Serwisowanie leasingowanego samochodu

Jak wygląda kwestia serwisu samochodu w okresie leasingu? Czy leasingodawca narzuca konieczność wykonywania napraw i przeglądów samochodu (lub innego przedmiotu) tylko i wyłącznie w ASO? Czy jest konieczność wykorzystywania wyłącznie oryginalnych części zamiennych? Co się stanie, jeśli przeglądy będą wykonywane we własnym zakresie poza autoryzowanymi stacjami obsługi?

Zasady dokonywania napraw i przeglądów znajdują się w OWUL

Praktycznie każda firma leasingowa umieszcza w ogólnych warunkach umowy lub w samej umowie zasady dokonywania okresowych przeglądów. Zazwyczaj mówią one, że serwisowanie powinno odbywać się tam, gdzie zaakceptuje to producent/dystrybutor przedmiotu, ewentualnie tam, gdzie zgodzi się leasingodawca. Przykład takiego zapisu w OWUL jednej z firm leasingowych:

„Wszelkie przeglądy i naprawy Przedmiotu Leasingu powinny być dokonywane przez Korzystającego w autoryzowanych stacjach obsługi, zaakceptowanych przez Finansującego, właściwych dla Przedmiotu Leasingu oraz w sposób zgodny z warunkami określonymi w Umowie Sprzedaży, dokumentach gwarancyjnych, a także zgodnie z wymaganiami ubezpieczyciela ubezpieczającego Przedmiotu F nie ma obowiązku dostarczania zastępczego PL.”

Czyli przynajmniej w teorii, w przypadku samochodów lub urządzeń, zwłaszcza na gwarancji, przeglądy należy robić w sieci dealerskiej lub ewentualnie warsztatach zaakceptowanych przez producenta i leasingodawcę. Dotyczy to także stosowanych części zamiennych.

Chcesz serwisować poza ASO? Spłacaj leasing i wykup przedmiot

Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce leasingodawca tego nie weryfikuje i nie kontroluje. Przecież na co dzień leasingobiorca dysponuje przedmiotem tak, jakby był jego właścicielem, a leasingodawca zazwyczaj nawet go „nie widzi” przez cały okres umowy. Więc najczęściej korzystający kupują części zamienne i serwisują sobie przedmioty tam, gdzie im pasuje, a w ostateczności mogą nie robić nawet żadnych przeglądów...

Jest tylko jeden warunek - umowa musi być spłacana i bezproblemowa, a przedmiot na koniec powinien być wykupiony.

Konsekwencje wykonywania przeglądów niezgodnie z umową leasingu

Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, że korzystający będzie chciał zwrócić przedmiot leasingodawcy, albo zostanie mu on odebrany na skutek windykacji, to spotkają go ewentualne konsekwencje z powodu serwisowania samochodu/przedmiotu niezgodnie z umową. Jakie to konsekwencje? No cóż – serwisowanie poza ASO, niefachowe naprawy albo ich brak, stosowanie tanich zamienników części zamiennych i tym podobne działania powodują zazwyczaj większą utratę wartości samochodu/sprzętu na rynku wtórnym.

  1. Jeśli finansujący wystawi do sprzedaży zwrócone lub odebrane poleasingowe auto lub sprzęt i uzyska z tego powodu niższą cenę, to będzie to miało negatywne skutki dla rozliczenia przerwanej umowy z korzystającym. W uproszczeniu leasingobiorca będzie musiał pokryć tę większą utratę wartości.
  2. Może także zdarzyć się – o ile to możliwe – że finansujący zdecyduje się naprawić niefachowo serwisowany przedmiot zanim go odsprzeda. Wówczas to leasingobiorca zostanie obciążony kosztami takiej naprawy.

Zwracasz przedmiot do leasingodawcy? Serwisuj w ASO!

Jeśli, ktoś podpisuje umowę leasingu operacyjnego w formie wynajmu długoterminowego lub auto-abonamentu z zamiarem zwrócenia pojazdu do finansującego na koniec kontraktu, to oczywiście nie ma tematu. Powinien serwisować samochód zgodnie z umową, czyli zazwyczaj w ASO, ewentualnie w warsztatach „sieciowych” akceptowanych przez finansującego. Tym bardziej, że koszty przeglądów są zazwyczaj doliczone do miesięcznej raty, więc wszelkie działania na "własną rękę" są tym bardziej pozbawione sensu.

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

5 1 1 1 1 1 5.00 (3)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing samochodu, a jego serwis >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Samochody osoboweLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Przeglądane dokumentyUżytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią

Rodzina, domownicy, bliscy oraz pracownicy leasingobiorcy mogą najczęściej bez przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu. Jednak wypożyczenie lub podnajęcie wymaga zgody leasingodawcy.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl