Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Serwisowanie leasingowanego samochodu

Jak wygląda kwestia serwisu samochodu w okresie leasingu? Czy leasingodawca narzuca konieczność wykonywania napraw i przeglądów samochodu (lub innego przedmiotu) tylko i wyłącznie w ASO? Czy jest konieczność wykorzystywania wyłącznie oryginalnych części zamiennych? Co się stanie, jeśli przeglądy będą wykonywane we własnym zakresie poza autoryzowanymi stacjami obsługi? Co z wymianą opon?

Zasady dokonywania napraw i przeglądów znajdują się w OWUL

Praktycznie każda firma leasingowa umieszcza w ogólnych warunkach umowy lub w samej umowie zasady dokonywania okresowych przeglądów. Zazwyczaj mówią one, że serwisowanie powinno odbywać się tam, gdzie zaakceptuje to producent/dystrybutor przedmiotu, ewentualnie tam, gdzie zgodzi się leasingodawca lub ubezpieczyciel (w przypadku szkód likwidowanych z ubezpieczenia). Przykład takiego zapisu w OWUL jednej z firm leasingowych:

„Wszelkie przeglądy i naprawy Przedmiotu Leasingu powinny być dokonywane przez Korzystającego w autoryzowanych stacjach obsługi, zaakceptowanych przez Finansującego, właściwych dla Przedmiotu Leasingu oraz w sposób zgodny z warunkami określonymi w Umowie Sprzedaży, dokumentach gwarancyjnych, a także zgodnie z wymaganiami ubezpieczyciela ubezpieczającego Przedmiot Leasingu”

Czyli przynajmniej w teorii, w przypadku samochodów lub urządzeń, zwłaszcza na gwarancji, przeglądy należy robić w sieci dealerskiej lub ewentualnie warsztatach zaakceptowanych przez producenta i leasingodawcę. Dotyczy to także stosowanych części zamiennych.

Chcesz serwisować poza ASO? Spłacaj leasing i wykup przedmiot

Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce leasingodawca tego nie weryfikuje i nie kontroluje – nawet jeśli takie prawo do kontroli zastrzegł sobie w umowie. Przecież na co dzień leasingobiorca dysponuje przedmiotem tak, jakby był jego właścicielem, a leasingodawca zazwyczaj nawet go „nie widzi” przez cały okres umowy. Więc najczęściej korzystający kupują części zamienne i serwisują sobie przedmioty tam, gdzie im pasuje, a w ostateczności mogą nie robić nawet żadnych przeglądów...

Jest tylko jeden warunek - umowa musi być spłacana i bezproblemowa, a przedmiot na koniec powinien być wykupiony.

Konsekwencje wykonywania przeglądów niezgodnie z umową leasingu

Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, że korzystający będzie chciał zwrócić przedmiot leasingodawcy, albo zostanie mu on odebrany na skutek windykacji, to spotkają go ewentualne konsekwencje z powodu serwisowania samochodu/przedmiotu niezgodnie z umową. Jakie to konsekwencje? No cóż – serwisowanie poza ASO, niefachowe naprawy albo ich brak, stosowanie tanich zamienników części zamiennych i tym podobne działania powodują zazwyczaj większą utratę wartości samochodu/sprzętu na rynku wtórnym.

  1. Jeśli finansujący wystawi do sprzedaży zwrócone lub odebrane poleasingowe auto lub sprzęt i uzyska z tego powodu niższą cenę, to będzie to miało negatywne skutki dla rozliczenia przerwanej umowy z korzystającym. W uproszczeniu leasingobiorca będzie musiał pokryć tę większą utratę wartości.
  2. Może także zdarzyć się, że finansujący zdecyduje się naprawić zwrócony i wcześniej niefachowo serwisowany przedmiot, zanim go odsprzeda. Wówczas to leasingobiorca zostanie obciążony kosztami takiej naprawy.

Zwracasz przedmiot do leasingodawcy? Serwisuj w ASO!

Jeśli, ktoś podpisuje umowę leasingu operacyjnego w formie wynajmu długoterminowego lub auto-abonamentu z zamiarem zwrócenia pojazdu do finansującego na koniec kontraktu, to oczywiście nie ma tematu. Powinien serwisować samochód zgodnie z umową, czyli zazwyczaj w ASO, ewentualnie w warsztatach „sieciowych” akceptowanych przez finansującego. Tym bardziej że koszty przeglądów są zazwyczaj doliczone do miesięcznej raty, więc wszelkie działania na "własną rękę" są tym bardziej pozbawione sensu.

Wymiana opon i tym podobne czynności eksploatacyjne

Niektórzy leasingobiorcy idą bardzo daleko w swoich obawach i dość często pytają nas nie tylko o przeglądy i naprawy, ale także o to, w jaki sposób i gdzie mogą, np.: wymienić opony na zimowe w leasingowanym samochodzie, zmienić w nim felgi, dołożyć jakieś zupełnie podstawowe elementy wyposażenia itd. Mają wątpliwości, czy mogą to zrobić w dowolnym miejscu albo nawet samodzielnie, czy też muszą koniecznie udać się do autoryzowanej stacji obsługi.

Choćby wspomniana wymiana opon nie jest czynnością, która powoduje, np.: utratę gwarancji. Ich wymiany w ASO nie wymagają nawet producenci pojazdów, więc tym bardziej nie oczekują tego leasingodawcy. Próżno szukać w umowach leasingu obwarowań dotyczących wymiany opon. Należy traktować taką czynność podobnie jak choćby uzupełnianie płynów eksploatacyjnych, dolewanie oleju, zmianę przepalonej żarówki itp. Żaden rozsądny leasingodawca nie oczekuje, że tego typu czynności będą realizowane w autoryzowanych serwisach.

Podobnie jest z instalowaniem wyposażenia, które daje się łatwo zdemontować i nie powoduje ingerencji w konstrukcję auta, np.: montaż bagażnika lub zmiana felg. Chyba że mowa o modyfikacjach mogących mieć znaczący wpływ na zmianę rynkowej wartości auta, ale o zasadach i konsekwencjach takich przeróbek piszemy w oddzielnym poradniku: Leasing a tuning samochodu

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

5 1 1 1 1 1 5.00 (17)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasing samochodu, a jego serwis >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Przeglądane dokumentyUżytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią

Rodzina, domownicy, bliscy oraz pracownicy leasingobiorcy mogą najczęściej bez przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu. Jednak wypożyczenie lub podnajęcie wymaga zgody leasingodawcy.


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Wystawa na targach samochodowych20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych

Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl