Poszukiwania

Chociaż temat ten poruszaliśmy wielokrotnie na forum i przewijał się w co najmniej kilku naszych poradnikach, to wraca on nieustannie w pytaniach, niczym bumerang. Zatem odpowiadamy jeszcze raz, kto jest odpowiedzialny za wybór przedmiotu (leasingodawca czy leasingobiorca) i gdzie należy szukać samochodów, które nadają się do leasingu.

Krótko: Poszukiwanie odpowiedniego samochodu do leasingu

1. Samochodu szuka dla siebie klient.
2. Firma leasingowa nie szuka. Ona tylko finansuje.
3. Czasem handlowiec leasingodawcy może pomóc w poszukiwaniach samochodu, ale jest to wyjątek, a nie reguła.
4. Samochodów nowych można szukać u dealerów, brokerów i za granicą.
5. Samochody używane powinny być kupowane na fakturę VAT oraz mieć odpowiedni wiek i pochodzenie, żeby mogły być wzięte w leasing.
6. Warto zapoznać się z ofertą samochodów poleasingowych i poflotowych.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Klient szuka auta, a firma leasingowa finansuje

Nadal są osoby, które sądzą, że firmy leasingowe dysponują jakimś skończonym (a niektórzy sądzą chyba nawet, że nieskończonym) zbiorem samochodów, spośród których klient może sobie wybierać ten, który chce wyleasingować. Nic bardziej mylnego. Oczywiście w pojedynczych przypadkach może zdarzyć się, że handlowiec firmy leasingowej będzie miał wiedzę o jakimś rabacie u konkretnego dealera, albo akurat będzie wiedział, że jego firma wystawiła do sprzedaży atrakcyjną poleasingówkę i może w ten sposób przysłużyć się klientowi, pomagając w wyborze odpowiedniego auta. Jednak takie przypadki są raczej wyjątkiem, zdecydowanie nie regułą.

Generalną zasadą jest to, że leasingodawca nie szuka samochodów, a jedynie je finansuje. Można to porównać do kredytu hipotecznego - idąc do banku, klient nie oczekuje, że pracownik banku znajdzie mu mieszkanie. Podobnie wygląda to w przypadku leasingu.

Skąd samochody do leasingu?

Skoro wiadomo już, że to klient musi sobie samemu znaleźć pojazd, który chce wyleasingować, to czas odpowiedzieć na kolejne, niezwykle często pojawiające się pytanie - gdzie znaleźć samochód, który będzie “nadawał się” do leasingu?

Samochody nowe

W przypadku pojazdów nowych sprawa jest oczywista. Należy udać się do salonu, skonfigurować i zamówić odpowiedni model lub wybrać to, co dealer ma akurat na stanie, wziąć fakturę proforma i przesłać ją do wybranego przez siebie leasingodawcy. Podobnie sytuacja i procedura wygląda, jeżeli nowy samochód miałby być kupowany spoza sieci dealerskiej, np.: poprzez brokera importującego samochody z innych, tańszych rynków europejskich.

Samochody używane

Samochód używany powinien spełnić kilka wymogów, żeby mógł zostać wzięty w leasing. Ważne jest przede wszystkim jego pochodzenie i wiek. Ważne jest także, żeby sprzedający pojazd wystawiał fakturę z pełnym VAT. Już tylko to jedno kryterium wyraźnie zawęża wybór samochodów na rynku wtórnym, a to nie koniec. Wielu finansujących wymaga, żeby sprzedającym był salon lub komis, nie chcąc nabywać samochodów z innych źródeł. O ile te wszystkie przeszkody są w jakiś sposób do obejścia, to nie zmienia to faktu, że nie każdy samochód używany jest dobry do leasingu.

Podsumowując, najlepiej jest szukać samochodów, które sprzedawane są na podstawie faktury VAT. Więcej dowiecie się z naszego kompleksowego poradnika: Leasing samochodów używanych - wszystko na ten temat.

Warto także sprawdzić ofertę samochodów poleasingowych i poflotowych. W tym celu skorzystać można z naszej bazy ogłoszeń oraz zestawienia linków do innych stron i serwisów z ofertą sprzedaży samochodów z flot i poleasingowych.

Chcę samochód w leasingu. Od czego muszę zacząć?

Podjąłem decyzję - chcę zmienić samochód. Wybrałem już markę i wiem, które modele mieszczą się w moim budżecie. Wiem także, że będę chciał sfinansować go leasingiem. Tylko nie wiem od czego zacząć. Nie byłem jeszcze w żadnym salonie, ani nie mam wybranej oferty leasingu. Czytaj dalej: Chcę samochód w leasingu. Od czego muszę zacząć?

Inne kwestie dotyczące poszukiwania aut do leasingu

Odpowiedzi na pytania i kwestie poruszone przez użytkowników Portalu FmLeasing.pl

Gdzie szukać leasingu samochodów do przejęcia (cesja)?

Ogłoszenia cesji umów leasingu samochodów zamieszczane są często w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Także niektóre firmy leasingowe grzecznościowo umieszczają na swoich stronach internetowych ogłoszenia swoich klientów, chcących oddać w zamian za odstępne leasing - jednak jest to rzadkie rozwiązanie. Dlatego jednak najlepiej szukać ogłoszeń według słów kluczowych, np.: „oddam leasing”, „cesja leasing”, „odstąpię leasing” na allegro, otomoto, gratce itp. Warto także zaznajomić się z naszą publikacją: Cesja leasingu - wszystko o przejęciu umowy

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Samochody osoboweLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...
 

Portal FmLeasing.pl