Poszukiwania

Chociaż temat ten poruszaliśmy wielokrotnie na forum i przewijał się w co najmniej kilku naszych poradnikach, to wraca on nieustannie w pytaniach, niczym bumerang. Zatem odpowiadamy jeszcze raz, kto jest odpowiedzialny za wybór przedmiotu (leasingodawca, czy leasingobiorca) i gdzie należy szukać samochodów, które nadają się do leasingu.

Krótko: Poszukiwanie odpowiedniego samochodu do leasingu

1. Samochodu szuka dla siebie klient.
2. Firma leasingowa nie szuka. Ona tylko finansuje.
3. Czasem handlowiec leasingodawcy może pomóc w poszukiwaniach samochodu, ale jest to wyjątek, a nie reguła.
4. Samochodów nowych można szukać u dealerów, brokerów i za granicą.
5. Samochody używane powinny być kupowane na fakturę VAT oraz mieć odpowiedni wiek i pochodzenie, żeby mogły być wzięte w leasing.
6. Warto zapoznać się z ofertą samochodów poleasingowych i poflotowych.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Klient szuka samochodu, a firma leasingowa finansuje

Nadal są osoby, które sądzą, że firmy leasingowe dysponują jakimś skończonym (a niektórzy sądzą chyba nawet, że nieskończonym) zbiorem samochodów, spośród których klient może sobie wybierać ten, który chce wyleasingować. Nic bardziej mylnego. Oczywiście w pojedynczych przypadkach może zdarzyć się, że handlowiec firmy leasingowej będzie miał wiedzę o jakimś rabacie u konkretnego dealera, albo akurat będzie wiedział, że jego firma wystawiła do sprzedaży atrakcyjną poleasingówkę i może w ten sposób przysłużyć się klientowi, pomagając w wyborze odpowiedniego auta. Jednak takie przypadki są raczej wyjątkiem, zdecydowanie nie regułą.

Generalną zasadą jest to, że leasingodawca nie szuka samochodów, a jedynie je finansuje. Można to porównać do kredytu hipotecznego - idąc do banku, klient nie oczekuje, że pracownik banku znajdzie mu mieszkanie. Podobnie wygląda to w przypadku leasingu. Dokładnie opisaliśmy, jak to wygląda w jednym z naszych artykułów poradnikowych: Przedmiot leasingu wybiera i wskazuje klient

Skąd samochody do leasingu?

Skoro wiadomo już, że to klient musi sobie samemu znaleźć pojazd, który chce wyleasingować, to czas odpowiedzieć na kolejne, niezwykle często pojawiające się pytanie - gdzie znaleźć samochód, który będzie “nadawał się” do leasingu?

Samochody nowe

W przypadku pojazdów nowych sprawa jest oczywista. Należy udać się do salonu, skonfigurować i zamówić odpowiedni model lub wybrać to, co dealer ma akurat na stanie, wziąć fakturę proforma i przesłać ją do wybranego wcześniej leasingodawcy. Podobnie sytuacja i procedura wygląda, jeżeli nowy samochód miałby być kupowany spoza sieci dealerskiej, np.: poprzez brokera importującego samochody z innych, tańszych rynków europejskich. Można wreszcie samemu znaleźć odpowiedni model danej marki, np.: w Niemczech. Kilka firm leasingowych umożliwia leasing samochodów nabywanych za granicą w ramach procedury wewnątrzwspólnotowego nabycia. Wystarczy wskazać leasingodawcy samochód, podpisać z nim umowę leasingu i czekać na odbiór auta. To leasingodawca zajmuje się jego sprowadzeniem i odprawą.

Samochody używane

Teoretycznie największy problem, jeżeli chodzi o finansowanie leasingiem, jest z pojazdami używanymi. Samochód taki musi spełnić kilka wymogów, żeby mógł stać się przedmiotem leasingu. Ważne jest przede wszystkim jego pochodzenie i wiek. Najlepiej jest, jeżeli sprzedający pojazd może wystawić fakturę z pełnym VAT. Już tylko to jedno kryterium wyraźnie zawęża wybór samochodów na rynku wtórnym, a to nie koniec. Wielu finansujących wymaga, żeby sprzedającym był salon lub komis, nie chcąc nabywać samochodów z innych źródeł. O ile te wszystkie przeszkody są w jakiś sposób do obejścia, to nie zmienia to faktu, że nie każdy samochód używany jest dobry do leasingu. Więcej na temat kryteriów i ogólnie finansowania samochodów używanych dowiecie się z naszego kompleksowego poradnika. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest szukać samochodów, które sprzedawane są na podstawie faktury VAT. Warto także sprawdzić ofertę samochodów poleasingowych i poflotowych. W tym celu skorzystać można z naszej bazy ogłoszeń oraz zestawienia linków do innych stron i serwisów z ofertą sprzedaży samochodów z flot i poleasingowych.

Inne kwestie dotyczące poszukiwania samochodu do leasingu

Odpowiedzi na pytania i kwestie poruszone przez użytkowników Portalu FmLeasing.pl

Gdzie szukać leasingu samochodów do przejęcia (cesja)?

Ogłoszenia cesji umów leasingu samochodów zamieszczane są często w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Także niektóre firmy leasingowe grzecznościowo umieszczają na swoich stronach internetowych ogłoszenia swoich klientów, chcących oddać w zamian za odstępne leasing - jednak jest to rzadkie rozwiązanie. Dlatego jednak najlepiej szukać ogłoszeń według słów kluczowych, np.: „oddam leasing”, „cesja leasing”, „odstąpię leasing” na allegro, otomoto, gratce itp. Warto także zaznajomić się z naszą publikacją: Cesja leasingu - wszystko o przejęciu umowy

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl