Widok autostrady z okna samochodu

Wiele osób posiadających samochód w leasingu zastanawia się jak postępować, chcąc wyjechać nim za granicę. Czy potrzebne jest uzyskanie zgody od właściciela, czyli firmy leasingowej na wyjazd zagraniczny? Co z ubezpieczeniem OC, AC i zieloną kartą?

Krótko: Zgoda nie jest konieczna, ale...

Zgoda leasingodawcy nie jest warunkiem niezbędnym, żeby opuścić terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W praktyce większość leasingobiorców podróżuje bez żadnych upoważnień. Niemniej różni finansujący mają do tego różne podejście – warto na wszelki wypadek zapoznać się z OWUL przed wyjazdem. Najważniejszą sprawą jest zapewnienie odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej samochodu – w większości krajów Europy wystarczy polska polisa OC/AC (w niektórych dodatkowo zielona karta).
Ponadto warto sprawdzić jakie wymagania od uczestników ruchu mają władze państw, do których się wybieramy – zwłaszcza jeśli są to państwa spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Spis treści

Wakacje 2021 r. pod znakiem pandemii

Tegoroczne wakacje ponownie naznaczone są piętnem pandemii koronawirusa COVID-19. Większość krajów zniosła już najbardziej restrykcyjne z obostrzeń (np.: obowiązek kwarantanny) i coraz więcej osób rusza autem za granicę, głównie na południe Europy, np.: do Chorwacji i nie tylko.

Z informacji, które do nas docierają obecnie, czyli w czerwcu 2021 r., wynika, że podróżowanie samochodem po większości krajów UE/Schengen odbywa się w zasadzie normalnie. Niemniej należy pamiętać, że większość państw wymaga od turystów spełnienia pewnych kryteriów, np.: trzeba być osobą zaszczepioną, ozdrowieńcem lub okazać negatywny wynik testu.

Przed wyruszeniem w drogę polecamy zapoznać się z informacjami na stronie MSZ: Informacje dla podróżujących. Warto także zajrzeć na fora internetowe i blogi turystyczne poświęcone poszczególnym krajom, gdzie czytelnicy dzielą się często swoimi doświadczeniami z podróży.

Przechodząc do rzeczy... Na sprawę wyjazdów zagranicznych samochodem będącym w leasingu należy spojrzeć z dwóch punktów widzenia:

  1. Jakie obowiązki nakłada kraj/kraje, w których będziemy się poruszać?
  2. Czego wymaga nasz leasingodawca?

Wiele państw wymaga upoważnienia, ale tylko teoretycznie

Teoretycznie w przepisach – nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach – istnieje obowiązek posiadania upoważnienia od właściciela do dysponowania autem. Jednak w praktyce są to najczęściej przepisy „martwe”. Oczywiście nie napiszemy, że wyjazd bez stosownego upoważnienia absolutnie nie będzie wiązał się z koniecznością tłumaczenia się miejscowej policji czy służbom – różne rzeczy bowiem się zdarzają i czasem można trafić na nadgorliwych stróżów prawa, zwłaszcza w krajach dawnego bloku wschodniego...

W praktyce jednak służby policyjne czy inne porządkowe w krajach europejskich nie powinny robić problemu z braku upoważnienia i podróżuje w ten sposób znakomita większość leasingobiorców – nie tylko polskich zresztą.

Jeżeli jednak ktoś ma się z tego powodu stresować podczas wyjazdu, a zwłaszcza urlopu, to oczywiście lepiej będzie, jeśli wyposaży się w pozwolenie na piśmie.

Leasingodawcy mają różne podejście – niektórzy ułatwiają, inni utrudniają

  1. Firmy leasingowe zazwyczaj zniechęcają leasingobiorców do występowania o upoważnienia na piśmie – uznając to za operację zbędną. Dlatego część z nich wprowadziła dodatkowe opłaty (rzędu kilkudziesięciu złotych) za wydanie takiego pozwolenia. Jedyne czego naprawdę wymagają od korzystających (zapisy w umowie), to zadbanie o to, żeby samochód miał ważne ubezpieczenie obowiązujące w danym kraju.
  2. Jeszcze inni leasingodawcy poszli na rękę korzystającym i rozwiązali sprawę systemowo. Już przy podpisywaniu umowy leasingu wydają od razu – często przetłumaczone na kilka języków – upoważnienie do używania przedmiotu leasingu w Polsce i za granicą.
  3. Najgorzej mają klienci tych firm, które z wystawianych zgód zrobiły sobie sposób na dodatkowy zarobek – o czym w poniższym akapicie.

Upoważnienie sposobem na zarobek dla firmy leasingowej

Niestety są także firmy leasingowe, np.: niektóre leasingi fabryczne, które przemyciły do zapisów umownych konieczność uzyskania ich zgody na podróż zagraniczną. Co więcej, wprowadziły sankcje w postaci kar pieniężnych i to często dość wysokich, jeżeli opuści się bez niej granicę kraju.

Jaki jest tego powód? Oczywiście chodzi o to, żeby leasingobiorca zwrócił się o wydanie upoważnienia, za co zostanie mu doliczona kilkudziesięciozłotowa opłata manipulacyjna. Ot, taki brzydki sposób na zarobienie paru groszy więcej.

Co prawda można wyjechać „po cichu”, nie informując o tym fakcie finansującego, bo w praktyce nie ma on tego jak skontrolować. Gorzej, jednak jeżeli w czasie pobytu za granicą dojdzie do jakiegoś przykrego zdarzenia, np.: stłuczki lub szkody, którą trzeba będzie likwidować z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC/AC i zielona karta

Odrębną sprawą jest kwestia ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Każdy leasingodawca wymaga tego, aby korzystający zadbał o odpowiednie ubezpieczenie, które będzie chroniło samochód w krajach, w których będzie się on poruszał. I chodzi tu nie tylko o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), ale także auto-casco (AC). W znakomitej większości państw europejskich wystarczającą ochronę zapewnia standardowa, polska polisa. Jednak wybierając się do krajów o „podwyższonym ryzyku”, najczęściej trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Tutaj słowo o zielonej karcie, czyli ubezpieczeniu OC w ruchu zagranicznym. Jeżeli ma się ubezpieczenie Autocasco (każdy samochód w leasingu je ma), to ubezpieczyciel zazwyczaj wydaje zieloną kartę nieodpłatnie. Należy ją mieć przy sobie, wybierając się do Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Serbii, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i Ukrainy.

Zielona karta nie jest wymagana (tam wystarczy po prostu polska polisa OC) w państwach Unii Europejskiej oraz kilku innych, a konkretnie są to: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Lichtenstein, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy i Węgry.

Obowiązywanie ochrony GAP za granicą

Wielu leasingobiorców korzysta także z ubezpieczenia GAP, które zapewnia dodatkowe odszkodowanie w przypadku szkody całkowitej (np.: w przypadku kradzieży). GAP także ma swój zakres terytorialny, dlatego przed podróżą warto sprawdzić warunki i upewnić się, czy ochrona będzie obowiązywała w krajach naszego przejazdu i pobytu. W przypadku ubezpieczenia GAP, które oferujemy taniej na FmLeasing.pl, ochrona obowiązuje na obszarze całej Europy z wyłączeniem Rosji.

Upoważnienie PZM – alternatywne rozwiązanie

Alternatywnym (choć nie do końca) do upoważnienia leasingodawcy rozwiązaniem może być dokument pełnomocnictwa wystawiany przez Polski Związek Motorowy dla osób wyjeżdżających za granicę pożyczonym pojazdem lub pojazdem, którego właścicielem jest bank lub firma leasingowa. Dokument ten jest zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Turystyczną i uznawany przez większość służb granicznych i policji w Europie. Koszt jednomiesięcznego pełnomocnictwa wynosi 80 zł, a dwutygodniowego 50 złotych (wg cennika obowiązującego od 1 marca 2020 r.).

Jeżeli często wyjeżdżam za granicę...

Co powinna zrobić osoba, która chce wziąć w leasing samochód osobowy, ale zamierza nim dość często wyjeżdżać z Polski? Czy powinna na coś zwrócić uwagę podpisując umowę?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, leasingodawcy różnie regulują zasady użytkowania samochodów powierzonych klientom podczas ich zagranicznych podróży. Są tacy, którzy nie narzucają żadnych rygorów (oczywiście poza wymogiem, żeby auto było ubezpieczone), są także tacy, którzy domyślnie, już przy podpisywaniu umowy wydają odpowiednie upoważnienia na piśmie do użytkowania samochodu w Polsce i za granicą. Niestety są jednak i tacy, którzy zmuszają klientów do każdorazowego informowania o zagranicznym wyjeździe i pobierają opłatę za wydanie zgody. Dlatego należy zwrócić na to uwagę już na etapie poszukiwania i wyboru oferty i firmy leasingowej.

Czyli co mam zrobić przed wyjazdem?

Dla świętego spokoju, przed wyjazdem z Polski można przeczytać umowę leasingu lub skontaktować się z finansującym, aby ustalić, czy wymaga on, aby wystąpić do niego o zgodę. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. Ponadto warto sprawdzić jakie wymogi stawiają podróżującym władze krajów, do których się udajemy.

Nie zmienia to faktu, że – jak już wspomnieliśmy – wielu, jeśli nie większość osób porusza się leasingowanymi pojazdami poza granicami Polski bez żadnych upoważnień i nie docierają do nas sygnały o jakiś przykrych konsekwencjach z tym związanych. Zwłaszcza jeśli nie zamierza się opuszczać Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Ważniejsze, żeby przed wyjazdem zagranicznym zadbać o sprawy naprawdę istotne, takie jak stan techniczny samochodu, wyposażenie go w apteczkę, trójkąt, kamizelki ostrzegawcze itp. Warto też ewentualnie wykupić dodatkowe ubezpieczenia typu Assistance, które zagwarantuje ochronę, np.: pokryje koszt holowania i noclegu w przypadku awarii na terenie krajów, w których będziemy przebywać.

Szerokiej drogi!

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.4137931034483 1 1 1 1 1 4.41 (29)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Przeglądane dokumentyUżytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią

Rodzina, domownicy, bliscy oraz pracownicy leasingobiorcy mogą najczęściej bez przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu. Jednak wypożyczenie lub podnajęcie wymaga zgody leasingodawcy.


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogą wykupić przedmiot leasingu (najczęściej auto osobowe) prywatnie i dzięki temu uniknąć podatku przy jego dalszej odsprzedaży.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Tablica z napisem 4 błędy4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu

Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Samochód firmowy i leasingowany podczas urlopu zagranicznego >

Jarosław Król

Autor: Jarosław Król

Jestem autorem tego artykułu. Publikuję na FmLeasing.pl od stycznia 2010 roku oraz jestem odpowiedzialny za wprowadzanie rozwiązań ułatiwających naszym użytkownikom korzystanie z serwisu.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Jarosław Król

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl