Kosztowne "pułapki" przy leasingu

Wielokrotnie wspominaliśmy, że jedną z największych wad leasingu jest trudność skrócenia okresu, na który została zawarta umowa. Ograniczeniem są nie tylko przepisy podatkowe, ale także bariery jakie stawiają sami leasingodawcy. Niektórzy z nich stawiają te bariery (za) bardzo kosztowne.

Koszty skrócenia leasingu

Pisaliśmy już w tym miejscu, że na koszty skrócenia umowy leasingu z woli leasingobiorcy składają się opłaty manipulacyjne oraz konieczność zapłaty odsetek za pierwotnie ustalony okres pomniejszonych (zdyskontowanych) jedynie o WIBOR.

Pomimo skrócenia, odsetki do zapłaty za cały okres (bez pomniejszenia)

Niestety niektórym leasingodawcom to nie wystarcza. Niektóre z firm leasingowych tak bardzo chcą wybić swoim klientom z głowy chęć skrócenia i przerwania umowy, że nie obniżają należnego sobie wynagrodzenia nawet o WIBOR.

Oznacza to, że klient, który zawarł umowę leasingu na 5 lat i postanowi skrócić ją do kresu 2 lat będzie musiał zapłacić całość odsetek za 5-letni okres + oczywiście opłata manipulacyjna za przedterminowe zakończenie umowy.

Jak sobie z tym radzić?

Warto negocjować tak niekorzystne rozliczenie umowy – przy użyciu odpowiednich argumentów nierzadko przynosi to skutek.

Przede wszystkim jednak najlepiej będzie zapobiegać, czyli na etapie wyboru leasingodawcy sprawdzić w jaki sposób dany leasingodawca rozlicza skróconą umowę.

Wspominamy o tym w naszych poradach dla osób i firm zamierzających zawrzeć umowę leasingu.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl