu i zawarcia leasingu) dosłownie bez wychodzenia z domu – czyli bez oglądania auta przed jego odbiorem. Jednak powinieneś brać pod uwagę ryzyko, że zaoszczędzone w ten sposób czas i pieniądze mogą okazać się niewarte tego, ile później ich stracisz, gdy auto okaże się nie takie, jak się spodziewałeś.
Polecamy także nasz poradnik zanim zdecydujesz się na leasing auta z drugiej ręki: Leasing samochodów używanych - wszystko na ten temat
Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.
Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących
Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?
4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu
Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.
Zakończenie umowy leasingu przed czasem
Zdarzają się sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe lub chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy lub lepszy. Informujemy, jakie są opcje.
Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Zakup zdalny samochodu używanego – czy ma sens w przypadku finansowania leasingiem? >
Autor: Jarosław Król
Jestem autorem tego artykułu. Publikuję na FmLeasing.pl od stycznia 2010 roku oraz jestem odpowiedzialny za wprowadzanie rozwiązań ułatiwających naszym użytkownikom korzystanie z serwisu.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Jarosław Król